בשבע 501: חדשות

על אף הזיכוי החלקי של אולמרט - פרקליט המדינה לדור איננו מתפטר

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ב

סערת אולמרט: האם הפרקליטות פעלה לא כשורה כשהעמידה את ראש הממשלה לשעבר לדין בשלוש פרשיות בהן זוכה ממרבית האישומים? תלוי את מי שואלים.

ביום שלישי האחרון החליט בית המשפט המחוזי בירושלים להרשיע את ראש הממשלה לשעבר בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, אך זיכה אותו מחמת הספק בפרשיות טלנסקי וראשונטורס. לגבי פרשת טלנסקי ציינו השופטים כי אולמרט אכן קיבל כסף מהאיש, אך לא ניתן לשלול את הטענה שמדובר בכספים פוליטיים. בפרשת ראשונטורס נקבע, כי אין די ראיות המוכיחות מעל לכל ספק סביר כי הכסף נגבה כדי לשמש למטרות פרטיות וכי אכן נעברה עבירה פלילית. עם זאת ראוי לציין שזו הפעם הראשונה בה ראש ממשלה לשעבר מורשע בעבירה פלילית של הפרת אמונים.

אולמרט אמר בתגובה להחלטה כי הוא מכבד את הכרעת השופטים וגם את ההרשעה, ומבטיח כי יפיק לקחים מהחלטת בית המשפט. אולמרט סירב לענות לשאלות העיתונאים. ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, דווקא הורשעה בפרשת ראשונטורס, בעבירה של מרמה.

התגובות לזיכוי החלקי במערכת הפוליטית היו מעורבות. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא נותן אמון מלא במערכת המשפט בישראל ומברך את אהוד אולמרט על הזיכוי בשניים משלושת הסעיפים בהם הואשם. שר הביטחון אהוד ברק הוציא הודעה ובה נאמר: "ברמה האישית, אהוד ברק בהחלט מברך את אולמרט על הזיכוי ועל כך שמועקה גדולה הוסרה ממנו. חוץ מזה, יש שופטים בירושלים".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל, אמר מחד כי "הרשעת ראש ממשלה לשעבר בהפרת אמונים היא יום קשה, כתם שחור לישראל ומשבר קשה באמון הציבור בהנהגה ובנבחרי הציבור בישראל", אך מאידך קרא לחשבון נפש בפרקליטות ולהקמת גוף שיבקר אותה.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי העובדה שאולמרט זוכה מחלק מהאישומים נגדו אינה מאפילה על כך שהורשע בהפרת אמונים. "ראש ממשלה בישראל אינו יכול להיות מורשע אפילו בעבירה אחת, ואסור שהזיכוי מחמת הספק בעבירות הנוספות יטשטש עובדה זו".

ח"כ יואל חסון מקדימה טען כי נעשה לאולמרט עוול וקרא לו לשוב לחיים הפוליטיים. הוא גם קרא, כמו רבים אחרים, לפרקליט המדינה משה לדור להתפטר.

בפרקליטות אכן שוקלים את צעדיהם, חרף התגובה החדה של פרקליט המדינה משה לדור על המתקפות נגדו. "אין דין מיוחד המחייב ראיות חזקות יותר נגד ראש ממשלה בהשוואה לאדם אחר. מדינה בה הפרקליטות חוששת להגיש כתבי אישום נגד נבחרי ציבור בגלל ההשלכות האישיות העשויות להיות לפרקליט אם יסתיים המשפט בלא הרשעה מלאה - שומטת את הבסיס עליו פועלת תביעה עצמאית, נחושה ונטולת פניות", טען לדור.

עם זאת, כעת יתנהלו בפרקליטות במשנה זהירות בתיק הולילנד ובפרשת המינויים הפוליטיים, שעל פי גורמים בפרקליטות צפויה ככל הנראה להסתיים בלא העמדה לדין. בנוסף לכך נדרשים בפרקליטות להכריע כעת כיצד להתנהל בהמשך מול החלטת בית המשפט והאם יש לערער על הזיכויים. במקביל לכך מתכוונים בפרקליטות לדרוש הטלת קלון על העבירה שבה הורשע אולמרט ואף שוקלים לבקש עונש מאסר בפועל, למרות שברור כי הסיכוי שבית המשפט ייעתר לבקשה שכזו קלושים.

כאמור, שאלה נוספת שעולה כעת היא השלכת ההכרעה בתיקים הנוכחיים על המשפט המתנהל נגד אולמרט ושורה ארוכה של אישים נוספים בפרשת הולילנד. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין רז נזרי, אמר בראיון לגל"צ: "נשקול מחדש איך לנהוג בכתב האישום הנוסף שעומד נגדו. אני משוכנע שמי שעוסק בתיק הזה יעשה את חובתו כפרקליט - ויבדוק אם יש השלכות. זו חובתנו ביחס לכל תיק". מנגד פרסם דובר משרד המשפטים הודעה, לפיה "עמדת התביעה ב'פרשת הולילנד' איננה עומדת כיום לשקילה מחדש - זולת הערכה ועדכון שוטפים, כפי שמתבצעים ממילא מעת לעת בכל התיקים וכפי שהוסברו הדברים בראיונות הבוקר מטעם נציגי הפרקליטות ומשרד המשפטים. בניגוד לפרסומים שגויים, הכרעת הדין שניתנה אתמול איננה רלוונטית לפרשת הולילנד".

 

 

נאמן: דו"ח לוי יובא לוועדת השרים להתיישבות לאחר קבלת חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה

שלמה פיוטרקובסקי

דו"ח ועדת אדמונד לוי הוגש לראש הממשלה לפני קרוב לחודש, אולם רק בראשית השבוע נחשף תוכנו המלא. חשיפת הנוסח המלא של הדו"ח העירה מרבצם את כל אלו אשר המתינו לפרסום המסקנות, התומכים מחד והמתנגדים מנגד. שני הצדדים מיהרו להגיב על הכותרות העיקריות, ובראשן קביעתם של חברי הוועדה כי המצב החוקי הנוהג בשטחי יו"ש איננו כיבוש במובנה הקלאסי של המילה.

התגובות לדו"ח חפפו במידה רבה את החלוקה בין ימין ושמאל, כאשר בימין כמובן בירכו ואילו בשמאל זלזלו. כמה מחברי ועדת השרים להתיישבות, ביניהם השר גלעד ארדן והשר דניאל הרשקוביץ, מיהרו להודיע כי ידרשו כינוס מהיר של הועדה על מנת לדון ולאמץ את מסקנות הדו"ח. "אפעל כדי שהממשלה תאמץ את מסקנות הדו"ח ותעניק אחרי עשרות שנים של התיישבות, יציבות ועתיד ברור לעשרות אלפי משפחות", אמר ארדן.

חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) הודיעה השבוע כי תניח על שולחן הכנסת הצעת חוק המאמצת את עקרונות הדו"ח. הצעת החוק מבקשת לחייב הקמת טריבונל שיפוטי ביו"ש, שידון בענייני בעלות במקרקעין ביו"ש, הקמת מרשם מקרקעין ישראלי לאדמות יו"ש, החלת תקנת השוק הישראלית ביו"ש (כשמקרקעין נקנים בתמורה ובהסתמך על המרשם בתום לב, הרכישה מוכרת אף אם הבעלים הוא לא זה שמכר). כמו כן תכלול ההצעה דרישה להחלת חוק התכנון והבנייה על יהודה ושומרון.

מי שהחליט לצאת נגד הדו"ח, לא במפורש אך במשתמע, היה לא פחות מאשר נשיא המדינה, שמעון פרס, אשר חרג מהרגלו שלא להביע עמדות פוליטיות בוטות. פרס השתתף ביום שלישי באזכרה הממלכתית לחוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, ואמר כי "ההתנחלות הישראלית בשטחים המיושבים בצפיפות באוכלוסייה ערבית, שבאה בעקבות התקפתם עלינו, עלולה להביא לשינוי דמוגרפי מאיים. כלומר, לסיכון הרוב היהודי בארץ ישראל. מדינה יהודית ללא רוב יהודי, ספק אם תוכל להישאר יהודית. עצמאות לאומית בעולם הדמוקרטי מחייבת לשמור על רוב יהודי, וזהות לאומית בעולם רב תרבותי מחייבת לשמור על הייחוד הרוחני של העם היהודי".

אמירתו של פרס עוררה זעם רב בימין. ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) תקף את דברי פרס ואמר כי "מצער שנשיא המדינה חוטא שוב באמירה אומללה הפוגעת בחלקים נרחבים בעם. זוהי אמירה שנויה במחלוקת מבית מדרש של מזרח תיכון חדש והיא פוגעת בראש ובראשונה בכבוד מוסד הנשיאות שאמון על שמירת אחדות בעם". ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, תקף גם הוא את דברי הנשיא. "הנשיא פרס חילל את מעמד הזיכרון של חוזה המדינה באמירות קיצוניות ומפלגות. ניתן היה לצפות ממחולל אוסלו שלאחר למעלה מ-1,000 הרוגים לפחות יחסוך מהציבור את הגיגיו המפלגים". לדברים הצטרף יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אשר תוקף גם הוא את דברי הנשיא פרס בגנות מפעל ההתנחלויות: "הסכנה היחידה שעומדת היום בפני מדינת ישראל כמדינה יהודית היא רפיון האמונה בזכותנו ההיסטורית על אדמתנו. מתמיה שהנשיא בחר לשלוף את נבואת הייאוש הפוליטית שלו דווקא באזכרה לבנימין זאב הרצל - שהוא סמל לדבקות בחזון כנגד כל המייאשים ומרפי הידיים".

אתמול (רביעי) בבוקר הודיע שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, מעל בימת הכנסת, כי לאחר קבלת חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה בעניין דו"ח ועדת לוי יובא הדו"ח לדיון בוועדת השרים לענייני התיישבות ושם תיקבע עמדת הממשלה בנוגע לו. השר ציין כי דו"ח לוי "לא נכתב לא בששון ולא במרץ, אלא ביישוב הדעת, והמבין יבין".

 

 

מבזקים

מחבלים ירו צרורות ממקלע כבד משטח רצועת עזה לעבר כלי רכב שחנו סמוך לקניון בצומת יד מרדכי. הירי גרם לפגיעה קשה בכלי רכב ובקירות הקניון הסמוך, אך לא הביא לפגיעה בנפש. בתגובה לירי תקפו כלי טיס של חיל האוויר בסיס טרור ויעד טרור בדרום רצועת עזה, השייכים לארגון הטרור חמאס. בצה"ל דיווחו על פגיעות מדויקות במטרות.

היועץ המשפטי לממשלה החליט לגנוז את תיק החקירה שנפתח נגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בשל חוסר ראיות. בהודעת משרד המשפטים נאמר כי הסיבה להחלטה היא "מן הטעם שלא ניתן להוכיח כי הדברים המיוחסים לרב, כפי שהתפרסמו בתקשורת, אכן משקפים בצורה מדויקת את הדברים שנאמרו על ידו בפועל". בתגובה אמר הרב: "אנחנו לא עוסקים בהסתה ולא בגזענות. זה בסדר גמור מה שאמרנו".

נציבות שירות המדינה הודיעה כי תצרף את תשעה באב לרשימת ימי השבתון של עובדי המדינה. דבר צירופו של תשעה באב לרשימה נמסר לח"כ דוד אזולאי (ש"ס) במכתב ששיגר אליו נציב שירות המדינה, עו"ד משה דיין, בעקבות פנייתו בנושא חג הפורים. דיין מסביר במכתב כי בנושא חג הפורים הוחלט שלא להיענות לבקשה, זאת מכיוון שמדובר בחג שיש לו שני מועדים ועלול להיווצר בלבול בכל הנוגע לזכאות לשבתון.

שולי מועלם, אלמנתו של סא"ל משה מועלם, הודיעה השבוע כי תתמודד על מקום ברשימת הבית היהודי לכנסת הבאה. מועלם שולבה כזכור ברשימת הבית היהודי לכנסת הקודמת, אך לאחר שהניסיון לאיחוד המפלגות קרס לא השתלבה מועלם באף אחת מהרשימות. מתמודד נוסף שהודיע על הצטרפותו להתמודדות הוא הרב ד"ר דורון דנינו, מרצה מצטיין ואיש הקיבוץ הדתי. שני המועמדים החדשים לא הזדהו עם איש מהמתמודדים על הנהגת המפלגה.

ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה טוען כי חשף רשת ריגול שפעלה למען ישראל וה-CIA, ובין פעיליה שלושה מבכירי הארגון. כך מדווחת רשת הטלוויזיה אל-ערבייה. לדיווחים אלה מצטרפים כלי תקשורת ערביים ומוסיפים כי שלושת בכירי הארגון שנעצרו הם מוותיקי החיזבאללה, עובדה שאפשרה להם נגישות אל קרביו של הארגון והעברת המידע למוסד ול-CIA.