בשבע 499: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ח' בתמוז תשע"ב

רמלה: בקבוק תבערה הושלך לעבר משפחה יהודית, בנס לא היו נפגעים

בקבוק תבערה נזרק ביום שישי שעבר לעבר רכבה של משפחת קולא מהגרעין התורני ברמלה. הבקבוק התלקח בסמוך לרכב ובאורח נס לא היו פגיעות ברכוש ובנפש. 

משפחת קולא מתגוררת בשכונה מעורבת המכונה 'הגטו'. באותה העת העמיסו בני המשפחה את התיקים ברכב לקראת נסיעה לשבת מחוץ לעיר. כאשר אבי המשפחה ניגש יחד עם רעייתו להביא דבר מה מהבית והילדים נותרו ברכב, נזרק לעברם בקבוק תבערה שהתלקח. כאמור, בנס לא נגרמו פגיעות בנפש ואבי המשפחה פעל באופן מיידי לכבות את השריפה שפרצה סביב הרכב.

למקום הגיעו כוחות משטרה גדולים מתחנת רמלה בפיקודו של מפקד התחנה שלומי שגיא ומאוחר יותר אף נעצרו חשודים. בשיחה עם 'בשבע' מבהיר דביר קולא כי הוא רואה את האירוע בחומרה יתרה. "הבת שלי בת ה-7 והבן בן ה-4 היו באותו זמן ברכב, ואם הוא היה נדלק התוצאות היו נוראיות", אומר קולא. "ברור שהיה לנו נס גדול. כוחות הביטחון תפסו את זורק הבקבוק, מבוגר בשנות השלושים לחייו וקטין שסייע לו, שהם ערבים שגרים סמוך לנו".

הגרעין התורני ברמלה מונה למעלה משישים משפחות, ובשנתיים האחרונות נכנסו כעשר משפחות גם לשכונות המעורבות כמו אג"ש ו'הגטו'. לעיתים סובלות המשפחות מהתנכלויות של שכניהן הערבים, כמו יידוי אבנים, אלימות מילולית, ניקוב צמיגים ואף שריפת מכונית לפני מספר חודשים.

תגובת הגרעין לאירוע: "דם יהודי אינו הפקר ולכן לא ניתן שחיי יהודים וחברי הגרעין יהיו הפקר. על המשטרה ורשויות החוק להילחם מלחמת חורמה בכל המנסים לשלול מיהודים להתגורר בכל מקום בארץ, כולל ברמלה. חברי הגרעין יגיעו לשכונה כדי לחזק את חבריהם במקום ועל כל אבן או בקבוק תבערה שייזרק יתווספו לשכונה עוד עשר משפחות חדשות".

 

כנס במכללת אורות להוראת ספר בראשית: "לחבר את רעיונות העומק עם הפשט"

כנס 'הוראת ספר בראשית' התקיים השבוע (ב'-ג') במכללת 'אורות ישראל' באלקנה. האירוע הינו חלק ממערך כולל של השתלמויות שמארגן משרד החינוך במסגרת התוכנית החדשה ללימודי תנ"ך, והשתתפו בו למעלה ממאה מורים ומורות מכל רחבי הארץ. הכנס עסק בנושא הוראת ספר בראשית בכיתות ז' והשתתפו בו הרב יצחק בן שחר, הרב פרופ' נריה גוטל, הרב אוריאל טויטו והרב מנחם שחור שעסקו בצד ההגותי העמוק של הספר. מורות מנוסות לתנ"ך כמו ד"ר יעל צהר, ד"ר רבקה רביב, טפת הלפרין, הדסה סטופל והילה נכטיילר סיפקו למשתתפי הכנס כלים ייחודיים להוראת ספר בראשית. "רצינו לחבר בין הדברים", מסבירה הרבנית נעמי שחור, מיוזמי הכנס, "מצד אחד לא לוותר על הפשט של הסיפורים ומצד שני להסביר למורים איך אפשר להעניק לתלמידים גם את רעיונות העומק של הספר, שהם מאוד אקטואליים".

מירי שליסל, רכזת לימודי התנ"ך בחינוך הדתי, הדגישה את ההזדמנות של מורי התנ"ך לפתוח את תקופת חטיבת הביניים בספר בראשית המהווה תשתית ללימוד התנ"ך כולו. עוד הוסיפה כי לימוד הבקיאות של ספר בראשית הולם את הקצב של הנוער בגיל זה.

 

חניכי המכינות הקדם צבאיות ביום פעילות ארצי משותף

יום המכינות הקדם צבאיות התקיים בשבוע שעבר (ה') באתר ההנצחה בלטרון. כאלפיים חניכי המכינות הקדם צבאיות הלומדים ב-38 מכינות אשר פרוסות בכל רחבי הארץ, ממעיין ברוך בצפון ועד חצבה בערבה, לקחו חלק באירוע.

יום המכינות הקדם צבאיות מהווה את השיא השנתי של פעילות המכינות, ומטרתו להציב על סדר היום הציבורי את הפעילות הלימודית, החינוכית והחברתית המתקיימת לאורך כל השנה, ולהפנות זרקור אל ההשתלבות החברתית והתרומה לקהילה, אשר מתקיימת לצד הפעילות הלימודית. כיום לומדים 2,600 חניכים ב-38 מכינות, מהן 17 תורניות ו-21 כלליות.

יום המכינות נפתח בהרצאות של אישים שונים. לאחר מכן התקיימו דיונים בהנחייתם של ראשי המכינות בנושאי חברה, צבא וכלכלה. בנוסף התקיימו הרצאות של אנשי פוליטיקה וחברה. בסיומו של היום התקיים טקס סיום בהשתתפות שר התחבורה ישראל כץ, אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון, יו"ר חוג הידידים אלוף (מיל') יפתח רון טל, ראשי המכינות הקדם צבאיות ועוד.

הרב משה הגר, ראש מכינת בית יתיר, ציין כי "אחוזי הבוגרים אשר מגיעים למסלולי פיקוד ולקורס קצינים בקרב בוגרי המכינות עולים בהרבה על מספרם היחסי בחברה הישראלית".

 

שר האוצר בגרעין התורני בלוד: "הגרעינים התורניים הם הצדק החברתי האמיתי"

שר האוצר יובל שטייניץ ביקר השבוע (ב') בגרעין התורני בלוד. את ביקורו פתח במתנ"ס דנוור, אשר מנוהל על ידי הגרעין התורני ונותן שירותים לכלל הילדים בעיר. 

שילה אדלר, מנהל הגרעין, אמר במפגש: "צדק חברתי איננו פריצה לבנקים או הפגנות, אלא עשייה חברתית, פעילות בתחומי החינוך והרווחה. כך משנים מציאות". שטייניץ התפעל מהעשייה הנרחבת: "מה שאנו רואים כאן זה חלוציות במיטבה. אני חושב שזאת הציונות הכי יפה של שנות האלפיים", אמר, "היכולת לבוא למקום כזה עם קהילה מאורגנת ולהתגבר על הקשיים, להתחבר לאזור, היא בלתי רגילה. הציונות הדתית, בגלל הגרעינים התורניים ופעילויות נוספות, זכאית לתעודת הוקרה מכלל הציבור בארץ. לפעמים ההוקרה הזו נמנעת ממנה בגלל מחלוקות פוליטיות אבל מה שנעשה כאן זו ציונות וצדק חברתי אמיתי". לסיום אמר השר: "צריך לבוא לכאן ולראות את ההתפתחות העצומה. מסף תהום רואים את העיר לוד מתפתחת, אין דבר שיותר מחמם את הלב".

 

שר החינוך מבטיח מוסדות חינוך חדשים בגוש עציון

השבוע התקיים טקס הנחת אבן פינה לבית הספר אח"י בתקוע שבגוש עציון. שר החינוך גדעון סער אמר בטקס: "כל הנחת אבן פינה למוסד חינוכי זו תמיד התרגשות והתרוממות רוח. אני שמח במיוחד לעשות זאת כאן בגוש עציון". באירוע השתתפו סגן ראש המועצה משה סויל, יו"ר ועד היישוב ניסים פיוטרקובסקי, יו"ר ועד ההורים אסף מליחי, מנהלת בית הספר רותי רגב, תלמידים ותושבים רבים.

בית הספר אח"י בתקוע הוקם לפני למעלה מעשור כמענה ייחודי לקהילות אשר חרתו על דגלן את ערך האחדות בעם. עם פתיחתו למדו בו 30 תלמידים. כיום לומדים בו למעלה מ-300 תלמידים דתיים וחילונים, עולים חדשים וצברים. בבית הספר מושם דגש רב על החיבור לסביבה הטבעית, ופינת חי וחלקות חקלאות מהוות חלק פעיל מתוכנית הלימודים. בטקס שם שר החינוך דגש על האופי המיוחד של בית הספר: "זה יהיה דבר גדול למדינת ישראל אם יהיו בתי ספר רבים שילכו בדרך שהולך בית הספר אח"י. בית הספר הזה מצטיין בערכים של סובלנות, והעדר סובלנות לאלימות".

דוידי פרל, ראש מועצת גוש עציון, אמר: "בית הספר מהווה דוגמה למקום בו מקיימים התושבים אורח חיים שונה זה מזה ויודעים כיצד לחיות יחד בכבוד הדדי, בשיתוף חינוכי המהווה מודל לחיקוי של אחדות מיוחדת".

בתוך כך, עדכן השר כי משרד החינוך אישר בניית תריסר גני ילדים חדשים במסגרת המהלך לחינוך חינם לגילאי 4-3: "בקיץ הזה בגוש עציון תהיה פעילות רבה של בניית מוסדות חינוך", אמר השר.

 

הקהילה הדתית בקיסריה למען צעירים בעלי מוגבלויות

שבת מיוחדת נערכה לאחרונה בקיסריה לילדי עמותת 'אחים' בשיתוף עם הקהילה הדתית במקום, בראשותו של רב העיר הרב צבי אלון. כשלושים צעירים בעלי מוגבלויות פיזיות חמורות ותסמונות קשות, ביניהם הסובלים משיתוק מוחין ובעלי ניוון שרירים, התארחו בבתי משפחות יחד עם עשרות מלווים, מדריכים, רופאים ופרמדיקים מתנדבים.

החבורה המיוחדת, שכללה כ-130 איש, השתתפה ביום שישי בקבלת פנים משמחת ומרגשת בחוף של קיסריה ובמהלך השבת השתתפו הצעירים בתפילה חגיגית משותפת בבית הכנסת, בקידוש ובסעודה בבתי משפחות הקהילה.

"היה פשוט מרגש לראות את כל משפחות הקהילה עם המתנדבים המלווים צוהלים בשמחה אמיתית של שבת ומתרגשים להרגיש שייכים, להרגיש חלק מכלל החבורה", סיפר יוסף שיר, מנהל עמותת 'אחים'. מתנדבי העמותה הם צעירי הציונות הדתית, תלמידי ישיבות תיכוניות וישיבות גבוהות ובנות אולפנות מרחבי הארץ.

 

מבזקים:

ביום ראשון הקרוב: כנס 'בכל לבבך'

ביום ראשון הקרוב יקיימו ישיבת ההסדר רמת גן וישיבת ההסדר רמת השרון יום עיון בנושא עבודת ה'. מארגני האירוע מציינים כי מדובר באירוע הפתיחה לרצף של ימי עיון בנושא, מתוך מטרה להעלות את עבודת ה' לסדר היום בציונות הדתית ובכלל.

 

חוברת לימוד יומית חדשה לתלמידי החינוך הממלכתי-דתי

מינהל החינוך הדתי במשרד החינוך בשיתוף ישיבת ההסדר אור עציון הוציא לקראת החופש הגדול חוברת לימוד יומית בשם 'מעגלי החופש', המיועדת לתלמידי ותלמידות התיכונים, האולפנות והישיבות התיכוניות. החוברת מעניקה לבני הנוער מבט של עומק וערכים לימות החופש הגדול.

 

מקום ראשון באולימפיאדת הרובוטיקה בטכניון לישיבת גבעת שמואל

באולימפיאדת הרובוטיקה שנערכה בשבוע שעבר בטכניון הגיעו תלמידי ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל למקום הראשון ותלמידי ישיבת אלקנה למקום השני. התחרות נערכה במסגרת פרויקט חוגי מדע שהתקיימו בשנה האחרונה במוסדות מרכז ישיבות בני עקיבא ובשיתוף משרד המדע, חברת YTK והמרכז לרובוטיקה בטכניון.

 

המושב השיתופי בני דרום חוזר לחיק הקיבוץ הדתי

תנועת הקיבוץ הדתי מרחיבה את שורותיה ומצרפת בחזרה את המושב השיתופי בני דרום במעמד של עמית. ההחלטה סוגרת מעגל היסטורי של עשרות שנים.