בשבע 499: חדשות

עידן חדש במצרים: איש 'האחים המוסלמים על כס הנשיא

חגי הוברמן , ח' בתמוז תשע"ב

מוחמד מורסי, איש תנועת 'האחים המוסלמים', האיש שנרדף במחתרת, בכיכרות ובהפגנות נגד מובארק, צעד שלשום (שלישי) באיטיות במסדרונות ארמון הנשיאות לעבר הכיסא בלשכת הנשיא, והתיישב במקום שממנו נוהל המרדף נגדו ונגד תנועתו.

ביום ראשון, באיחור של שלושה ימים מהמועד המתוכנן, הכריזה ועדת הבחירות במצרים על ניצחונו של מוחמד מורסי בבחירות לנשיאות. מורסי זכה בתמיכתם של 52% מהבוחרים, לעומת 48% שתמכו במועמדותו של שאפיק - פער של מעט יותר ממיליון קולות. בכיכר תחריר ובעזה שמחו על הבחירה. בישראל הגיבו באופן מאופק, נזהרים לא לגרום נזק לשאריות השלום השברירי. בנאומו הראשון אחרי בחירתו התחייב מורסי כי "אני אהיה נשיא של כל המצרים". מורסי התייחס גם להסכמים שעליהם חתומה מצרים ואמר: "נשמור על ההסכמים הבינלאומיים. אנו מעבירים לעולם מסר של שלום. נכונן יחסים מאוזנים עם כל כוח בעולם על בסיס אינטרסים משותפים. לא נאפשר לאף אחד להתערב בענייננו. מצרים יכולה להגן על עצמה ויכולה למנוע תוקפנות נגדה ונגד בני עמה בכל מקום שבו הם נמצאים".

שלשום דיווחו מקורות בשדה התעופה הבינלאומי של קהיר כי שגריר ישראל במצרים, יעקב אמיתי, חזר לקהיר לאחר חופשה שנמשכה 13 ימים. על פי הדיווחים, השגריר ישהה באחד מפרברי קהיר, משם ינהל את ענייני השגרירות עד שיימצא לה מטה חדש. בנוסף דווח כי השיירה שבה נסע אובטחה באמצעי ביטחון מתוגברים.

בישראל מתרגלים למציאות שעל כס הנשיאות המצרית לא יושב ידיד ישראל, ויהיה צורך להתחשב בעובדה הזו גם באירועים שבעבר עברו ללא כל בעיות מצד מצרים. ארגון החמאס, יש להזכיר, הוא זרוע של 'האחים-המוסלמים'. אם מובארק העוין את החמאס העלים עין מול תקיפות של ישראל ברצועה, מעתה יצטרכו מנהיגינו להביא בחשבון גם את תגובתה של מצרים מול כל פעולה משמעותית כמו 'עופרת יצוקה'. מאידך, למורסי יש 86 מיליון מצרים להאכיל, ולכן הסוגיה הישראלית לא צפויה לעמוד בתקופה הקרובה בראש מעייניו.

בישראל תולים תקוות בהגבלת הסמכויות של הנשיא, שעליה הכריזה המועצה הצבאית העליונה ביום ראשון שעבר, דקות ספורות אחרי סגירת הקלפיות. בהודעה נאמר שהמועצה היא שתקבע את המפקד של הצבא. הנשיא לא יוכל להכריז על מלחמה אלא לאחר שקיבל את אישור המועצה. במצב בו תתפתחנה מהומות פנימיות במדינה יוכל הנשיא להיעזר בצבא כדי להשליט סדר רק באישור המועצה.

גם פיזור הפרלמנט שנבחר זה עתה ובו היה רוב מוחץ לאחים המוסלמים ולסלפיסטים, בתואנה שתהליך הבחירות היה לקוי מבחינה משפטית, מעיד על נחישותה של המועצה הצבאית להיאבק על שימור מעמדה המכריע בהיערכות הפוליטית החדשה במצרים.

 

 

 

ירי הרקטות בדרום: הפעם זה היה החמאס

 

חגי הוברמן

 

ההכרזה על הפסקת אש ברצועת עזה הייתה כנראה מוקדמת מדי. ארבע רקטות גראד נורו שלשום (שלישי) בשעות הערב המאוחרות לעבר המועצה האזורית שדות נגב ולעבר העיר נתיבות. מערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה שתי רקטות, ושתיים נוספות נפלו בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים או על נזקי רכוש.

עוד קודם לכן, גם אחרי זמן הפסקת האש, נורו שלוש פצצות מרגמה לעבר ישראל. כמו כן אותרו שתי נפילות רקטות נוספות. גם במקרים אלו לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בתחילת השבוע נדמה היה שסבב הסלמה נוסף בדרום ישראל, בן שישה ימים, הגיע לסיומו. במהלך סבב ההסלמה נפלו 162 רקטות, רובן ביישובי עוטף עזה - מספר דומה של רקטות לזה שהיה בסבב ההסלמה הקודם, במרץ השנה.

לסבב ההסלמה הנוכחי היו שני מאפיינים בולטים: רוב הרקטות נפלו בטווחים של עד 10 ק"מ, בעיקר ביישובי עוטף עזה. את רוב הירי ביצעה הזרוע הצבאית של חמאס, שבשנה האחרונה נמנעה מליטול חלק בירי הרקטות. לעומת זאת, ארגון הג'יהאד האיסלאמי, שבעבר הוביל את אירועי הירי, נמנע הפעם מלהשתתף.

סבב ההסלמה החל בעקבות פיגועים מהגבול המצרי-ישראלי, ולאחר שכלי טיס של חיל האוויר ביצעו מספר פעולות סיכול ומנע ברצועת עזה. בתגובה ביצעו ארגוני הטרור ברצועה ירי מאסיבי של רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי.

שיאו של הירי היה ביום שישי שעבר, במהלכו אותרו כ-70 נפילות של רקטות בנגב המערבי. מערכת כיפת ברזל יירטה כמה רקטות שכוונו בעיקר לערים שדרות, נתיבות ואשקלון. כתוצאה מירי הרקטות נפגעו מספר מבנים, כולל בית ספר בשדרות. שני בני אדם נפצעו באורח בינוני, כמה בני אדם נוספים נפצעו באורח קל וכמה לקו בחרדה.

כלי טיס של חיל האוויר תקפו יעדי טרור ברצועת עזה. בין היעדים שהותקפו היו גם חוליות מחבלים שהיו בדרכן לבצע ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. כמה מחבלים נהרגו. במוצאי השבת שעברה הושג הסכם רגיעה נוסף, ומאז שרר שקט מאוד יחסי של 'טפטופי' רקטות מעת לעת.