בשבע 503: קדימה הולכת אחורה

הח"כים שכמעט פרשו השבוע מקדימה ונסוגו ברגע האחרון, חושפים קצה קרחון של יריבויות פנים מפלגתיות בין היו"ר לח"כים

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' באב תשע"ב

 גם בליכוד היו שביקרו את ניסיון הפרישה, ואת עידודו של נתניהו למהלך | הגזרות הכלכליות שאישרה הממשלה באמצע השבוע עלולות לזרז את הקדמת הבחירות לאחר מושב החורף

עד לפני חודשים לא רבים, ייחל מספר 2 במפלגת קדימה דאז, שאול מופז, לפרישה של אחד מחבריו מהכנסת, כדי להכניס אליה את אחד האנשים הקרובים והנאמנים לו, אבי דואן. זה קרה בסוף חודש ינואר השנה, אחרי שח"כ אלי אפללו פרש לטובת תפקיד בכיר בקרן הקיימת, ומופז כבר החל לרקוח עם מי שהיה ראש מטה השטח שלו בבחירות 2008 את הצעדים שיובילו להדחתה של ציפי לבני בבחירות הפנימיות. דואן, האחרון ברשימת קדימה, הפך לאחד האנשים הקרובים ביותר למי שהפך לראשון ברשימה, לא מעט בזכות עברו כמנהל מטה הבחירות של מופז.

אף אחד לא היה מתייחס במיוחד לקשר בין השניים, אלא שדווקא הנושא הזה שיקף השבוע יותר מכל את מצבה של מפלגת קדימה. אפילו המקורב מספר אחת איבד אמון בחבר ובדרך, וניסה לערוק לליכוד.

"כאיש שקרוב מאוד לשאול מופז, אני יכול לספר כי בזמן שלבני עמדה בראשות המפלגה הרעיון לפרוש מהמפלגה עלה פעמים רבות. אני שומר על כבודו של מופז ונאמן לו, אך מזכיר שלפני שבועות אחדים הוא היה באותו מצב בדיוק", אומר השבוע דואן, וחושף את המצב ההפכפך והנזיל כל כך במפלגה, שעד השבוע שעבר היתה חלק מהקואליציה הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה.

"כל אחד בקדימה מנסה לייצר מפלגה משלו". פורשי קדימה

 "משחקי הכיסאות פוגעים בליכוד"

השבוע הזה החל במהלך שהיה אמור להחזיר את השליטה במערכת הפוליטית לידי הקואליציה בכלל והליכוד בפרט. גורם בכיר מאוד בקואליציה מספר ל'בשבע' איך הגיעו אחד אחרי השני ארבעה חברי כנסת למפגש לילי עם יו"ר הקואליציה זאב אלקין, ובו סיכמו על עריקה מקדימה וחבירה לליכוד, תמורת שורה של תפקידים. מצד קדימה שימש כשושבין השר לשעבר צחי הנגבי, שגם לו הובטח תפקיד בממשלה. "הנגבי חיפש כבר זמן רב את הדרך לחזור לליכוד, וניסה לעשות זאת בצורה הזו. אך גם חוסר ההצלחה יוביל אותו בסופו של דבר בחזרה למפלגה שבה צמח", מעריך הגורם.

אלא שבליכוד היו בטוחים שיש להם שבעה חברי כנסת, שמשמעותם התפלגות מקדימה על פי חוק שזכה לשם האבסורדי "חוק מופז", עם כל ההטבות האפשריות הנגזרות מכך. ברגע שהתפזר הערפל התבררה הטעות: ח"כ נחמן שי, שמשום מה שמו נקשר במהלך, כלל לא היה מעוניין להשתתף בו. ח"כ נינו אבסדזה רוצה להתפלג מקדימה, אבל בקבוצה אחרת בכלל. וח"כ יעקב אדרי, שכבר היה בצד השני, קיבל רגליים קרות. הוא ביקש וקיבל פגישה בהולה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והודיע לו כי החליט להישאר לפי שעה בקדימה, אבל להתמודד בבחירות הבאות במסגרת הליכוד. אדרי נבהל ככל הנראה מהביקורת החריפה שהוטחה בו אחרי שפורסם כי אמר שהוא מתכוון לעזוב כי "הליכוד תמיד היה הבית האמיתי שלי".

במערכת הפוליטית גורסים כי מי שהפסיד מהמהלך היתה רק קדימה, שממילא נמצאת במצב בעייתי. עם זאת בכירים בליכוד מתחו ביקורת גם על ראש הממשלה. אחד מהשרים אמר כי "ראש הממשלה פוגע בליכוד במשחקי הכיסאות הללו. לא היה שום צורך לצרף את פורשי קדימה לקואליציה, והעיסוק הזה בפוליטיקה הקטנה מציג את ראש הממשלה בצורה שלילית וגם לא מסייע תדמיתית לליכוד". שר אחר אומר כי "חלק מיועציו של נתניהו אובססיביים לגבי ענייני פירוק קדימה, ולא ברור מדוע, משום שהמפלגה הזו ממילא תתפרק, וחבל שטביעת האצבע של הליכוד תהיה על המהלך הזה".

צחי הנגבי, שכמעט ולא דיבר השבוע עם אמצעי התקשורת, אבל ניצל לשם כך את הרשת החברתית, רמז כי המהלך לא צלח משום שיותר מדי חברים בסיעת הליכוד דאגו למקומם בבחירות הבאות, במידה ויצטרפו עוד שבעה מתמודדים לרשימה העמוסה ממילא. אגב כך, יודעי דבר מספרים שאכן היו כמה חברים מתוך הליכוד שניסו לשכנע את הפורשים להישאר בקדימה, ולהסביר להם שאין סיכוי להצלחת המהלך.

ובחזרה לאבי דואן, שיחד עם עתניאל שנלר, יוליה שמאלוב ברקוביץ' ואריה ביבי, הפך לבעיה עבור יושב ראש קדימה. מופז קיבל מיועציו ומכמה מחבריו לסיעה את ההצעה לגרום להם לעזוב את המפלגה. הוא כינס מסיבת עיתונאים, ובה הודיע כי יבקש מוועדת הכנסת לסלק את ארבעת "המורדים" מהמפלגה. "אף אחד לא יוריד את קדימה על הברכיים. מי שרוצה להצטרף לממשלת נתניהו שילך עכשיו. אין לנו רצון שיישאר", תקף מופז, והצהיר כי "קדימה תמשיך לשרת את הציבור מספסלי האופוזיציה".

וכאן הגיע לשיאו הסכסוך בין שני החברים הטובים - מופז ודואן. יושב ראש האופוזיציה הטרי דרש מוועדת הכנסת לקיים דיון בסילוק "המורדים", אך לא טרח להגיע אליו. רביעיית הפורשים דווקא הגיעה וזעמה על עצם הדיון. החידוש המרכזי היה הדברים של אבי דואן: "נוהלו פגישות לנסות ולהתפלג. זאת האמת. היה ניסיון להתפלג מסיבות אידיאולוגיות וחשיבתיות. מסיבות שאתה יכול לתרום או לא לתרום במערכת הזאת. ידידי ישראל חסון היה בישראל ביתנו ועבר לקדימה. דיברתי עם מאיר שטרית על אפשרויות פילוג. בקדימה יש דינמיקה מאוד סוערת. אני באופן אישי לא הצבעתי מעולם נגד קדימה. אני ממייסדי קדימה. יושב הראש, מסיבות ביזאריות, בא להפיל את התיק באמירה של 'בואו נעיף אותם'. הוא רוצה לעשות תרגיל מנהיגות. מה יעשה בשבוע הבא כשיהיו עוד כמה מתפלגים?" תהה דואן.

כששאלנו אותו אם הוא מאוכזב, הוא הבהיר: "כבר כמה שנים אני אחד הקרובים ביותר למופז. הוא בחר בדרכו ואני בחרתי בדרכי. לא אוציא עליו מילה רעה, אבל הפגיעה הגדולה ביותר היא עצם העובדה שהוא גרר אותי לדיון מסוג זה, אחרי שאני עצמי שכנעתי אותו פעמים רבות לא לפלג את קדימה בתקופתה של ציפי לבני. הייתי מצפה ממנו למעט הגינות וברמה האישית אני מאוכזב מאוד, וכן – גם פגוע".
אבי דואן: כבר כמה שנים אני אחד הקרובים ביותר למופז. הפגיעה הגדולה ביותר היא שהוא גרר אותי לדיון מסוג זה, אחרי שאני עצמי שכנעתי אותו פעמים רבות לא לפלג את קדימה בתקופתה של ציפי לבני. הייתי מצפה ממנו למעט הגינות וברמה האישית אני מאוכזב מאוד, וכן – גם פגוע

למהלך הזה יש השלכות ובמיוחד על קדימה. ח"כ עתניאל שנלר כבר הצהיר כי בבחירות הבאות ינסה לרוץ ככל הנראה במסגרת הליכוד, על אף שגם הוא היה מהתומכים הבולטים במופז. שנלר הוא גם היחיד שהתייצב לדבר אחרי כישלון המהלך: "היו לחצים כבדים על חברי כנסת, והמהלך הזה טורפד. רואים אצל רבים מאנשי קדימה את הרצון לשינוי ואת תחושת אי הנוחות מהמתרחש. רבים מהחברים חושבים שהיציאה מהקואליציה היתה טעות", מסביר לנו שנלר, מהתומכים הנלהבים של המהלך לצירוף קדימה לממשלה, ומוסיף: "לא דיברנו על תיקים, לא ביקשתי ולא קיבלתי דבר. רציתי לייצר שינוי מסיבות אידיאולוגיות, ובינתיים, עם דגש על המילה הזו, אני חלק מקדימה".

מח"כ אריה ביבי נשמעו גם כן מילים קשות ביותר על התנהלותו של מופז בחוק הגיוס. "הוא לקח אנשים ללא ניסיון אמיתי (יוחנן פלסנר, נ"ק), לנהל משא ומתן שצריכים לנהל אנשי מקצוע. ניסו להשיג שם הישגים פוליטיים במקום לדאוג באמת לסוגיית הגיוס", האשים ביבי בראיון לתחנת הרדיו החרדית 'קול ברמה', רגע לפני שנעלם כמעט לגמרי מהנוף התקשורתי בהמשך השבוע.

המצב במפלגה לא נרגע גם אחרי המהלך הזה. לקראת סוף השבוע נראה היה כי דווקא חיים רמון מצליח לגבש קבוצה של שבעה חברי כנסת, במטרה לייצר מפלגה חדשה שבראשה תעמוד לא אחרת מאשר ציפי לבני. רמון מנסה להניע את המהלך הזה כבר חודשים ארוכים, ואחד מחברי הכנסת של מפלגת קדימה אמר לנו השבוע, ספק בייאוש: "ראו כי טוב, שיש אפשרות להתפלג בלי לשלם את הדין, וכל אחד מנסה לייצר את המפלגה שלו". מה יישאר מקדימה בעוד כמה חודשים, אנחנו שואלים אותו, והוא עונה: "לצערי, אני לא בטוח שיישאר שלד אמיתי וראוי שיאפשר לנו להיות מפלגה משמעותית בכנסת הבאה".

בחירות בפתח

אלא שבכך לא תמו הסערות הפוליטיות של השבוע הזה. בסביבתו של נתניהו מעריכים שהבחירות קרבות, ולא בגלל בעיות פוליטיות אלא דווקא בשל ענייני תקציב. ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ נועדו ביום שלישי השבוע, ואחר כך פרסמו שורה של צעדים כלכליים שיובאו לאישור הממשלה בשבוע הבא, ביניהם העלאת המע"מ, העלאת מיסים נוספים וקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, שמעוררים זעם רב בקואליציה.

הראשונים להביע את התנגדותם בנושא היו שרי ש"ס. השר אלי ישי אמר כי "ש"ס תתנגד לגזירות הכלכליות החדשות כפי שהוצגו. אשר על כן, בשעה לא פשוטה זו למשק הישראלי, בכוונתי להציע כי יוגדר מע"מ שונה על מוצרי יסוד כמו מים, חשמל, לחם ושאר המוצרים הנדרשים לקיום שגרה יומית ראויה ומכובדת, וזאת לצד עלייה אפשרית של המע"מ על מוצרים שנחשבים כמותרות". מהדברים הללו עולה כי ש"ס תיאבק נגד הגזירות אבל לא תפיל את הממשלה בגללן. גם השר אטיאס אומר דברים ברוח דומה. ש"ס מתואמת גם עם חברי הכנסת של יהדות התורה שמתנגדים למהלך, אבל יהיו מוכנים לנוסחת פשרה.

מי שזועם על כך שלא עודכן ורומז שהבעיות יבואו מצידו, הוא השר אביגדור ליברמן. "אני מצפה שלפני הכרעות מסוג זה, מישהו לפחות יתייעץ עם המפלגה השנייה בגודלה בקואליציה ויעדכן אותנו בנושא", אמר ליברמן.

אחד מחברי הכנסת בליכוד, הנחשב ממקורבי נתניהו, העריך בצהרי יום רביעי השבוע כי למרות שאף מפלגה לא תפיל את הקואליציה על נושא הקיצוצים, הרי שהעברת התקציב תקשה על נתניהו אם לא ילך לבחירות. אותו חבר כנסת צופה כי נתניהו ימתין לתחילת מושב החורף ואז יקרא לבחירות בזק, שייערכו בתחילת השנה האזרחית הבאה. להערכה הזו שותפים גם במפלגות אחרות: שלי יחימוביץ' כבר קראה השבוע לנתניהו אין ספור פעמים ללכת לבחירות, וגם אמרה שאין לה בעיה לאמץ לקראתן חברים מקדימה שיבקשו לפרוש, והאג'נדה שלהם מתאימה למפלגת העבודה.

יועציו של נתניהו ממתינים להתפתחויות נוספות. בשבוע שבו חוק טל הפך לנושא הפחות בוער במערכת הפוליטית, הם מעדיפים לעבור את פגרת הקיץ ובמהלכה לתכנן את המשך צעדיהם. בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה רווחת ההערכה שהקואליציה הנוכחית יציבה ביותר, אבל שנתניהו, שרוצה כאמור להרחיב את הקונצנזוס סביבו, ילך לבחירות כדי לחזור שוב עם קואליציית ענק מקיר לקיר, שתאפשר לו לעשות כרצונו אחרי הבחירות הבאות.