בשבע 498: חדשות

מבקר המדינה: שרשרת מחדלים בכל הדרגים

חגי הוברמן , א' בתמוז תשע"ב

מתקפת רקטות על מרחבי הדרום; פגיעה במחבל הג'יהאד-העולמי שהיה מעורב בפיגוע בניצנה

חגי הוברמן

סבב לחימה נוסף עם החמאס בדרום, בעקבות הפיגוע הרצחני בניצנה ביום שני. אתמול בצהריים פצע כלי טיס של חיל האוויר באורח קשה את מוחמד רשואן, בן 26, תושב רפיח המצרית, מחבל מהג'יהאד העולמי, אשר היה מעורב ביום שני בפיגוע בגבול ישראל מצרים, בו נרצח סאיד פשאפשה, עובד קבלן בן 35 מחיפה שהיה אחראי על עובדי בניית הגדר. רשואן פעל בארגון 'תווחיד וג'יהאד' הפועל במסגרת הג'יהאד העולמי, אשר היה מעורב בפעילות טרור נרחבת מזה מספר שנים. גורמים צבאיים אומרים כי התשתית שהפעיל פועלת בימים אלה להוצאת פיגוע נוסף.

על פי המידע שהצטבר בידי השב"כ, פעילותו של רשואן כללה עיסוק בשינוע אמצעי לחימה, אספקת מטענים למחבלים, ירי רקטות לעבר מדינת ישראל, פיגועי צליפה, ירי פצצות מרגמה ועיסוק בהברחת גורמי טרור מרצועת עזה ואליה. בתקיפה נהרג ע'אלב ארמילאת, סייענו של רשואן במסגרת התשתית. בנוסף לכך תקפו כלי טיס של חיל האוויר לאורך כל השבוע לפחות שמונה יעדי טרור ברחבי רצועת עזה.

בניגוד לסבבי הירי בשנה האחרונה, הפעם החמאס השתתף בירי, ובגלוי. ההערכה היא שבחמאס חשים 'רוח גבית' מבחירת נשיא מצרי מהאחים המוסלמים, ומסתמכים על תמיכה מצרית מכאן ולהבא בהתקפות שלהם כלפי ישראל, בניגוד לתקופת מובארק.

סבב הלחימה החל ביום שני, אחרי שצה"ל חיסל חוליית צלפים בגבול הרצועה. המחבלים הגיבו בירי רקטות לעבר שדרות ואשקלון. אתמול ושלשום שוגרו כ-70 רקטות ופצצות מרגמה לעבר שטח ישראל, 24 מהן אתמול. ברוב המקרים נפלו הרקטות בשטחים פתוחים ולא גרמו לנפגעים או לנזק. דובר גדודי עיז א-דין אלקסאם טען כי ארגונו ירה ארבעה טילי פאג'ר בקוטר של 107 מ"מ לעבר הבסיס הצבאי בזיקים. בצה"ל אין אישור לטענה.

אתמול (רביעי) סמוך לשעה 7:45 בבוקר, שיגרו הפלשתינים רקטת גראד אל באר שבע. הרקטה פגעה בשטח פתוח מצפון לעיר, איש לא נפגע וגם לא הופעלה אזעקת 'צבע אדום'. בעקבות הירי נפרסה סוללת כיפת ברזל גם ליד נתיבות, זאת בנוסף לסוללות שפרוסות מחוץ לבאר שבע, אשדוד ואשקלון. מערכת 'כיפת ברזל' יירטה רקטה אחת ששוגרה לכיוון נתיבות.

ביום שלישי בלילה נפצע לוחם מג"ב, פקד יחיאל צנעני, בן 35 מבית שמש, מפגיעת רקטה שנחתה במועצת חוף אשקלון. הפיצוץ אירע בדיוק ברגע שבו רץ עם פקודיו לחדר הביטחון, אך הוא עצמו לא הספיק להגיע אליו. יחד עימו נפגעו עשרה שוטרים נוספים, שמצבם הוגדר קל.

 

 

מבקר המדינה: שרשרת מחדלים בכל הדרגים

בדו"ח מפורט בן 506 עמודים מגולל מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, את שרשרת המחדלים הארוכה שהסתיימה באסון השריפה בכרמל. מבקר המדינה לא חוסך את שבטו מכל הדרגים. החל בראש הממשלה, אשר על פי הדו"ח נושא באחריות הכוללת, מתוקף תפקידו והאחריות המוטלת על כתפיו כראש ממשלה, ועד לדרגי הפיקוד המשטרתיים בשטח, אשר פעלו לא נכון בזמן האסון.

חלק גדול מהביקורת מתרכז בשניים מהשרים, שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי. המבקר לא חוסך ביקורת מישי ומציין, בין השאר, כי השר ישי הקדיש אמנם זמן ומאמצים להשגת משאבים לטובת מערך הכבאות, אך עסק מעט מאוד בכשירותו של המערך לפעולה. בין השאר לא עשה ישי הפרדה בין הצרכים הכספיים הדחופים של מערך הכבאות לבין צרכים הנוגעים לשיפורו ושידרוגו. לדברי המבקר, "כאשר נוכח שר, כי אינו מסוגל לממש את אחריותו על גוף מציל חיים הכפוף אליו עליו להיות מעורב באופן ממשי בנעשה באותו מערך, לעמוד על מסוגלותו למלא את תפקידו בעת אירועי חירום ולעשות כל שלאל ידו בכדי לתת מענה לבעיותיו. בכלל זה עליו גם לאתר את המקורות התקציביים האפשריים הנדרשים - אם מקורות פנים-משרדיים ואם כדרישה לתוספות מחוץ למשרד".

בנוגע לשטיניץ קבע המבקר כי בכך ש"עד חודש מאי 2010 התנה את העברת התקציבים למערך הכבאות בעריכת רפורמה כוללת, שעה שברור לכל שביצועה הוא עניין מורכב ועשוי להימשך שנים ארוכות, מנע למעשה ממערך הכבאות לעמוד ברף המינימום הנדרש לצורך מוכנות מבצעית ומקצועית כגוף חירום מציל חיים. להתעלמות ארוכת השנים ממצבו הרעוע של מערך הכבאות ומההכרח שהוא יוכל לספק לתושבי המדינה שירותי הצלה היתה השפעה גורלית על מצבו ערב פרוץ השריפה".

בנוגע לתפקוד המשטרה קבע המבקר כי באירוע השריפה היו גילויי אומץ לב של השוטרים, אולם כשלי הפיקוד והשליטה, במיוחד במחוז הצפוני, נחשפו בו בכל עוצמתם. גם בנוגע לשירות בתי הסוהר קבע המבקר כי "מפקדי שב"ס שניהלו את האירוע עשו זאת במסירות לשלום האסירים הנתונים במשמורתם, תוך גילוי אומץ לב אישי ונטילת סיכון רב בניסיון להציל חיים". עם זאת מבקר המדינה מעיר כי "שב"ס לא היה ערוך כנדרש לטיפול בפינוי בית הסוהר דמון בהיבטים של פיקוד ושליטה על הכוחות, הפעלת מרכזי שליטה - ובכלל זה יצירת תמונת מצב נאותה על הסיכונים והשתנותם".

בתגובה לדו"ח אמרו בלשכת ראש הממשלה כי חלק מהליקויים שבדו"ח כבר תוקנו והזכירו את דברי השבח שחולק המבקר לנתניהו על פעולתו להזרמת ציוד כיבוי ומטוסי כיבוי, "ראש הממשלה מודה למבקר המדינה על עבודתו והוא ימשיך לפעול לתיקון הליקויים". במשרד האוצר אמרו בתגובה לדו"ח, כי "לצערנו, בכל הנוגע לאוצר הדו"ח נשאר הזוי וחסר שחר באופן הקיצוני ביותר. הדו"ח מאיים על היציבות הכלכלית של ישראל מאחר שהוא הופך את השמירה על חוק התקציב לבלתי אפשרית". שר הפנים אלי ישי אמר בתגובה לדו"ח כי "התגובות שאני מקבל מלוחמי האש וממרבית המשפחות השכולות מרגשות אותי מאוד. חובתי האישית היא להיאבק למענם, ולהבטיח להם שלא אשקוט ולא ארפה עד שיופקו הלקחים. זה לא ישיב את יקיריהם, אך ימנע עצב וכאב ממשפחות אחרות בעתיד ובכך אולי תהא מעט נחמה עבורם".