בשבע 498: רצים אל הבית

מיפקד הבית היהודי מעורר לחיים את המפלגה הרדומה, ורשימת המועמדים הולכת ומתארכת

עפרה לקס , א' בתמוז תשע"ב

 בוועדת המפקד מסבירים כיצד הצליחו למצוא את השיטה שתמנע שחיתות בפריימריז, ומביעים שביעות רצון ממספר המתפקדים עד כה | במקביל לכך נמשך המירוץ לתפקיד יו"ר המפלגה, ושלושת המועמדים פורשים את משנתם וגם מוכנים לענות לכמה שאלות

את ליל שני הדרמטי ההוא, בו החלו הח"כים מכל סיעות הבית להתרגש מהבחירות ההולכות וקרבות כשלפתע גילו שצמחה לה ממשלת אחדות, אין איש זוכר. העניינים בכנסת ישראל חזרו למסלולם פחות או יותר עד המשבר הבא, והח"כים יכולים להתרווח בנחת על כיסאותיהם לפחות לשנה נוספת.

אולם במפלגה אחת העניינים דווקא מתחממים. המפד"ל או הבית היהודי - לבחירתכם, עורכת בימים אלה מיפקד חברים, בדרך לבחירות מקדימות ופתוחות לתפקיד יו"ר המפלגה ולרשימת המועמדים לכנסת, מבצע שיצא לפועל אחרי לא מעט דיונים, התלבטויות, כמעט פיצוצים והרבה סבלנות. "פתחנו את המיפקד עם המון חשדנות שזה יהיה מיפקד קטן ולא רציני", אומר הרב ד"ר דני טרופר, יו"ר ועדת המיפקד, "אבל פתאום קורה כאן משהו אחר. יום יום אני מקבל טלפונים מאנשים רציניים שחושבים להגיש מועמדות. אני מרוצה".

 ניקוד בשיטת האירוויזיון

המיפקד של 'הבית היהודי', שהחל לפני כמה שבועות, אמור להסתיים בכ"ב באלול. אחריו יפורסם ספר בוחרים, תינתן זכות ערעור, ויפורסם ספר בוחרים מתוקן. אחרי החגים, בכ"א במרחשוון, יתקיימו בחירות לתפקיד יושב ראש המפלגה, ואם איש משלושת המועמדים שיוצגו להלן לא יקבל 40 אחוזים מן הקולות, יתקיים סיבוב שני בשבוע שלאחר מכן, בכ"ח במרחשוון. התאריך הזה הוא גם מועד הבחירות לרשימה לכנסת, כך שבמידה ויהיה צורך בסיבוב נוסף - הבחירות הללו תאוחדנה. בימים אלה השטח מתעורר ובורסת שמות המועמדים לכנסת מתחילה לגלות סימני חיים ולהוסיף מפעם לפעם חולייה לשרשרת המתארכת. התאריך האחרון להגשת מועמדות נמצא במרחק ארבעה חודשים מהיום, כך שאם חשבתם להתמודד לרשימה, אתם יכולים עדיין להתלבט. הבחירות הן גם לשני מוסדות נוספים: ועידת המפלגה שהיא גם ה'מרכז' שלה ובה חברים אלף נציגים, וכן לסניפים המקומיים. יש כאלה שעבורם הזירה המקומית היא משמעותית יותר מזו הארצית, מסבירה רחלי צינקין, מנהלת המיפקד והבחירות הפנימיות, משום שמשמעותן כוח ברשות המקומית. הבחירות לרשימות יתקיימו ככל הנראה בשיטת האירוויזיון, כלומר, כל אדם יתבקש לרשום מספר מסוים של מועמדים בטופס הבחירה, כאשר לזה שהוא חפץ ביקרו יינתן הניקוד הגבוה ביותר, למועמד שהוא בעיניו מקום שני יינתן ניקוד נמוך יותר וכן הלאה, בסולם יורד. הפרטים על מספר המועמדים בטופס והניקוד המדויק טרם נסגרו. אגב, צינקין מספרת שכל מוסד חינוכי שיפקוד למעלה מ-100 תלמידים, ייחשב קלפי על אזורית ויוכל גם להכניס לוועידת המפד"ל נציג מטעמו.

לגבי מספר המתפקדים עד כה, אומרת צינקין שפעילים רבים במפלגה מחזיקים טופסי התפקדות שהם מתכוונים להגיש רק ביומיים האחרונים, כדי להשאיר את הקלפים קרוב לחזה. באופן פרטי, דרך אתר המיפקד, התפקדו כבר 3,500 חברים, וזה בעצם הנתון המוחלט היחיד שיש בידיה כרגע. היעד שנקבע להתפקדות הוא 30 אלף. "אם אני משווה למפלגת העבודה, שם התפקדו קרוב ל-80 אלף איש, מתוכם 7,000 באינטרנט, מצבנו טוב מאוד, במיוחד בהתחשב בכך שיש עוד הרבה זמן".

צינקין מזכירה את מפלגת העבודה בלי חשש שישוו את טוהר הבחירות בין שתי המפלגות, משום שוועדת המיפקד שברה את הראש תקופה ארוכה כיצד למנוע מיפקדי ארגזים, ולדבריה נמצא הפתרון. להתפקדות עבור הבית היהודי לא ניתן לשלם במזומן אלא רק בצ'קים או באשראי ששייך למתפקד או להוריו, אם מדובר בצעיר. באופן כזה אין אפשרות לפעיל או למועמד לפקוד אנשים בהמונים כפי שקורה לעיתים במפלגות אחרות. הרב טרופר מסביר שעל הבחירות מפקחת השופטת בדימוס שרה פריש ועו"ד אביעד הכהן הוא היועץ המשפטי, וזאת כדי למנוע שחיתויות. "עד כה לא קיבלנו תלונה אחת". כאשר הרב טרופר נשאל על הוצאת כספים של המועמדים עבור פעילים, מודעות בעיתונות, קישורי אינטרנט ממומנים ועוד, הוא מסביר כי יש כללים המעוגנים בחוק בעניין הזה. "אני מניח שאם מישהו יחרוג מהמותר בחוק, נקבל על כך תלונות ואנחנו נבדוק אותן מיד או נעביר אותן לרשם המפלגות". 

המועמדים חורשים

והמועמדים לראשות מפלגה? חורשים את ארץ ישראל לאורכה ולרוחבה, נושמים נוף ומבקרים בסניפים, במוסדות חינוך, בקהילות הציונות הדתית ובחוגי בית. ניסיון לפלח בשלב זה את תמיכת האוכלוסייה הציונית דתית במועמד כזה או אחר עשוי להיות מעט פזיז בלי סקר מקיף. הרב הרשקוביץ אמנם מספר על תמיכה בקרב קהילות של יוצאי מדינות אנגלוסקסיות, צרפת ואתיופיה, זבולון אורלב מספר על תמיכה בקרב אנשי הממסד המפד"לי ונפתלי בנט מדבר על הצעירים שמעניקים לו חום ותמיכה, אבל כל אחד גם אומר בנפרד שהוא מקבל את תמיכת האנשים ברשויות המקומיות, ושהוא זוכה לחיבוק מהגרעינים התורניים, ובפוליטיקה כמו בפוליטיקה, בל נשכח, משתלם לחייך לכל מועמד. הבחירה בסוף, לפחות בישראל, מוכנסת לקלפי במעטפה סגורה.

 

 

"להיות בית לכל העדות"

יו"ר המפלגה, השר דניאל הרשקוביץ

גיל: 59  מצב משפחתי: נשוי + 5, סב ל-11   מתגורר ב: חיפה

קילומטראז' עד הכנסת: ישיבת 'מרכז הרב', רב סרן בחיל המודיעין, פרופ' למתמטיקה בטכניון, כולל תפקידי ניהול כגון דיקן הפקולטה למתמטיקה ודיקן היחידה ללימודי המשך בטכניון. רב שכונת אחוזה בחיפה, שעסק במגוון תפקידים ציבוריים כמו חברות בוועדת החינוך של עיריית חיפה ובוועדת האתיקה של בית חולים כרמל ועוד. נמנה על מנסחי אמנת כנרת.

ותק ועשייה בכנסת: שלוש שנים וחצי, בתפקיד שר המדע. כשר הממונה גם על השירות האזרחי-לאומי, "חוללנו מהפכה גדולה בשירות, כולל הכנסת המימון לשירות לבסיס תקציב המדינה, הגדלה משמעותית של השירות בקרב ערבים וחרדים, השוואת תנאי המשרתים בשירות לאומי למשרתים בצבא והובלת חוק המסדיר את זכויות וחובות המשרתים והאגודות". בכובע של יו"ר ועדת השרים לעניין עקורי גוש קטיף, "פעלנו להביא את הסוגיות הפתוחות בעניינם אל פתרונן, והשגנו עבורם תקציבים של מאות מיליוני שקלים". כשר המדע והטכנולוגיה, "הכפלתי פי ארבעה את תקציב המשרד, הבאתי למינוף אדיר של תוכנית החלל של ישראל ופתחתי בתוכנית 'מדע וקהילה', תוכנית חינוך בלתי פורמלי של מדע שהוכנסה למוסדות החינוך".

מוטו: "להנהיג בלי פוליטיקה קטנה".

צריך לתקן במפלגה: שלושה: "התרכזות בסקטוריאליות בלבד, פוליטיקה קטנה ותככנית וניתוק מהשטח". יש להרחיב את השורות בהיבט של קהלי יעד "כמו הקהילות האתיופיות המתחדשות, ש'הבית היהודי' הוא ביתן האמיתי, קהילות אנגלוסקסיות גדולות וקהילות יהודי צרפת, שעד כה לא זכו להתייחסות. אני נמצא עם האוכלוסיות האלה בקשר רציף ואני מתכוון לעודד את האנשים המתאימים מקִרבן להיכנס למוסדות המפלגה". וגם הצעירים "שנדחקו כי המפלגה היתה גילדה סגורה והיו שדאגו לדחוק אותם". הרצון הוא להגיע למפלגה דו ספרתית שיש לה אמירה בכל נושא ציבורי, אבל גם כזאת שדואגת לציונות הדתית, כי משם אנחנו שואבים. "אנחנו לא ליכוד ב', או התחייה" ו"אין סתירה בין עיסוק בציבורי הכללי לעניינים של הציונות הדתית".

יעדים לכנסת הבאה: שלושה: "חקיקה שתסדיר את תשלומי ההורים המופרזים בחינוך, הובלת מהפך ברבנות הראשית ובבתי הדין, כך שתהיה בהם דומיננטיות ציונית דתית", ויעד שלישי הוא "הטמעת ערכי היהדות הסוציאלית בתוך המערך הכלכלי הישראלי". כשמדברים על צדק חברתי, ליהדות יש הרבה מה לומר בתחום. "כל זה במקביל לפעולות להסדרת ההתיישבות בכל חלקי הארץ".

תבחרו בי כי: "אני הכי מתאים. אני מביא איתי ניסיון מנהיגותי גם מן העולם האקדמי, גם מן העולם הרבני וגם מן העולם הציבורי כשר, והישגיי יוכיחו".

קיימת טענה על כך שהוצנחת מבחוץ כפיתרון לשעתו, ואין אתה איש פוליטי במהותך.

"זו טענה מצחיקה. בכל תחום אחר, כישורים בתחומים אחרים הם יתרון ולא חיסרון. אחת הבעיות בפוליטיקה בישראל היא אנשים במערכת שעולמם צר. החברה הישראלית משוועת להנהגה בלי פוליטיקה קטנה, עם ידע בתורה ומדע. היכולות המוכחות שלי הן רק יתרון. אין שר שהכפיל את תקציב משרדו פי ארבעה. היכולות שהבאנו מתחומים אחרים עזרו לנו, וגם בתחום הפוליטי הפשוט - דרכי במפלגה לא היתה סוגה בשושנים".

אתה מוביל מפלגה שכל כוחה הוא שלושה מנדטים. האם זה לא מעיד על כך שאתה צריך ללכת?

"מי שהביא את המפלגה למצב כזה לא הייתי אני. לי קראו להגיע בגלל המצב הזה, ואפילו יום חסד אחד לא ניתן לי בהנהגה. באתי עם תובנות ולא איפשרו לי ליישם אותן. אני מקווה שהפריימריז יפתחו את השורות ויאפשרו שינוי".

התומכים בך: "אני לא חושף רשימה שמית של תומכים, נשאיר כמה הפתעות להמשך".

המועמדים שאתה תומך בהם: "בתום המיפקד ברור לי שנציג נבחרת מנצחת, ואני מסתפק ברמיזה שיש כאלה שפוקדים בשטח וטרם הכריזו על מועמדותם".

אם לא תיבחר: "אמשיך לתרום בתחומים אחרים ולא אתמודד למקום ברשימה לכנסת. בעבר הוצע לי להיות ח"כ וסירבתי. אני הגעתי לכאן כדי להנהיג. יש דברים שמנהיג עושה, והח"כים עוסקים בעיקר בחקיקה".    

 

 

"הוותק הוא יתרון"

ח"כ זבולון אורלב

גיל: 66   מצב משפחתי: נשוי + 4, סב ל-10    מתגורר ב: ירושלים

קילומטראז' עד הכנסת: 'כרם ביבנה' ו'ישיבת הדרום', לוחם בחי"ר, מעוטר בעיטור המופת ממלחמת יום כיפור. המייסד והמנהל הראשון של מדרשיית 'עמליה' בירושלים, ואחר כך שורה של תפקידים במשרד החינוך, הראשון שבהם מנהל לשכת שר החינוך והתרבות זבולון המר, והאחרון שבהם מנכ"ל המשרד. בתווך שימש מנכ"ל משרד הדתות. שימש כמזכ"ל המפלגה מ-95' ועד 99' – אז נבחר לכנסת. בכל השנים האלה היה חבר במועצות ציבוריות שונות, מבני עקיבא ועד מועצת רשות העתיקות.

ותק ועשייה בכנסת: נמצא בעיצומה של השנה ה-13 בכנסת. מאחוריו רזומה של 70 חוקים והוא אלוף החקיקה בכמה מושבים. הכי משתבח "בחוק השילוב, שעד אליו ילדים עם צרכים מיוחדים יכלו לקבל את מלוא זכויותיהם רק אם למדו במסגרות של חינוך מיוחד. בעקבות החוק, קרוב ל-100 אלף ילדים כאלה לומדים בחינוך הרגיל וזכאים למלוא זכויותיהם. אם בגלל זה הגעתי לכנסת - דיינו". אבני דרך נוספות הן הקמת שלוש ועדות חקירה ממלכתיות: הוועדה לבחינת מצבם של ניצולי השואה, הוועדה לבחינת מצבם של מגורשי גוש קטיף וצפון השומרון וועדה לבחינת מצב המים, ויש גם פעילות במסגרת מספר שדולות. בשדה המדיני, יזם את חוק ההסדרה ש"גם אם לא עבר, העלה את הנושא על סדר היום הלאומי".

מוטו: "אם יבדקו את ה-DNA שלי ימצאו BNA, כלומר בני עקיבא. כל ישותי היא ציונית דתית ואני פועל מתוך מחויבות מוחלטת לערכים שלה".

צריך לתקן במפלגה: שלושה: 1. "לחפש את התרופה היעילה נגד החיידק המפלג הממאיר. לפי הלמ"ס היינו צריכים להיות 15 מנדטים. אנחנו 14 מנדטים מחולקים ב-7 מפלגות. אם היינו מפלגה של 14 מנדטים - המדינה היתה נראית אחרת".

2. "שלא השכלנו לרכז סביבנו את הציבור המסורתי בישראל. 30 אחוזים מהלומדים בממ"ד הם מסורתיים. למרות שהמפד"ל מטפלת כבר שנים בנושאים חברתיים וחינוכיים, לא ייחצנו את זה". מלבד זאת יש לאחד שורות גם עם המפלגות השכנות 'האיחוד הלאומי', 'עם שלם' ומאוכזבי ליכוד. "בעבר הייתי אחד היוזמים של ההליכה המשותפת ברשימת ט"ב, וזה כלל ויתורים אישיים".

3. "להנהיג את מדינת ישראל ברוח הציונות הדתית. לא נתנו לאנשים מספיק תקווה שאנחנו יכולים להוביל ברמה הלאומית". אלה גם היעדים לכנסת הבאה.

תבחרו בי כי: "הזירה הפוליטית היא לא תוכנית ריאליטי. היא קשורה בניסיון עשיר, בידע נרחב ובמערכת קשרים ענפה. אני בעד שייכנסו כוחות חדשים, יצברו ניסיון, יוכיחו הישגים ובבוא היום יתמודדו. שגיתי בכך שפעלתי להצניח אנשים מבחוץ, לו אני הייתי מוביל את הרשימה היא היתה נראית אחרת".

יש טענה שאתה כבר ותיק, מזוהה עם הממסד, ועליך לפנות מקום לכוחות חדשים.

"מה הבעיה בכך שלוקחים אדם מנוסה? אני מתפאר בכך שאני המנוסה בציונות הדתית, שיודע להוביל ושיש לו מערכת יחסים מצוינת עם מגוון הסיעות. כשיש התמודדות אנשים זורקים בוץ, אני מקווה שאנשים יסתכלו לעומק".

טוענים נגדך שאתה נוטה הרבה יותר למרכז מאשר ימינה.

"גם זה חלק מהבוץ שמתמודדים זורקים, ויעידו עלי גרשון מסיקה ואבי רואה וחוק ההסדרה. נכון שאני מדבר בשפה מתונה ולא מתלהמת. יש לי תדמית של אדם בר שיח עם כל מיני מקומות בחברה הישראלית, אחרת לא הייתי מגיע להישגים האלה".

התומכים בך: נציגים מוניציפליים שכבר פרסמו מודעת תמיכה ו"במהלך הזמן תהיינה מודעות נוספות של ההתיישבות, מועצות אזוריות, ארגוני הציונות הדתית ופעילים שמחוצה לה, גם כאלה שלא מתפקדים, כמו מנחם לנדאו".

המועמדים שאתה תומך בהם: "אינני מכריז כרגע על רשימה כזאת כי אני נמצא בעיצומן של הידברויות. בבוא העת תהיה רשימה שאמליץ עליה".

אם לא תיבחר: לא תהיה התמודדות לרשימה. "מקומי הוא בהובלה. הגעתי לרמת עשייה כזאת שלא אוכל להיות כבול בידיי וברגליי. אני לא רוצה להציג שוב חוק שיש עליו קונצנזוס והיו"ר שלי לא יהיה בהצבעה. אני גם אדם דומיננטי ולא ארצה להפריע אם מישהו אחר ייבחר ליו"ר. אם לא אבחר, אמשיך לעסוק בטובתה של הציונות הדתית על כל המשתמע. לא אהיה ברוגז עם האידיאולוגיה".

 

 

 

"ממש"קי הדת של הפוליטיקה למפקדים"

נפתלי בנט

 

בן: 40         מצב משפחתי: נשוי + 4              מתגורר ב: רעננה

קילומטראז' עד כה: לוחם בסיירת מטכ"ל, מפקד פלוגת לוחמים במגלן, משמש כרב סרן במילואים בסיירת בה החל. למד משפטים באוניברסיטה העברית, ייסד והיה מנכ"ל של חברת סטארט אפ ישראלית גדולה, והוביל אותה עד למכירתה. שימש ראש לשכתו של בנימין נתניהו בין השנים 2008-2006 ומנכ"ל מועצת יש"ע בין השנים 2011-2010.

מוטו: הציונות הדתית צריכה לעבור מעיסוק סקטוריאלי לתפישה של הובלת עם ישראל בכלל, "לעבור מלהיות מש"ק הדת של הפוליטיקה הישראלית למפקד שלה".

דרוש תיקון במפלגה: "חייבים להחזיר עטרה ליושנה בכמות המנדטים. אנחנו יכולים לשוב ולהיות 12 מנדטים על ידי פנייה החוצה ללקיחת אחריות על כל עם ישראל ולטפל בסוגיות הנוגעות לכולם, למשל בפערים חברתיים, מערכת המשפט ובעיית המסתננים". העניין השני נוגע לאיחוד הכוחות בפועל, "לא שתי דקות לפני הבחירות, אלא ללכת כמפלגה אחת. בשנים האחרונות עבדתי ביש"ע בקרבה גדולה עם הח"כים של האיחוד הלאומי ונוצרו יחסים מאוד קרובים. בכוחי להוביל איחוד". לדבריו, הפערים לא גדולים, אם בכלל. "מה שמנע את האיחוד הוא עניין אישי-פרסונלי".

יעדים למפלגה: שלושה: 1. "מהפכה יהודית בחינוך בעם ישראל, שכל ילד יגיע לכותל המערבי ולאתרי מורשת, וכולם יכירו את התורה".

2. חיזוק מוסדות הציונות הדתית והשוואה בין היחס של המדינה אליהם לזה של מוסדות ש"ס, למשל. "הורי ש"ס אינם צריכים לשלם 400 או 1,000 שקלים בחודש כדי להשלים עלויות ואנחנו כן. וזה נובע מכך שאנחנו שלושה מנדטים".

3. ניהול מערכה לשינוי הצביון בשלוש האליטות במדינת ישראל: המשפטית, התקשורתית והחינוכית-אקדמית. "הטעות הגדולה של הליכוד היא שהמחנה הלאומי נבחר כבר 35 שנה אבל הוא לא מושל".

תבחרו בי כי: "אנחנו מגיעים, קבוצה מיוחדת של אנשים כמו הרב אביחי רונצקי, איילת שקד, מוטי יוגב אורי אורבך ואני, מתוך תפישה של מעבר מהסתכלות סקטוריאלית לראייה כללית. אינני יותר טוב מכל אחד אחר, אני מעריך את האנשים שמובילים היום את המפלגה, הם עשו דברים גדולים אבל אנשים מצביעים ברגליים". לדבריו, הציבור משווע ללקיחת אחריות על המדינה "ואם לא נעשה שינוי דרמטי בתפישה - ניעלם".

איך אפשר לטעון לכתר בלי להשתפשף קודם בתוך הכנסת ובמערכת הפוליטית? אגב, ההצנחות לא הצליחו.

"נכון, אין לי ניסיון בלקחת מפלגה של 12 מנדטים ולהביא אותה לשלושה. יחד עם בנימין נתניהו לקחנו מפלגה של 12 מנדטים והפכנו אותה ל-27. בכל צומת חיים אמרו לי שאין לי ניסיון. כך כשהגעתי בגיל צעיר לפקד על פלוגת לוחמים במגלן - ובכל זאת עשינו פעולות רבות של תקיפת מחבלים והפלוגה צמחה ושגשגה. כך בהיי-טק, ועם נתניהו בעבודת צוות, וגם במועצת יש"ע הובלנו מהפכות יפות. הצנחה אין כאן. אני חורש את כל הארץ בהמון עבודה קשה".

התחלת את מערכת הבחירות בהקמת מפלגה נפרדת. מה גרם לך לחזור ל'בית'?

"המטרה לא השתנתה. רצינו מפלגה יהודית ציונית שורשית עם שותפים מחוץ לעולם הדתי-לאומי כמו איילת, למשל. ברגע שנפתחו הפריימריז וראיתי שיש היתכנות למהלך אמיתי ולגרימת מהפך של קבלת אמון ציבורי - החלטתי להתמודד כאן".

התומכים בך: צעירים, אצלם ההתלהבות מוגדרת "אש בוערת". מדובר במכינות, ישיבות הסדר, אולפנות ומדרשות. על גביהם בשבועות האחרונים יש גם התעוררות של תמיכה מפעילי מפלגה ותיקים וסגני ראשי ערים, "יש כאן שילוב של חדש וקיים, וזה מקסים".

המועמדים שאתה תומך בהם: איילת שקד, אורי אורבך ומוטי יוגב. הרב רונצקי טרם החליט אם הוא מתמודד.

אם לא תיבחר: "אני מאמין במהלך של הבית היהודי, בכל מקרה אני נשאר בו". תשובה מפורשת על התמודדות לרשימה לכנסת במידה ולא ייבחר לראשות - לא הצלחנו לקבל.

 

ואם כבר בנט, הוא שולח בקשה לקוראי הכתבה, ויש להניח שגם המועמדים האחרים מזדהים איתה: "התפקדו. לא משנה למי תצביעו, רק התפקדו. אי אפשר לצפות לשינויים דרמטיים בלי לחולל אותם".

 

ofralax@gmail.com