בשבע 499: על סדר היום

תגובות מנהיגי השמאל על אלימות המחאה עשו לנו בית

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ב

אורית סטרוק

יו"ר ארגון זכויות אדם ביש"ע

אחרי שנים רבות של מאבק נגד אלימות שוטרים ביו"ש, דווקא העימותים בין מפגיני המחאה החברתית והמשטרה הפכו אותך בעיני התקשורת למומחית להתמודדות עם אלימות משטרתית. איך את רואה את האירועים הללו?

"כמי שלא היתה בשטח וכל שלפניי אלו הטענות של שני הצדדים והתצלומים, נראה שאכן היתה רמה מסוימת של אלימות כלפי המפגינים והמתפרעים. כל אלימות פסולה, ואלימות של שוטרים פסולה יותר. אבל מדובר באלימות מינורית, שאינה מגיעה לרמה שאנחנו מכירים מעמונה או מההפגנות נגד הגירוש. השוטרים השתמשו בידיים ולא באמצעים נגד הפרות סדר, כמו זרנוקי מים, אלות או גז כפי שהם פועלים נגדנו ונגד החרדים. האלימות כאן התבטאה במשיכה בשיער, חניקה, מכות יבשות ללא סיבה ועוד, שגם זה כמובן פסול".

ופתאום כשמכים את המפגינים הללו הפכת למומחית לענייני אלימות שוטרים ואת מדלגת מכלי תקשורת אחד לשני.

"מעניין היה לגלות בצער שלארגוני זכויות האדם ולמפגינים לא היה מושג איך להתמודד והם נזקקו לתובנות שלנו. כלי התקשורת הכלליים ביקשו לראיין אותי פעם אחר פעם, דבר שלא קרה במשך כל השנים שאני מפעילה את ארגון זכויות האדם ביש"ע, כי במשך שנים רק מפגיני הימין היו בשר התותחים של המשטרה. התברר שהם לא מכירים את התופעות ואת דרכי ההתמודדות איתן, כי לא התנסו בכך".

לדוגמה?

"הם לא הכירו את נוהל 'אישור שפיטה' ופקחתי את עיניהם בנושא הזה. מדובר בנוהל חמור ביותר, בעוול שנועד להפלות מראש לטובה את השוטר לעומת האזרח, באמצעות מעצר והגשת כתב אישום מהיר. כשמהלך כזה מתבצע, מח"ש מוותרת על החקירה מול השוטר, אלא אם יתברר בתום ההליך המשפטי נגד האזרח שהשוטר הוא האלים. זה נוהל שמייצר למעשה 'עיר מקלט' לשוטרים אלימים, והחתום עליו הוא פרקליט המדינה. כדי לבלום מהלך כזה צריך להגיש תלונה מהירה למח"ש וגם זה לא תמיד מצליח, כי מח"ש מתמסרת למשטרה בקלות רבה. ארגוני זכויות האדם הללו אפילו לא הבינו שעושים להם תרגיל כזה. אולי עכשיו, כשגם השמאל חוטף, הדברים ישתנו. אגב, לשמאל יש כמאה ארגוני זכויות אדם ובפועל הם לא יודעים איך מתמודדים עם אלימות שוטרים. מה הם עושים עם תקציבי הענק שלהם חוץ מלפעול כדי לגרש אותנו?".

את מצליחה להבין למה פתאום מכות מנוריות כהגדרתך מקבלות בתקשורת הגדרה של אלימות "חסרת תקדים", בה בשעה שהתקדימים ידועים ומוכרים בגבעות השומרון?

"כל אלימות היא חוויה קשה, פיזית ונפשית, ומי שלא רגיל לכך החוויה טראומטית עבורו יותר. בנוסף לכך, היתה כאן מגמה תקשורתית להעצים את אלימות המשטרה, כדי להתמקד בה ובכך להשכיח את האלימות הקשה של המתפרעים שביצעו מעשים חמורים ביותר כמו ניפוץ חלונות ראווה, פריצה לבנקים, השלכת חפצים לעבר השוטרים ועוד. התקשורת ניסתה למקד את תשומת הלב באלימות המשטרה, כדי שלא לאבד את תמיכת דעת הקהל במפגינים בעקבות האלימות הזו".

ויש לך גם תובנה נוספת בקשר למי שעומד מאחורי אלימות המשטרה.

"בהחלט. השבוע גם למדנו מיהו תנ"צ יורם אוחיון, מפקד מרחב ירקון, האיש שהופקד לפני כחודש על 'המפקדה המשימתית לפינוי המאחזים'. לפתע הסתבר לנו שהוא מוכר למפגיני השמאל מתל אביב כמפקד משטרה אלים במיוחד, עוד מהקיץ שעבר. הנתון החשוב הזה שנחשף עכשיו, מחייב דרישה חד משמעית מהשר לביטחון פנים וממפכ"ל המשטרה להשעות אותו מיידית מהתפקיד הרגיש הזה ולבחון מחדש את תורת ההפעלה שלפיה תדרך בחודש האחרון את פקודיו".

וכשאת בוחנת את תגובת מנהיגי המחאה ומנהיגי השמאל, את אומרת שיש לימין הרבה מה ללמוד מהם.

"בהחלט. השמאל עשה לנו בית ספר. הקשבתי לתגובות מנהיגי השמאל וראיתי איך בקלילות הם מדלגים על אלימות המפגינים החמורה ומטילים את מלוא כובד האחריות על המשטרה. שמעתי את עמיר פרץ שקרא לשחרר את מפגיני המחאה בתל אביב, כיוון שמדובר לטענתו בהתפרצות ספונטנית ולא בהתארגנות מאורגנת של מפגינים. שלי יחימוביץ' אמרה שהתנהלות המשטרה היא פגיעה קשה בדמוקרטיה, שמדובר בניסיון נחוש שלא לאפשר מחאה לגיטימית. דב חנין ציטט את קנדי על כך שהאחריות להפגנה אלימה מוטלת על המשטר שאינו מאפשר מחאה בלתי אלימה. חבר הכנסת נחמן שי תקף את המשטרה על אלימות קשה שהפגינה כאשר גררה כמה מפגינים על הקרקע ואחת מהם נזקקה לטיפול רפואי. הלוואי שזו היתה רמת האלימות שהיתה מופעלת כלפי מפגיני הימין. זהבה גלאון אמרה שהאלימות של מקצת המפגינים היתה תגובה על אלימות המשטרה. אחד ממנהיגי ההפגנות אמר שאי אפשר לצפות מאזרחים לשתוק כשהמשטרה מפעילה אלימות. אין גינוי, אין התנצלות, אין אפילו הבטחה שדברים כאלה לא יישנו בעתיד. המקסימום ששמענו היה אמירה רפה של אחד ממנהיגי ההפגנה ש'זו לא דרכנו...'.

"אגב, בין כל התגובות הללו היתה חסרה לי תגובה אחת, תגובתו של פואד שכזכור המליץ לירות במפגיני ימין אלימים. חששתי שהוא בלע את הלשון, אולי הוא חולה... אבל נרגעתי כששמעתי שהוא עולה לשידור כדי לדבר על הבחירות במצרים. הבנתי שהוא בקו הבריאות, וכנראה יש אלימות שמטרידה אותו ויש שלא...".

ומהו הלקח עבור הימין?

"הלקח פשוט מאוד. אני ממליצה למנהיגי הימין לקחת פתק קטן ולרשום בו את כל התגובות משמאל, לשמור את הפתק, ובבוא היום, שככל הנראה יבוא באירוע הבא, לשלוף אותו ולהקריא מתוכו תגובות ראויות יותר לטענות על אלימות מימין".

אז מה את מציעה, להבליג כשיש אירועים אלימים מימין? להתעלם?

"אני נגד כל אלימות, גם כשהיא מגיעה מהצד שלנו, לא רק כשהיא נגד אנשים מתוכנו כמו זמביש, אלא גם כשהיא מופנית נגד שוטרים וחיילים. אלימות פסולה בכל מקרה, אין להתעלם ממנה ויש בראש ובראשונה למנוע אותה. יש צורך בטיפול הסברתי וחינוכי. וצריך לא רק להסביר אלא גם להקשיב. לא שמעתי אף פעם על כך שהצליחו לחנך אדם על ידי גינוי. הגינוי דווקא נועל את האדם ולא מאפשר לו להשתנות.

"מבחינה ציבורית זה לא חכם, לא צודק ולא מועיל לקחת אחריות בשם הציבור כולו או להכתים את המאבק כולו בשל מעשה כזה או אחר של יחידים. בכל פעם שהתקשורת מנסה להושיב ציבור שלם על כיסא הנאשמים, מומלץ לכולנו להיזכר בשיעור שהעניקו לנו השבוע מנהיגי המאבק מהשמאל".