בשבע 502: בשבע עיניים

נוער מנוג"ה

שמואל אדלמן , כ"ט בתמוז תשע"ב

מחקר בינלאומי של ארגון הבריאות העולמי מציב את ישראל במקום הראשון בעולם מבחינת היקף הזמן שבו ילדים בני 11 עד 15 גולשים באינטרנט. על פי המחקר, 28.5 אחוזים מילדי ישראל בגילאים אלה גולשים באינטרנט לא פחות מארבע שעות תמימות ביום. כל מי שחינוך קרוב לליבו לא יכול להתעלם מהמשמעויות של הנתון הזה. רבות כבר דובר על הסכנות בשימוש באינטרנט. החל מפושעים ומחבלים שמנסים לפתות ילדים תמימים ברשת, כמו במקרה שבו נרצח הנער אופיר רחום הי"ד, דרך אתרים בעלי תוכן פוגעני מסוגים שונים ועד לשריפת זמן בשוטטות חסרת תועלת ותוחלת. אנשי חינוך ממליצים גם למי שהתקינו מסנני תוכן במחשב הביתי להיות מעורבים ולבדוק מדי פעם מה הילדים עושים במחשב, במיוחד בחופשת הקיץ ובמיוחד בלילה. אנחנו בחרנו להתמקד הפעם דווקא בצד הטוב של האינטרנט ולהציג נקודת אור אחת מני רבות: הפורום 'נוער וגיל ההתבגרות' (נוג"ה), שמופיע בדף הבית של ערוץ 7 ומנסה לנצל את האפשרויות של הרשת לעשייה חיובית.  

"פורום נוג''ה הוקם על מנת להיפתח לרעיונות חדשים ולדעות חדשות ולפתח דיונים שיפרו ויעשירו אותנו", אומר אושר, אחד ממנהליו. "לפורומים יש ערך גדול בכך שהם מאתגרים את הכותב לגבש דעה. בנוסף לכך, הקהלים בפורומים הרבה פעמים יותר מגוונים מהחברה המצומצמת של האדם הקטן. המגוון הזה חושף את הגולש לנקודות מבט מיוחדות". ענבל מעידה על עצמה כי "לפני שנכנסתי לפורום הייתי ראש בקיר, לא חברותית כמעט בכלל, מתווכחת בלי להקשיב וכו'. הפורום הגביר לי את הביטחון העצמי ואת הערך העצמי ועזר לכישורים החברתיים שלי".

מעבר לדיונים בנושאים כמו מה עושים עם מכתבי שרשרת, היכן ניתן למצוא חנות תכשיטים בירושלים ונושאים שעל סדר היום הציבורי, אין ספק שגולת הכותרת של פורום נוג"ה היא ארגון התנדבויות שהחל לפני כשנתיים לאחר מפגש מציאותי לגמרי של חברי הפורום. "הגיעו כמה עשרות בני נוער, ומנהל הפורום הציע שננצל את הכוחות שלנו לעשייה חיובית", מספרת לנו תפארת, שכיום מארגנת התנדבויות של חברי נוג"ה. "אנחנו יוצאים להתנדבות לפחות פעם בחודש ומשתתפים באריזת מזון, בבתי חולים או ביוזמות כמו חלוקת כוסות מים לעוברים ושבים תוך ברכת 'שהכל'. השנה היו יותר מ-20 התנדבויות והחלו גם התנדבויות מחוזיות פעם בחצי שנה". תפארת מבקשת להודות לכל אלו שעושים את המאמץ ובאים לעזור ולהתנדב ושולחת גם מסר מרגיע: "מי שדואג שיהיו לו חיים גם מחוץ לפורום אין בעיה שיהיה במחשב. השאלה החשובה היא לא כמה זמן אתה יושב מול המחשב, אלא מה אתה עושה בזמן שאתה מול המסך".

תיקון: את המדור בשבוע שעבר כתב שמואל אדלמן ולא כפי שפורסם