בשבע 501: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , כ"ב בתמוז תשע"ב

אישה חולצה מכפר פלשתיני וחזרה למשפחתה לאחר נתק של 28 שנה

מ' היא יהודייה בת 48 אשר לפני שלושה עשורים פגשה בחור פלשתיני, התאסלמה ועברה לגור עימו בכפר סמוך לטולכרם. השבוע (ב') נפגשה מחדש עם משפחתה בסיוע ארגון 'יד לאחים'.

סיפור חייה הדרמטי החל כשהכירה בן מיעוטים. מ' לא שיתפה את הוריה בתכנוניה להינשא לו, ולכן לאורך השנים לא הבינו את פשר היעלמותה. היא הוגדרה על ידי משטרת ישראל כנעדרת, ובאחת הפעמים אף זומנו הוריה לזהות את גופתה כביכול, באבו כביר. במשך השנים נולדו למ' ולבעלה שמונה ילדים, אולם בתקופה האחרונה הפכו חייה של מ' לקשים מנשוא. לטענתה, בעלה החל להכותה ולהתעלל בה, ואף קשר אותה לעץ למשך יום שלם בעקבות ויכוח שפרץ ביניהם.

לפני מספר שבועות יצאה מ' עם אחד מילדיה לבית חולים ישראלי כדי לקבל טיפול רפואי, ובאורח פלא פגשה שם את אחותה. האחות ההמומה התקשתה להאמין למראה עיניה, וסיפרה לה כי היתה בטוחה שהיא איננה עוד בין החיים. היה זה אות חיים ראשון שקיבלו ממנה בני משפחתה, לאחר 28 שנים רצופות של נתק מוחלט.

מ' יצרה קשר עם ארגון 'יד לאחים', והשבוע (ב') בדרך לא דרך ברחה יחד עם שני ילדיה הקטנים, בן השמונה ובת העשר, בעוד אחיהם הבוגרים נותרים לפי שעה מאחור. במחסום חיכו לה נציגי 'יד לאחים' שהכינו לה דירת מסתור בישראל. ברגע שבו הסירה, לראשונה אחרי עשרות שנים, את הג'אלבייה והבנדיל, פרצה מ' בבכי. מ' הגישה במשטרה תלונה נגד בעלה ותיאבק כעת לזכות במשמורת מלאה על שני הילדים שעימם נסעה.

"החילוץ המרגש שאירע השבוע", אמרו ב'יד לאחים', "ממחיש שוב את מצבן של אלפי בנות ישראל המצויות בעצם רגעים אלו בשבי בכפרים הערביים ומשוועות להצלה. נמשיך לנקוט בכל הכלים שבידינו על מנת להביא לפדייתן מהשבי ולהוצאתן מאפלה לאורה, לצד המשך פעילות ההסברה האינטנסיבית למניעת הנגע ועקירתו משורשו".

 

ארגון צוהר במיזם חדש: מוהלים לעריכת בריתות בציבור הכללי  

ארגון רבני צוהר יוצא בימים אלו במיזם חדש - 'מוהלי צוהר'. המוהלים יעברו הכשרה מיוחדת ויציגו יהדות מאירת פנים ועל פי ההלכה.

בארגון רבני צוהר אמרו כי הצלחת מיזם הנישואין של הארגון לימדה כי קיימת דרישה גדולה בציבור לאופי ולסגנון המזוהה עם הארגון. בצוהר הסבירו על הכללים שהמוהלים התחייבו להם על מנת להיות חלק מהמיזם: "המוהלים כולם בעלי תעודת הכשרה של משרד הבריאות ושל הרבנות הראשית לישראל. המוהלים עוברים הכשרה ייחודית של ארגון צוהר על מנת שהאירוע יותאם לכל משפחה. כמו כן, המוהלים הינם בעלי ניסיון רב בקיום ברית מילה, נבדקים על ידי מנהלי אגף ברית המילה הן בתחום המקצועי והן ביכולתם ליצור חיבור עם הציבור הרחב".

יו"ר ארגון רבני צוהר, הרב דוד סתיו, אמר ביום הדרכה שנערך לקראת פתיחת המיזם: "אלפי הזוגות שהתחתנו דרך צוהר פנו אלינו על מנת להמשיך ולשמור על קשר עם הארגון ועם המסורת היהודית. במקביל נחשפנו לתחילתה של אווירה שמתנגדת לברית המילה ומנסה להכניס שינויים בטקס העתיק. ביקשנו להקדים תרופה למכה ולפני שהדבר יהפוך לטרנד - לתת להורים מענה אמיתי. הכניסה לברית היא הזדמנות לכל יהודי לחוות את החיבור העמוק שבינו לבין עם ישראל והקב"ה", אומר הרב סתיו. "ארגון צוהר מרגיש זכות וחובה להיות שותפים להורים במעמד החשוב והמכריע הזה בכניסתו של הרך הנולד לחיק היהדות, ולעשות זאת בצורה שתותיר את רישומה לטובה למשך שנים".

 

כנס השדכנים של 'ישפה': "מי שעושה דבר טוב הוא לא פראייר"

תחת הכותרת 'תקשורת מחוץ לקופסה' התקיים השבוע (ד') כנס השדכניות השנתי של ארגון 'ישפה'. בכנס השתתפו יו"ר ישפה חיים פלק, יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן, ח"כ אורי אורבך, לייזי שפירא, צופיה הירשפלד, הרב צחי להמן, הרב יהושע שפירא, ד"ר ציפי ריין, הסופר מיקי שיינפלד, רבנים, ראשי ישיבות ומדרשות ומרצים נוספים המתמחים בבניית בית ובזוגיות.

מאות מתנדבי ומתנדבות ארגון 'ישפה' נכחו בכנס. המתנדבים, אשר במשך השנה מקדישים ממרצם ומזמנם למען הפונים לארגון, זכו ליום של לימוד והעשרה שיסייע להם בהמשך עשייתם בעולם השידוכים. הרב חיים דרוקמן, שהיה שותף בהקמת 'ישפה', פתח את היום בברכה למתנדבים. "אני רוצה לומר משהו בעיקר בגלל דברים שאנחנו שומעים היום בהקשרים אחרים. מי שעושה דבר חיובי וטוב הוא לא פראייר, הוא ממלא את חובתו, בין אם מישהו אחר ממלא אותה גם כן ובין אם לא. למלא חובה זה לא להיות פראייר אלא זו זכות. אני חושב שלכם יש זכות מיוחדת במינה להיות שותפים לקב"ה בזיווג זיווגים", אמר הרב דרוקמן. ח"כ אורי אורבך, תומך ותיק של 'ישפה', אמר למשתתפים כי עבודתם היא החשובה באמת. "תפילות לבדן לא עוזרות, צריך לקום ולעשות מעשה. אתם ממש עושים מעשה ובונים את הבית היהודי", אמר אורבך.

יו"ר 'ישפה' חיים פלק אמר למשתתפים כי המתנה הכי גדולה שאפשר לקבל כשעושים שידוך זה השידוך עצמו. "מי שרקד בחתונה של זוג שהוא שידך ביניהם, רק הוא יודע באיזה אושר עצום מדובר". פלק חשף כי מאז הכנס הקודם שהתקיים לפני שנה הצטרפו לארגון 825 לקוחות חדשים. ארגון 'ישפה' המתמחה בבניין זוגיות ושידוכים בחברה הדתית על כל גווניה, מונה היום כ-500 מתנדבים ומתנדבות המקדישים מזמנם כדי לסייע לכ-4,000 רווקים ורווקות הרשומים במאגר של ישפה ומקווים למצוא במהרה את החצי השני שלהם.

 

חברה כלכלית חדשה תקדם את שמירת השבת בבתי העסק

במעמד רבנים, אישי ציבור ובכירי המשק והכלכלה הוקמה השבוע חברת 'שבת מנוחה' המיועדת למזער את חילולי השבת במדינה. ''יש כיום בארץ בין 600 ל-700 אלף עובדים שהפכו לעבדים", אמר איש העסקים אבי כץ, מייסד ונשיא 'קרן הגשמה', במעמד השקת חברת 'שבת מנוחה'. "המנכ''לים שלהם נחים בשבת, אבל כל שרשרת המזון שמתחתיהם נאלצים לעבוד בשבת בניגוד לעמדתם האמיתית. זה כדור שלג מסוכן שחובה לעצור אותו, ויפה שעה אחת קודם. כיום השבת נרמסת בראש חוצות ואין מי שיזדהה עמה''.

כץ הסביר על מניעיו להקמת החברה: ''בהתנדבות אי אפשר להזיז דברים. מי שמאיים על הזהות היהודית והלאומית במדינה, מצליח כי עומדים מאחוריו גופים עם כסף והשפעה. גם את כבוד השבת נשיב עם כסף והשפעה''.

באירוע נכחו אורחים רבים ובראשם הרב הראשי לתל אביב יפו הרב ישראל מאיר לאו, ח''כ מיכאל בן ארי, הרב זאב קרוב ובכירים מקרב אנשי העסקים במשק, כמו לוי רחמני מנכ''ל אילון ביטוח, שלומי גבאי מנכ''ל איקאה, תומר מוסקוביץ מנכ''ל משהב, דרור אטרי מראשי איגוד לשכות המסחר, גיל אונגר ועו''ד חנן שמש מראשי קרן הגשמה, יעקב הלפרין מנכ''ל אופטיקה הלפרין, עו''ד יצחק מירון ועוד פעילים למען השבת מכל רחבי הארץ.

כץ הציג בפני המוזמנים את חברת 'שבת מנוחה' שתפעל תחת חזון עסקי ברור ויעדים מוגדרים מראש. את החברה תלווה מועצה ציבורית שתלווה את מהלכיה. "החברה תפעל כמו עסק לכל דבר ועניין". המימון לחברה יגיע משלושת אלפים בעלי מניות שכבוד השבת יקר לליבם, ויחתמו על הוראת קבע חודשית לטובת החברה. מכספם ישולמו הוצאות החברה, ולזכותם ייזקפו תוצאותיה הברוכות.

הרב לאו הדגיש בדבריו כי "השבת היא מתנה שקיבלנו מבורא עולם. כיום אלפי עסקים רומסים ברגל גסה את קדושת השבת. הציבור הישראלי הפך לעם שעובד סביב השעון 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. אין זה משנאה אלא מבורות, והבורות מסוכנת יותר משנאה".

ח''כ מיכאל בן ארי סיפר כי הוא נכנס פעם בימות החול לחנות צומת ספרים הפתוחה בשבת, שם הוא ראה שמראיינים צעירים לתפקידי מוכרים. "מדובר בילדים מבתים מסורתיים שלא היתה להם ברירה אלא להתייצב לעבוד בשבת, ולנסוע בשבת לעבודה. באותו רגע הבנתי שאם לא נעצור את כדור השלג הזה, גם נכדיי ייאלצו לעבוד בשבת. שבת זו הבשורה הסוציאלית הכי גדולה שהביאה היהדות לעולם. היום הזה כולנו מגויסים למען שמירת העם היהודי, זו המלחמה על המעוז שלנו'', אמר ח"כ בן ארי.

 

מבזקים:

טיול למשפחות משכונת האולפנה

מגורשי שכונת האולפנה יצאו השבוע (ד') לטיול התאווררות ואגירת כוחות בצפון. הטיול אורגן ביוזמת האיחוד הלאומי מתוך רצון לתת מעט נופש למגורשי השכונה לאחר שנה שלמה של מאבקים מתישים.

חנוכת חדר אוכל במכינה בנוקדים

טקס חנוכת מבנה חדר אוכל התקיים בסוף השבוע שעבר (ה') במכינה הקדם צבאית 'מגן שאול' בנוקדים. במהלך הטקס הונחה אבן פינה למבנה הפנימיות. המכינה, בראשותו של הרב איתמר כהן, העמידה למעלה מ-1,000 בוגרים, רובם המכריע משרת ביחידות קרביות ובתפקידי פיקוד.

 

כביש גישה חדש יחבר את יישובי המגורשים לאשקלון

משרד התחבורה אישר השבוע (ג') את בקשת מינהלת תנופה לתכנונו של כביש גישה מהיישוב באר גנים לאשקלון וחיבור מהיר לכביש מספר 4. הכביש החדש חיוני להתנהלות העתידית של כל מי שיגור ביישוב, ועלותו המוערכת היא כ-35 מיליון שקלים.

 

טיול לשלושת השבועות בחבל בנימין

במהלך ימי בין המצרים מציעה עמותת 'משקפת' סיור ייחודי בחבל בנימין בעקבות נביאים, מלכים ומורדים שעלו לרגל לירושלים.