בשבע 502: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , כ"ט בתמוז תשע"ב

מיזם חדש: בית ספר קיץ בקרני שומרון

מיזם ייחודי בשם 'בית ספר קיץ' החל לפעול השנה ביישוב קרני שומרון. מדובר ביוזמה שהחלה לאחר שמנהלי בתי הספר ומחלקת החינוך במועצה המקומית בשיתוף ועדי ההורים, החליטו להאריך את שנת הלימודים בבתי הספר לכיתות א'-ו' בשלושה שבועות נוספים. התוכנית כללה שילוב של למידה ופעילויות חווייתיות שהועברו על ידי הצוות החינוכי וצוות המתנ"ס ביישוב. מורי בתי הספר אשר השתלבו בתוכנית הקיץ העבירו שיעורי העשרה וחזרה על החומר הנלמד, והמחצית השנייה של שעות היום הוקדשה לפעילות חווייתית.

"מטרת בית ספר קיץ היא לספק מענה הולם, ערכי וראוי לילדים בחופשת הקיץ", מסביר יאיר ושדי, ראש מחלקת חינוך במועצת קרני שומרון. ושדי מציין כי הפעילות התאפשרה הודות לסיועה של ד"ר סולי נתן, מנהלת מחוז מרכז במשרד החינוך, ומפקחי בתי הספר. "המחוז נענה לבקשת המועצה והעניק שעות הוראה רבות לתוכנית זו. ההורים והתלמידים שמחים על כך".

הרצל בן ארי, ראש המועצה, מברך אף הוא על המהלך: "התוכנית הזו מקצרת את החופשה הארוכה ומצד שני מעניקה חוויות ופעילויות פנאי מגוונות".

מנהלת בית ספר 'לפידים' בקרני שומרון, מלכה שירזי, מספרת כי הרעיון למיזם עלה בקרב ועד ההורים בבית ספרה. "הוחלט להרים את הכפפה בתחילה רק בבית הספר שלי, ומהר מאוד הרעיון אומץ בכל בתי הספר ביישוב". לאחר מספר חודשי הכנה הפרויקט קרם עור וגידים, ולאורך שלושת השבועות האחרונים יושם בהצלחה בשטח. "אני מלאת הערכה למורי בתי הספר שנרתמו מיד לקחת חלק במהלך. אין לזה אח ורע", אומרת שירזי. "גם מבחינה חינוכית, להעניק מסגרת לימודית וחווייתית לתלמידים במהלך החופשה זה דבר חשוב ונפלא". יחד עם זאת מדגישה שירזי: "זו השנה הראשונה ויש לעשות חושבים כיצד לשכלל ולשפר את הרעיון. יש סוגיות הנגזרות מהפרויקט שכל המערכות הקשורות נדרשות לדון בהן לקראת הפעלתו בשנה הבאה".

 

25 שנה לעליית השר יולי אדלשטיין: "יש בגוש עציון מסר לאומי והיסטורי שצריך לספר לדור ההמשך"

טקס חגיגי לציון 85 שנים ליישוב היהודי הראשון בגוש עציון 'מגדל עדר' וציון 25 שנה לעלייתו של השר יולי אדלשטיין מברית המועצות נערך השבוע (ג') בגוש עציון. באירוע נכחו השר אדלשטיין, ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל, משפחות תושבי מגדל עדר ואזרחים רבים שלקחו חלק בסיורים, בערב העיון ובטקס הרשמי.

החגיגות נפתחו בסיורים שיצאו מהמנזר הרוסי וגבעת עוז אל צומת גוש עציון. בהמשך התקיים טקס רשמי בהנחייתו של אריה רוטנברג במתחם הפינה החמה שבצומת גוש עציון. רחל שמחי, התינוקת היחידה שנולדה במגדל עדר, שיתפה את הנוכחים בטקס בסיפורה המרגש, ביום בו כמעט איבדה את חייה בימי השלג הקשה של חורף 1927: "השלג כיסה אותנו. הצריף שקע. אמא שלי כיסתה אותי בהרבה שמיכות בניסיון לשמור על חום גופי. אבא שלי היה בטוח שאני כבר מתה. אבל אמא שלי נלחמה והנה, אני כאן". מגדל עדר הינו היישוב היהודי הראשון שהוקם לפני 85 שנים בין ירושלים לחברון על ידי קבוצת תושבי היישוב הישן. בימי מאורעות תרפ"ט נפל היישוב.

האירוע נחתם בערב עיון בבית ספר שדה כפר עציון, ובו יוחנן בן יעקב הרצה על אופן חקירת פרשת מגדל עדר וד"ר אבשלום קור שוחח על שירת העשור הראשון לתקופת המנדט. ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל ציין כי החשיבות בחגיגות הקמת היישוב היהודי הראשון בגוש עציון היא בכך "שהן מנציחות את תחילת היסודות שנבנו והובילו לשרשרת הקיימת של היישובים במקום. אנחנו כאן בשביל להישאר פה לנצח".

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין הודה בהתרגשות למשפחות שסייעו לו ולמשפחתו בקליטתם בארץ והעלה זיכרונות מיום הגעתו לגוש עציון: "במשך 85 שנה ידע גוש עציון עליות ומורדות. יש בגוש עציון מסר לאומי והיסטורי שצריך לספר לילדים, לנכדים ולדור ההמשך", אמר השר.

 

מאות נשים השתתפו בכנס חכמת נשים השנתי בבאר שבע

כ-400 נשים מכל רחבי הדרום השתתפו בכנס השנתי 'חכמת נשים' של בית מוריה אשר התקיים השבוע (א') בבאר שבע. באירוע התקיימו מגוון הרצאות בנושאים הקשורים לזוגיות, הורות וחינוך ילדים. הכנס נערך זו השנה הרביעית על ידי עמותת בית מוריה ובחסות עיריית באר שבע.

סגן ראש עיריית באר שבע, אבי וורצמן, ציין כי הכנס הוא אחד המאפיינים הבולטים של ההתפתחות התרבותית בעיר הדרומית. הרב שמעון כהן, ראש מוסדות בית מוריה, פתח את השיעורים בהרצאתו 'לגדול ביחד' ובירך את מאות המשתתפות. בסוף היום התקיים מופע של משפחת ואך. שמעיה ברקוביץ, מנכ"ל בית מוריה, אמר: "כנס זה הפך להיות גולת הכותרת של פעילות בית מוריה ואנו גאים להוביל אותו".

 

נוער מגלה עתיקות בחופש בתל שילה

עונת חפירות נוספת החלה באתר הארכיאולוגי תל שילה, ובין המתנדבים שהשתתפו בחפירות יותר מ-1,000 בני נוער דתי-לאומי. בני הנוער, אשר הגיעו ביוזמה משותפת של מינהל החינוך הדתי, 'מפעלות הציונות הדתית', 'מרימים את הדגל', מוקד 'לאורו נלך' ואתר שילה הקדומה ובסיוע המועצה האזורית בנימין, מביאים את רוח ההתנדבות לאתר הקדום. בני הנוער אפשרו פתיחה של אזורי חפירה חדשים וגם הצליחו לחשוף ממצאים רבים. התנדבותם של הצעירים בימי חופשת הקיץ נבעה מהאמירה החינוכית ההולכת וצוברת תאוצה לניצול נכון של חודשי הקיץ הממושכים.

 

הרב אליהו בכנס השנתי של 'שעלי תורה': אנשי הגרעינים עושים צדק חברתי

תחת הכותרת 'שעלי תורה מובילים צדק חברתי' התקיים השבוע (א') כנס שעלי תורה השנתי. מאות אנשי הגרעינים התורניים וסגל ההוראה של מוסדות החינוך של הרשת השתתפו באירוע שנערך במלון קיבוץ לביא. הארגון שעלי תורה הוקם לפני למעלה משלושה עשורים. מאז היווסדו סייע להקמתם של כ-16 גרעינים תורניים מקצרין בצפון ועד דימונה בדרום, ובהם למעלה מ 1,000 משפחות ומאות מתנדבים. כמו כן, הקים הארגון מוסדות חינוך ענפים בהם לומדים אלפי תלמידים.

מוביל החזון, מייסד הרשת והעומד בראשה, הרב רחמים נסימי, בירך בחום את מתנדבי הארגון: "אנחנו גאים מאוד בעשייה של כל המשפחות והמתנדבים של הרשת, לא היינו יכולים לעשות את המהפכה הזו בלעדיהם. אני מודה לכל אחד שפועל על פי צו ליבו ומתגייס לטובת החלש וכל זאת בהתנדבות גמורה. זוהי בעצם מהותה של היהדות – ואהבת לרעך כמוך, הלכה למעשה".

הכנס, כאמור, עמד השנה בסימן 'שעלי תורה מובילים צדק חברתי'. את המושב הראשון פתח הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית. בדבריו העלה הרב אליהו על נס את פעילותה הענפה של רשת שעלי תורה, הן בגרעינים התורניים והן במוסדות החינוך, וציין כי "צדק חברתי עושים ולא מדברים. עשייה ארוכת טווח ושיטתית היא זו שתביא בסופו של דבר לצדק חברתי אמיתי, ואנשי שעלי תורה עוסקים בכך יום יום במשך השנה כולה".

סמי בר לב, ראש מועצת קצרין, אמר: "מאז ששעלי תורה החלו פעילותם בקצרין והקימו את הגרעין הקהילתי-תורני, העיר קיבלה תנופה אדירה. שעלי תורה וגרעין ההתיישבות שלה העלו את המעורבות החברתית ודרכה את חוסנה של העיר".

הכנס הסתיים בטקס הענקת תעודות הוקרה לאישים אשר מסייעים לרשת במשך השנה כולה: ראש עיריית חיפה יונה יהב, ראש מועצת קצרין סמי בר לב, נציג משרד ראש הממשלה אבי כהן, נציג המשרד לפיתוח הנגב והגליל מר רובי לוזון והגברת אסתר סוויקה מניו יורק אשר תורמת מהונה רבות למען פעילות שעלי תורה.

 

מבזקים:

מיזם חדש: נשים מתעדות שיגרה ביהודה ושומרון

מיזם חדש של ועד מתיישבי בנימין – 'נשים בכתום', יוצא לדרך. נשים מיישובי בנימין מתגייסות לתעד בצילום ובכתיבה את הווי חייהן היומיומי, ולהעלותו לרשתות החברתיות. חגית ללום, מרכזת הפרויקט, קוראת לנשים נוספות להצטרף למיזם האינטרנטי.

 

תוכנית הילדים 'ילדודס' חוגגת את התוכנית ה-200

'ילדודס', תוכנית הילדים האהובה בערוץ 7, חוגגת 200 תוכניות. יוצרי התוכנית הרב שלומי רוזנטל ויוני קמפינסקי מודים על הזכות הגדולה: "התחושה היא שהצלחנו לעשות משהו גדול. הקב"ה זיכה אותנו".

 

אסור להפלות מתיישבים באספקת מוצרים ושירותים

הצעתו של ח"כ אורי אורבך, שקבעה כי ייאסר על בעלי עסקים גדולים להפלות את תושבי יהודה ושומרון והפריפריה באספקת מוצרים ושירותים בגלל מקום מגוריהם, אושרה השבוע (ד') בקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה של הכנסת.

 

70 שנה לגיוסם של יהודי הונגריה לעבודות כפייה

בשנת 1942 גייסו שלטונות הונגריה 60,000 יהודים לעבודות כפייה בחזית מול ברית המועצות. מתוכם שרדו ושבו לבתיהם 6,000 יהודים בלבד. בשבוע הבא (ה') ייערך בבית הכנסת ישורון בירושלים כנס אזכרה לציון 70 שנה לגיוסם.