בשבע 503: על סדר היום

'קדימה' לא רצתה להגיע לפתרון בסוגיית הגיוס

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' באב תשע"ב

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה)

בדקת את סוגיית החלופה לחוק טל עם השר יעלון. הצלחת להבין למה פרשתם מהקואליציה?

"אני יודע מה לא היתה הסיבה. ברור לי שחוק טל לא היה הסיבה לפרישה הזו".

הסבר.

"הפערים בין 'קדימה' לליכוד בסוגיה הזו קטנים מהפערים שבין מפלגות הקואליציה. כשהפערים קטנים כל כך, אין שום סיבה לפרוש. 'קדימה' ביקשה גיוס בגיל 18 בחוק ושיהיה ניתן להתגייס עד גיל 22, וזה מה שהחוק מציע. הלוגיקה בחוק היא שכשם שיש מכינות, עתודות, שנות שירות ומסגרות נוספות, תהיה גם מסגרת שאותה אני מכנה 'עתודה תורנית'. אם כן, אין חילוקי דעות לגבי גילאי הגיוס. 'קדימה' גם מסכימה למסלולים ייעודיים שיאפשרו שמירה קפדנית של אורח החיים החרדי, בנושאי הפרדה בין גברים לנשים, כשרות וכו'. אז גם זו לא הסיבה לפרישה. יש גם הסכמה לכך שתישאר קבוצה שתורתם אמנותם".

אז בכל זאת, איפה ההבדל?

"יש שאלה נוספת, אם יהיה שירות לאומי או לא, ו'קדימה' מסכימה שיהיה שירות לאומי. ההבדל הוא שאנחנו, התומכים בהצעת החוק של הממשלה שעסקתי בה רבות וסייעתי לגיבושה, סבורים שנוריד את גיל הפטור מ-28 ל-26. מגיל 22 מי שלא ירצה להתגייס יוכל לשרת בשירות לאומי, ואם כנים אנחנו אז שירות לאומי הוא חלק מהשותפות בנטל. הוויכוח הוא אם גיל 26 או פחות מכך. זה לטעמי ויכוח חסר משמעות. בשאר העניינים הקריטריונים זהים בין הציבור החרדי לשאר האוכלוסייה. נורמת 75 אחוזי הגיוס תהיה גם אצל החרדים. כל הסנקציות שחלות על כל אזרח יחולו גם על החרדים כמו גם הזכויות שיהיו זהות. אין כמעט הבדל".

אז פתור לי את חידת הפרישה המוזרה הזו.

"ההבדל האמיתי הוא במוטיבציה לחוק. בעוד שבליכוד, ואני מסכים לכך במאה אחוז, סבורים שהסיבה לחוקק את החוק אינה רק חובת השירות הצבאי או האזרחי, אלא הכנסת כלל הציבור הישראלי למעגל השותפות בין בעבודה, בכלכלה, בהשכלה, בתרבות, בלימוד התורה וגם בשירות, ולכן אני סבור שהחוק הזה חיוני. מאידך, 'קדימה' לעניות דעתי כלל לא התכוונה להגיע לתוצאה. בשבועיים האחרונים חשתי מרומה. 'קדימה' מצאה שאין לה דגל ובחרה להיכנס לממשלה כדי להניף דגלים שאם יתקבלו במלואם יביאו לקרע עם החרדים, לשותפות בין המפלגות שאינן דתיות או חרדיות ויצירת מה שנקרא משום מה 'סדר יום חברתי'. ממילא יהיה בכך סוף לשותפות ההיסטורית בין הליכוד לחרדים. קדימה התכוונה לנצח בכך שתקבע סדר יום וגם תבודד את החרדים ממוקדי ההשפעה. אם לא יתקבלו הדגלים יוכלו להניף אותם ולטעון שיצאו למאבק, ולראיה הקמפיין החדש על האוטובוסים".

יש הוכחות לניתוח הזה שלך?

"העובדה שמופז פחד פחד מוות שמא מישהו ייכנס ויבחן את הדברים וינסה להגיע לפשרה. פעמיים הוא גער בי כשהעליתי פתרונות. טענתי שמדובר בפערים קטנים וניתן לגשר עליהם. חשתי שהוא לא רוצה לשמוע, כי הוא לא רוצה להגיע לפתרונות. זו הסיבה לכך שהוא הכין את הפרישה, הסלוגנים והקמפיין שלושה-ארבעה ימים לפני ישיבת הסיעה. לא היה כאן ניקיון אלא מהלך של הונאה שאולי מתאים למאבקים צבאיים, בהיות מופז גנרל, אבל עבורי כשם שהמשרתים הם אני כך גם החרדים הם אני. אנחנו אותו גוף ואיבר לא מכה איבר אחר. עבור 'קדימה' חלק מאיבריה של החברה בישראל הם אויב ולא שותף. לכן אין לי ספק שמלכתחילה 'קדימה' לא רצתה להגיע לפתרון".

הדברים לא היו ברורים מראש? לא מעט פרשנים ראו בכניסה לקואליציה תרגיל שנועד בסך הכל להפיח חיים במפלגה המתרסקת שלכם.

"אני לא פרשן. אני אדם מאמין ביושרה ובכנות. שילמתי מחיר כבד תמורת היושרה וכך ראוי שיהיה. נתתי אמון מלא במהלך הכניסה לממשלה. ראיתי בעצם התמיכה בממשלה חובה. גם אם יש בינינו חילוקי דעות, יש להבין שאין לנו מדינה רזרבה. אחריף ואומר שמי שלא מבין שצריך לפעול בנמרצות לשלמות העם ואחדותו לא ראוי להיות מנהיג".

ומנגד מופז מאשים אתכם בשחיתות, במכירת ערכים ובשוחד פוליטי.

"אלו ביטויים של מצוקה. אני רוצה להיות זהיר ולא ללכת רחוק מדי בביטויים של לשון הרע, אבל יש כאן ראש מפלגה של 28 מנדטים שירדה לחמישה עד שבעה מנדטים, והוא במצוקה. אני מבין את זה ולמרות שנפגעתי ונעלבתי מהדברים אני מוחל וסולח לו".

הוא גם מאשים את צחי הנגבי בהובלת המהלך כדי לקדם תקיפה באיראן ובכך להפקיר את ביטחוננו ועתידנו.

"אתייחס לדברים בצורה מקצועית ופחות פוליטית כמי ששימש ממלא מקומו של הנגבי כיו"ר ועדת חוץ וביטחון, וכמי ששש שנים היה בוועדת חוץ וביטחון עד שהודחתי משם בגלל שעמדתי על עמדותיי בשאלות של אמונה. הדילמה היא אם לחיות במזרח תיכון מגורען עם המשמעות הרוחביות לכך, או לקבל החלטה שלא לקחת סיכון על עצם קיומנו, ועושים כל מאמץ למנוע נשק גרעיני גם במחיר של מלחמה באזור. החלטה גורלית כל כך חייבת להתקבל בממשלה רחבה ככל האפשר. החלטת מופז לצאת מהממשלה בימים כאלה היא חוסר אחריות לאומית והפקרות מובהקת. בצמתים קריטיים כאלה פוליטיקה לא רלוונטית".

אני מזכיר שהאיש הזה שאתה מאשים אותו בחוסר אחריות היה רמטכ"ל.

"וגם שר ביטחון".

קצת מדאיג שאדם כזה מתנהל כך.

"את זה אתה אמרת, אבל אוסיף ואאזן. יש למופז זכויות עצומות בתחום הביטחון ואת הזכויות הללו אסור לקחת ממנו. מופז מתאים לעסוק בסוגיות שהוא מבין בהן הרבה יותר מהסוגיות הפוליטיות".

אני שומע שכעת אתה בדרך לליכוד.

"לא. אני לא שמעתי על זה. היום אני חבר ב'קדימה'. נכון שקשה לי מאוד ב'קדימה' כי זו מפלגה שעברה מהמרכז-ימין שמאלה. כל כניסתי נבעה משאיפה למנוע מלחמת אחים. כשראיתי שבהפגנה בכפר מימון היו רק חובשי כיפות החלטתי להיענות לבקשתו של שרון להיות גשר בין חלקי העם, ועל הגשר הזה כולם דורכים וקשה להיות גשר. בממשלת אולמרט, מאז הבחירות לא היו עימותים עם החרדים או עם המתיישבים בזכות העבודה שלנו וההבנה שצריכים לחיות בהרמוניה".

היה אירוע עמונה.

"עמונה, להזכירכם, היתה כחודשיים לפני הבחירות. בבחירות האחרונות חלק ממצביעי 'קדימה' חזרו לליכוד. הבוחרים בי הפכו לשמאל, למרץ ומפלגת העבודה. זו לא אותה 'קדימה' שהכרנו וכעת אני נאבק כי אני חש בודד בתפיסת המרכז-ימין, אבל אני עדיין ב'קדימה' על פי החוק. היו ניסיונות פרישה שלצערי לא צלחו, אבל כל עוד אני ב'קדימה' אסור לי על פי החוק להזדהות עם מפלגה אחרת כלשהי. אם אזדהה ניתן יהיה למנוע ממני את העשייה הציבורית. ישנן מספר מפלגות שאוכל לחוש שאוכל לתרום דרכן. הבית היהודי היא מפלגה חשובה שיכולה להתאושש, האיחוד הלאומי היא מפלגה עם חשיבות גדולה, והליכוד מפלגה חשובה וראש הממשלה מצוין. ואם תהיה לי הזכות להתמודד באחת המפלגות הללו, אני חושב שכל אחת ראויה. לגבי הליכוד זו מפלגה שאראה ככבוד גדול אם יאפשרו לי להתמודד בה".