בשבע 498: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , א' בתמוז תשע"ב

אירוע הוקרה ליצירה היהודית במסגרת שבוע הספר ב'דברי שיר'

חנות הדגל של רשת 'דברי שיר' בתחנה המרכזית בירושלים, החוגגת שנה לפתיחתה, ציינה את שבוע הספר היהודי באירוע חגיגי שנערך ביום ב'. בין הסופרים אשר כיבדו את האירוע בנוכחותם היו: יוסף המספר, מחבר 'נהר האמת', עודד מזרחי שכתב את 'עין רואה', הסופרת שירה סטופל מחברת 'כשיירגעו הרוחות', 'ואדם אין', והסופרת אילנה ברקוביץ' מחברת 'לבחור מחדש'. גם הזמר יצחק מאיר והמאייר אוריאל ברקוביץ' נטלו חלק באירוע. האמנים הודו לרשת על הרמת קרנה של היצירה היהודית המקורית. "אתם כפית הכסף שבזכותה הקורא הצעיר יכול ליהנות מפירותינו", אמרה הסופרת שירה סטופל.

 

אלטרנטיבה לנשף השמיניסטים: מסיבת סיום בעלת צביון דתי

על רקע הסערה שהתעוררה סביב נשף השמיניסטים הדתיים, קמה קבוצת בני נוער מסיימי י"ב מישיבות ואולפנות ממרכז הארץ ויצרה חלופה ראויה לאירוע סיום הלימודים, במתכונת התואמת את עולם התוכן הדתי. בתמיכת תנועת 'רעננים' של צעירי הציונות הדתית, ייערך האירוע בישיבת נחלים וצפויים להגיע אליו מאות בני נוער, מסיימי כיתה י"ב מאולפנות וישיבות המעוניינים לחגוג בדרך ראויה. "המטרה שלנו באירוע היא להראות שאפשר לחגוג את סיום הלימודים גם בדרך שהיא כשרה, ומכבדת את הסגנון של הנוער הדתי שיוצא מהאולפנות ומהישיבות", מסבירה תהילה זינגר, ממארגני האירוע.

היוזמה לערב מהווה, כאמור, תשובת נגד לקבוצה המונה מאות תלמידי י"ב ממוסדות חינוך דתיים אשר התגבשה בפייסבוק ומתכננת זו השנה השנייה לקיים אירוע סיום לימודים שילווה במוזיקה ובאלכוהול, ויהיה מעין חיקוי למודל הנשף שחוגגים בציבור החילוני בסיום לימודי התיכון.

דניאל אטינגר, תלמיד י"ב מישיבת נחלים, מציין כי "מטרת העל של האירוע היא להעביר מסר שניתן לעשות הכל מבלי לפרוץ סייגים, ובכך להעצים בקרב הנוער הדתי את תחושת השיוך למגזר. יש כאן בהחלט הרמת דגל בלי להתבייש". האירוע יכלול הופעות של אמנים ובדרנים ודוכני מזון לצד דוכנים של עמותות התנדבות. עידן בשארי, מנכ"ל רעננים, קורא לראשי הישיבות, לר"מים ולמחנכות לחזק את המהלך ולקרוא לתלמידיהם לקחת חלק באירוע. יוני שטבון, יו"ר 'רעננים', מסביר כי בחר לפעול לחיזוק השמיניסטים והשמיניסטיות "שהבינו שאפשר ליצור אלטרנטיבה ערכית המשלבת הנאה מבלי לפרוק את המטען הערכי שלנו. אני בטוח שהאירוע הזה ימשוך אליו את רוב השמיניסטים מכל מוסדות החינוך שלנו".

 

ישיבת ההסדר 'בינות' ברעננה חוגגת עשור

מאות בני אדם השתתפו השבוע (א') בכנס העשור לישיבת ההסדר 'בינות' רעננה, ביניהם בוגרי הישיבה, תלמידים, ידידי הישיבה ואישי ציבור.

באירוע הדגיש ראש הישיבה הרב חיים רטיג את הצורך של הציבור 'להתיישב בלב', כהגדרתו. רבה של תל אביב-יפו הרב ישראל מאיר לאו בירך את הנוכחים ועמד על חשיבותן של ישיבות ההסדר המשלבות בין ספרא וסייפא. "הם אלו שמחברים בין ארץ ישראל ובין תורת ישראל, שניהם נקראים בתורה מורשה, כל זאת מקריית שמונה בצפון ועד אילת". עוד כיבדו בנוכחותם סגן ראש העיר הרב יואל עזרזר, הרב אביחי קצין, הרב יצחק שטיינברג, ראש כולל 'ארץ חמדה' ברעננה, הרב יובל רגב, צבי קניג אשר עזר רבות בהקמת הישיבה, ד"ר חיים שיין ואישי ציבור נוספים.

התרגשות אחזה בקהל בעת הקרנת סרט העשור לישיבה, המתאר לפרטים את תולדות הקמת הישיבה מתחילתה ועד לימים אלו. כמו כן נשאו דברים הרב יצחק פרץ, רב העיר רעננה, וניסן סלומינסקי אשר שיבחו את פועלה של הישיבה לאורך השנים ובירכו שתזכה גם בשנים הבאות לגדל תלמידי חכמים ולהוציא את אור התורה מחוץ לכותלי בית המדרש.

 

יקב רחלים – הזוכה בתחרות היינות היוקרתית 'אשכול הזהב'

תחרות היינות היוקרתית ביותר בארץ, 'אשכול הזהב', התקיימה השבוע במלון דן פנורמה בתל אביב. מספר המתחרים השנה עמד על 63 יקבים. היינות נבחנו באופן עיוור וללא חשיפת זהות היקב על ידי פנל נרחב של טועמים מקצועיים, הכולל ייננים, מלצרי יין, עיתונאי יין ומומחי יין פרטיים.

מבין עשרות היקבים אשר ניגשו לתחרות, זכה יקב 'טורא' רחלים בהישג הגדול ביותר. בקטגוריית המרלו זכה היקב במדליית זהב, בעלות של מעל 110 שקלים לבקבוק. בקטגוריית הבלנד, היוקרתית ביותר בתחרות, זכה היקב במדליית כסף, בעלות של מעל 130 שקלים לבקבוק.

בשנים האחרונות התפתח משמעותית ענף היין בשומרון ובנימין. יקבי האזור מייצרים יין בטיב אשר מתחיל לבסס את עצמו כיין הטוב בישראל. כיום פועלים בשומרון בלבד שבעה יקבים: ברחלים, בהר ברכה, ביצהר, בקרני שומרון, באיתמר, בגבעת תקומה וביישוב שערי תקווה. המנצח הגדול בתחרות, יקב 'טורא' מרחלים, הוקם ומנוהל על ידי ורד וארז בן סעדון ומועסקים בו 11 עובדים. כרם הענבים גדל בהר ברכה ואילו היקב ומרכז המבקרים ממוקמים ביישוב רחלים. ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה בירך בחום את בני הזוג בן סעדון על זכייתם במדליות: "אני מברך את החקלאים והיזמים המשקיעים מכספם ומפריחים את השומרון באהבה, והאדמה מחזירה לבניה אהבה. בימי אבותינו היה השומרון חבל הארץ המשובח ביותר ליין, וכפי שאמר הנביא 'עוד תטעי כרמים בהרי שומרון' - אנו שמחים ליצור מחדש את רנסנס היין של ישראל בשומרון".

נכנס יין יצא גביע בן סעדון מקבל את הפרס

ספר חדש: שו"ת של ילדי תלמוד תורה חברון עם הרב דב ליאור

ראשי תלמוד תורה 'חברון-ברקאי' בקריית ארבע החלו לפני עשור בפרויקט מיוחד של מפגשי שאלות ותשובות בין התלמידים הצעירים לרבה של קריית ארבע הרב דב ליאור. מדי חודש וחצי התקיים מפגש, אליו התכוננו התלמידים עם שאלות שהכינו מראש. לצד שאלות הלכתיות 'רגילות' כגון כשרות, שבת ותפילה, שאלו התלמידים גם שאלות רבות שנגעו בשגרת חייהם בקריית ארבע וחברון ובענייני ארץ ישראל.

לאחר חמישה מפגשים שנתיים במשך עשור, הגיעו השבוע התלמידים למפגש ה-50, מפגש היובל. לכבוד האירוע הוצא לאור ספר שו"ת מיוחד הכולל שאלות נבחרות מתוך מאות שאלות שנשאלו על ידי התלמידים במשך השנים. הערב התקיים בהיכל התרבות בקריית ארבע, בהשתתפות הרב דב ליאור, הורים, תלמידים ואישי ציבור.

במהלך האירוע העניקו התלמידים לרב ליאור את הספר החדש. הרב שיבח את העשייה החינוכית בתלמוד התורה, שבו שמים דגש על מרכזיותה של התורה בחיי האדם. רב בית הספר הרב יצחק עמרני, שעמל על עריכת הספר, אמר: "מפגשי השו"ת והוצאת הספר לאור הם דוגמה לחינוך ילדים לראות ברבנים גדולים פוסקים מכריעים גם בחייהם האישיים. לא אחת ניתן היה לראות כיצד תשובותיו של הרב לא בהכרח 'קלעו' לרצון הילדים, אך הם קיבלו את תשובותיו כדעת תורה. זהו מסר חינוכי חשוב לתלמידים".

 

כאלף פניות של חילונים בעקבות פרויקט הזוגות של תנועת 'מעייני הישועה'

כבר שנה וחצי שתנועת 'מעייני הישועה' מפעילה פרויקט של זוגות נשואים האחראים לעמדות הסברה בכל הארץ. מדי שבוע יוצאים הזוגות לפעילות בסמוך לאזור מגוריהם, משוחחים ויוצרים קשר עם צעירים ומבוגרים המתעניינים ביהדות.

עודד, מנהל הפעילות בתנועה, מספר ל'בשבע': "בכל שנות הפעילות הספקנו להפעיל מאות חברים בעמדות הסברה בארץ, החל מבני נוער ועד בני ישיבות ובנות שירות לאומי, שעשו עבודה מופלאה. אולם נראה שגולת הכותרת היא פרויקט הזוגות", אומר עודד. "עד כה קיבלנו כארבעים פניות בכל שבוע מאנשים שהחלו להתעניין בעקבות המפגש עם הזוגות. מתחילת אלול האחרון קיבלנו יותר מאלף פניות בחדר התיאום של התנועה, וזאת כתוצאה מפעילותם החשובה של הזוגות".

הזוגות מפעילי העמדות הם בסביבות גילאי השלושים לחייהם. "לא מדובר באנשים בעלי יכולות מדהימות ויוצאות דופן, אלא בעלי לב חם וחדורי אמונה בעם ישראל", מציין עודד. בימים אלו מתקיימים סבבי ראיונות להצטרפות זוגות נוספים לפרויקט.

 

מבזקים:

יוצאים לחופשה הגדולה

87,261 תלמידי תיכון וחטיבות הביניים בחינוך הממלכתי-דתי סיימו השבוע (ד') את לימודיהם ויצאו לחופשת הקיץ. בסוף החודש יצטרפו אליהם תלמידי בתי הספר היסודיים וגני הילדים.  

 

חודש למותם של שמונת בני משפחת אטיאס ז"ל

במושב בר יוחאי בגליל התקיימה השבוע (ד') אזכרה במלאות חודש לתאונה המחרידה בה נהרגו שמונת בני משפחת אטיאס ז"ל. בני המשפחה וחברים עלו לחלקת הקבר, ולאחר מכן נערך טקס אזכרה מרגש בהשתתפות הרב הראשי לישראל הרב שלמה עמאר ורבה של צפת הרב שמואל אליהו.

 

יום הסטודנטית ב'תלפיות'

הסטודנטיות במכללה האקדמית לחינוך 'תלפיות' בחולון ציינו השבוע (ד') את יום הסטודנטית. היום החל בהרצאתה של הרבנית אהובה צוקרמן על נישואין וזוגיות. לאחר מכן התקיים הפנינג מרשים של מאות הסטודנטיות על דשא המכללה.

 

לראשונה במכון לב - טקס הענקת תואר שני

השבוע התקיים טקס הענקת תארים לבוגרי המחזור הראשון של התוכנית למוסמך במינהל עסקים, MBA. הטקס התקיים בנוכחות הסגל האקדמי הנרחב בקמפוס בגבעת מרדכי. רבים מן הבוגרים בתוכנית הם נושאי משרות חשובות בתחום ההיי-טק ובתעשייה הביטחונית בישראל.