בשבע 501: הדרך הביתה

עלילה רגישה ומהורהרת מפגישה ב'גם ציפור' דמויות מעולמות שונים לגמרי בחיפוש אחרי הבית הפרטי שנעלם, כשברקע שבר העקירה

חגית רוזנבאום , כ"ב בתמוז תשע"ב

 

עולמות אנושיים רבים מתכנסים בספר הביכורים הדק של יעקב מאיר. אבל דומה שכולם קפאו בנקודת זמן אחת, לפני שבע שנים, ומאז הם מנסים להפשיר, להתקדם ולצמוח מחדש, ללא הרבה הצלחה.

על פניו, לא מדובר בעוד ספר שעוסק בגירוש, לא באופן ישיר. הכל כאן מתרחש מתחת לפני השטח, ברמזים, בשברי מחשבות ומשפטים. הימים ימי מלחמת לבנון השנייה. אל ביקתת עץ מבודדת אחת בגליל העליון מגיעים בדרך לא דרך וללא תיאום מראש נעמי, אריאל וצדיק אחד שנוטה למות.

את הביקתה מנהלים בני הזוג עזרא ושולמית, מגורשים מגוש קטיף. שולמית אימהית, חמה ותוססת, ועזרא גבוה, דומם ובעיקר זועף. בחדר סגור בקומה השנייה הם מסתירים דגם מוקטן של הגוש: בתי קרטון, ים כחול של פלסטלינה וחולות. האורחים הלא קרואים מוצאים את דרכם אל הדגם, והגוש בגרון ובנפש חונק אותם מחדש.

נעמי, צעירה חילונית ומרדנית, היתה אז חיילת שלא היתה מסוגלת ליטול חלק בגירוש, ועברה את הימים שם על סף התמוטטות נפשית. אריאל, צעיר ירושלמי דתי, מרגיש עד היום כיצד הדי-9 שראה בטלוויזיה מפורר בתים לאבק, מוחץ את הווייתו הפנימית.

שמו של הספר הוא תחילתו של פסוק מתהילים: "גם ציפור מצאה בית, ודרור קן לה". וזה אולי החלק שמעיד יותר על מהותו של הספר: בדידות, חיפוש אחרי בית, מקום בעולם הפנימי והחיצוני, ניסיון לבניית קשר אנושי וחברי. נעמי ואריאל, למשל, נמצאים גם במשבר מול הוריהם ובורחים מהבית אל הצפון. לאריאל הורים על סף גירושין ואח קטן שנמצא בתרדמת בעקבות תאונה. לנעמי אמא וסבתא בקיבוץ, שלא משלימות עם אופייה המרדני ועצמאותה הבלתי שגרתית. עזרא ושולמית מתקשים לסגור את הפער המנטלי ביניהם, שהתחדד בעקבות העקירה מהבית. נעמי לא מצליחה ליצור קשר יציב עם בחורים, וברגע שהיא חשה תחילתה של יציבות, כמו שקורה לה עם אריאל, הנסיגה מגיעה באופן מובנה. כאמור, הגירוש איננו נוכח באופן אינטנסיבי בעלילה, אבל השלכותיה של העקירה הלאומית על העקירה האישית של כל אחד בדרכו ובעולמו הפרטי, מורגשת היטב.

לספר מיקצב פנימי משלו. הפרקים - חלקם קצרים מאוד, פסקאות של שבריר אירוע או מחשבה. המילה 'שקט' נוכחת הרבה בשיח ובעלילה, אולי כדי להעניק ממד של התכנסות פנימית, מחשבה ועיבוד של התהליכים שעוברים על הדמויות. עולמות פנימיים קוטביים בחלקם מתאגדים מול חיפוש אחד: התיקון השלם בדרך אל הבית.

כיתוב תמונה: שומר על שקט. 'גם ציפור'