בשבע 500: הקרב על המורשת

בסוף השבוע האחרון הכריז אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) על כנסיית המולד בבית לחם כ'אתר מורשת עולמי'.

הלל גרשוני , ט"ו בתמוז תשע"ב

 דבר זה נעשה בעקבות 'בקשת חירום' של הפלשתינים, לאחר שלטענתם האתר משתייך לקטגוריה של 'אתרים העומדים בפני סכנה של פעילות אנושית שפוגעת בהם'. דו"ח המומחים של אונסק"ו שהוגש לארגון קבע כי האתר כלל אינו בסכנה, וכי השיפוץ המסיבי האחרון שנעשה לכנסייה היה תחת שלטון ישראלי. אולם דבר זה לא בלבל את הארגון, שזרק את הדו"ח לפח והכריז על הכנסייה כאתר מורשת עולמי.

מי שמנסה לפעול נגד הארגון הבינלאומי הגדול הוא ארגון 'ישראל שלי', שקרא לפעיליו להפעיל לחץ כדי למנוע מאתרים פלשתיניים נוספים להיתווסף לרשימה. "בימים אלה מתנהל מאבק בין ישראל לבין הפלשתינים על הר גריזים, אחד מאתרי המורשת האדירים של עם ישראל, המציין את המעמד של הברכה והקללה בין הר גריזים להר עיבל בכניסה לארץ", אמרו בארגון, וציינו כי 'על הכוונת' נמצאים גם ים המלח, סבסטיה, חברון, מערות קומראן, יריחו ועוד. בארגון מזכירים כי "היחידים שפגעו בכנסיית המולד עד היום היו הפלשתינים - כשמחבלים חמושים התבצרו בתוך הכנסייה וחיללו את האתר הקדוש לנצרות".

"זהו עוד שלב במלחמה על הזהות וחלק מהמלחמה על מדינת ישראל ועל זכותו של עם ישראל על ארץ ישראל. הפלשתינים מנסים לשכתב את ההיסטוריה ואסור לתת להם להצליח", נאמר בקריאה לפעילים.

כחלק מהמאבק נקראו הפעילים ליצור קשר עם הוועד הישראלי של אונסק"ו ולקרוא לו למחות, ליצור קשר עם משרד החוץ כדי להפעיל לחץ על ארה"ב שתפסיק את המימון לאונסק"ו, להפעיל לחץ על שר החינוך גדעון סער, שהוא נשיא אונסק"ו ישראל, וכן לכתוב בדף הפייסבוק של הארגון, "באנגלית, בצורה מכובדת ומנומקת", ולהביע מחאה על ההחלטות הפוליטיות.

קשה להעריך עד כמה אפקטיבי יהיה המהלך הנוכחי, אך מכל מקום בדף הפייסבוק של גדעון סער נדחקו כבר הקריאות באשר לאונסק"ו הרחק מאחור, כדי לפנות מקום לקריאות חדשות של חברי 'ישראל שלי' - הפעם בנושא הכרזה על אוניברסיטה באריאל.