בשבע 501: לשנות את כללי המשחק המשפטי

דו"ח לוי הוא הזדמנות לתקן מהיסוד כמה עיוותים בסיסיים במערכת המשפט בישראל

נפתלי בנט , כ"ב בתמוז תשע"ב

דו"ח ועדת אדמונד לוי נותן לנו הזדמנות נדירה להתחיל לשנות את כללי המשחק המשפטיים בישראל.

דמו בנפשכם משחק כדורגל שבו שתי קבוצות עולות למגרש, אך המגרש עקום ומוטה לטובת קבוצה אחת, ואחד השערים גדול ורחב, ואילו השני צר יותר מעובי הכדור, שוב לטובת אותה קבוצה. האם הייתם מסכימים לשחק בתנאים כאלו? כזה הוא המצב במדינת ישראל. בכל פעם שאנו נאבקים באחת העתירות לבג"ץ (גבעת האולפנה, מגרון, גבעת אסף, עמונה, רחלים ועוד), אנו מכלים את כוחותינו בניסיון לטפל בסימפטום ולא בשורש הבעיה.

הגיע הזמן לשנות את הכללים. הנה מספר יעדי עומק (רשימה חלקית) לטיפולו של המחנה הלאומי:

אימוץ דו"ח אדמונד לוי על ידי הממשלה. מהלך כזה יפתח בפנינו את האפשרות לצמיחה מואצת של ההתיישבות ביהודה ושומרון, וינטרל את יכולתם של ארגוני השמאל לעצור את מפעל ההתיישבות.

החלת הריבונות הישראלית על כלל השטחים הישראליים ביהודה ושומרון (שטחי C). כך עשתה ישראל בשכונות גילה ורמות, בכותל המערבי וברמת הגולן. יהיה מי שיטען שבשל לוחות הזמנים הצפופים מהלך כזה לא יסייע למנוע את ההרס הקרב (למשל, במגרון). אמת. אך אם לא נטפל בכך הצרות שלנו רק יגברו. אילו סיפור כמו מגרון או שכונת האולפנה היה מתרחש בשכונת רמות בירושלים, בג"ץ היה מסרב לדון בעניין ושולח את העותר לבית משפט השלום לדיון רגיל של סכסוך קרקעות. אך היישוב מגרון שוכן ביהודה ושומרון, שם לא חל החוק הישראלי והריבון בו אינו מדינת ישראל אלא פקידי המינהל האזרחי. החלת הריבונות היא משימה כבירה שתארך זמן, אך אם נאמין כך ונפעל, יגיע יום בו אריאל, סוסיא ועלי יהיו חלק ריבוני ממדינת ישראל.

שינוי שיטת בחירת השופטים בישראל, והוצאת השופטים מתהליך הבחירה. המצב בו שופטים ממנים שופטים הוא אנטי-דמוקרטי בעליל והוא ייחודי לישראל. בארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה ובשאר העולם החופשי השופטים אינם מעורבים כלל במינוי עצמם. רק אצלנו יש לשופטים זכות וטו. כאשר חבר הכנסת יריב לוין ניסה לקדם חוק בעניין, היה זה דווקא הליכוד שחיסל את החוק. רה"מ נתניהו ושרים מסוימים התגאו כיצד בלמו, כביכול, את הפגיעה בשלטון החוק. היום, במבול הבג"צים, אנו משלמים את מחיר הססנותם.

ביצוע רפורמה בפרקליטות המדינה הכוללת פיצול תפקיד התובע הכללי והיועץ המשפטי לממשלה. פרשת זיכוי אולמרט הוכיחה שוב שכל מי שמנסה לגעת במערכת המשפט על מנת לשנות אותה ולפתוח אותה, נכווה. כך קרה ליעקב נאמן (בקדנציה הקודמת), לרפול, לליברמן לנתניהו ולרבים אחרים.

הכנסת כוחות לאומיים-ציוניים למערכת המשפט.

הכתובת לכל פעולותינו אינה בג"ץ או שלום עכשיו, אלא ממשלת ישראל והעומד בראשה, בנימין נתניהו. הוא שנבחר כראש המחנה הלאומי. הוא שבלם כל שינוי במערכת המשפט. הוא שהכריז על מדינה פלשתינית. אולם אין שום סיכוי בעולם שהוא יפעל מרצונו. תפקידנו לחולל את השינוי על ידי פעולה חכמה, נמרצת ועקבית. מבפנים ומבחוץ.

אם נגייס לכך את כל הכוחות שיש בתוכנו, נוכל לנצל את דו"ח לוי כפתח לשינוי ולתקווה.

 

הכותב שימש ראש לשכת נתניהו ומנכ"ל מועצת יש"ע ומתמודד כיום לראשות הבית היהודי