בשבע 498: סיבוך נוסף בדיני משפחה

למרות הכוונות הטובות של היוזמים, מוטב לוותר על החוק החדש שמאפשר לבית המשפט לכפות קשר בין סבא וסבתא לנכדיהם

יאיר שפירא , א' בתמוז תשע"ב

 * השופט קבע: נהיגה ברכב ישן וחבוט אינה מצדיקה חשד לעבירה שמתיר חיפוש כפוי ברכב * החל מהשבוע יוכלו פקחי משרד התעסוקה להטיל קנסות כבדים על מעסיקים שלא יכבדו את זכויות העובדים

שפע של כוונות טובות הפכו את הדין האישי בישראל לגיהינום של ממש. הניסיון לשלב את הדין העברי, הקובע שכמעט כל חובות פרנסת הילדים הם על האב, עם הדין הישראלי המקפיד לשמור על זכויותיה של האישה; סירוב לאפשר בדיקת אבהות (מחשש שהתוצאה תביא להכרזה על ממזרות) שגורם לחיובו של האב לשלם מזונות למי שאפשר והוא אינו בנו; גדודים של עובדות סוציאליות ופקידות סעד, מוכשרות יותר ומוכשרות הרבה פחות, שליתר ביטחון מפקיעות את שיקול דעתו של ההורה רק בגלל שזה החליט לסיים את נישואיו; פגישות בין אבות לילדיהם במרכזי קשר תחת עינם הפקוחה של זרים; חזקת הגיל הרך, יחד עם העיקרון של אי הפרדה בין אחים, ובתוספת טובתה של האם המקרינה על טובתם של הילדים, יכולים לשלוח את כל ילדיו של אב גרוש אל מעבר לאוקיינוס בעקבות אהבה חדשה של האם. עוד ועוד חוקים שראשיתם בכוונות טהורות וסופם באנשים אומללים.

גם רבני צוהר ביקשו לתרום כוונות טובות משלהם, ובעזרתו הנמרצת של ח"כ זבולון אורלב יזמו הצעת חוק שתאפשר לבתי המשפט לחייב קשר בין קטינים ובין הורי הוריהם.

בשבוע שעבר אישרה ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת להביא לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תיקון שיאפשר לבית המשפט לשקול בקשת סבים וסבתות של קטינים בעניין הקשר בינם ובין נכדיהם. הצעת החוק קובעת כי יתאפשר להורי הוריו של קטין לפנות לבית המשפט ולבקש לקחת בחשבון את הצורך בקשר שבין נכד להורי הוריו, אם בית המשפט ימצא שהקשר אכן חשוב לטובתו של הקטין. הפנייה תיעשה בהליך של יישוב סכסוך ותופנה ליחידת הסיוע שבבית המשפט. מכל מקום, אם הוריו של הקטין לא יתרצו, יכול השופט לכפות עליהם את הקשר בין הנכדים לסביהם. במצב החוקי עד היום היה יכול בית המשפט לכפות קשר כזה רק על הורה שבן זוגו נפטר והוא ניתק את הקשר בין ילדיו ובין הוריו של בן זוגו המת. אם תתקבל ההצעה, לא רק שתיקי גירושין מסובכים מלכתחילה יסתבכו עוד יותר, כאשר לשני ההורים הניצים יוכלו להתווסף גם סבים וסבתות. בעקבות החוק החדש, גם תא משפחתי שמתנהל על מי מנוחות יוכל להיות מופרע על ידי הורי ההורים, המסוכסכים מסיבה זו או אחרת עם בניהם.

זו גם הסיבה שפקידת הסעד הראשית לסדרי דין, סימונה שטיינמץ, הביעה בדיוני ועדת החוקה אי שביעות רצון מופגנת מהצעת החוק. היא אמנם הבהירה כי לאחר שהצעת החוק של אורלב עברה בוועדת השרים לענייני חקיקה היא אינה יכולה להתנגד לה, אך גם דאגה להסביר מה עלול החוק לעולל למשפחות. "יש אפשרות על פי החקיקה של סבא וסבתא שפונים ומערערים את כל המערכת המשפחתית", הסבירה שטיינמץ בדיון. "מכניסים את המערכת המשפחתית של אותו קטין גם להוצאות כלכליות של פנייה והחזקת עורך דין וייצוג עורך דין, גם כניסה לתוך סכסוך מיותר, ובואו נראה איך אנחנו מאפשרים בכלל לילד כזה - בניגוד לרצון ההורה שלו - לראות את סבו וסבתו". היא התריעה כי התערבות שכזו תפגע קשה באוטונומיה ההורית, ותעמיד את הקטין במבחני נאמנות בלתי אפשריים אל מול הוריו. היא גם הטילה ספק אם בסופו של דבר בית המשפט יוכל לכפות את המפגש עצמו. על פי ניסיונה, העניין עשוי להסתיים ברוב המקרים בקנסות כספיים שיטיל בית המשפט על הורים שיעמדו על דעתם.

חיפוש בלתי חוקי

הקו הדק שבין הצורך בלכידתם של פושעים ושמירת ביטחונו של הציבור ובין ההקפדה על זכויות הפרט מעולם לא היה דק יותר.

מעשה בצעיר שנסע בשעת ערב ברכב ישן ומקרטע ברחובה של עיר. שוטר שהבחין בו עצר אותו לביקורת, דרש לראות רישיונות ואחר כך דרש לערוך חיפוש ברכב. בחיפוש נמצא כי בתא פתוח בקידמת הרכב מונח לו אגרופן. נגד האיש הוגש כתב אישום על החזקת אגרופן.
"לא ניתן לקבל כי עצם היותו של רכב ישן למראה תעלה 'חשד סביר' שיצדיק עצירתו לבדיקה", כתב השופט דרויאן. "כל קביעה אחרת תאפשר הטרדה לא ראויה של אזרחים, ותבסס אפליה חמורה בין הציבור היכול להרשות לעצמו כלי רכב חדשים, לבין ציבור שאינו יכול (או אינו מעוניין) לצייד עצמו בדגמי רכב חדשים"

שופט בית משפט השלום בתל אביב, עדו דרויאן, אמנם הרשיע את האיש על פי הודאתו במשטרה ובבית המשפט כי אכן החזיק אגרופן, אך פסל את ממצאי החיפוש ברכב כראיה לאותה הרשעה. החוק אוסר לבצע חיפוש ברכבו של אדם ללא סיבה מוצדקת. חיפוש ללא חשד הגיוני יכול להתקיים רק לאחר שהשוטרים קיבלו את רשותו של בעל הרכב, ורק לאחר שהודיעו לו שזכותו לסרב לחיפוש. השוטר, כך הסתבר, ערך את החיפוש ללא קבלת רשות מפורשת מהצעיר, וזאת כשהסיבה לחיפוש היתה מראהו החבוט של הרכב. "לא ניתן לקבל כי עצם היותו של רכב ישן למראה תעלה 'חשד סביר' שיצדיק עצירתו לבדיקה", כתב השופט דרויאן. "כל קביעה אחרת תאפשר הטרדה לא ראויה של אזרחים, ותבסס אפליה חמורה בין הציבור היכול להרשות לעצמו כלי רכב חדשים, לבין ציבור שאינו יכול (או אינו מעוניין) לצייד עצמו בדגמי רכב חדשים".

צעיר אחר נתפס באזור התחנה המרכזית בתל אביב לאחר שעורר את חשדו של שוטר שנשלח לאתר גנבים של טלפונים ניידים. השוטר הבחין בצעיר כשהוא שולח מבטים מבוהלים לכל עבר, ירד מהניידת וערך חיפוש בבגדיו של הצעיר מבלי שהודיע לו כי זכותו לסרב לחיפוש. שופט בית משפט השלום בעיר, בני שגיא, קבע כי החיפוש לא היה חוקי. "אף בנותני את הדעת לעובדה כי מדובר באזור מוכה פשיעה, ואולי בעיקר בשל כך, אני מתקשה לראות כיצד מבטים שמשגר אדם לכל עבר מתגבשים לכלל חשד סביר", כתב השופט שגיא. "על פי מבחן זה, לא מן הנמנע כי ניתן לגבש חשד סביר ביחס למאות רבות של אנשים ההולכים באותו אזור וייתכן ונראים לחוצים מעצם עצירת ניידת משטרה בסמוך אליהם". האיש טען באוזני השוטר כי הטלפון שנמצא בכליו הוא בבעלותו. אך לאחר שלא הצליח להשיב איפה רכש אותו, ואפילו את מספר הטלפון לא זכר, הודיע לו השוטר כי הוא חשוד בהחזקת רכוש גנוב ולקח אותו לתחנת המשטרה. השופט קבע כי למרות שהטלפון החשוד היה נפסל כראיה לו היתה התביעה מאשימה את הצעיר בגנבתו, הרי שלאחר שנכשל במסירת פרטים אודות הטלפון, ובהתחשב בזה שהפעילות המשטרתית כוונה מלכתחילה נגד גנבי טלפונים, הרי שעיכובו לחקירה היה תקין.

בתחנת המשטרה הורה השוטר לצעיר להתפשט לשם עריכת חיפוש על גופו. החוק מתיר חיפוש בכליו של אדם שנלקח לחקירה, אך אינו מתיר במקרה שכזה חיפוש משפיל על גופו אלא אם כן הובהר לו שהוא רשאי לסרב. מכל מקום, החיפוש הבלתי חוקי על גופו של החשוד בגניבת טלפונים הניב כמה מנות סם ארוזות. השבוע פסל השופט שגיא את הסמים שנתפסו כראיות וזיכה את הצעיר. השופט כתב כי אמנם מדובר בעבירה חמורה, אך גם הפרת זכויותיו של הצעיר היתה חמורה, שכן עברו עליו שני חיפושים בלתי חוקיים בהפרש של דקות אחדות.

החיפוש השלישי נערך בכליו של אותו צעיר עשרה חודשים לאחר מכן. תצפית של המשטרה, שוב באזור התחנה המרכזית בתל אביב, הבחינה בהתכנסות חשודה של גברים. אחד מהם נצפה כשהוא מעביר דבר לחברו, ומקבל ממנו בתמורה כמה שטרות כסף. פשיטה מהירה על אותה חבורה גילתה כי המוכר הוא מיודענו. חיפוש בכליו הביא שוב לתפיסת מספר חבילות סם. השופט שגיא קבע כי אף שגם הפעם לא בוצע החיפוש ברשותו המלאה של האיש, הרי שבפעם הזו היתה לשוטרים סיבה ראויה שבגללה ביצעו את החיפוש. הוא קיבל את הסמים שנתפסו כראיה, והרשיע את הצעיר בהחזקת סם שלא לצריכה עצמית.

 

לא מהווה עילה לחיפוש משטרתי רכב ישן

אכיפה יעילה

על אף הכותרת המסורבלת, התוכן יעיל להפליא. 'חוק הגברת האכיפה לדיני עבודה', שהתקבל לפני חצי שנה בכנסת ונכנס השבוע לתוקפו, עומד לשנות ללא הכר את יעילות האכיפה נגד מעסיקים נצלנים. החוק העביר את שדה הקרב העיקרי נגד מעסיק שכזה מהתחום הפלילי, המסובך והאיטי, אל התחום המינהלי היעיל הרבה יותר. מעתה יוכלו פקחים של משרד התעסוקה להטיל קנסות כבדים על מעסיקים שעוברים על דיני העבודה.

קנס של חמשת אלפים שקלים יטילו המפקחים על מעסיקים שלא ינהלו כחוק פנקסים לרישום שעות העבודה של עובדיהם וניצול ימי החופשה. זה יהיה הקנס שיושת גם על מעסיקים שלא יציגו במקום בולט תקנון למניעת הטרדה מינית, או הודעה על שיעור שכר המינימום.

קנס של עשרים אלף שקלים יהיה מנת חלקם של מעסיקים שלא יעניקו חופשה שנתית כחוק, או דמי פדיון חופשה תמורתם. הקנס הזה יחול בין השאר גם על מי שלא ימסרו תלושי שכר לעובדיהם, או לא יתגמלו אותם כחוק על שעות עבודה נוספות. קנס של 35 אלף שקלים יוטל על מעסיקים שלא שילמו שכר מינימום או הלינו שכר, ועל כאלה שפיטרו ללא היתר אדם בעקבות שירות מילואים או אישה בהריון. לקנסות הללו יתווספו, חוץ מהצמדה וריבית, גם תוספת של שני אחוזים על כל יום נוסף שבו יפר המעסיק את זכותו של העובד לאחר שהקנס הוטל עליו. רשימת ההפרות ארוכה ועוסקת באופן רחב מאוד בהעסקת ילדים ונוער.

המהפכה שטומן החוק בחובו אינה מתמצית רק באפשרות להטיל קנסות מינהלתיים מהירים, אלא גם בעובדה שבפעם הראשונה מוטלת אחריות רחבה גם על מנכ"ל החברה המפרה את החוק. אחריות לזכויותיהם של עובדים תוטל מעתה גם על חברה שהזמינה שירות מתמשך אצל חברת כוח אדם קבלנית. גם פקידי ממשלה שלא יפקחו באופן הדוק על זכויות עובדי הקבלן הפועלים תחת תחום אחריותם יישאו באחריות פלילית. מנהל חברה שתנצל עובדים ייקנס באופן אישי בסכום שיגיע לרבע הקנס שהוטל על החברה. החברה לא תוכל לבטח את מנהלה כנגד קנס שכזה או לשלם את הסכום במקומו. מזמין שירותים אצל חברת כוח אדם קבלנית יוכל לחמוק מקנס רק אם יוכיח שהתנה עם הקבלן על שמירת זכויות העובדים בחוזה ביניהם ופיקח באופן הדוק על קיום ההתחייבות בחוזה. וכאמור גם פקידי הממשלה, המעסיקה הגדולה של עובדי הקבלן, לא יוכלו לרחוץ בניקיון כפיהם אם חברות הקבלן יפרו את חוקי העבודה.

מעניין שגם חוק המנוחה השבועי נמנה עם ההפרות שמביאות בעקבותיהן עיצומים כספיים התחלתיים של 35 אלף שקלים, דבר שיאפשר לשר העבודה לאכוף באופן אפקטיבי יותר את שמירת השבת בעסקים הפועלים בה ללא היתר. אגב, החוק נוגע גם לאדם הפשוט המעסיק אדם שלא בעסק, אלא למשל במשק בית. החוק קובע שסכום הקנסות שיושתו עליו במסגרת החוק יהיה מחצית מהסכומים שיוטלו על עסקים.