בשבע 499: הצד היהודי של המטבע

מצידו האחד של מטבע חדש מוטבעת דמותו של הרב משה סופר שרייבר,המוכר יותר בכינויו החת"ם סופר על שם ראשי התיבות של ספרו 'חידושי תורת משה'.

שמואל אדלמן , ח' בתמוז תשע"ב

  דיוקן הדמות תחום על ידי משולש ומתחתיו טבועים ספר תורה ומנורת שבעה קנים. שמו של החתם סופר מופיע בעברית ובאנגלית. כל זה מתרחש לא בישראל, אלא דווקא בסלובקיה. לרגל 250 שנה להולדתו של החתם סופר השיק בימים האחרונים הבנק הלאומי של סלובקיה מטבע בסך 10 יורו. את המטבע עיצב פאוול קארולי, שקיבל את ההשראה מציור שמן של הצייר פרנק בער הלוי בו נראה דיוקנו של החתם סופר.

נזכיר כי החתם סופר נולד בשנת תקכ"ג בפרנקפורט שבגרמניה. בהיותו בן 41 התמנה לכהן כרבה של העיר פרשבורג, כיום ברטיסלאבה - עיר הבירה של סלובקיה, שהיתה בשעתה קהילה גדולה וחשובה בהונגריה של אז. הישיבה הגדולה שהקים בעיר הפכה להיות מוקד משיכה ליהודים רבים מרחבי העולם. שמו של החתם סופר יצא לתהילה בכל קהילות ישראל, ואף היו שופטים גויים ששלחו אליו שאלות הנוגעות להלכה היהודית. החתם סופר נחשב כאחת הדמויות המשפיעות ביותר על דמותה של יהדות הונגריה במאתיים השנים האחרונות. בין צאצאיו רבנים וגדולי תורה רבים.

"דמותו של החתם סופר תופסת מקום מרכזי במחקר, אולי אפילו יותר ממקומו בעולם הישיבות", אומר ל'בשבע' ד"ר שלמה טיקוצ'ינסקי, חוקר ישיבות ליטא והחברה החרדית. ד"ר טיקוצ'ינסקי מסביר כי העיסוק הנרחב בחתם סופר בעולם האקדמי בא על רקע התנגדותו החריפה לתנועת ההשכלה ואמרתו המפורסמת "חדש אסור מן התורה", שהוצאה מהקשרה המקורי על איסור תבואה חדשה והתייחסה לשינויים ותיקונים בדת. מהעבר השני ניצב משה מנדלסון, מאבות תנועת ההשכלה שהיה מושא לביקורת חריפה של החתם סופר, שכתב בצוואתו "בכתבי רמ"ד אל תשלחו יד".

ד"ר טיקוצ'ינסקי איננו מופתע מהנצחת החתם סופר על ידי הבנק הלאומי של סלובקיה. לדבריו, במזרח אירופה יש כיום התרפקות על תקופות קודמות וניסיונות פיוס עם העולם היהודי אל מול כוחות ניאו-נאציים שעולים אל פני השטח. מקום קבורתו של החתם סופר בבית הקברות היהודי שנמצא לגדות הדנובה, לרגלי הגבעה שעליה מתנוססת טירת ברטיסלאבה, מהווה אתר תיירות למבקרים רבים, ובהנצחת החתם סופר על גבי המטבע החדש יש גם עשיית יחסי ציבור למה שבהחלט נחשב בסלובקיה כאייקון תרבותי.

לנו נותר לתהות האם גם במדינת ישראל יונצח בשנים הקרובות גדול בתורה על מטבע או שטר ויצטרף אל הרמב"ם שהונצח ב-1983 על שטר של 1,000 שקלים, שהוסב אחר כך לשקל חדש אחד.