בשבע 499: קול המהפיכה מרחוב שוקן

ל'מחאה החברתית' הישנה-חדשה יש אתר רשמי ודף פייסבוק. אך אם לשפוט לפי הגיליונות האחרונים של 'הארץ', לא בטוח שהם צריכים את כל זה.

עדי גרסיאל , ח' בתמוז תשע"ב

 כשמדפדפים בעיתון לעיתים לוקח זמן להיזכר שמדובר ביומון שאמור להיות רציני, ולא בביטאון המהפכה.

איציק שמולי כמשל: יו"ר התאחדות הסטודנטים ואחד מראשי המחאה בשנה שעברה התבטא בחריפות כלפי האלימות שבהפגנות האחרונות. במושגים של מהפכנות קומוניסטית, הדרך היחידה לטפל ב'בגידות' כאלה היא הוקעה ברבים של 'משתף הפעולה' עם האויב. והנה, ביטאון המהפכה סיפק את הסחורה. "איציק שמולי גייס תרומה מנוחי דנקנר", זעקה למחרת כותרת ב'הארץ'. אמנם שמולי גייס את התרומה לפני חודשים רבים, והיא לא נועדה לכיסו הפרטי אלא לפרויקט סטודנטים בלוד, אך כל זה אינו משנה: מדובר בשיתוף פעולה עם טייקון שנוא, אויב המהפכה - שהוא במקרה גם אחד האויבים המוצהרים של המוסף הכלכלי של 'הארץ', 'דה מרקר', שנהנה לחבוט בו בכל הזדמנות. מלבד עצם ההוקעה, הפרסום גם בא להסביר את הרכרוכיות הפתאומית של שמולי, שנמצא עכשיו כמובן בכיסם של הטייקונים ואינו יכול לנפץ את זגוגיות הבנקים שלהם.

האם יש דרך טובה יותר להמחיש כיצד 'הארץ' הופך עצמו לשופר המהפכה? למעשה, יש ויש: ביום ג' האחרון התעלה העיתון על עצמו, ובכותרת ראשית חגיגית בישר על סקר שלפיו רוב הציבור תומך בהתחדשות המחאה. ניסוח השאלות בסקר מוזר למדי, אך הפנינה האמיתית באה לקראת סוף הכתבה: "עד כה לא נרשמה כל התייחסות של ראשי הבנקים או דובריהם לנזקים שנגרמו להם במוצאי שבת", נאמר בכתבה. אך יש המשך: "גם לא נרשם כל שינוי משמעותי בהתנהלות שלהם עם ציבור הלקוחות. העמלות עדיין גבוהות ורבות, המנהלים עדיין משתכרים עשרות מיליוני שקלים והטייקונים עדיין מתודלקים באשראי זול". הבנתם את זה? באמת לא יפה: עברו יומיים מאז שבירת הזגוגיות שלהם בידי כמה חוליגנים, והם עדיין לא חוזרים בתשובה!

אגב, לאחר זמן הסירו עורכי האתר את החלק השני של הפסקה. מעניין לשער למה; אולי גם הם קיבלו איזו תרומה מנוחי דנקנר?

הלל גרשוני


'מתפרעים' יש רק בימין

הרוב המושתק והשפוי שהאזין לסיקור ההתפרעויות של אנשי המחאה הסוציאליסטית בתל אביב במוצאי שבת, תהה האם מדובר במדינה אחרת או שמא מדובר באנשים שפקחו רק לאחרונה את עיניהם, לאחר שנים בהן לקו בתסמונת תלאביזיונית רדיקלית.

תוכניות האקטואליה בבוקר יום א' בגל"צ החלו עם מיכה פרידמן בכותרת על מעצרם של 85 פעילי המחאה ב"הפגנות סוערות".

רזי ברקאי, אלוף הרייטינג, פותח את השידור בהצהרה על "מחאה חברתית ששינתה פאזה" ופעילים שנעצרו. "הפגנות סוף השבוע", הן מכונות. אחת המרואיינות מנסה להסביר לעם ישראל שמדובר בטובים: אני "בת טובים" מסבירה המרואיינת, שירתי בצבא, יש לי תואר. אנשים נורמטיביים.

ניב רסקין, שמשדר בין פרידמן לברקאי, מספר גם הוא על "עימות אלים", דורש מניצב יורם אוחיון "קצת פרופורציות" מול אנשים שבסך הכל רצו להקים אוהלים ביום שישי. "האם לא הגזמתם? שיניתם מדיניות"? בשונה מעמיתיו, רסקין גם מטיח שאלות קשות באחד ממארגני ההפגנה, ומשמיע תגובות מאזנות מול הצהרותיו הדמגוגיות נגד נתניהו.

אך המשותף לשלושתם הוא האבחנה הפתאומית באלימות משטרתית חסרת פרופורציות מול אזרחים תמימים ושומרי חוק. בנוסף לכך, נעדרו התיאורים והתיוגים של "מתפרעים", "פורעי חוק", והשאלות הממוחזרות על "נטילת החוק לידיים", שאופייניות למקרים בהם המשטרה פועלת נגד "פעילי ימין".

חני לוז

 

גיצים לריסים

קדימון חדש מוקרן בערוץ הראשון המקדם את התוכנית החדשה 'המוסף', המוגשת בידי גאולה אבן ומשודרת לאחר החדשות של 'מבט' (ושכבר הספקתי להעיר עליה בטור זה). 'המוסף' מוגדרת כ"תוכנית אקטואליה יומית. בתוכנית, האנשים המרכזיים ש'עשו את היום', הפרשנים הבכירים והעמדות שטרם שמעתם". הקדימון ממטיר על התוכנית תשבחות גרנדיזיונות כ"מאתגרת" ומה לא, אבל השיא של הקדימון הוא כאשר גב' אבן מנידה את עפעפיה, כאילו היא רומזת שמאוד כדאי לצפות בתוכנית. הרי בימינו אנו, עת הפמיניזם שולט באליטות, כאשר התקשורת מבליטה תלישת מודעות עם דמויות של נשים בשכונות חרדיות ותופעת הדרת האישה במרחב הציבורי זוכה לתשומת לב שידורית רבה, מה רע בלנצל את ריסיה של אבן כדי למשוך צופים? מה, העפעף של חיים יבין לא היה סמל האתיקה המקצועית של התקשורת? 

ואולי יש כאן גם בדיחה של הברנז'ה? ליודעי ח"ן, לפני שנים אחדות הציגו בתוכנית ההומור 'רק בישראל' קטע קצר של 15 שניות ובו אבן מגישה חדשות. הם ספרו 32 פעמים שהיא מצמצה בעיניה, בעוד גלי צחוק נשמעים. אבל לנצל כך את כישוריה הפיזיים כגימיק פרסומי? 

ישראל מידד

 

 

חדשות בחדשות

מנחם טוקר, שדרן הרדיו החרדי שהחל את הקריירה שלו בערוץ 7 ומשדר כיום ב'גלי ישראל', יגיש תוכנית מסורת בערוץ 2. התוכנית, שתשודר ביום שישי בצהריים, תעסוק בפרשת שבוע, חסד, סטיילינג, מוזיקה, יהדות, בישול יהודי ועוד.

 

במהלך דיון בוועדה בפרלמנט הבריטי השמיע מנכ"ל ה-BBC התנצלות על הסיקור המועט של הטבח בבני משפחת פוגל באיתמר, לפני כשנה ורבע. זאת בעקבות דרישה של חברת פרלמנט. דובר מועצת יש"ע אמר בתגובה כי "התנצלות ה-BBC בהחלט ראויה ואת בדק הבית צריכות לעשות באופן תמידי כל המערכות, לא רק בנוגע לטבח הנורא באיתמר ולא רק בחו"ל".

 

'דה מרקר' פרסם כי איש העסקים הישראלי-צרפתי פטריק דרהי, בעליה של חברת הכבלים הוט, צפוי להשקיע בערוץ טלוויזיה חדש שישדר לעולם חדשות מהמזרח התיכון מזווית ראייה ישראלית. הערוץ, שיהיה מעין גרסה ישראלית לרשת החדשות הערבית אל ג'זירה, יפעל מישראל וישדר בשלב ראשון בשפה הצרפתית.

 

 

ביקורת הנקרא

"מה שעשו השוטרים (לדפני ליף) הוא הדבר האחרון בעולם שאנחנו מצפים משוטרים לעשות" (אורי משגב, 'הארץ')

אם ב"עולם" הכוונה לרדיוס של שני קילומטר מ'הבימה', אתה צודק

 

"מורסי נשיא, אך לא הכול שחור" (רון בן ישי, ynet)

רון, תומס פרידמן התקשר. הוא ביקש תרגום לאנגלית

 

"עוד כמה מכות כאלה (למפגינים), והמיליונים בדרך לרחובות" (גיא מרוז, nrg-מעריב)

מיליונים זה קצת מוגזם. נתפשר על 400 אלף, טוב?