בשבע 500: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ט"ו בתמוז תשע"ב

'בית הרב': כנס חירום למניעת העברת הבעלות לידיים חרדיות

מאבק משפטי ממושך בנוגע לבעלות על בית הרב קוק בירושלים, הסתיים לאחרונה בפסק דין תמוה בבית הדין הרבני הגדול. בפסק הוכרע כי הסטטוס קוו הקיים במקום בשמונים השנים האחרונות יופר, ובית הרב יהיה שייך מעתה ל'ועד הכללי של כנסת ישראל' ולא למשפחתו ולממשיכי דרכו של הרב זצ"ל. עוד הוחלט כי במידה ואנשי בית הרב יחפצו להישאר במקום, יהיה עליהם לשלם לוועד הכללי תשלום שכר דירה.

במהלך עשרות שנים פועל בית הרב קוק להפצת תורתו של הרב. הבית משמש כמוזיאון שבו מוצגים תערוכה וסרט על חייו ופועלו. בית הרב אף מוציא לאור ספרים וכתב עת, ומקיים ימי עיון העוסקים בדמותו ובהגותו של הרב. בית הרב, הניצב במרכז העיר, נבנה בשנת 1923 על ידי הנדבן הרי פישל בעקבות בקשתו של הנציב הבריטי הרברט סמואל לדאוג לרב אברהם יצחק הכהן קוק, אשר כיהן כרבה הראשי של ארץ ישראל. פישל תרם את הכסף ל'ועד הכללי של כנסת ישראל', אגודת הקדש וצדקה, כדי שזו תקים קומה שנייה מעל הבית שבבעלותה בשכונת החצר. ואכן, הרב קוק חי ופעל בבית זה עד לפטירתו בג' באלול ה'תרצ"ה.

עם מות הרב לפני 77 שנים, החל המאבק על הבית. אנשי 'הוועד הכללי של כנסת ישראל' דרשו ממשפחת קוק להתפנות מיידית מהמקום בטענה שהתורם נתן את הבית לרב קוק עצמו ולא למשפחתו או לישיבתו. רבה של ירושלים הרב צבי פסח פרנק זצ"ל דחה את טענותיהם, וקבע כי כל עוד משפחת קוק וממשיכי דרכו של הרב יפעלו במקום להמשכיות מורשתו ותורתו - שהייתם במקום מותרת.

במשך השנים עתרו חברי הוועד הכללי שוב ושוב לבתי הדין הרבניים בניסיון לזכות בנכס. גם בית הדין האזורי בירושלים פסק בצורה ברורה כי בית הרב הינו מקום משכנו ותורתו של הרב קוק. אולם לאחר עשרות שנים הפך בית הדין הגדול את הקערה על פיה ופסק, כאמור, כי הזכות לבית הרב היא של 'הוועד הכללי של כנסת ישראל' ולא של תלמידי הרב.

לנציגי בית הרב טענות קשות בנוגע להתנהלות בעניינם. הם אף משוכנעים כי הקבוצה החרדית המבקשת לדחוק את רגליהם מהנכס מעוניינת לפגוע במורשתו של הרב קוק. הרב יוחנן פריד, יו"ר בית הרב, אומר ל'בשבע' כי הוא רואה בכך מאבק נחוש של הציבור החרדי בציונות הדתית: "מדובר בפסיקה חד צדדית ומגמתית. צפות ועולות כאן שאלות נוקבות, והציבור הדתי-לאומי לא יוכל לעמוד מנגד", אומר הרב פריד. "הפסק הזה ניתן לא בסמכות. אנשי הוועד לא ימשיכו ברוחו של הרב קוק ומה שמעניין אותם זה רק רווח מהנדל"ן. באופן לא ברור הם טוענים שהם ממשיכי דרכו של הרב ולא אנחנו. זו לזות שפתיים ועיוות המציאות".

לאור ההתפתחויות האחרונות ייערך בבית הרב ביום ראשון הקרוב כנס חירום לרבנים ואישי ציבור וייבחנו הצעדים המשפטיים והאחרים האפשריים להצלת הבית. בד בבד שוקלים נציגי בית הרב בימים האחרונים עתירה לבג"ץ.

 

'בשבע' חוגג עשור עם הקהילה הדתית-לאומית באלעד

במסגרת אירועי העשור לעיתון 'בשבע' התקיים השבוע (א') יום כיף בפארק נחשונית. האירוע נערך בשיתוף הפורום הדתי-לאומי בעיר אלעד וחבר מועצת העיר שי נתן.

כ-3,000 מתושבי הקהילה הדתית-לאומית באלעד ואורחים רבים נוספים פתחו את חופשת הקיץ באירוע חגיגי ומרענן. על הבמה המרכזית הופיעו חנן אביטל ופרחי ירושלים. בנוסף לכך התקיים מופע קסמים לילדים הצעירים. בפארק נהנו המשתתפים מפעילות במתקנים השונים, מפיקניק במדשאות הרחבות ואף השתכשכו בשעות נפרדות במימי הבריכה.

דודו סעדה, יו"ר העיתון 'בשבע', מציין: "כחלק מחגיגות העשור של 'בשבע' מצאנו לנכון להעניק שעות נופש מתובלות בכיף משפחתי מוזל בעלויות ומהודר בתוכן". עוד הוסיף סעדה: "קוראי העיתון הם המשאב החשוב ביותר שיש לנו ואנחנו מחויבים לדאוג להם לשעות נחת משפחתיות. כולי תקווה לפגוש את המשפחות אשר נטלו חלק ביום הכיף בנחשונית ועוד רבים נוספים באירוע העשור המרכזי, שיתקיים בעוד כחודש בהופעתו של ענק הזמר החסידי אברהם פריד בבריכת הסולטן".

תלמידי ורבני מכון מאיר בשבת התחברות לתושבי דרום תל אביב

שבת מרוממת התקיימה בסוף השבוע האחרון, כאשר 200 תלמידים ממכון מאיר, רבני הישיבה ובני משפחותיהם התארחו בשכונת שפירא ושכונת התקווה שבדרום תל אביב. המשפחות לנו בבתי התושבים בשכונות ובבתי הספר שבאזור.

השבת נפתחה בתפילה חגיגית ברוב עם, יחד עם תושבי השכונה והגרעינים, ברחבת מתנ"ס 'בית דני'. בסיום התפילה התכנסו כולם לסעודת שבת משותפת. האווירה היתה שמחה ונעימה והועלו הדילמות והאתגרים איתם מתמודדים התושבים מדי יום. לאחר הסעודה התקיימו שיחה לבני הנוער ועונג שבת למבוגרים. בהמשך נערך סיור בשכונה בסימן 'עבר, הווה ועתיד', שהתארך עד לשעות הקטנות של הלילה.

בבוקר התפצלו אנשי הישיבה לעשרה בתי כנסת בעיר. הרשמים מהתפילה היו חזקים, כשהתושבים הביעו את תחושתם כי תפילות שכאלו לא נראו בשכונה מזה ארבעים שנה. גם אחר הצהריים נמשכה הפעילות כאשר רגע לפני ששקעה השמש נתכנסו יחדיו חברי השכונה הוותיקים לצד תלמידי הישיבה לסעודה של אחדות.

איתי גרנק, מנכ"ל הגרעינים התורניים יפו ושקמים בדרום תל אביב, מביע את תקוותו כי בעקבות השבת תצטרפנה משפחות נוספות לגרעינים התורניים בשכונות בדרום העיר: "אני מקווה ששבת זאת תגרום לעוד ועוד משפחות לעזוב את בתיהן ולעבור לגור בגרעינים הנפלאים בדרום תל אביב. אני מודה לרב אלישע וישלצקי, שהרים את הכפפה והוביל את המהלך. עכשיו יותר מתמיד דרום תל אביב זקוקה למשפחות צעירות ורעננות", אומר גרנק.

 

אלופת ליגת בתי הכנסת בירושלים זכתה בחמין וקוגל לקידוש

קבוצת בית הכנסת לב רמות היא אלופת ליגת בתי הכנסת לגברים בירושלים לאחר שניצחה השבוע (ב') במשחק הגמר את קבוצת בית הכנסת עיר גנים בתוצאה 34:19. המשחק התקיים בהיכל הכדורסל במלחה לעיני מאות צופים ומעודדים מבתי הכנסת השונים בעיר. ראש העיר, ניר ברקת, העניק לקבוצה האלופה בסיום המשחק סיר קוגל ירושלמי מסורתי וסיר חמין לקידוש בשבת לכלל מתפללי בית הכנסת.

ליגת בתי הכנסת מתקיימת זו השנה השנייה ביוזמת אגף הספורט בעירייה. לאור ההצלחה החליטה עיריית ירושלים להופכה למסורת. 16 קבוצות נטלו חלק במשחקים בשנה זו. הקבוצות הרבות שיחקו בשיטת ליגה בת סיבוב אחד, על פי תקנון איגוד הכדורסל הרשמי. הליגה הפכה במהרה לשיחת היום בקרב מתפללי בתי הכנסת בירושלים והביקוש לרישום מצד קהילות רבות בעיר היה מעל למשוער.

בסיום המשחק המכריע אמר ראש העיר, ניר ברקת: "זו עוד דוגמה לביסוס מעמד הספורט בבירה בצורה ייחודית של שילוב בין קודש וחול".

 

מועדון תורני חדש לנוער באופקים

באירוע חגיגי נפתח בסוף השבוע האחרון (ה') מועדון הנוער 'דאורייתא' בעיר אופקים. המועדון הוקם ביוזמת תנועת ה-OU במטרה למצוא פתרון חינוכי לשעות הפנאי הרבות של בני הנוער ולהוות תחליף לשוטטות ללא תכלית ברחובות העיר.

האירוע נפתח בפעילות ייחודית שערכו שני מדריכי הסניף ובה העבירו שיחה מרתקת אודות הסכנות האורבות בקיץ. לאחר מכן התקיים טקס קביעת מזוזה בסניף החדש.

אבי ביטן, מנהל אגף חינוך בעיריית אופקים, הביע תקווה לפתיחת מועדונים נוספים בעיר ואמר: "הדרך להגיע לנערים היא לא לשפוט אותם אלא להיות חלק מהם, להראות להם אפשרויות אחרות מהן ניתן לצמוח. הסנונית הזו היא סיכוי טוב לעשות עבודה טובה עם בני הנוער".

אבי ברמן, מנכ"ל ה-OU בישראל, בירך על הקמת המועדון: "מועדוני דאורייתא מנתבים את הכוחות הטמונים בכל אחד מהנערים למקומות חיוביים ומוצלחים. אשרינו שהצלחנו להגיע גם לאופקים".

 

מבזקים:

40 שנה לתנועת גשר

עמותת גשר, חלוצת קידום ההידברות בחברה הישראלית, חגגה השבוע (ד') 40 שנה להיווסדה בכנס בוגרים ענק. באירוע השתתפו מאות בוגרים, בהם ח"כ אורי אורבך, ד"ר צבי צמרת, הרב מנחם פרומן, הרב יובל שרלו, הרב אלישיב קנוהל, אסתי רוזנברג, יאיר שלג, עו"ד גלעד קורינאלדי, הרב יהושע ויצמן ורבים נוספים.

 

משק אחיה זכה בשלוש מדליות זהב בתחרות שמן הזית הבינלאומית

בתחרות שמן הזית היוקרתית הבינלאומית 'טרה אוליבו' זכה משק אחיה זו השנה השלישית בפרסים על שמן הזית שהוא מפיק בבית הבד שבשילה. המפעל זכה בשלוש מדליות זהב בקטגוריות שונות.

 

לראשונה: מתחם אמני גוש עציון ביריד חוצות היוצר

ביריד חוצות היוצר המתקיים מדי קיץ, ייפתח השנה בפעם הראשונה מתחם ייחודי של אמנים מגוש עציון. לאחר הליך קבלה קפדני, יעמדו מספר רב של דוכנים: אמנית זכוכית ואמן מעץ, בובות ותכשיטים, מבשלת בירה, גבינות עיזים ועוד.

 

דיסק ראשון למקהלת פרחי-יואב

עם סיום שנת הלימודים בתלמוד תורה איתמר, נערכה השקת הדיסק הראשון של מקהלת היישוב פרחי-יואב, על שם יואב פוגל הי"ד. מיכאל גייר, מנצח המקהלה, אומר: "כולי תקווה שביצירה שלנו הבאנו מזור לליבותיהם של ילדי התלמוד תורה באיתמר ולשאר התושבים והקרובים".