בשבע 502: מי מפחד מליכוד ב'?

המפד"ל חייבת להיפתח לבוחרים שאינם דתיים אם היא רוצה לחזק את כוחה ולהתחרות בכוח המיקוח של המפלגות החרדיות

דברים שרואים מכאן , כ"ט בתמוז תשע"ב

 * המיעוט הליברלי במצרים מנסה לעקוף את 'האחים המוסלמים' במידת העוינות כלפי ישראל * הצד החיובי בהתבטאויות של פרס נגד ההתנחלויות * המשמעות הנכונה של ביקור מיט רומני בישראל דווקא בתשעה באב

בבתי כנסת רבים הופץ דף שעליו חתום גוף המתקרא 'פורום בוגרי ישיבות ההסדר והמכינות' אשר תוקף את עמדותיו של נפתלי בנט, המועמד להנהגת הבית היהודי. בינתיים זהותם של אנשי הפורום נותרה עלומה. אחרי שהארגונים החברתיים מחקים את מנהג הישמעאלים ומכריזים על 'ימי זעם' נגד הממשלה, מישהו אצלנו כנראה חשב שגם שיטת הכרוזים האנונימיים יפה לו. חבל, כי אסור שהוויכוח האמיתי יועם על ידי טריקים.

בטרם שמענו מהפורום הזה כבר הזהיר ח"כ זבולון אורלב שתוכניותיו של נפתלי בנט נועדו להפוך את המפד"ל לליכוד ב'. אם הכוונה היא להעתיק שיטות ואמצעים ממפלגות אחרות, הרי כך דרכו של עולם. כאשר מפלגה אחת מחדשת והדבר מועיל לה - יריבותיה מנסות לחקות את ההצלחה: שיטת הבחירות המוקדמות, העסקת יועץ פוליטי מחו"ל וכו'. גם המפד"ל, לאחר שאיבדה קולות לתמ"י ואחריה לש"ס, ניסתה בבחירות 1984 לבנות רשימה שתהיה אטרקטיבית למצביעים ספרדים ובראשה הפרופסור אבנר חי שאקי. אחרים קינאו בהשפעה הרבנית המכרעת כביכול במפלגות החרדיות וביקשו להעתיק את הדגם הזה אל המפד"ל. מכיוון שהמתחרה העיקרי של המפד"ל היום הוא הליכוד, כדאי למפד"ל ללמוד מהצלחת הליכוד.

הרעיון לנסות לפרוץ את הגבולות המגזריים אינו חידוש של נפתלי בנט. עצם אימוץ השם 'הבית היהודי' בבחירות האחרונות תוך השמטת המילה 'דתית' משם המפלגה, נתן ביטוי לתובנה שאי אפשר להסתפק רק במצביעים דתיים-לאומיים. רוב החוקרים סבורים שהדתיים הלאומיים מהווים היום לא יותר מ-15 מנדטים הפזורים בין המפלגות השונות. גם אם ניתן היה לקבץ את כל הדתיים הלאומיים למפלגה אחת, ברוח הג'ינגל של בחירות 1984 "בלי אבל - בוא הביתה למפד"ל", עדיין היה הציבור הדתי-לאומי נותר בעמדת נחיתות מול המפלגות החרדיות. לחרדים תמיד שמורה האופציה של אם השמאל יעלה ואשמאילה אם הימין יעלה ואימינה. לעומת זאת, הציונות הדתית ברובה המכריע קשורה לנושא ארץ ישראל ואין לה יכולת לתמרן בין הגושים. כיוון שרק מיעוט בתוך הציונות הדתית יסכים לקיפול דגל ארץ ישראל, הציונות הדתית נחשבת בכיס של הליכוד, שמעדיף לתגמל את החרדים שעבורם קיימת לכאורה אופציה אחרת.

לכן אי אפשר לשמר את הבית הישן במתכונתו ההיסטורית, כפי שמשדר אורלב לבוחריה המסורתיים והוותיקים של המפלגה. נותרו שתי אופציות: השתלבות בתוך הליכוד וחיזוק הזיקה הדתית שבתוכו, או לחילופין - פנייה של 'הבית היהודי' לעבר בוחרים שמבקשים להגן על הזהות היהודית של המדינה וסולדים מרעיון מדינת כל אזרחיה. כדי למשוך את הבוחרים הללו אין מנוס מלהעניק להם גם את הזכות לבחור ולהיבחר בתוך הבית היהודי. אין אפשרות להעתיק את מודל ש"ס, המשלב ציבור בוחרים מסורתי עם מנהיגות חרדית. ארגון חי"ל (חילונים למען המפד"ל), שהביא למפד"ל מנדט אחד בבחירות 1996 אך לא קיבל אפשרות להשתלבות אמיתית, נמצא היום בליכוד.

חיוכים אחרי מטר העגבניות במצרים קלינטון ונתניהו

ליברלים שונאי ישראל

מזכירת המדינה הילארי קלינטון הגיעה אלינו כדי לבקר וכדי למחזר את הקלישאות על צעדים חכמים, אמיצים וכמובן יצירתיים למען השלום. טוב שאשת החבר מרגישה מספיק ביטחון עצמי לייעץ לנו גם לאחר הזובור שחטפה במצרים, שכלל מטר של עגבניות ונעליים. למרות שאיפתו העזה לקבל מהערבים אהבה, ממשל אובמה לא מסוגל להתחבב עליהם. המצרים לא אהבו את האמריקנים כאשר הם תמכו בשלטון הצבאי של מובארק, וממשיכים לשנוא אותם גם כאשר הם לוחצים על הכת הצבאית לכבד את תוצאות הבחירות ולהעביר את השלטון לאחים המוסלמים.
למרות שאיפתו העזה לקבל מהערבים אהבה, ממשל אובמה לא מסוגל להתחבב עליהם. המצרים לא אהבו את האמריקנים כאשר הם תמכו בשלטון הצבאי של מובארק, וממשיכים לשנוא אותם גם כאשר הם לוחצים על הכת הצבאית לכבד את תוצאות הבחירות ולהעביר את השלטון לאחים המוסלמים

מי שעמד הפעם מאחורי ההפגנות נגד קלינטון היו הנוצרים והליברלים, החוששים לעתידם תחת משטר אסלאמיסטי. אפשר להבין לליבם לאור הדיכוי, הרציחות והפיגועים שסבלו תחת משטרו של מובארק. כעת הם חוששים שמצבם רק יוחמר. אולם בטרם נשתתף בצערם של החוגים הללו, כדאי לעמוד על כך שגם בהפגנה נגד קלינטון התגלתה שוב ערוותם של הליברלים המצרים. אותם נאורים חששו תמיד ממצב שבו יואשמו ברפיסות כלפי האויב הציוני - דבר שישחק לטובת האסלאמיסטים והכת הצבאית. לכן גם כאשר הם רוגזים על קלינטון שהסגירה אותם לשלטון האחים המוסלמים, האשמה העיקרי נותרה ישראל.

אימאד גד, מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ממוצא קופטי נוצרי, שהעז בעבר להציג מועמדות לנשיאות מול מובארק ושילם על תעוזתו בתקופת מעצר, מאשים את האמריקנים בכריתת ברית עם האחים המוסלמים במטרה להגן על ישראל: "בתמורה להכתרת מורסי לנשיא, האחים המוסלמים אמורים להגן על ביטחונה של ישראל תוך הפעלת לחץ על החמאס - סניף האחים המוסלמים בפלשתין, ואפילו להבליג על כריתת שלום עם תל אביב", האשים גד. עוד הבטחה שסחטה קלינטון מהאחים המוסלמים, לטענתו של גד, היא התחייבות של השליטים החדשים שלא לחדש את היחסים עם איראן, היות והדבר מאיים על ישראל. המסר של המנהיג הליברלי: מי שמגלה רפיסות כלפי ישראל הם דווקא האסלאמיסטים.

בעיניים מערביות וישראליות הליברלים המצרים היו כביכול הפנים היפות של האביב הערבי, אבל כעת מתגלה שהיופי הזה היה די שטחי.

 

תקדים בורג ותקדים פרס

נשיאנו שמעון פרס ניצל באופן מביך ומרגיז את הטקס הממלכתי לכבוד חוזה המדינה תיאודור הרצל על מנת לנגח את ההתיישבות ביש"ע. אבל כפי שהזכירה האורחת הילארי קלינטון, פרס כבר מסיים חמש שנים לנשיאותו וכבר אפשר לראות סוף לפסוק "אעבודך שבע שנים". בסוף שבע השנים, דין הנשיא פרס יהיה כדין יו"ר הכנסת לשעבר אברום בורג. כזכור, היה זה בורג שניצל את תפקידו הממלכתי כיו"ר הכנסת להטפות פוליטיות. לכן לא נותר פתחון פה לאנשי השמאל כאשר פה ושם ראובן ריבלין מגניב איזו אמירה לאומית בתוקף תפקידו כיו"ר הכנסת. ייתכן שיהיה זה אותו ריבלין, או אולי נשיא לאומי אחר, שינצל את תקדים פרס על מנת להציג עמדה בשבחה של ההתיישבות.

 

תשעה באב נוסח בגין

לאחר מהפך 1977 הגיע מנחם בגין די מהר לארצות הברית תוך כוונה להוכיח לאמריקנים שמסע ההפחדה שפרץ עם בחירתו הוא משולל יסוד. תוכניות הראיונות היוקרתיות בארה"ב נערכות ביום ראשון, ובאותו יום ראשון נפל תשעה באב. בגין הופיע בתוכנית 'פגוש את העיתונות' וסיפר למראייניו ולקהל הצופים על חשיבותו של תשעה באב לעם היהודי. בכך העביר מסר חזק לגבי הלגיטימיות של הבעלות היהודית על ארץ ישראל.

ההיסטוריה כנראה חוזרת, אבל בצורה קצת שונה, עם ביקורו של המועמד הרפובליקני לנשיאות, מיט רומני, בארץ. כאשר הביקור תואם עם משרד ראש הממשלה הביע ראש הממשלה עניין בכך שרומני ישהה בירושלים ביום הטעון הזה, ואף ישתתף בסעודת שבירת הצום עם ראש הממשלה. אחד מיועציו הבכירים של רומני הוא דן סניור, שביחד עם שאול סינגר חיבר את רב המכרSTART UP NATION  (מדינת הזנק), ספר שמשלב שירות הסברתי מצוין לישראל עם שיר הלל לטכנולוגיה הישראלית. סניור סבור כי "אין דרך טובה יותר עבור המושל להבין את ההזדמנויות ואת האיומים הניצבים בפני ישראל מאשר להיות שם ביום בו העם היהודי מתאבל על החורבן הכפול של בית המקדש וירושלים". ברור שכוונותיו של סניור טובות, אבל אין צורך בתשעה באב כתזכורת לאיום האיראני ולכך שחייבים לקחת ברצינות איומי השמדת עם. לשם כך קיים מוסד יד ושם, שגם בו יבקר מיט רומני. יד ושם, תחנת חובה לכל אורח חשוב, נועד לשדר את מסר הביטחון. אסור שהעם היהודי יחזור למצב שאינו יוכל להגן על ביטחונו, אבל טיעון זה חייב להיות מגובה במסר המדגיש את כוח הזכות וההמשכיות של עם ישראל בארצו, ולכן יש להדגיש בהקשר של תשעה באב את הקו של בגין.