בשבע 499: טיש במוזיאון

באמצעות תמונות, בגדים, ריהוט וקטעי וידאו מצליחה התערוכה החדשה במוזיאון ישראל להעניק טעימה מהחוויה החסידיתיוסף ארנפלד , ח' בתמוז תשע"ב

רוב התערוכות המוצגות במוזיאון ישראל עוסקות בדברים שנכחדו מן העולם, וכדי לחזות בהם צריכים המבקרים להגיע אל התצוגה המרשימה. לפיכך, חידוש מרענן הוא התערוכה החדשה 'חסידים - לא רק שחור לבן' שנפתחה השבוע, העוסקת בעולמה העשיר של החסידות. יש משהו מן היומרנות בניסיון לעסוק בעולם חי וקיים; צריך להיות מדויקים ככל האפשר, ולזכור שהמקור עדיין קיים ומהווה אטרקציה לא פחותה.

במוזיאון ישראל לא לקחו סיכונים ועבדו על התערוכה למעלה משש שנים, כשאוצרת התערוכה אסתר מוצ'בסקי-שנפר נעזרת ומתייעצת לכל אורך הדרך בגורמים חשובים בחצרות האדמו"רים, כמו הרבנית מבעלזא ואחרים. גם לקראת סיום העבודה, חשוב היה להם לקבל לגיטימציה מהממסד החסידי. לכן הביאו לביקור את האדמו"ר מקרלין, שהתפעל מאוד מהתוצאה.

התערוכה מחולקת לשישה חללים, שכל אחד מהם מוקדש לזווית אחרת בעולם החסידות. הראשון מוקדש להיסטוריה החסידית ובו מוצגים עתיקים שונים כמו (העתק) הכיסא המפורסם של רבי נחמן מברסלב, עטרת טלית המיוחסת לבעל שם טוב וכן מהדורות ראשונות ונדירות של ספרי חסידות. האגף השני מוקדש לצילומים מרתקים שמנציחים את הניואנסים הקטנים, כמו למשל תמונה משוק ארבעת המינים, כשמהיכרות שטחית ניתן לחשוב כי כל הנוכחים בתמונה הם מאותה חסידות, ורק אחרי היכרות מעמיקה ניתן להבחין שכל אחד מגיע מחסידות אחרת.

שלושה אגפים נוספים מוקדשים לילד החסידי, לחסיד ולאשתו. קיר שלם בכל חדר מוקדש לנושא הלבוש, מוצגים בו פריטי לבוש המאפיינים כל אחד. הקיר שלידו משמש כמסך ענק, ומוקרנים בו ברצף קטעי וידאו מהווי החיים של נשוא החדר: ילדים משתתפים ורוקדים בטישים בשעות הקטנות של הלילה, ריקוד ה'מצווה טאנץ' המפורסם של החתונות או המעמד המרשים של סליחות ראשונות בחצר הקודש בעלזא. כמובן ששאר הקירות מעוטרים בצילומים מרתקים ממעגל השנה החסידי.

לאחר מכן מגיעים אל הקודש פנימה - חדרו של האדמו"ר. אם על חתן אומרים שהוא דומה למלך, הרי שאדמו"ר דומה הרבה יותר. המוצגים בחדר אומרים כולם גינוני המלכות וכוללים מגוון בעקיטשעס (מעיל עליון), גביעים לקידוש וכן כתר תורה מזהב מחצר רוז'ין המלכותית.

פראנצ'עס (טריבונות) ושיריים לא תוכלו למצוא בהיכל הטישים החותם את התערוכה, אבל הוא בכל זאת נותן טעימה מהחוויה כשעל קיר שלם מוקרנים בזה אחר זה קטעי וידאו ממגוון טישים: טיש פורים בחצר הקודש לעלוב, טיש ט"ו בשבט בחצר הקודש צאנז, טיש סוכות בחצר הקודש ויז'ניץ ועוד.

לסיכום: לפני הביקור סברתי כי מדובר ביומרה גבוהה מדי, לסכם עולם חסידי חי ותוסס בתערוכה אחת, אבל התוצאה המרשימה שינתה את דעתי. אז בפעם הבאה שאתם חושבים לקפוץ למאה שערים, כדאי לכם לעבור קודם במוזיאון ישראל.

 

 'חסידים - לא רק שחור לבן', מוזיאון ישראל