בשבע 498: חדשות

תושבי שכונת האולפנה אישרו את המתווה לפינוי מוסכם – העתקת הבתים תידחה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ב

לאחר שבועות ארוכים של מאבק פוליטי, אי ודאות וחששות רבים, סוכם השבוע מתווה לפינוי חמשת בתי שכונת האולפנה בבית אל והעתקת הבתים. המתווה, אשר סוכם בין נציגי ראש הממשלה, השר גלעד ארדן ומזכיר הממשלה צבי האוזר, ובין נציגי התושבים וראשי היישוב בית אל בהנהגת הרב זלמן ברוך מלמד, הוצג אתמול (רביעי) בישיבתה הראשונה של ועדת השרים לענייני התיישבות. המתווה אשר סוכם בין הצדדים כולל פרטים רבים, ועבר את אישורם של הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות המדינה. על פי המתווה, יפנו התושבים את הבתים עד למועד שקבע בג"ץ, ובתוך זמן זה יוכשר אתר הקראווילות בבסיס החטיבה המרחבית לקליטת התושבים. המדינה תפנה במקביל לבג"ץ בבקשה להאריך את הזמן המוקצב להעתקת המבנים, אשר תתבצע במהלך שלושת החודשים שלאחר מכן לאזור אחר ביישוב (אשר אותר כחלק מההסכמות).

ל'בשבע' נודע כי ההבטחה לבניית 300 יחידות דיור צפויה להתממש לאחר ששר הביטחון אהוד ברק יאשר בימים הקרובים את קידום הליכי התכנון באזורים שונים ביישוב. בין השאר צפויות להיבנות למעלה מ-200 יחידות דיור באזור אשר נמצא בשטח המוניציפלי של היישוב בית אל אך תפוס בחלקו על ידי פלוגת מג"ב. עשרות יחידות דיור נוספות צפויות להיבנות באזורים נוספים ביישוב, אשר אותרו גם הם במסגרת גיבוש המתווה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה בישיבה לכל הגורמים שעסקו במציאת הפתרון ועשו זאת באחריות, כהגדרתו, "מתחילת הדרך קבענו שני יעדים. שמירה על החוק וחיזוק ההתיישבות. המתווה הזה עונה על שני הדברים".

בהודעה מיוחדת שפרסמו תושבי השכונה, לאחר שאישרו את המתווה שהוצג להם, הם מבהירים כי ההסכמה למתווה אין פירושה הסכמה לעיקרון של בנייה תמורת הרס: "הצעת המתווה של הסכמה לסילוק מהבתים בתמורה לבנייה לה הציבור זכאי בכל מקרה, וחובה על הממשלה לספקו בכל מקרה, כמוה כאמירה לאב כי יילקח ממנו בנו ובתמורה יקבל עשרה אחרים. הכאב על הבתים הנלקחים לא יחדל והכתם לא יוסר מהממשלה".

התושבים הוסיפו והבהירו כי המניע להסכמה למתווה הוא כפול - הרצון להימנע מעימות אלים וההבנה שעימות אלים לא ישנה את התוצאה הסופית בנוגע לגורל בתי השכונה. "אנשי שלום אנחנו. מסירות נפש על מאבקים שנועדו לכישלון במבחן התוצאה שלהם, מול ממשלת ישראל שלא עמדו לה כאמור כוחותיה לגונן על אזרחיה, קורעת את הציבור כולו ואת הציבור שלנו בפרט ומכלה את כוחות היצירה שלנו שנועדו לשם בניין האומה והארץ. לא זו אף זו: מאבקים אלו יש בהם כדי לבלבל את צעירינו מי אוהב, מי אויב ומי טועה. אנו כולנו אנשי ביטחון המשרתים בצה"ל, קצינים וחיילים, והעמדה של אנשי ביטחון שאומנו ללחימה בפשיעה ובאויב מולנו מזיקה מאוד לכולנו ולחינוך בנינו ובנותינו בחינוך שאמון על שלמות בעבודת ה' הכולל ראייה במדינה ראשית צמיחת גאולתנו. שליחת כוחות הביטחון לבושי מדים שחורים כמו בגוש קטיף בידי הממשלה הנוכחית כדי להילחם כרובוטים באחיהם הינה נזק בל ישוער ואנו עומדים כמובן מאחורי החלטת הרב שליט"א, ש-33 המשפחות תעזובנה את בתיהן באופן שייתר את הצורך במחזות שאיש מעמנו אינו רוצה בהם".

עם זאת, לא כל אנשי ההתיישבות שלמים עם ההחלטה להימנע מעימות ולהגיע להסכמות. בתפילה שנערכה ביום שלישי בשכונת האולפנה, שעות אחדות לפני ההסכמה הסופית על המתווה, הביע רבה של קריית ארבע, הרב דב ליאור, התנגדות לכל הסכם באשר הוא. "לא נסכים לשום התקפלות", אמר הרב ליאור. "יש איום מרשעים על קיום המדינה ועל עתיד ההתיישבות, שלום לא יושג על ידי מסירת חבלי ארץ לרשעים. אם יחזירו פה, מי יודע איזה ייסורים יבואו". חברי הכנסת מיכאל בן ארי ואריה אלדד הביעו גם הם ביקורת על המהלך. בהודעה משותפת שפרסמו אתמול (רביעי) כתבו השניים כי "מי שהגיע להסכם על פינוי מרצון העביר מסר שגם את הערכים של ארזי ההתיישבות ניתן לקנות תמורת נדל"ן. מי שעושה כך סולל את דרכו של נתניהו לקצץ בהתיישבות ולהקים מדינה פלשתינאית על פי חזונו. כל רעיון האיוולת של ניסור הבתים נועד רק לחסוך מהליכוד את תמונות ההרס שהפכו להיות דרכו, מתוך חשש שמראות כאלו יפעלו נגדם ביום הבוחר. את הכסף שנתניהו מוכן לבזבז על ניסור מיותר מוטב לו להעביר לשכבות המצוקה, לנכים ולחיילים המשוחררים".

 

 

דני דיין מבקש את אמון מליאת יש"ע: "ההתיישבות מספיק חזקה כדי לעשות צעדים פרגמטיים"

חגית רוזנבאום

מליאת מועצת יש"ע צפויה להתכנס בתוך השבועיים הקרובים בעקבות בקשתו של יו"ר המועצה, דני דיין, לקיים דיון והצבעת אמון בדרך שהוביל בחודשים האחרונים.

בשיחה עם 'בשבע', מסביר דיין כי בעקבות הסוגיות הקריטיות שעמדו על סדר יומה של ההתיישבות בחודשים האחרונים – גורלן של מגרון, גבעת אסף, עמונה וגבעת האולפנה, התחדדו חילוקי הדעות בין הגורמים השונים במועצה בשאלה כיצד לנהוג מול איומי ההרס והפינוי. "לי היה קו חד משמעי איך לנהוג במשבר הזה, ונשמעה טענה שאני פועל בניגוד לדעת רוב מועצת יש"ע. לכן חשבתי שנכון להציף את הנושא על פני השטח במלוא משמעויותיו, כיוון שלדעתי הסכנה הגדולה ביותר היום להתיישבות היא שאנחנו נעשה שגיאות. לכן צריך לעשות בירור של הדרך בין שתי תפישות העולם שיש כאן". לדברי דיין, חילוקי הדעות יסודם בהערכות שונות את מצבה של ההתיישבות: "אני חושב שההתיישבות נמצאת בפריצה קדימה, על סף הכרעת המאבק על ארץ ישראל, ולעומתי יש אחרים שאומרים שמדובר בשעת השמד וצריך להילחם אפילו על שרוך נעל. הם טוענים כי גבעת האולפנה היא האבן הראשונה שנופלת בעקירה הכוללת של ההתיישבות ביו"ש. מדובר בקריאות מצב הפוכות לחלוטין, ונגזרות מהן אסטרטגיות שונות לחלוטין. האם למשל ללכת בדרך של הסברה או מאזן אימה. אני חושב שההתיישבות חזקה מספיק גם כדי לעשות צעדים פרגמטיים – לעשות צעד אחורה כדי לעשות אחריו ארבעה צעדים קדימה".

דיין מתכוון להעלות לדיון במליאת יש"ע את הדרכים השונות, ולבקש הצבעת אמון בדרכו. אם לא יזכה בתמיכת רוב המליאה, הוא מבטיח, יפנה את מקומו ליו"ר אחר. "אם תיבחר הדרך השנייה, לא אשאר בתפקיד יום אחד נוסף". בין אם יזכה באמון ובין אם לא, דיין מתכוון להמשיך ולהעלות את הסוגיות על סדר יומם של המתיישבים באמצעות חוגי בית ביישובים ועוד, על מנת לקיים את הבירור שלדבריו "הוא בנפשנו". חברי המליאה מנגד, יעדיפו כנראה למקד את הדיון המתוכנן בהתנהלותה הכוללת של מועצת יש"ע ולאו דווקא במחלוקת האידיאולוגית, שכן לדבריהם בעקבות חתימת ההסכם בבית אל נראה כי המחלוקות הן בעיקר על טקטיקה ופחות על אסטרטגיה.

 

מבזקים

נהג יהודי דיווח ביום ראשון בערב כי בעת שנהג בכביש 443, בסמוך לבית חורון, עצר והעלה שני טרמפיסטים שהתחזו ליהודים. כעבור כמה מאות מטרים הם תקפו אותו, השליכו אותו מהרכב וגנבו אותו. הנהג נפצע קל, הצליח להגיע למחסום עופר, אך לא נזקק לטיפול רפואי. שוטרים גבו ממנו עדות.

נציגי משרד האוצר הציגו לוועדת קש"ב את מערך הסנקציות שהם מסוגלים להשית על תלמידי ישיבות שיסרבו להתגייס לצה"ל. בין השאר עלו הצעות לשינוי מודל תקצוב הישיבות, הגברת האכיפה וקביעת יעד למשרתים ולומדים, ומתן קנסות וסנקציות אישיות לתלמידים שאינם מתגייסים עד גיל 23, תוך איום בביטול הטבות בדיור ובתשלומי הארנונה.

הצעת החוק לאיסור שחיטה כשרה בהולנד נדחתה אתמול על הסף בבית העליון של הפרלמנט בהולנד ברוב של 51 מחוקקים נגד 21. המשמעות: חוק האוסר על שחיטה כשרה - לא יחוקק. ההצבעה בסנאט באה לאחר שבתחילת החודש הנוכחי חתמו ראשי הקהילות היהודיות בהולנד עם הממשלה המקומית על הסכם שתכליתו למנוע הוצאתה של השחיטה היהודית מחוץ לחוק.

אירוע סיום הש"ס ההמוני, אשר אמור היה להתקיים באצטדיון המושבה בפתח תקווה לא יתקיים במתכונת שתוכננה. העסקנים המארגנים נתקלו בהתנגדות מצד חוגים שונים אשר טענו כי לא ניתן לקיים אירוע לכבודה של תורה באצטדיון שבו מתקיימים אירועים הכרוכים בחילול שבת.