בשבע 498: לא משפיעים מתוך הליכוד

הקונספציה הפייגלינית הוכחה ככושלת: ברגע האמת התקפלו השרים והח"כים והפקירו את ההתיישבות

אריה אלדד , א' בתמוז תשע"ב

בשבוע שעבר נפלה בכנסת ברוב גדול הצעת חוק ההסדרה של ח"כ זבולון אורלב. יחד איתה קרסה כל הקונצפציה של 'להשפיע על הממשלה מתוך הליכוד'. כל השרים וסגני השרים שהתחייבו לתמוך בחוק ונשבעו אמונים לארץ ישראל, לגבעת האולפנה ולשיפור סיכוייהם להיבחר למרומי רשימת הליכוד בכנסת הבאה – התקפלו כקלפי משחק תחת נימוקיו המשכנעים של נתניהו, והמשכנע מכולם – האיום בפיטורין.

כמה רבבות שעות עבודה השקיעו נאמני ארץ ישראל בליכוד ובהם פייגלין וחבריו כדי לפקוד עוד ועוד חברים לליכוד, כדי להחזיר את הליכוד למצעו, לכבוש את המלכה בארמונה? איך הלכו, שנה ועוד שנה, מבית לבית לשכנע כי למרות מצוות הלב ובניגוד לשכל הישר צריך לחזק את 'הליכוד שלהם', כדי שהליכוד האחר, המחריב את ההתיישבות, לא יקפוץ שוב ממעטפות פתקי מח"ל? כמה סטירות לחי חטפו עד זו האחרונה, כשהפעם מתלווה אליה גם חריקת מסורים איומה: שוב עולה הכורת.

לפני יותר מעשר שנים, בהיותי מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, נפגשתי עם משה פייגלין שהציע לי להצטרף אליו. התזה היתה פשוטה: די לנו בהפגנות, אין טעם להיות חבר כנסת מטעם סיעה אופוזיציונית קטנה. צריך להשתלט על הליכוד מבית ולנווט אותו חזרה אל האידיאולוגיה המקורית שלו. לא היו לי חילוקי דעות אידיאולוגיים עם פייגלין, אך טענתי בפניו כי לא יצליח להשתלט על הליכוד, וגם אם יצליח – יהא זה כישלונו. כי אם יהיה לראש הליכוד, יקום מיד אחד מהטוענים לכתר ויכריז כי חייזרים השתלטו על המפלגה, ויזדרז להקים לצידה את 'הליכוד האמיתי'. הערכתי כי במקרה כזה יעמוד פייגלין בבחירות שלאחר מכן בראש סיעה אופוזיציונית קטנה, ו'הליכוד האמיתי', הגדול, ימשיך להיסחף שמאלה, למרכז הנחשק. הוא הלך לדרכו ואני לדרכי, ל'מולדת'. וכשזו התאדתה – הקמתי את 'התקווה' כחלק מהאיחוד הלאומי. טיעונים אלו ממש העליתי גם בפני חברי ליכוד אחרים שניסו לשדל אותי 'להשפיע מבפנים'. רבים מהם כאלו שאיני מפקפק לרגע בנאמנותם לארץ ישראל. רק בתבונתם הפוליטית אני מטיל ספק.

לאחר כישלון חוק ההסדרה הסביר עמיתי לראשות שדולת ארץ ישראל בכנסת, יו"ר הקואליציה זאב אלקין, כי "שוב הוכח שההחלטות החשובות מתקבלות במגרש הליכוד". צדק הד"ר להיסטוריה אלקין: במגרש הליכוד החריב מנחם בגין ע"ה את ימית ובנותיה ומסר את סיני למצרים. במגרש הליכוד הסגיר נתניהו את חברון לערבים. במגרש הליכוד החריב שרון את גוש קטיף וצפון השומרון, ועתה אנו עתידים לחזות בהקרנת סרט ההמשך 'המסור 4', כשיבוא ראש הממשלה ממגרש הליכוד להחריב את גבעת האולפנה, ואת מגרון ועמונה וגבעת אסף. וכל השרים הגיבורים מן הליכוד יתמכו בו, כי אחרת יפטר אותם...

באתר 'פיננסים', בין הטעויות הנפוצות של המשקיע המתחיל, מצאתי את זו הקרויה 'למצע', והמלצה: "לא לקנות עוד ועוד כאשר המחיר יורד. זו טעות אופיינית ונפוצה אצל משקיעים ששמו את מיטב כספם אחר השקעה גרועה וממשיכים להאמין בה ולקנות עוד, גם כאשר היא מאכזבת אותם שוב ושוב. במקום לצאת או להקטין את הסיכון – הם מגדילים אותו. הם יעשו הכל כדי להוכיח שהם צודקים", או במילים אחרות – לזרוק כסף טוב אחר כסף רע. הכישלון החוזר של האוריינטציה הליכודית היה אמור להיצרב בתודעה, אלא שמי שהשקיע את כל מאודו ועתידו הפוליטי במהלך הזה – לא על נקלה יכריז על פשיטת הרגל של השיטה. וכמהמרים כפייתיים ימשיכו במהרה לקרוא לכל נאמני ארץ ישראל להוסיף כוח לליכוד, אולי הפעם תיעצר הרולטה על מנהיג ליכודי נאמן. אולי הפעם לא יהיה כדור מול בית הבליעה של הרולטה הרוסית ששמה 'להשפיע מבפנים. לחזק את הליכוד'.