בשבע 501: מבית המדרש לפורום הסקופים

הרב ישעיהו רוטר ז"ל, שהשבוע ימלאו 30 לפטירתו, היה ר"מ ורב קהילה שהתגלגל לניהולו של אתר חדשות שהפך לאחד המשפיעים בתחומו בישראל

דודו כהן , כ"ב בתמוז תשע"ב

העיתונים הגדולים העתיקו ממנו ידיעות, אבל באתר שלו לא עלו פירסומים הסותרים את ההלכה | בצוואה בלתי מתוכננת, הורה הרב רוטר לילדיו כיצד להמשיך בהפעלת האתר גם לאחר מותו

כבר באותו יום רביעי בלילה, לפני כחודש, החלו לרחוש השמועות בפורום רוטר.נט. המקום שהרגיל את גולשיו לקבל סקופים לראשונה ולפני כולם, אצר בתוכו את הידיעה על פטירתו הפתאומית של מייסדו ומנהלו, הרב ד"ר ישעיהו רוטר. היה זה לאחר שרוטר איבד את הכרתו מעט לפני השעה 23:30. כונני ההצלה של מד"א הוזעקו לביתו שבשכונת נווה שאנן בחיפה. הם פתחו במאמצי החייאה שנמשכו כ-40 דקות, ותוך כדי ביצוע ההחייאה הופיעה בפורום הסקופים של האתר ידיעה המודיעה, לא פחות, על פטירת הרב.

תוך זמן קצר נאלץ רופא לקבוע את מותו, ובמקביל, באותן שעות טרופות דאגו בני המשפחה להסיר את כל הפירסומים מהאתר, שמא רוב בני המשפחה - כולל האם המבוגרת, ילדיו ואחיו של הרב, שגולשים בפורום הסקופים כדבר שבשיגרה - ישמעו על מותו דווקא בפורום שרוטר עצמו הפך לבמת ידיעות ייחודית ומהירה במיוחד. כעבור זמן קצר דאגו בני המשפחה ליצור קשר עם מספר מנהלים באתר, וביקשו מהם לעמוד על המשמר ולמחוק כל ידיעה הרומזת לפטירת הרב. עד הבוקר הבשורה נמסרה לכל בני המשפחה, וכך גם הוטלה הפצצה בפורום רוטר.נט: "הודעת המשפחה: נפלה עטרת ראשנו. בצער רב וביגון קודר הננו מודיעים על פטירתו בטרם עת של בעלי, אבינו, סבינו, הרב, דוקטור ישעיהו רוטר. ההלוויה תצא אי"ה בשעה 12:00 מבי"כ שארית ישראל רח' אילת 4 נווה שאנן חיפה".

מיותר לציין שתוך דקות התמלא האתר כולו במאות תגובות עצובות, כואבות, בעיקר נדהמות ונרגשות. תמיד קשה להכיל מוות של אדם כל כך חי, כל כך פעיל, אבל נראה שהפעם התדהמה לא נבעה מעצם היותו של הרב ישעיהו רוטר חלק מהנוף. באופן מסוים, הוא היה הנוף עצמו.

"ראש ישיבת רוטר"

הרב ד"ר ישעיהו רוטר, שהיה נשוי ואב לחמישה, נולד למשפחה חרדית בשנת תשי"ג (1953). הוא גדל בחיפה ומסלול לימודיו היה ליטאי למהדרין, כולל לימוד בישיבות פוניבז' וחברון. הוא שירת כקצין בחטיבת שריון, הוסמך לרבנות על ידי הרב משה פיינשטיין זצ"ל, למד לתואר ראשון ושני במנהל עסקים, וסיים דוקטורט בפילוסופיה יהודית באוניברסיטת בוסטון.

פעילותו התורנית היתה ענפה: הוא כיהן כרב קהילה בנווה שאנן, השיא זוגות דרך אירגון רבני צהר, ובמשך 20 שנה שימש כר"מ בישיבה התיכונית יבנה שבחיפה. אך אף אחת מאבני הדרך האישיות שלו לא רימזה על העתיד לבוא.
אבי כהן: אחד הגולשים נהג להגיב נגד היהדות בצורה ממש אינטנסיבית. הרב הגיב על מה שנכתב, ופעם אחר פעם הפציר באותו הגולש להפסיק עם מה שכתב, עד שכלו כל הקיצין. הרב פשוט לא יכול היה לשאת את הדברים והרחיק את אותו גולש

לידתו של רוטר.נט היתה בשנת 1997, כאשר בנו בן ה-12, נועם רוטר, הקים את האתר, שהיה השני בעולם בעברית. כך התמצב רוטר.נט בתודעה הישראלית, למרות שבזמנו עסק בדברים שמעניינים בדרך כלל בני נוער. במשך שש שנים הפעיל נועם את האתר, שזכה להצלחה מפתיעה, עד שיצא ללימודים בישיבת ההסדר. שם הוא היה רחוק פיזית ומנטלית מעולם האינטרנט, וכך הניהול עבר לאביו, ישעיהו.

אט אט קיבל האתר צביון אקטואלי-חדשותי, לא מעט בזכות פורום הסקופים הפופולרי, וכמות הכניסות אליו נעה בין 50,000 ל-100,000 מדי יום. לשיאו הגיע האתר בימי מלחמת לבנון השנייה, אז הגיעה כמות המבקרים לכרבע מיליון מדי יום. גם על התקשורת הכללית היתה לאתר השפעה גדולה, עד כדי כך שלא מעט ידיעות הועתקו מרוטר.נט לעיתונים אחרים. באחת הפעמים הרב רוטר בדה מליבו ידיעה שקרית על כך שמחבל שנתפס בצומת מגידו היה חולה איידס. "זה היה שקר מוחלט, והמתנתי לראות מה יקרה עם הידיעה", סיפר בריאיון ל-nrg. "כבר למחרת יצא אלכס פישמן בהודעה ההזויה הזו בעיתון 'ידיעות', עם פירוט פרטני מפורט. בעקבות כך החיילים שטיפלו במחבל עברו בדיקות איידס, ואני ישבתי בשקט, נבוך עד כמה ידיעות העולות ברוטר.נט הופכות מיד לידיעות כמעט רשמיות של העיתונים הגדולים".

אחד מאנשי רוטר.נט שהרב יחסר להם מאוד הוא שאול כהן, מייסד אתר ישראלי פטריוטי (http://www.kr8.co.il), שהיה למעשה העיתונאי הראשון באתר. "שנה אחרי שהתחלתי לכתוב, שמתי לב שלא מייצרים גם תוכן ברוטר.נט", הוא מספר. "אמרתי לרב רוטר שאני רוצה לראיין פרופסורים, עורכי דין ואנשים מעניינים. הוא הסכים וכך זה נוצר". כהן נהג לכנות את הרב רוטר בכינוי "ראש ישיבת רוטר", ואילו הרב הגיב כי "אני לא ראש ישיבה, אלא רק אדם שרוצה להציל את האנשים שלא ייכנסו לאתרים עם תמונות לא צנועות". כשלעיתונאי הטרי היו לא מעט רעיונות עסקיים לקידום האתר, נהג הרב להשיב לו כי "הכובע הראשי שלי זה מחנך, ועל הדרך אני מנהל אתר".

גולש אחר, אבי כהן (הפועל תחת הניק 'חדשטח'), נזכר בסיפור מעניין אחר הממחיש את הגישה התורנית של הרב. "אחד הגולשים נהג להגיב נגד היהדות בצורה ממש אינטנסיבית", הוא מספר. "הרב הגיב על מה שנכתב, ופעם אחר פעם הפציר באותו הגולש להפסיק עם מה שכתב, עד שכלו כל הקיצין. הרב פשוט לא יכול היה לשאת את הדברים והרחיק את אותו גולש, ובה בעת פירסם אשכול מיוחד, בו הוא מתאר את מהלך ההרחקה. הוא הסביר כי הדבר הקשה ביותר מבחינתו זה לתת במה לגולש שכל מטרתו הינה כפירה בדת היהודית. הרב עשה זאת ממש בכאב".

כאב מסוג אחר ליווה את הרב ז"ל בכל הנוגע ליהונתן פולארד. "לא פגשתי את הרב רוטר אישית מעולם, אך יצא לי להתכתב עימו לא פעם", מספר עדי גינזבורג, מנהל מטה ההסברה של הוועד למען פולארד. "תמיד אזכור לו את העובדה שכבר לפני שנים רבות, כשהדרישה לשחרורו של יהונתן לא נשמעה כמעט בכלי התקשורת המינסטרימיים, הרב רוטר נתן לנושא במה רחבה ואף איפשר למתוח לא פעם את הקווים על מנת לסייע למאבק. היום, כשהמאבק זוכה לגיבוי ציבורי ותקשורתי מקיר לקיר, אי אפשר שלא להכיר טובה למי שאיפשר לקול הזה להישמע גם כשמעטים מאוד רצו לשמוע אותו".

 לא היה פוליטיקלי קורקט. הרב ישעיהו רוטר ז"ל

להאמין בתלמידים

אם גולשי רוטר.נט עדיין לא מעכלים את לכתו של הרב ז"ל, משפחתו הקרובה על אחת כמה וכמה. "הוא היה אבא שאף פעם לא היה מבוגר", מספרת בתו, רעות ברק. "אבא הוציא תמיד את הילד שבו. זה היה נורא כיף. זה, בעיקר, מה שאני זוכרת ממנו. הוא היה אבא שתמיד היה אפשר לשבת איתו, לדבר איתו, ממש כמו אח".

האתר גזל ממנו הרבה זמן?

"לא. אמנם האתר היה כל החיים שלו, והוא לא היה יכול בלעדיו. אבל להגיד שזה גזל זמן? אולי בהתחלה, אבל בחיי היום-יום היה לו מחשב נייד ואייפון... זה כמו ששואלים אם הילד שלך גוזל זמן - האתר היה הבייבי שלו. בנוסף לכך הוא בנה את האתר באופן כל כך קל, עד שגם אחרי פטירתו אנחנו במשפחה לא נתקלים בבעיות בתיפעולו".

ביום הפטירה רעות לא היתה בבית. הוריה אירחו את נועם, אשתו ושני ילדיהם בחיפה, ביקרו את סב המשפחה ויצאו לטיולים שונים. ב-22:30 התקשר נועם כדי להודיע שהם הגיעו לביתם בתום הנסיעה, והרב רוטר אמר לאשתו "זה היה יום כיפי, בואי נלך לישון". "אחרי עשר דקות אבא קם ואמר לאמא שלי 'איי, כואבת לי היד' ופשוט איבד את ההכרה", מספרת רעות. "היא לא הבינה מה קורה והתקשרה למד"א. הם הגיעו ועשו החייאה של כמעט שעה, אבל זה היה מאוחר. זה תפס אותנו בהלם. אחי נועם היה איתו כל היום, ב-22:30 אמר שהם הגיעו והולכים לישון, וקצת אחרי חצות העירו אותו ואמרו שאבא נפטר".

מה גיליתם עליו במהלך השבעה, שלא ידעתם עד היום?

"אני לא יכולה להגיד שזה הפתיע אותנו, אבל אולי גילינו עומק מרתק, כולל איך הוא השפיע על התלמידים שלו. הגיע אלינו תלמיד שבמשך כל התיכון אף אחד לא האמין בו. אביו של אותו תלמיד הגיע לאבא שלי ביום ההורים, והופתע לשמוע רק מחמאות. כשהאבא הגיע הביתה הוא אמר לבנו 'הייתי ביום ההורים, וממש הופתעתי ממה ששמעתי'. אחרי המחמאות התלמיד החליט שהוא צריך לעמוד בציפיות, ובאמת היום הוא מצליח. בשבעה הוא סיפר שהוא עלה על דרך המלך רק בעקבות אבא".

ואחרי הכל, איך ממשיכים את האתר?

"אנחנו, הילדים שלו, ממשיכים את האתר. במהלך השבעה גילינו - לא יודעת אם בכוונה או לא - שאבא שלי דיבר עם כל אחד מאיתנו על צד אחר שקשור לאתר. עם נועם ועם בעלי הוא דיבר על הצד הטכני, איתי הוא דיבר על היחס למנהלים ולגולשים, עם מאיר אחי הוא דיבר יותר על פוליטיקה, ועם ישראל דיבר על הפרסומות. כולנו פשוט ממשיכים - כל אחד לוקח חלק מהאתר, וכולנו ביחד ממשיכים אותו. אגב, מה שהפתיע אותנו לגבי האתר הוא עד כמה אבא נגע באנשים ברמה האישית. מנהלים, עיתונאים וגולשים בכו לנו בטלפון, וסיפרו שהם מרגישים שהם איבדו אבא. הוא פשוט היה אבא של כולם".

 

מיד עם פטירתו הזדרזו גולשי האתר לפעול להנצחת הרב רוטר בדרכים שונות. באופן מיידי פתחו בהעלאת הלכה יומית לאתר מדי יום לעילוי נשמתו; ישנן מספר יוזמות להכנסת ספר תורה, ופרויקט מעניין נוסף הוא 'חזון ישעיהו' - הקמת בית מדרש ללימוד מהלילה עד אור הבוקר, במסגרת מצומצמת יחסית, אחת לשבוע.

אז מה יעלה בגורלו של אתר רוטר.נט? מספר ימים לאחר הפטירה הפתאומית העלו בני משפחת רוטר מכתב מפורט לכלל הגולשים. וכך, בין השאר, כתבו: "לכל השואלים, תוהים או אולי מעט חוששים באשר לעתידו של האתר וכלל קהילות הפורומים שבו, וכן כל שאר כל המרכיבים ההופכים את האתר הייחודי הזה לאחד מן האתרים הטובים והאהובים, ובעיקר המשפחתיים ביותר שיש - הרב רוטר ז"ל השכיל לבנות מפעל חיים איתן... אנו כמשפחתו של הרב רוטר ז"ל בהחלט נכונים לאתגר, ואמנם 'ניצן אור' השאיר אחריו חלל עצום, אך השכיל להשאיר לנו, בני משפחתו, מספיק כלים, מידע וידע כיצד להמשיך את מפעלו".

אם לסכם, הרב רוטר ז"ל היה הרבה דברים, אך לא פוליטיקלי קורקט. הוא לא היסס להשמיע בכל הזדמנות את דעותיו הנחרצות על כל נושא כמעט: נשות 'קולך' ("קבוצת נשים חילוניות שחושבות או אומרות שהן דתיות"), אוניברסיטת בר-אילן ("חבל שהצד הדתי, שהיה המותג שלה, הולך ונשחק"), תופעת השחיתות בחברה ("במקום שאין תורה, איני מתפלא שהכל יכול לקרות") ועוד ועוד. אפילו בריאיון אסוציאציות ל-nrg יהדות, כשנשאל על הערוץ עצמו, לא חשש מלהתקיף את אותה במה שבה הוא מתראיין: "זה הכל חוץ מיהדות במובן המשמעותי של המושג. בכלל, חושבים שאייטם 'יהדות' נחשב לטוב כשהוא מציג פרובוקציות מטעם מי שקוראים לעצמם דתיים".

ולמרות כל זאת, המרואיינים לכתבה זו מזכירים שוב ושוב שחרף העמדות הבלתי מתפשרות בנושאים שונים, דמותו שידרה בעיקר נועם הליכות, דרכי שלום ואהבת הזולת, מתוך דאגה ואכפתיות כנה לעם ישראל. יהי זכרו ברוך.