בשבע 498: השלום מתקרר, הגיזרה מתחממת

הבחירות במצרים, ירי הרקטות מסיני והפיגוע בגבול הדרומי שאירעו השבוע מעידים על הידרדרות מדינית וביטחונית ביחסי ישראל מצרים,

חגי הוברמן , א' בתמוז תשע"ב

בחירתו של הנשיא החדש מוחמד מורסי מבשרת כנראה על עידן חדש, שבו מצרים נותנת רוח גבית לפעילות החמאס בעזה ומצמצמת את המגע עם ישראל למינימום האפשרי

שלושת האירועים שרדפו זה את זה בתחילת השבוע - הבחירות במצרים, ירי הרקטות מסיני לעבר הנגב והפיגוע ליד ניצנה, רמזו לאזרחי ישראל שכדאי להם לוותר על אחרונות האשליות. הגבול עם מצרים מפסיק להיות גבול של שלום והופך יותר ויותר לגבול של מלחמה. השלטון במצרים הופך להיות איסלאמי, והשלום הקר רק יקפא עוד יותר. בישראל מתריעים שוב ושוב בחודשים האחרונים כי חצי האי סיני הופך לחממה עבור ארגוני הטרור האיסלאמיסטים ומשמש גם כ"חצר האחורית" של החמאס לצורכי ניסויים.

 אין מודיעין בסיני

ביום שני, לאחר השעה שש בבוקר, הגיעה חוליית מחבלים מהשטח המצרי בסיני לגבול ישראל באזור ניצנה. המחבלים חצו את גבול ישראל-מצרים מצפון לקדש ברנע בחסות הערפל, והניחו מארבים לכלי רכב ישראליים. למקום הגיעו שני כלי רכב ובהם עובדים המועסקים בהקמת גדר הגבול. המחבלים פתחו לעברם באש, הפעילו מטען וירו לעברם טיל אר.פי.ג'י, שלא פגע. אחד מכלי הרכב נפגע מירי מנשק קל והידרדר לתעלה סמוכה. סאיד פשאפשה, עובד קבלן בן 35 מחיפה שהיה אחראי על עובדי בניית הגדר, נהרג מהירי.
איסמאעיל הניה, ראש ממשלת חמאס, ערך מסיבת עיתונאים בה בירך את נשיא מצרים החדש, בציינו כי תושבי הרצועה תולים תקוות רבות במורסי למען חיזוק עמידתם מול ישראל

תוך זמן קצר הגיע למקום כוח מגדוד 13 של חטיבת גולני. הכוח, שהגיע משני צידי הציר, זיהה את החוליה וירה אש לעבר המחבלים. אחד המחבלים, שנשא על גופו מטען רב-עוצמה, התפוצץ מפגיעה במטען שנשא וגרם ככל הנראה למותו של מחבל נוסף.

מאז התקרית בעין נטפים בקיץ שעבר, בה התברר שחלק מהמחבלים נשארו בצד המצרי ועברו לשלב ב' של המתקפה, בצה"ל לא לוקחים סיכונים. מחשש שאחד המחבלים הצליח לשרוד ולהמשיך לעומק השטח הישראלי, הורה אלוף פיקוד הדרום טל רוסו לסגור את האזור ולהכריז על כוננות ביישובים הסמוכים. הילדים מיישובי פתחת ניצנה - קדש ברנע, ניצנה ובאר מילכה – שהיו אמורים לצאת ליום לימודים שגרתי, המתינו במקלטים וכיתות הכוננות ביישובים הוקפצו. חלפו מספר שעות עד שהתברר שהמחבל השלישי נמצא בשטח מצרים, והכוננות הוסרה. בסריקות בזירת הפיגוע נמצאו רימונים, רובי קלצ'ניקוב, קסדה ואפוד.

מפקד החטיבה הדרומית של אוגדת עזה, אלוף משנה טל חרמוני, אמר בתדרוך עיתונאים כי "התגובה המהירה של הכוחות בשטח, בהם כוחות גולני, מנעה תוצאה קשה יותר שהיתה יכולה להתרחש". אל"מ חרמוני גם סיפר שלכל אורך האירוע, כמו גם לפניו, נשמר קשר הדוק בין הגורמים הישראליים לעמיתיהם המצריים, אשר "פועלים ללא לאות לסכל אירועים כאלו", כדבריו.

בצה"ל הודו אחרי הפיגוע כי לא התקבלה אודותיו התרעה מודיעינית. אחת הבעיות המרכזיות שעימן תיאלץ ישראל להתמודד גם בפיגועים הבאים, אם חלילה יקרו, היא היעדר כתובת: נכון לשעת כתיבת שורות אלו, לא ידועה זהותם של המחבלים שביצעו את הפיגוע כמו גם שיוכם הארגוני. כך גם לגבי ירי הרקטות, דבר המעיד כי לישראל יש 'חור' מודיעיני משמעותי בסיני. ההערכה היא שהפיגוע יצא מעזה, אבל נכון לעכשיו זו רק הערכה. שלשום הודיע ארגון טרור לא מוכר, המקושר לאל-קאעידה, המזדהה בשם 'מועצת שורת המוג'הדין של ירושלים', כי הוא אחראי לפיגוע. הארגון פירסם סרטון וידיאו שהופץ בעזה, בו נראים חברי חוליית המחבלים רעולי פנים על רקע דגל אל-קאעידה, כשהדוברים, אחד מצרי והשני סעודי, מודיעים על מוכנותם לתקיפה ועל כוונתם לבצע פיגוע התאבדות. נכון לשעת כתיבת שורות אלו, אין הוכחה שאלו אכן המחבלים שביצעו את הפיגוע.

במקביל לתקרית, ולא במנותק ממנה, החל סבב שגרתי של תקיפות ברצועה וחיסולי חוליות מחבלים – בהן חולייה אשר התעסקה במטען שהונח סמוך לגדר המערכת במרכז רצועת עזה, חוליית מחבלים אשר התכוננה לשיגור רקטה לעבר שטח ישראל בצפון רצועת עזה, וחוליית צלפים שפעלה בסמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה, שכבר ביצעה ירי לעבר חקלאי שעבד סמוך לגבול ביום חמישי שעבר. התגובה הפלשתינית היתה ירי עשרות רקטות לשטח ישראל. בשעת כתיבת שורות אלו עדיין לא ברור איך והאם הסבב הזה הסתיים.

בצה"ל כבר נערכים לפיגוע הבא כוחות צה"ל במקום הפיגוע על גבול מצרים

 החמאס בשירות מצרים

את הקשר בין הפיגוע בניצנה לבחירות במצרים ולירי הרקטות בליל שבת שעברה לנגב, עשה שר הביטחון אהוד ברק כשאמר בישיבת סיעת עצמאות: "אנחנו רואים את עצם הפיגוע בחומרה רבה, הוא בא בעקבות יום שבת שבו נורו שתי רקטות אל אזור הדרום מסיני, ושני הדברים האלה מאירים ביחד את התרופפות השליטה המצרית בסיני. אנחנו מקווים שבעקבות הבחירות, מי שייבחר יוודא שמצרים עומדת בהתחייבויותיה הבינלאומיות, ביניהן הסכם השלום עם ישראל אבל קודם כל השליטה ופעילות מערכות הביטחון בסיני".

על ההסלמה הצביע כאמור גם שיגור שתי רקטות הגראד מסיני לעבר ישראל בליל שבת שעברה. שרידי הרקטות התגלו בתחילת השבוע באזור עובדה, צפונית לאילת, ובאזור מצפה רמון. כוחות הביטחון החלו בסריקות לאחר שביום שישי נשמעו באזור הדי פיצוץ. מהירי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מבדיקה של חבלנים עולה כי מדובר ברקטות גראד משופרות לטווח של 45 ק"מ, בקוטר 122 מ"מ. היתה זו הפעם הראשונה שהארגונים הפלשתיניים הצליחו לשגר רקטות לעבר אזורים אלו. בישראל העריכו שירי הרקטות נעשה על פי בקשת בכירים באחים המוסלמים. על פי הגורמים, הירי נעשה בידי חוליה בדואית מסיני שהופעלה על ידי חמאס. אולם במקרה הזה חמאס לא היה היוזם של הירי אלא המוציא לפועל של בקשת הבכירים בתנועה המצרית, בפעולה חמושה ראשונה מסוגה נגד ישראל.

בישראל מודעים לכך שתוצאה קשה יותר של הפיגוע הבא, שאיש בצה"ל לא מפקפק בכך שהוא יתרחש, ותגובה ישראלית קשה יותר בגלל תוצאה קשה יותר, עלולות להרוס את מה שעוד נותר מהסכם השלום הרשמי ומהקשרים הביטחוניים הלא רשמיים בין המדינות. זו גם הסיבה שבישראל התייחסו שלשום בסלחנות להודעות של גורם ביטחוני בכיר בקהיר, שטען בראיון לסוכנות הידיעות הרשמית של מצרים כי "שום חוליית טרור לא הסתננה משטח מצרים לתוך ישראל". לדבריו, הטענות החוזרות ונשנות של ישראל בעניין "נועדו לשכנע את העולם כי מצרים אינה שולטת במתרחש בסיני". רק כדי לא לחמם יותר את האווירה המתוחה ממילא בין שתי המדינות, לא היתה תגובה ישראלית רשמית על דברי ההכחשה הללו.

מקהיר לירושלים

ביום שני, שעות ספורות לפני הפיגוע בניצנה, הכריז מוחמד מורסי, שהתמודד על נשיאות מצרים מטעם 'האחים המוסלמים', על ניצחונו בבחירות. התוצאות הרשמיות של הבחירות תתפרסמנה רק היום (חמישי), אבל בתודעה המצרית והעולמית כבר התקבע ניצחונו של מורסי. הוא יצא אל תומכיו בקהיר ואמר: "תודה לאל שהוביל את העם המצרי לחירות ולדמוקרטיה ואיחד את המצרים למען עתיד טוב יותר". מורסי אף הבטיח להיות "נשיא של כל המצרים" - במחווה לליברלים, לנשים, למוסלמים המתונים ולנוצרים שחוששים משלטון איסלאמי קיצוני.

מוחמד מורסי (בן 62) הוא יו"ר מפלגת החירות והצדק – הזרוע הפוליטית של תנועת האחים המוסלמים במצרים. הוא בעל תואר דוקטור בהנדסה מאוניברסיטת דרום קליפורניה ומילא שורה של תפקידים אקדמיים באוניברסיטת אל-זקאזיק במצרים. על פי אתר האחים המוסלמים, מורסי גם עבד עבור NASA בשנות ה-80. הוא היה חבר ועדה להתנגדות למפעל הציוני במחוז אל-שרקיה. הוא נבחר לראשונה לפרלמנט בשנת 2000 כמועמד עצמאי והיה לראש סיעת האחים המוסלמים עד 2005, אך כשל בבחירות לפרלמנט באותה שנה. במאי 2006 נעצר לכמה חודשים בשל השתתפותו בהפגנות נגד המשטר.

לפני הקמת המפלגה, שימש כחבר לשכת המדריך הכללי של התנועה וכדוברה. ב-2007 עמד מורסי בראש הוועדה שהקימה התנועה לניסוח טיוטת מצע למפלגה הפוטנציאלית. מורסי, בן טיפוחיו של בכיר האחים המוסלמים חירת' אל-שאטר, הגיש את מועמדותו לנשיאות מטעם מפלגת האחים המוסלמים ברגע האחרון, כמועמד חלופי למקרה שלא יותר לאל-שאטר לרוץ, כפי שאכן קרה.

בניסיון להרגיע את חששות הציבור המצרי מפני בחירתו, שיבח מורסי במסיבת עיתונאים בפתיחת הקמפיין שלו את תפקיד הצעירים, הנשים והקופטים במהפכה. זאת על אף שבוויכוח בתוך האחים המוסלמים ב-2007 על נוסח טיוטת המצע, היה מורסי ממתנגדי זכותם של נשים וקופטים להתמודד לנשיאות.

ערב הבחירות לנשיאות ביצעה המועצה הצבאית העליונה במצרים מחטף של הפיכה צבאית חוקתית, שעברה למרבה הפליאה בשקט יחסי. הצבא, למעשה, הותיר את תפקיד הנשיא החדש ריק מתוכן. באמצעות החלטה של בית המשפט העליון לחוקה (שחבריו מונו על ידי מובארק) פוזר הפרלמנט, והצבא נטל לעצמו סמכויות נרחבות בתחום החקיקה והתקציב. ראש המועצה הצבאית, פילדמרשל חוסיין טנטאווי, הודיע כי הגנרלים נוטלים לידיהם את סמכויות החקיקה של הפרלמנט המצרי שפוזר ויתערבו בניסוח החוקה החדשה. במסגרת הצו שהוציאה המועצה, הנשיא החדש לא ישלוט בתקציב הצבא, וכן לא יוכל להכריז מלחמה בלא הסכמת הגנרלים. עוד קבע הצו כי המועצה תמנה בקרוב כ-100 מצרים שינסחו את החוקה, לפני שזו תועמד למשאל עם. כשתתוקן החוקה ייערכו בחירות לפרלמנט, שפוזר בשבוע שעבר בהוראת בית המשפט.

לא יהיה זה הימור פרוע לנחש שיחסי מצרים וישראל לא ישתפרו אם אכן יתברר היום באופן מוחלט שמורסי הוא המנצח. לאחר מינויו למועמד האחים המוסלמים לנשיאות, אמר מורסי כי אם ייבחר, יצטרך לבטא את רצון המצרים לכבד את מצרים ואת הסכמיה, אך לא ייתכן שינקוט, כקודמו, במדיניות שמוכתבת לו מחוץ למצרים. לפלשתינים יש זכויות, אמר, ומצרים החדשה לא תרשה שהסבל הפלשתיני יימשך.

בעצרות הבחירות של התנועה נשמעו דברי הסתה קשים נגד ישראל. באחת העצרות שהתקיימה בנוכחות מורסי, הצהירו הדוברים כי מטרת האחים המוסלמים היא לשחרר את ירושלים מידי ישראל. "בירתנו לא תהיה מכה או מדינה, אלא ירושלים. לירושלים צועדים מיליוני שהידים", צעק אחד מהם, "שכל העולם יידע, אנו אומרים זאת מפורשות: מטרתנו היא ירושלים ונתפלל בירושלים, ואם לא - נמות כשהידים על הריסותיה". דובר אחר אמר: "מחר ישחרר מורסי את עזה". הזמר באירוע שר: "שתימנע השינה מעיני היהודים, בואו אוהבי השהדא, כולכם חמאס. שאו נשק והיכונו להתפלל".

היה זה אך טבעי שעם היוודע התוצאות הראשוניות של הבחירות במצרים, יצאו הפלשתינים ברצועת עזה לחגוג את זכייתו של מוחמד מורסי. עשרות כלי רכב מקושטים בדגלי מצרים ודגלי תנועת חמאס יצאו במסע ברחובות כשהם משמיעים סיסמאות בזכות המהפכה במצרים ובזכות ניצחונו של מורסי. איסמאעיל הניה, ראש ממשלת חמאס, ערך מסיבת עיתונאים בה בירך את מצרים, בציינו כי תושבי הרצועה תולים תקוות רבות במורסי למען חיזוק עמידתם מול ישראל.

שגריר ישראל במצרים לשעבר, צבי מזאל, העריך השבוע כי היות וחמאס היא זרוע של האחים המוסלמים, יש להניח כי מוחמד מורסי יפתח את הגבול בין רצועת עזה למצרים ויאפשר מעבר חופשי של אנשים וסחורות, מה שיעניק רוח גבית למאמצי חמאס להצטייד בנשק חדיש ולתקוף את ישראל ביתר שאת. לדעתו, אין להניח שהאחים המוסלמים יבטלו את הסכם השלום או יכניסו כוחות צבא לסיני בניגוד לנספח הביטחוני של ההסכם - מה שיהווה קאזוס בלי עבור ישראל. מספיק אם יצמצמו את הדיאלוג למינימום ויחזקו את שלטונו של חמאס. אם אכן כך יתפתחו הדברים, ניתן להניח כי ישראל לא תוכל להימנע מלפעול בסיני, לפחות באמצעות סיכולים ממוקדים.

כל זה מלמד שהקיץ הקרוב צפוי להיות חם מאוד בנגב, תרתי משמע.