בשבע 502: געגועים לאב

עצב ומתיקות שזורים בדיסק 'אביהם של ישראל', שמכיל שירים וסיפורים שהרב מרדכי אליהו אהב

אמציה האיתן , כ"ט בתמוז תשע"ב

תחילה משהו שקשור לשבוע הקודם. זכורני שבתקופה שלמדתי בישיבת הסדר, התחילו להתפרסם השירים של דוד ד'אור. בתחילה, כל מי ששמע אותו בישיבה הרגיש צורך להתנצל בפני המאזינים שאינם מכירים, ולהוכיח להם שזו אינה זמרת, אלא דווקא זמר, עם קול של זמיר. לאחר מכן הוא הפך לכלי מחזיק ברכה וכל מי שרצה לשמוע זימרת נשים היה יכול להיתלות בדוד ד'אור – "זה לא מדונה, זה ד'אור" (לא אצלי בישיבה כמובן, במקומות אחרים).

למה כל זה מוביל? לתיקון של הטעות שכתבתי בדיוק כאן בשבוע שעבר. משום מה התקבעה בדעתי המחשבה שרעיה מוסקל, שהינה חלק מההרכב 'עלמא', אינה שרה באלבום החדש שהוציאו אלא רק מנגנת. מכיוון שטעיתי, זה הזמן לתקן את הרושם - רעיה גם שרה בחלק מהשירים. זה לא שיש לה קול של גבר, אלא שמאז דוד ד'אור כבר התפוגגו המחיצות המפרידות בין הקולות הנמוכים של הגברים והגבוהים של הנשים, ומכאן הטעות. לגבי כל שאר הדברים שכתבתי ביחס לאלבום של עלמא, אני עומד מאחורי כל מילה (לפחות עד הטור של השבוע הבא).

ובאשר לאלבום של השבוע הזה, שבוע של ימי בין המצרים, בחרתי משהו שאין יותר נשמה ממנו, ואפילו דוק של עצב משוך על פניו. העצב נובע ממי שעליו בנוי האלבום ומפיו הוא חי, הלא הוא מורנו ורבנו, הראשון לציון, הרב מרדכי אליהו זצוק"ל. כל דבר שקשור אליו, מהווה מצד אחד תזכורת עצובה לחסר הגדול שנוצר מאז שעלה לעולם העליון, אך מצד שני הזיכרונות של הרב תמיד מאירים, שמחים ומשמחים. מי שליווה את הרב אליהו תקופה ארוכה, בעיקר בכל הקשור לניגונים וריקודים, הוא אלדד לוי, נגן סנטור ומוזיקאי מוכשר מאוד. באלבום 'אביהם של ישראל' אלדד מביא לאוזנינו את השירים שאותם אהב במיוחד הרב אליהו. בחוברת המצורפת הוא מספר סיפורים מאלפים ואפילו נוכל לשמוע את קולו המתוק של הרב אליהו בסיפור על הבבא סאלי והציפייה למשיח.

רוב השירים מגיעים מהצד המזרחי של המפה, אך יש פה גם את 'רחם' ואת 'תניא', שכנראה היו חביבים במיוחד על הרב. השירה של אהוד אברהם מאוד נעימה לאוזן, וגם אנוכי האשכנזי התענגתי על השירה והנגינה, שממש ניתן להרגיש במקורם הקדוש והטהור.

הלוואי שנוכל בשירים האלה ללוות בקרוב את משיח צדקנו, לשמוע שוב את נעימת קולו של הרב אליהו וללמוד מתורתו המאירה.

'אביהם של ישראל', אלדד לוי

seret@etrog.tv