בשבע 502: הרב יוסף שלום אלישיב הלך לעולמו


הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הלך אתמול (רביעי) לעולמו והוא בן 102

עפרה לקס , כ"ט בתמוז תשע"ב

. הרב אלישיב, נצר לשושלת רבנים ענפה, נולד בעיר שאוול שבליטא בשנת ה'עת"ר כבן יחיד להוריו, אשר היו נשואים 17 שנה עד להולדתו. מצד אמו הרב אלישיב הוא נכד למקובל הירושלמי בעל ה"לשם שבו ואחלמה", הרב שלמה אלישיב. על מנת לקבל סרטיפיקט לצורך העלייה לארץ שינתה כל המשפחה את שמה לשם זה. הרב אלישיב שימש במשך שנים כדיין בירושלים ובבית הדין הרבני הגדול ולאחר פטירת הרב ש"ך הפך למעשה למנהיגו של הציבור החרדי-ליטאי.

בשנים האחרונות הידרדר מצב בריאותו של הרב אלישיב ובחודשים האחרונים אושפז בבית החולים שערי צדק. כמה פעמים במהלך החודשים האחרונים הוזעקו בני המשפחה למיטת חוליו של הרב, מחשש שאלו רגעיו האחרונים, אך הוא התגבר על המשברים השונים. אתמול (רביעי) חלה הידרדרות נוספת במצבו הבריאותי של הרב בשל לחץ דם נמוך ולא יציב. הרופאים הוזעקו למיטתו וניסו במשך דקות ארוכות לייצב את מצבו ובמקביל הוזעקו בני משפחתו ומקורביו של הרב אל בית החולים. אולם לבסוף נכשלו המאמצים ומותו של הרב אלישיב נקבע.

עם היוודע דבר פטירתו של הרב אלישיב, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה מיוחדת בה הביע "צער עמוק על פטירתו של הרב יוסף שלום אלישיב, פוסק הדור ומחשובי המנהיגים התורניים בדורנו". נתניהו ציין כי "בפסיקותיו הותיר הרב אלישיב חותם עמוק על העולם החרדי ועל כלל עם ישראל. במשנתו ובלימודו התווה הרב דרך לרבים, אשר שאבו כוחם מחוכמתו ומחריפות מחשבתו. דרכו של הרב היתה דרך של אהבת התורה ואהבת האדם, צניעות ושמירה על קדושת החיים. עם ישראל איבד היום רב גדול, פוסק חד וחריף, ואיש חכם משכמו ומעלה, שליח ציבור אשר ייצג נאמנה את ערכי התורה, הידע והנתינה לאחר. אנו דואבים את הליכתו". כמנהג ירושלים הובא הרב אלישיב אמש למנוחות. רבבות ליוו את הרב בדרכו האחרונה.

 

קלינטון: פולארד מרצה את עונשו, זה לא ישתנה

עפרה לקס

הפעילים לשחרור הסוכן הישראלי יהונתן פולארד לא עזבו אף לא לרגע אחד את מזכירת המדינה האמריקנית הילארי קלינטון במהלך ביקור הבזק שערכה השבוע בירושלים. כבר בכניסה לעיר המתין לה שלט חוצות ענק ובו, לצד ברכת ברוכה הבאה, בקשה לסיוע בשחרורו של פולארד. השלט, אגב, היה מחווה של כמה חברות מסחריות.

גם בעת פגישותיה עם שר החוץ ונשיא המדינה, קיבלו את פניה פעילים שנשאו בידם שלטים ובהם תמונות של אישים בכירים שקראו לשחרר את פולארד לחופשי. בעת ביקורה קיבלה קלינטון מכתב מראשי כל הסיעות היהודיות בכנסת ובו נכתב: "בימים אלה כשהנשיא אובמה שוקל את בקשתו הנרגשת של הנשיא פרס לשחרורו של ג'ונתן, אנו פונים אלייך בבקשה כי תטילי את מלוא כובד משקלך בתמיכה בבקשה הומניטרית זו". גם פרס עצמו שוחח עם קלינטון בנושא ושטח את בקשתו.

לאור כל הדברים האמורים, ההתבטאות של קלינטון בנושא היתה מפתיעה. מזכירת המדינה, שלפני 12 שנה אמרה שמאסרו הממושך של פולארד מטריד אותה "כאזרחית אמריקנית וכעורכת דין", אמרה במסיבת העיתונאים שחתמה את ביקורה ביום שני השבוע: "בנוגע למר פולארד, כפי שאתם יודעים הוא הורשע בריגול בשנת 1987. הוא נשלח למאסר עולם בכלא, הוא מרצה את עונשו - ואין לי שום ציפייה שזה ישתנה".

התגובות להתבטאותה של קלינטון היו חריפות, ולאו דווקא מהאגפים הפעילים במאבק. העיתונאי אודי סגל כתב בבלוג שלו, שבביקורה הנוכחי ביקשה קלינטון מנתניהו וברק לשחרר אסירים ביטחוניים שהשתתפו ברצח יהודים, כמחווה לאבו מאזן. "אם אתם, האמריקנים, מבקשים שנשחרר אסירים ביטחוניים, אולי תראו דוגמה אישית, ותשחררו את האיש הזה שיושב יותר מ-27 שנים בכלא, על עבירה שישראל התנצלה עליה יותר מ-100 פעמים?" כתב סגל.

אך התבטאותה של קלינטון איננה רק בגדר מכה מוראלית. ההתבטאות מדאיגה מאוד את הפעילים הרבים שעוסקים מזה שנים ארוכות במאבק לשחרורו של פולארד. הקולות הקוראים לשחרור פולארד בארצות הברית אמנם הולכים וגוברים, אבל הם מגיעים בעיקר מכיוונם של 'לשעברים' שונים בממשל האמריקני ולא מפיהם של מקבלי החלטות בהווה. קולה של קלינטון מצטרף להתבטאותו של ג'ו ביידן, שאמר בשנה שעברה שפולארד ישוחרר "על גופתי המתה".

אשר מבצרי, מהפעילים המובילים לשחרור פולארד, דווקא חושב שיש מקום למנף את ההתבטאות של קלינטון. "אצל ביידן, מה שקרה בסופו של דבר הוא מהלך הפוך. ביידן נפגש שוב עם המנהיגים היהודיים, חזר בו ואמר שאיננו מפריע לשחרור של פולארד. אנחנו עובדים על כך שהמנהיגות היהודית בארצות הברית תפנה לקלינטון ואובמה ותאמר להם ששחרורו של פולארד הוא המבחן המעשי היחידי שהם יכולים לעמוד בו בפועל לפני הבחירות, וכך יוכל הממשל להראות אם הוא ידיד ישראל או אנטישמי. כל השאר הן הצהרות יפות בלבד".

גם עורך 'הארץ' לשעבר, דיוויד לנדאו, הציג קו דומה, כאשר כתב השבוע במהדורה האנגלית של 'הארץ' שאובמה הולך להפסיד קולות של יהודי ארצות הברית בעקבות היחס לנושא של פולארד. לדבריו, הנשיא האמריקני ומזכירת המדינה לקחו הימור מסוכן, כאשר הניחו כי למיינסטרים של יהדות ארצות הברית לא אכפת מהסוכן הישראלי שיושב בכלא האמריקני מזה שנים.