בשבע 499: חדשות

מפכ"ל המשטרה: "זו לא מחאה עממית אלא מסכת מתוכננת של הפרות חוק אלימות"

הלל גרשוני , ח' בתמוז תשע"ב

נמשכת הסערה סביב הפגנות 'המחאה החברתית' מסוף השבוע שעבר. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, התייחס (ג') להפגנות, שהתקיימו ללא אישור המשטרה, במהלכן אף נופצו חלונות בנקים, ואמר כי "מה שראינו זו לא מחאה עממית אלא מסכת מתוכננת של הפרות חוק ואלימות". באשר לטענות המפגינים נגד המשטרה אמר דנינו: "מאשימים אותנו שגילינו כוחנות יתר בכך שלא אפשרנו את הקמת האוהלים, אבל אין דבר מופרך מזה. המשטרה לא השתנתה והמדיניות לא השתנתה. אנחנו נעשה הכל כדי שההפגנות יתקיימו גם הקיץ ונאבטח אותן. חופש ההפגנה הוא חובתנו". באשר לתמונות וסרטונים המציגים אלימות של שוטרים, אמר המפכ"ל כי הוקם במחוז תל אביב צוות פנימי שמטרתו לבדוק התנהלות והפעלות כוח לא ראויים, ובמידת הצורך יועברו הדברים למחלקה לחקירות שוטרים.

בתוך כך נמשך הלחץ על עיריית תל אביב, שלטענת פעילים במחאה מצרה את צעדי המוחים, בין השאר משום שאינה מאפשרת הצבת אוהלים בשדרות רוטשילד כפי שהיה בשנה שעברה. אחד הצעדים שננקטים במחאה נגד עיריית תל אביב ונגד אלימות השוטרים הוא החרמת אירועי "הלילה הלבן" בסוף השבוע הנוכחי, ובו צפויות להתקיים הופעות רבות לציבור הרחב; עד כה הודיעו על ביטול השתתפותם כמה אמנים וגלריות רבות.

בעקבות הביקורת על העירייה, הודיעה סיעת מרצ בעיריית תל אביב כי היא פורשת מהקואליציה העירונית, וסגנית ראש העיר מטעם מרצ, מיטל להבי, התפטרה מתפקידה. במכתב ההתפטרות נאמר כי "בשבועות האחרונים המחאה נוגעת באחד מיסודות הצדק חברתי, והוא עצם הזכות למחות. בסוף השבוע האחרון חצה רון חולדאי קו אדום והפך משליחם של התושבים למשרתו של השלטון המבקש לדכא את המחאה". התפטרותה של להבי באה יממה לאחר שעשרות מפעילי המחאה פוצצו את ישיבת המועצה העירונית, שהיתה אמורה לדון בהצעת סיעת האופוזיציה 'עיר לכולנו' להדיח את ראש העיר. בתגובה לפרישת מרצ מהקואליציה נמסר מעיריית תל אביב כי "שוב חוזר הריטואל של סיעת מרצ בראשות מיטל להבי, הפורשת כשנה לפני הבחירות. ריטואל זה מעיד על הציניות שבצעד זה, שהינו חלק ממערכת הבחירות המקומית".

ביום ג' נרשמה היענות חלקית למחאות כלפי עיריית תל אביב, וזו הודיעה כי היא תאפשר לפעילי המחאה החברתית להקים מאהל מחאה בגן וולובלסקי הסמוך למתחם רכבת מרכז.

 

 

השר לביטחון פנים מעריך כי ההצתות באזור ירושלים הן מעשי טרור על רקע לאומני

רבקי גולדפינגר

המשטרה חושדת כי שריפת הענק שפרצה השבוע (ג') וסיכנה את חייהם של נוסעי כביש מספר 1 ותושבי מבשרת ציון, נגרמה כתוצאה מהצתה מכוונת על רקע לאומני. האש, אשר החלה בערוץ שבין מוצא למבשרת, התפשטה במהירות לכל הכיוונים. כוחות הכיבוי זיהו לפחות שלושה מוקדי אש. תושבי האזור פונו מהבתים, עשן כבד היתמר מעל כביש מספר 1 והלהבות התקרבו אליו, מה שגרם לבסוף לחסימת הכביש במשך שעות ממושכות.

צוותי כיבוי רבים ושישה מטוסים השתתפו בניסיון לכיבוי האש. נהגים ונוסעים יצאו מכלי הרכב ונמלטו לצידו השני של הכביש. תוך מספר שעות הושגה השליטה על הלהבות והכביש נפתח לתנועה. בדרך נס שריפת הענק הסתכמה רק בכמה נפגעים משאיפת עשן ובכ-300 דונמים של צמחייה שנשרפו כליל.

השריפה הגדולה בפאתי העיר לא הפתיעה את כוחות הכיבוי, אשר מתמודדים בתקופה האחרונה עם הצתות חוזרות ונשנות. טפסר שמוליק פרידמן, מפקד כיבוי ירושלים, הניח על פי הממצאים בשטח כי מדובר במעשה מכוון: "בדרך כלל כשמדובר בשתי שריפות במרחק קצר אחת מהשנייה שמתחילות במקביל, מדובר בהצתה. אש לא מתחילה סתם כך, לכן זו או רשלנות או הצתה במזיד ואני מאוד אופתע אם יתגלה משהו אחר".

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם, אמר כי לא מדובר באירוע בודד. "יש הרבה הצתות בירושלים, בדרך כלל ביישובים הפריפריאליים. יש לנו שבעה עצורים בשבוע האחרון והרבה מאוד אירועים שמדאיגים אותנו". גם נציב כבאות ראשי, רב-טפסר שחר איילון, מעריך כי שריפת הענק נגרמה מהצתה: "לפי מה שנראה לי מדובר בהצתה. אין אש שפורצת לבד. מדובר או ברשלנות או בהצתה מכוונת".

בתוך כך אישר השבוע (ד') השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' כי בהחלט קיים הרושם שמדובר בהצתות מכוונות על רקע לאומני. "אנחנו מניחים, בגלל סמיכות המקומות ולוחות הזמנים, שכנראה מדובר בהצתה", אמר השר. "הדברים האלה נחקרים. אני מעריך שזו הצתה אבל זה עדיין בבדיקה". השר לביטחון פנים התייחס למספר הרב של השריפות אשר פרצו בשבועות האחרונים באזור ירושלים: "צריך לזכור שהיו עשרות, ואפילו מאות מקרים באזור ירושלים ויש גם עצורים, חלקם על רקע לאומני וזה דבר חמור ביותר", הוסיף השר. "אני מקווה שיוגשו כתבי אישום גם לגבי אלו שביצעו את השריפה הנוכחית, אם מדובר בהצתה. אנחנו קוראים לזה טרור ספונטני, לא צריך ארגון כדי להצית יער כזה או אחר", אומר אהרונוביץ'. היהודים בנו, הערבים שרפו

אליסף ויסכה אורבך, זוג צעיר שנישא לפני כשלושה חדשים, בנו את ביתם במו ידיהם ביישוב חוות גלעד. בתחילת השבוע חדרו לבית שני ערבים מאחד הכפרים הסמוכים, הרסו חפצים ושרפו את הבית. אליסף אורבך, שגורש יחד עם משפחתו מגוש קטיף, החל לבנות את ביתו כרווק ביישוב חוות גלעד, אולם לפני כשנה וחצי נהרס הבית שבנה בידי משטרת ישראל. אליסף לא אמר נואש והחל לבנות את ביתו שוב. במהלך הבנייה התארס עם יסכה פדרמן מחברון, סיים את הבנייה והזוג התחתן. כעת שרפו ערבים גם את הבית הזה. אליסף ואשתו לא מתייאשים, ובכוונתם להקים כבר בזמן הקרוב את ביתם החדש בחוות גלעד ולהמשיך לבנות את ארץ ישראל.

לתרומות לבניית הבית ניתן ליצור קשר עם אילנה שמעון, רכזת הקהילה, בטלפון 052-5583372.