בשבע 499: תושבי שכונת האולפנה: זה לא פינוי מרצון

בבית אל מציינים בסיפוק את ההישג של קבלת שטחים חדשים מהמחנה הצבאי להרחבת היישוב

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ב

* המדינה פנתה לבג"צ בבקשה לדחות את מועד ההריסה כדי לאפשר את ניסור הבתים

בדרך לשכונת האולפנה ביום שלישי בבוקר, מועד פינוין של מחצית ממשפחות השכונה, עוד ניתן היה לראות בצדי הדרך את שרשראות הצמיגים שנועדו להבערה. בוקר הפינוי עצמו עבר בשקט, לאחר שבערב שקדם לו התקיימה בשכונה מחאה סמלית מצדם של כמה עשרות בני נוער. הבוקר העצוב החל בתפילה משותפת של תושבי השכונה עם רב היישוב וראש הישיבה, הרב זלמן מלמד. עם תום התפילה, בה השתתף גם ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), השמיע הרב באוזני המשפחות דברי חיזוק. "היום אנחנו עומדים לחנוך שכונה חדשה בבית אל", פתח הרב מלמד את דבריו, "אם לפני חודשיים היה אומר מישהו שחלק מהמחנה הצבאי יינתן להרחבת היישוב בית אל - זה היה נראה כמו דמיון חלומי ולא מציאותי, והיום בעזרת השם נחנוך שכונה חדשה בבית אל - שטח שגדול מהשטח הזה".

 "זה לא ממעט את הצער, את עוגמת הנפש מהחלטת בג"ץ שהיא בעינינו החלטה מרושעת, החלטה מקולקלת - להרוס בתים שהושקעו בהם כספים רבים וישבו בהם אנשים שנים רבות. אבל אנחנו מלאי אמונה שכל גזירה יכולה להתהפך לטובה. זו לא פעם ראשונה בהיסטוריה שגזירות נהפכו לטובה. אנחנו לא מתפללים שהגזירה רק תתבטל, אנחנו מתפללים שהיא תיהפך לטובה ונבנה עוד בתים רבים בארץ ישראל", הוסיף הרב מלמד והדגיש כי בניית השכונה החדשה לא מגמדת את העוול הנורא שבהחלטת בג"ץ, אותה כינה הרב "מרושעת, מבישה ומקולקלת".

תוך כדי התפילה הגיעו לשכונה למעלה ממאה עובדי משרד הביטחון, אשר החלו באריזת חפציהם של התושבים ובהובלתם אל מחוץ לבתים. על פי הסיכום שהושג מראש, לשכונה לא הגיע אף חייל או שוטר, וכל מלאכת הפינוי נעשתה על ידי אזרחים עובדי משרד הביטחון. למקום הגיע בצלאל טרייבר, סמנכ"ל משרד הביטחון, אשר ניהל את המבצע הלוגיסטי. בשעה 8 וחצי הגיעו לשכונה מנופים ומשאיות, והחלה העמסת תכולת הבתים על המשאיות לקראת ההעברה לשכונת הקראווילות החדשה הממוקמת בבסיס הצבאי השכן.

חולצות שחורות

מראות האריזה והפינוי לא היו קלים לתושבי השכונה, אשר רק מחציתם עזבו את ביתם ביום שלישי, בעוד המחצית האחרת צפויה לעזוב את ביתה היום (חמישי). התושבים לבשו כולם חולצות שחורות, עליהן נכתב "מפונה משכונת האולפנה" ו"עוד נשוב!". יותר מכל כעסו התושבים על הביטוי "פינוי מרצון", שנקשר בהסכמות שהושגו בין ראשי היישוב בית אל ובין משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון. אמיר דנה, תושב השכונה אשר אמור לעזוב את ביתו היום (חמישי), מציין שאין כאן שום הסכמה לפינוי ובוודאי שלא שום רצון. "הביטוי הזה מכעיס ומקומם, מציירים את זה בצורה שאיננה משקפת את המציאות. כל ההסכמות עליהן דובר עניינן הוא בסך הכל מניעת אלימות. ההחלטה היתה שפינוי השכונה, אשר נכפה עלינו, יתבצע באופן לא אלים. לדבר על פינוי מרצון זה פשוט לא נכון. אני עצמי עדיין לא יודע כיצד אצא מביתי כאשר ייאלצו אותי לעשות זאת".

גם רואי מרגלית, התושב הוותיק ביותר מבין התושבים המפונים מביתם, מציין כי הכעס על הפינוי הוא גדול. "זה לא דבר פשוט לעזוב בית, במיוחד לאחר מה שעברנו. ברור שמדובר בעוול נוראי שהמדינה עושה כלפינו, זה בוקר קשה מאוד. נכון שהסכמנו לא לנקוט באלימות על מנת להימנע ממלחמת אחים, אבל עשינו את זה רק מתוך תחושת אחריות".

תוך כדי היציאה מהבתים עברו בין בתי המשפחות הרב זלמן מלמד ויואל צור, אשר בתי השכונה נבנו לזכרם של אשתו ובנו שנרצחו בפיגוע בחנוכה תשנ"ז, על מנת לעודד את רוחן. הרב מלמד אמר לתושבים, "אתם עשיתם המון ושום דבר לא נעשה לבטלה, אנחנו נצא מכאן מחוזקים. אנחנו מקימים שכונה חדשה בשטח חדש שלא היה שום סיכוי לקבל ללא ההסתבכות שקרתה כאן. אנחנו נישאר כאן, ונישאר גם שם (בשכונה החדשה, ש.פ), אנחנו נרוויח". יואל צור אמר: "אנחנו נחזור הנה מהר - הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים".

בתוך שעות ספורות החלו המשאיות לצאת לדרכן לכיוון שכונת הקראווילות בבסיס הצבאי. בתחילה הועבר ציודן של שמונה המשפחות הראשונות, ובהמשך היום הועבר ציודן של יתר שבע המשפחות שפונו ביום שלישי משכונת האולפנה. תלמידי המכינה הקדם צבאית בבית אל חשו לסייע יחד עם עובדי משרד הביטחון לתושבים שפונו, ובשעות בהן הועמסו החפצים שטפו וניקו התלמידים את הקראווילות לקראת בואם של המפונים. תוך כדי שהם שוטפים את הקראווילות ציינו התלמידים כי "אנחנו כואבים את הכאב של המשפחות. באנו לעזור למשפחות על מנת לסייע להן להיכנס לכאן בשמחה למרות כל הכאב. אנחנו פה בשביל כל מה שהם ירצו בגלל שאנחנו מעם ישראל ואנחנו כולנו ביחד".

עם הגעתן של המשפחות הראשונות לשכונת הקראווילות ביקש הסמנכ"ל טרייבר לציין את שיתוף הפעולה מצד אנשי היישוב ובראשם הרב מלמד. לדבריו, "ההיערכות לבצע את ההעברה כאן נעשתה במהלך הימים האחרונים בתיאום מלא עם ראשי היישוב, עם כבוד הרב ועם התושבים עצמם. התיאום נעשה גם על ידי אישית וגם על ידי גורמים נוספים, ובסופו של דבר אני רוצה להודות גם לתושבי השכונה וגם לתושבי היישוב בית אל האחרים שמסייעים בידינו לסייע בידם. כבוד הרב מלמד נתן מזמנו וממרצו ומהשפעתו הרבה על מנת לסייע לנו לבצע את תפקידנו. אנחנו עובדים סביב השעון במטרה להביא את המקום הזה להיות ראוי להיות למגורי התושבים. כל משפחה מלווה לפחות על ידי עובד משרד הביטחון אחד. במהלך יום חמישי נפנה את שאר המשפחות, ובמבנים ננהג לפי הנחיות הדרג המדיני והתחייבויותיו לבג"ץ".

המדינה מבקשת דחייה

ביום שלישי בשעת ערב הגישה המדינה לבג"ץ את בקשתה לדחות את המועד האחרון להסרת מבני הקבע עד ל-15 בנובמבר 2012, על מנת שניתן יהיה לנסר את הבתים לחלקים ולהעביר אותם למקום בו ייבנו מחדש. בבקשתה מציינת המדינה כי מדובר אך ורק במבני הקבע, וכי שלושת הקראוונים שגם לגביהם הוגשה העתירה יוסרו עד המועד שקבע בג"ץ, ובנוסף פינוי המשפחות מהמקום יתבצע עד למועד שקבע בג"ץ. נציגי המדינה הוסיפו כי ככל שהדבר נוגע לדרך הסרת המבנים, ברור הוא שנתונה לממשלה הסמכות לקבוע מה תהיה דרך ההסרה.

ביום שלישי בשעות הערב המאוחרות ניסו כמה צעירים להתבצר באחת הדירות בשכונה שפונתה באותו בוקר. תושבי השכונה, שביקשו לדאוג ליישום ההבנות בין נציגיהם למדינה, הוציאו את הצעירים מהדירה בה ניסו להתבצר. גילויי מחאה של מספר צעירים נגד הפינוי נמשכו גם ביום רביעי במקומות שונים בבית אל.

עם ההחלטה על פינוי התושבים מבתי האולפנה בבית אל החליטו במפלגת האיחוד הלאומי לצאת בקמפיין ארצי לכתיבת ספר תורה שיועבר לבית הכנסת של קהילת המפונים באתר הקראווילות החדש.