בשבע 498: כובע, בגד ים וארנק

תכנון חופשה בקיץ מתחיל בבחירת מקום הלינה * האפשרויות מגוונות וגם המחירים, אבל אין באמת מציאות

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ב

הקיץ בפתח ועימו גם עונת החופשות. הקונוטציה הראשונית של המילה חופשה, אשר הוטבעה בנו עוד בילדותנו, היא של שמחה וכיף. אבל מי שכבר עבר לצד המשלם, זה שמוציא את הארנק בתחילתו או בסופו של כל יום חופשה, לא יכול להשתחרר מתחושת החור בכיס המתלווה לכל חופשה, זוגית או משפחתית. נדמה שהעצה הטובה ביותר שניתן לתת לכל מי שמתכננים חופשה בחודש אוגוסט, ובמידה מסוימת גם בחודש יולי, היא: אל תצאו לחופש ביולי-אוגוסט. אם תנסו במקרה להזמין חדר בחודש יוני, או בחודש ספטמבר, תגלו עולם מחירים שונה לחלוטין, בעלי צימרים גמישים הרבה יותר ואטרקציות במחירים נסבלים. העצה הזו טובה במיוחד למי שאיננו אוהב התערות בתוך קהל רב. נסו ללכת לאתרי תיירות פעם אחת בחופש הגדול ופעם שנייה לפניו או לאחריו ותחושו מיד בהבדל. שקט, רוגע ומעט מרחב הם מצרכים שלא תמצאו בחודש אוגוסט, ודאי שלא באתרים המתויירים והמטויילים שעם ישראל נוהג להגיע אליהם בהמוניו.

אבל לא כל אחד יכול לצאת לחופש במועד אחר, לא כל אחד מעוניין להוציא את ילדיו במהלך שנת הלימודים משגרת בית הספר והגן, ולא כל אחד רשאי ליטול את חופשתו מתי שיחפוץ. גם הילדים, הלקוחות העיקריים של החופשה המשפחתית, נמצאים ממילא בבית במהלך כל חודש אוגוסט (למרות שהשנה הלימודים מתחילים כמה ימים מוקדם יותר). אם לא נצא בימים הללו לחופשה משפחתית ניאלץ למצוא תעסוקות אחרות, לא תמיד זולות יותר.

איפה ישנים?

תכנון חופשה משפחתית מתחיל כמעט תמיד בנקודה הבעייתית ביותר, חיפוש מקום הלינה. לטובת הנופשים הפוטנציאליים, נסקור ארבע קבוצות עיקריות של פתרונות לינה, אולם באופן מפתיע, בחודש אוגוסט אף אחת מהאפשרויות איננה זולה. בהכללה גסה ניתן לדבר על בתי מלון, צימרים, אכסניות נוער ואתרי קמפינג, לא כולם זמינים במידה שווה בכל אזורי הארץ. מי שמתגורר באזור המרכז ומעוניין לנפוש בצפון ימצא את כל סוגי האירוח, אולם מי שינסה לנפוש באזור ירושלים או במרכז לדוגמה, יגלה כי הצימרים מועטים יחסית ואתרי הקמפינג פשוט אינם קיימים, אך לעומת זאת היצע המלונות רב בהרבה וכך גם מגוון הרמות והמחירים.

חיפוש מקום לינה לחופשה בחודשים יולי ואוגוסט הוא כאמור משימה קשה ביותר, במיוחד אם האמצעים העומדים לרשותכם מוגבלים. כל מי שבנה על מגיפת הקופונים השוטפת את ארצנו כבר למעלה משנה, יגלה מהר מאוד שכמעט כולם אינם תקפים בחודשיים אלה, התקופה הטובה ביותר של השנה מנקודת מבטם של בעלי הצימרים. במהלך החיפוש אחר מקום לינה לימים הללו הכינו את עצמכם לתשובות שליליות בנוסח "מלא אצלנו", "בתאריכים האלו כל החדרים תפוסים" וכדומה. זה ממש לא זמנם של אנשי הרגע האחרון, אלו בהחלט עלולים למצוא את עצמם מתפשרים על משהו שלא רצו בו. תופעה נוספת אליה כדאי שתכינו את עצמכם מכונה בעגת התיירנים 'מינימום לילות'. מהר מאוד תגלו שכמעט בלתי אפשרי לתכנן בחודשי החופש הגדול 'חופשונת', כזו הכוללת לינת לילה אחד בלבד. מרבית הצימרים, חדרי האירוח, האכסניות והמלונות דורשים הזמנה מינימלית של שני לילות. יש שהגדילו לעשות ודורשים דווקא שלושה לילות. הדרך היחידה לזכות בחופשה ללילה אחד היא ליפול על 'חור' שנוצר לבעל הצימר, תופעה שאיננה נפוצה בעונה הזו.

לא רק כאן יקר. מלון הילטון בתל אביב

גם בקמפינג יקר

אולם, כפי שכבר רמזנו, הקושי הגדול ביותר בחודשים אלה נעוץ במחירים. מתברר שביולי ואוגוסט אפילו לינת שטח, המכונה גם קמפינג, איננה עניין זול כל כך. אתר קמפינג הכולל שירותים ומקלחות ברמה סבירה, מטבחון עם מקרר לאחסון האוכל בלילה ורמת אחזקה סבירה, ידרוש בדרך כלל 90-70 שקלים לאדם ללינת לילה. אדם, אם שאלתם את עצמכם, הוא גם הילד הקטן, בהנחה שעבר את גיל שנתיים או שלוש, תלוי באתר הספציפי. יתרונם של אתרי הקמפינג הוא באי התעקשותם בדרך כלל על מינימום לילות. באתרים המשובחים יותר תוכלו בדרך כלל לקבל גם מזרנים, אשר יהפכו את השינה לטובה יותר וממילא את יום המחרת למהנה יותר. צימרים בעונה הזו של השנה יתחילו מ-850-650 שקלים לזוג ללילה אחד (וכזכור הלילות בעונה הזו לעולם באים בזוגות), וכל ילד יתורגם לתוספת של 100-70 שקלים. לא בכל הצימרים ניתן להוסיף כמות גדולה של ילדים, ובמקרים רבים ארבעה ילדים יצריכו כבר שכירת צימר נוסף וממילא תשלום כפול.

חלופה זולה מעט יותר, ופעמים רבות לא רעה, היא בתי ההארחה ואכסניות הנוער. במקומות אלו ניתן לקבל פעמים רבות חדר לזוג עם שלושה ילדים במחירים של עד 750 שקלים ללילה (וגם כאן, בקיץ הלילות באים בזוגות), אולם באכסניות המחיר כולל גם ארוחת בוקר ולרבות מהן ישנה תעודת כשרות. תוספת הארוחה, שבמרבית הצימרים איננה ניתנת למימוש גם אם היא מוצעת, הופכת את הדיל במקומות הללו למשתלם יותר.

מי שמעוניין בחופשה באוויר ההרים הצלול כיין של ירושלים או דווקא באזור המרכז הלח וההביל, ייאלץ ככל הנראה לפנות לחלופה הבאה בתור, בתי המלון (למרות שגם באזורים אלו ניתן למצוא אכסניות ואף מספר מצומצם של צימרים). החיסרון בבית מלון הוא העובדה שבמרביתם לא מאפשרים לצרף לחדר ההורים למעלה משני ילדים (דינו של תינוק שונה לעיתים). חדר מלון לזוג הורים ושני ילדים יתחיל ב-700 שקלים ללילה, אך עשוי להגיע גם ל-1800 שקלים, וגם כאן דורשים חלק מהמלונות מינימום לילות. גם בבתי המלון ישנה ארוחת בוקר כשרה ובסופי השבוע המחירים כמובן גבוהים יותר.

 

פרשנות

עו"ד שירה להט

העובדים הצעירים

 כדי לדאוג לרווחתם של בני הנוער שעובדים בקיץ, נדרשת מהמעסיקים הקפדה על חוקים מחמירים מהרגיל

שוקלים להעסיק בני נוער בחופשת הקיץ? חשוב שתהיו מודעים לחובותיכם כמעסיקים של בני נוער. על העסקת בני נוער חלים כללים שונים מאלה שחלים על העסקת מבוגרים, ואי עמידה בכללים עלולה להיגמר בכי רע. כך למשל, לפני כמה חודשים הרשיע בית הדין האזורי לעבודה בדין פלילי את מנהליה של מסעדה, אשר העסיקו נערה מבלי שקיבלו ממנה לפני כן אישור מרופא ומבלי ששילמו לה שכר מינימום בגין תקופת ההתלמדות.

ככלל, במהלך השנה אסור להעסיק ילד שלא מלאו לו 15 שנים. אולם בחופשת הקיץ, שהיא חופשת לימודים רשמית, מותר להעסיק את מי שמלאו לו 14, אך לא צעירים יותר. לפני העסקת נער או נערה, על המעסיק לוודא כי יש ברשות הנער אישור מרופא המתייחס להעסקתו בעבודה המוצעת, וכי יש בידיו פנקס עבודה שהוצא מלשכת התעסוקה. ללא מסמכים אלה אין לאפשר לנער להתחיל לעבוד.

לאחר שהנער החל לעבוד, יש להקפיד ולמסור לו לכל המאוחר תוך שבעה ימים הודעה בכתב המפרטת את תנאי העבודה שלו, לרבות השכר, השעות וימי העבודה, התפקיד, למי הוא כפוף, אילו ניכויים ינוכו משכרו ועוד.

שכר המינימום שבני הנוער זכאים לו מופחת אמנם ביחס לזה של העובדים הבוגרים, אך עדיין יש להקפיד לשלם להם שכר שלא יפחת משכר המינימום החוקי. את שיעור שכר המינימום העדכני אפשר למצוא באתר של משרד התמ"ת.

מותר להעסיק ילדים רק בעבודה קלה, שלא תזיק לבריאותם ולהתפתחותם. בכל מקרה, אסור להעסיק בני נוער יותר משמונה שעות ביום ובמקרים מיוחדים עד תשע שעות ביום, אך בכל מקרה לא יותר מ-40 שעות בשבוע. שעות עבודה הן השעות בהן הנער עומד לרשות העבודה, לרבות הפסקות קצרות הניתנות להחלפת כוח ואוויר. נער המועסק יותר משש שעות ברציפות זכאי להפסקה של שלושת רבעי השעה, מתוכה לפחות חצי שעה רצופה. בנוסף לכך, אסור להעסיק נער בשבת (מכניסת השבת ביום שישי בערב ועד צאתה), אפילו לא במקומות עבודה שבהם יש לבית העסק היתר מיוחד לעבוד בסופי שבוע.

מי שמעסיק בני נוער חייב לנהל פנקס שבו יירשמו כולם. הפנקס יכלול את פרטיו של כל נער, וכן פרטים מדויקים של מסגרת יום העבודה שלו ורישום סדיר של שעות וימי העבודה, וההפסקות שניתנו לו.

 

הכותבת מתמחה בדיני עבודה ממשרד יגאל ארנון ושות'