בשבע 500: חדשות

נתניהו פיזר את הוועדה אך פלסנר מתעקש: קנסות לחרדים שלא יתגייסו

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תשע"ב

למרות שראש הממשלה פיזר את ועדת פלסנר, החליט חבר הכנסת מקדימה לכנס מסיבת עיתונאים אתמול (ד') ולפרסם את מסקנות הצוות שבראשו עמד. על פי הוועדה יינתנו עד 1,500 פטורים בשנה לבני הישיבות, תחול עליהם חובת גיוס עד לגיל 22, ומי שלא יגויס ייקנס בסכום מינימלי של 7,500 שקלים, שיגדל בכל יום שעובר. במקביל לכך יישללו הטבות נוספות בתחומי הדיור והארנונה למי שיבחרו שלא להתגייס ותילקח מהם גם מלגת הקיום מה"כולל" בסך של 850 שקלים.

הדיון שבו הוצגו המסקנות היה סוער, ובמהלכו התפרץ לעבר פלסנר ח"כ מיכאל בן ארי, שטען כי "מדובר בדו"ח שנועד להציל את קדימה, זה דו"ח גזעני". אחרי עוד כמה קריאות הוצא בן ארי מהאולם.

ובינתיים על רקע פרסום המסקנות, המערכת הפוליטית סוערת. השר שאול מופז כינס את סיעתו לאחר פרסום המסקנות ותקף את החלטת נתניהו לפזר את הוועדה. הוא ציין כי מדובר במבחן ראשון לשותפות בין הליכוד וקדימה. מופז אמר כי הוא מצפה מנתניהו לקבל את מסקנות הוועדה וסירב להתייחס לשאלות האם יש סיכוי לפרישת המפלגה מקואליציית נתניהו. מופז סירב להיפגש עם נתניהו במהלך השבוע, ובלשכתו של נתניהו מנסים ליזום מהלך שיביא לפגישה בין השניים.

באופוזיציה ציפו לראות את מופז לפחות מאיים בפרישה, והתאכזבו. יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' מהעבודה, טענה כי "דברי מופז הם רגע מביש נוסף של החבירה המביכה בינו לבין נתניהו. מופז הוכיח כי אי אפשר להאמין למילה היוצאת מפיו. חמור מזה, קדימה בראשות מופז ממשיכה לגרום נזק אנוש לדמוקרטיה בכך שהיא מביאה את הציבור לשפל חדש של היעדר אמון בנבחריו, והנחה מוצדקת כי למילים אין כל ערך".

בסיעות החרדיות תקפו את המסקנות. יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, אמר כי פלסנר פעל מתוך שיקולים פוליטיים עבור המפלגה שלו ועבור קידומו האישי. "העובדה שרוב חברי הוועדה התפטרו ממנה מעידה שהוא לא בדק את הנושא באופן ענייני, אלא פוליטי", הבהיר ישי.

ח"כ משה גפני מיהדות התורה התייחס לדברים ואמר כי "לא היה גיבוב של רוע ורשעות כמו הדו"ח הזה. עמדתו האישית של פלסנר היתה מוכרת לנו ומסקנותיו היו ידועות מראש". ח"כ ישראל אייכלר הוסיף כי מסקנות הוועדה הן "הוכחה שהמטרה היתה נעולה מראש - לחסל את תקציב הישיבות ולא מציאת דרך לשוויון בנטל. הדרך היחידה לחסל את המלחמה נגד החרדים, היא מתוך הבנה שלשינוי הנדרש מחויבת הסכמה רחבה, ניתן להגיע אליו בהליך מדורג כך שבסוף יהיה חוק שישנה את המצב באופן משמעותי מחוק טל המקורי".

במערכת הפוליטית ממתינים להתפתחויות בתוך סיעת קדימה. חלק מחברי הכנסת שוקלים את עתידם במפלגה, במיוחד לאור העובדה שחיים רמון הצהיר כי יקים גוף פוליטי חדש שיתחרה בקדימה. במערכת הפוליטית מעריכים כי במידה שההתארגנות תצבור תאוצה תחבור אליו גם יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני. בינתיים הראשונים בקדימה שעשו צעד מעשי היו ח"כ שלמה מולה וח"כ נינו אבסדזה. השניים הודיעו כי הם אינם עוד חלק מהקואליציה וכי יצביעו נגדה בכל נושא מהותי, זאת עד שחבריהם יצטרפו אליהם באופוזיציה.

 

 

ריבלין ספד לשמיר: סלע יצוק היית – בלתי ניתן לשבירה

ניצן קידר

ראש הממשלה השביעי של מדינת ישראל, יצחק שמיר, הובא ביום שני בערב למנוחות ונטמן בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. בהלוויה השתתפו מלבד בני משפחתו הקרובים גם נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת רובי ריבלין, הרבנים הראשיים לישראל ושורה של שרים וחברי כנסת.

נשיא המדינה שמעון פרס ציין כי "העם מרכין היום את ראשו לזכר מנהיג עשוי ללא חת, שהלך בדרכו עד שהלך לעולמו. רוחות נושבות לא כופפו אותו. אופנות חולפות לא פיתו אותו. האידיאולוגיה שלו נשענה על ההיסטוריה של עמנו".

ראש הממשלה נתניהו הוסיף כי "ארץ ישראל והעם היהודי עמדו תמיד בראש מעייניו של שמיר. הן שהכתיבו את תפיסת עולמו ואת מדיניותו. בשני אלה לא היו לשמיר פשרות. מעולם הוא לא ביקש הוקרה והכרה. לא ביקש לא פופולריות ולא כבוד. הוא בחן רק האם זה טוב לעם היהודי ולארץ ישראל".

בנו של שמיר, יאיר, הוסיף: "היית נשר כלפי חוץ ויונה כלפי פנים. ענווה ורגישות היו חלק בלתי נפרד מאישיותך הבוטחת. אזכור אותך כאיש מעשה חכם, כאב וכסב".

יו"ר הכנסת ריבלין ספד בלשונו הציורית: "סלע יצוק היית, יצחק, בלתי ניתן לשבירה. נושא על כתפיך את משא העם הזה, את עברו ואת עתידו. דבר לא הצליח להסיט אותך מדרכך. רק חולשה קטנה אחת כרסמה בך ללא רחמים. היתה זו האהבה. אהבתך לעם הנרדף הזה, אהבתך למולדת אבות, לארץ הנצח".

במהלך יום שני הוצב ארונו של יצחק שמיר ז"ל ברחבת הכנסת בירושלים, ואלפים באו לחלוק לו כבוד אחרון. לאחר מכן יצא הארון לכיוון הר הרצל, ולווה במשמר כבוד.