בשבע 503: עיצוב ותודעה

מעבר לרעיונות העיצוב החדשים והמוצלחים, תערוכת הבוגרים של שנקר עוסקת בביקורת חברתית וגם במוטיבים יהודייםאוהד שמר , ז' באב תשע"ב

מרגש לבקר בתערוכת הבוגרים של שנקר, המקום שבו אפשר לחוש את המעבר של הכישרון מן הכוח אל הפועל, את הלמידה וההשקעה האינסופית בלונה פארק המטורף הזה שנמשך ארבע שנים. חלפו שש שנים מאז הפכתי לבוגר שנקר, ושמחתי להיווכח כי למרות כל השינויים וההתפתחויות שעבר המקום, המהות נשארה. המשפט עליו חונכנו, "האויב של הטוב הוא הטוב יותר", עדיין ניצב כנר לרגלי היוצרים הצעירים, יחד עם הדחיפה לאכפתיות, וממילא לשימוש בעיצוב תוך כדי לקיחת אחריות וחלק בשיח התרבותי. הפרויקטים במחלקות לתקשורת חזותית (תקש"ח) ובעיצוב תעשייתי הינם מוקפדים מאוד, אסתטיים וניכר כי הושקעה תשומת לב רבה בפרטים אשר נעים על התפר האישי-כללי ונותנים למבקר חומר למחשבה.

במחלקה לתקש"ח ניתן לציין לטובה את סרט האנימציה 'אל-נקם' של יונתן פופר, המציג את הקושי הפנימי של היהודי הארצישראלי החדש, מחליפו של היהודי הגלותי, בנטישת עמדת הקורבן והאחיזה בנשק; את הספר 'כסף קטן' מאת תמר פקטור, המנגיש לילדים בעזרת אינפוגרפיקה, איור וטקסט מושגים בכלכלה, כמו גם כלים להתבוננות ביקורתית על החברה הצרכנית.

גם הפרויקט של אולגה אליאקוב מוצלח. היא יוצרת מאייקונים קטנים וצבעוניים תמונות שמציפות את הדרישות הבלתי אפשריות של החברה המודרנית מהאישה להצליח בכל החזיתות ולהיות אישה, אמא ואשת קריירה.

עבודות נוספות שמצאו חן בעיניי הן הפרויקט האמנותי בשחור-לבן של הראל מנחם המציג את הכיסופים לבניין בית המקדש בעזרת גיליונות נייר לבנים המתכסים בשחור לאורך הפרויקט; סרט האנימציה המקסים של דניאל גולדפרב הבנוי מאוסף סירטונים על 'האחר' בחברה, חריגותו ובדידותו.

שמחתי גם לראות שהשנה בוגרים רבים בחרו לעסוק באות העברית ויצרו פונטים מרהיבים ומלאי השראה מכּתבי יד ספרדיים ומהשפה הערבית, וגם מערכת מודולרית לבניית אות משמונה חלקי עץ המתחברים בעזרת מגנטים.

 

גם במחלקה לעיצוב תעשייתי ישנם פרויקטים הראויים לציון, כגון זה של אורי כהן, שמעורר לדיון את תרבות הצרכנות וממליץ להאט את הקצב ולחשוב האם אנחנו באמת צריכים את זה, ובתוך כך גם ליהנות יותר ממה שיש לנו; הפרויקט של ליאור רוקח-קור מתמודד באומץ עם מצוקת מקומות הקבורה ומציע פתרון מוצלח לקבורה בקומות; והדלת המפתיעה שעיצבה הבוגרת הדר גורליק - בעלת מנגנון המאפשר היפוך ב-180 מעלות, שנפתח רק מפנים החדר ובכך חוסך בשטח הפנים ומפנה מקום חיוני בחללים קטנים.

כבוגר המסלול לאינטראקטיב, שמחתי לראות עבודות רבות השנה. אך עלי לציין כי הצגת אפליקציות ל-iPhone ול-iPad באמצעות סירטונים או במחשב, פוגמת בהעברת החוויה ולא מספקת לצופה את היכולת לבדוק אותן לעומק.

נחקקו בראשי דברי הפרידה של איציק רנרט, ראש המחלקה לתקש"ח, לבוגרים החדשים: "זיכרו עד כמה חשוב המקצוע שנשמתכם מושקעת בו, זיכרו מי אתם ומדוע בחרתם בו. זיכרו זאת כאשר אתם עומדים מול לקוח, זיכרו זאת כאשר אתם עומדים מול המצפון המקצועי שלכם, כאשר אתם עומדים מול מסך או נייר ריק הממתינים לכם בכדי לעבור את הטרנספורמציה המופלאה מדומם לחי".

ואני אוסיף: אמן.