בשבע 502: שלמה פיוטרקובסקי


חדשות

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ט בתמוז תשע"ב

קדימה פרשה מהממשלה על רקע המחלוקת על חוק גיוס החרדים


סיעת קדימה התכנסה ביום שלישי האחרון בשעות הערב במטה המפלגה בפתח תקווה, זאת על מנת לדון בהמלצת יו"ר המפלגה, שאול מופז, לפרוש מהממשלה ומהקואליציה. בתום דיון סוער, במהלכו תקף חבר הכנסת לשעבר הנגבי את התנהלות מופז, החליטו חברי הכנסת לפרוש מהממשלה ומהקואליציה כפי שהמליץ להם מופז. ההחלטה התקבלה ברוב של 24 חברי כנסת תומכים מול שלושה מתנגדים, חברי הכנסת אבי דיכטר, יוליה שמלוב-ברקוביץ' ועתניאל שנלר. בתום הישיבה שיגר מופז מכתב התפטרות לראש הממשלה והיום (חמישי) בשעות הערב הוא יחדל מלכהן כשר בלי תיק וכמשנה לראש הממשלה.

"עם כניסתנו לממשלת האחדות הלאומית, לא ביקשנו לעצמנו שררה ולא תיקים. באנו לשרת באמונה את היעדים הממלכתיים להם קיים רוב ברור, חזק ומוצק בחברה הישראלית. הצבנו את התיקון המשמעותי, המהותי והאפקטיבי ל'חוק טל' כאבן בוחן ראשונה לכינוס השותפות ולהצדקתה הציבורית. קבענו עיקרון יסוד שלפיו עומק השותפות שלנו בממשלה כעומק ההתקדמות בנושאים המהותיים שהצבנו בהסכם האחדות. לא ביקשנו לקיים מדיניות מפלגתית, אלא לראשונה לכונן גישה ממלכתית שתבטא את רוב רובו של הציבור הישראלי", כתב מופז לנתניהו.

מופז הוסיף במכתבו כי "ניסיון פוליטי חסר טעם לרבע מעגל שלא ניתן לריבוע יהיה בבחינת הונאת הציבור כולו ובעיקר הונאת המשרתים והמשרתות. תהיה זו רמייה בפני המועמדות והמועמדים לשירות. בריחה ממיצוי נשמת אפו של המהלך ההיסטורי היא בגידה בילדים שגידלנו לאהבת המולדת עד כדי נכונות להקריב למענה. לכך תנועת 'קדימה' בראשותי לא תיתן את ידה. מהלכים מנהיגותיים והיסטוריים חייבים להישען על אמת פנימית. לא יכולה להיות כאן הונאה. לא יהיה מקום לתעלולי לשון".

את מכתבו מסיים מופז במילים: "אני קובע בצער כי אין בך את הנכונות, הנחישות, התעוזה והמנהיגות למלא את חובתך לעת הזו. ספק אם יכולה ישראל להמתין עוד להחלטות המתבקשות. במעשיך ובמחדליך בחרת להימלט מן המערכה. 'קדימה' בהנהגתי תשוב לשרת בכבוד את הציבור מספסלי האופוזיציה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא נשאר חייב ושיגר למופז מכתב תשובה, בו נאמר כי "אני מצר על בחירתך לוותר על הזדמנות לעשות שינוי היסטורי. אחרי 64 שנים היינו קרובים מאוד לשינוי מהותי בחלוקת הנטל. הנחתי בפניך הצעה להביא לגיוס חרדים וערבים מגיל 18. הסברתי לך שהדרך היחידה ליישם את זה בשטח היא בהדרגתיות ומבלי לקרוע את החברה הישראלית, ודאי בתקופה שבה מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים ומשמעותיים. אמשיך לפעול להבאת פתרון אחראי שהחברה הישראלית מצפה לו".

מרבית חברי 'קדימה' אכן בירכו על המהלך, אחד מהם הוא חבר הכנסת הטרי יחסית יובל צלנר. צלנר ציין כי הוא "שמח שקדימה בחרה לעמוד על עקרונותיה ולהמשיך ולהיאבק למען שוויון צודק והכרחי בנטל. השותפות עם הליכוד לא תרמה לקידום המטרה ולכן עלינו להילחם כתף אל כתף לצד אנשי המילואים ומובילי מאהל הפראיירים ולהוביל את המשך המאבק מהאופוזיציה עד שיושג שוויון".

אך כאמור, בקדימה היו גם כאלו שהתנגדו למהלך. חברת הכנסת יוליה שמלוב-ברקוביץ' (קדימה) לא הסתירה את ביקורתה על המהלך שהוביל מופז. לדבריה, "הטעות הראשונה היתה להציב בראש הוועדה את יוחנן פלסנר, שעבורו קידום האג'נדה היה חשוב מהתוצאה עצמה. קדימה פספסה הזדמנות היסטורית להביא לשוויון בנטל והלכה שבי אחר הספינים והניסיון לקידום אישי של נציגה בוועדה".

חברת הכנסת שמאלוב-ברקוביץ' הציעה להביא לסיעת קדימה את השר בוגי יעלון על מנת לשמוע את ההבדלים בין ההצעה שלו לזו שהוצגה על ידי פלסנר, וזאת כדי לאפשר את מיצוי התהליך עד תום. "לצערי הרב, האוכלוסייה החרדית עמדה תחת ביקורת ציבורית ותקשורתית קשה מאוד שהביאה אותה לתחושת ניכור ובידול מתוך עם ישראל. באוכלוסייה החרדית חלות תמורות לא קטנות וחרדים רבים אכן משרתים את מדינת ישראל ומתנדבים בעמותות כגון יד שרה, עזר מציון, הצלה, זק"א ועוד עמותות רבות אחרות שאינן נחשבות כחלק משירות אזרחי", ציינה שמלוב-ברקוביץ, "חבל לי שפספסנו הזדמנות אמיתית להביא לשינוי היסטורי במדינת ישראל".

גם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אשר היה מרוצה מעצם הפרישה, מתח ביקורת על התנהלותו של מופז. "צר לי על המערבולת שקדימה גררה את המדינה לתוכה, שכן יכולנו כבר להיות לקראת סופה של מערכת בחירות בה העם היה מכריע בכל הסוגיות החשובות שעל סדר היום. על נתניהו לקבוע לאלתר מועד לבחירות, מוקדם ככל האפשר, ולא לטרטר את העם בלי תוחלת ומעש".

שבעה הרוגים בפיגוע תופת נגד ישראלים בבולגריה

שבעה בני אדם נהרגו אתמול (רביעי) בשעות הערב בפיגוע בו התפוצץ מטען חבלה על אוטובוס שהוביל תיירים ישראלים בנמל התעופה סרפובו שבעיר התיירות בורגס בבולגריה. כ-30 נוסעים נוספים נפצעו, חמישה מהם באורח קשה, והם פונו לבתי החולים בעיר בורגס. מבדיקה ראשונית של האירועים עלה כי המטוס, המופעל על ידי חברה בולגרית, נחת בשדה התעופה בבורגס כשעליו עשרות נוסעים ישראלים. הישראלים התארגנו מחוץ לשדה התעופה לקראת עלייתם לאוטובוסים שהיו אמורים לקחת אותם לבתי המלון. בשלב זה עדיין לא ברור האם הונח באחד האוטובוסים מטען חבלה, או שמא מדובר במחבל מתאבד אשר התקרב למקום ופוצץ עצמו יחד עם המטען.

עוד עולה מהחקירה כי מדובר בחברת שכר שאינה מעסיקה מאבטחים, ועל כן לא ניתן לקבוע היכן יכולה היתה להתבצע החדרת המטען. בנוסף לכך מתברר כי נתיב הנסיעה משדה התעופה לבתי המלון לא מאובטח חרף ההתרעות הביטחוניות.

משלחת בראשות מד"א ובהשתתפות גורמי רפואה נוספים וזק"א יצאה הלילה (חמישי) לבולגריה על מנת לסייע בזיהוי ההרוגים ובטיפול בפצועים. לאחר שגורמי הרפואה מישראל יגיעו לשטח יוחלט מתי ואיך יוחזרו ההרוגים והפצועים לארץ. במשרד החוץ ובצה"ל נערכים להוצאתו של מטוס מיוחד לצורך השבתם של הפצועים ויתר הנוסעים לארץ.

גורמי ביטחון בישראל העריכו בשעות שלאחר הפיגוע, כי חוסר המוכנות של גורמי הביטחון בבולגריה היה אחד הגורמים שאפשרו את ביצוע הפיגוע. לטענתם, חוסר הניסיון הבולגרי הוא זה שגרם גם לאיטיות ולחוסר המקצועיות בטיפול באירוע. מתיאורי הנוסעים עולה תמונה של איטיות רבה בסגירת השטח, בטיפול הראשוני בפצועים ובפינוים לבית החולים.

בעקבות הפיגוע שוחח שר החוץ אביגדור ליברמן עם שר החוץ של בולגריה ניקולאי מלדנוב. השר מלדנוב נמצא בדרכו למקום האירוע ויעדכן את השר ליברמן במתרחש עם הגעתו למקום. השר ליברמן הורה לקיים ישיבה בחדר המצב של משרד החוץ יחד עם כל הגורמים הרלוונטיים. השגרירות הישראלית בבולגריה מטפלת באירוע, נמסר ממשרד החוץ.

בעקבות הפיגוע הורה השב"כ לאפשר טיסות יוצאות ליעדים במזרח אירופה. שר התחבורה ישראל כץ הנחה להקים בנתב"ג חדר מצב על מנת להעניק לציבור מידע על הטיסות היוצאות מהשדה.

מבזקים

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, תקף את דברי נשיא המדינה שאמר כי מפעל ההתנחלות עלול להביא לשינוי דמוגרפי מאיים. "אני מוקיר ומעריך את הנשיא פרס, כציוני דגול וכשליח ציבור אהוד ואהוב, ואולם, תלמידיו של ז'בוטינסקי ובתוכם אני בשום אופן אינם רואים בהתנחלויות איום על קיומנו. יישובים ברחבי יהודה ושומרון לא מסכנים את קיומנו, אלא מבטיחים אותו", אמר ריבלין.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) קרע אתמול (רביעי) במהלך דבריו במליאת הכנסת את תמונתו של הרב מאיר כהנא ז"ל, זאת בתגובה לקריעת ספר הברית החדשה שנעשתה ביום שלישי על ידי ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי). בתגובה אמר בן ארי כי "זו ההוכחה שהרב כהנא הוא התרופה למחלה שנקראת אחמד טיבי. עשרים שנה לאחר הירצחו וטיבי, זועבי, זחאלקה וחבריהם ממשיכים לפחד מהרב".

מליאת הכנסת דחתה אתמול (רביעי) ברוב גדול את הצעת החוק של 'ישראל ביתנו' לגיוס כל בני ה-18 לצה"ל או לשירות לאומי ואזרחי. את ההצעה העלה חבר הכנסת דודו רותם, שציין בפתח דבריו כי כאדם שומר מצוות וכמי שילדיו הם חלק מעולם התורה הוא גאה להגיש את ההצעה הקובעת כי כל אזרח בישראל יגויס לשירות.

סיעת הבית היהודי-מפד"ל החדשה החליטה השבוע, בתום דיון סוער, כי ח"כ אורי אורבך ימלא את תפקיד סגן יו"ר הכנסת מטעם הסיעה וזאת במסגרת ההסכם הקואליציוני שנחתם עם הקמת הממשלה. התפקיד הועבר לסיעה בעקבות החלטת ועדת הכנסת, אולם עד כה לא התקבלה החלטה בנושא עקב מחלתו של ח"כ אורבך.

אתמול (רביעי) בשעה 14:55 נרשם בחברת החשמל שיא הביקוש לחשמל בכל הזמנים: 11,680 מגוואט. שיא הביקוש הקודם נרשם בחברה בתאריך 19.8.10 ועמד על 11,530 מגוואט. יכולת הייצור עמדה בשעה בה נרשם השיא על 11,880 מגוואט והרזרבה היתה 200 מגוואט בלבד – מפלס כתום. בחברת החשמל הודו לציבור על היענותו לבקשות לצמצם השימוש במכשירים זוללי חשמל בשעות השיא.