בשבע 504: חסידי ולעניין

עם קצת יותר מדי אידיש, שלומי טויסיג עושה מוסיקה חסידית כמו פעם בהפקה מקצועית ומהנה

אמציה האיתן , י"ד באב תשע"ב

לצערנו, המשיח עדיין לא הגיע ובית המקדש עדיין בחורבנו, אבל מה לעשות והנשמה היהודית לא מסוגלת לשרוד יותר משלושה שבועות ללא מוסיקה קצבית ושמחה (וכשמדובר בבת שלי – שלוש שעות). יסלחו לי כל יוצרי המוסיקה האלטרנטיבית, המקורית, הייחודית והבלתי קונבנציונלית, אבל הפעם אנחנו נשארים בגבולות הקלאסיקה החסידית. לא פעם הדגשתי שתמיד יש מקום נרחב בלבנו לאותה מוסיקה חסידית שעליה גדלנו. זאת שאינה מנסה ליצור את התווים מחדש או לבנות סולמות מוסיקליים בלתי אפשריים. השירה החסידית הקצבית בקצב ארבעה רבעים פשוט, או זאת הרגועה בקצב הוואלס המוכר משעת סעודה שלישית – כל אלה יישארו תמיד נצרכים ומתבקשים. בכוונה לא השתמשתי במילה 'בנאליים', ולא בגלל שאינני יודע איך כותבים אותה בדיוק בעברית, אלא בגלל שזו מילת ביקורת שאף פעם אינך צריך להסביר אותה, ולכן גם לא ניתן להתמודד איתה. מבחינתי, ברגע שהמוסיקה נעימה לאוזן, ההרמוניות נשמרות והליווי לא נעשה בצורה מרושלת, הרי שכבר יצאנו מגדר של בנאלי, ונכנסנו למקום שבו לכל אחד יש זכות להביע את טעמו המוסיקלי.

את הימים שלאחר בין המצרים אני מתכבד לפתוח באלבום קלאסי, רחוק מאוד מלהיות בנאלי, שמכניס אותנו בקלות לאווירה חסידית שמחה ומהנה. את האלבום הקודם שלו הוציא שלומי טויסיג לפני כשלוש שנים, ומאז רק הלך והשתבח. לשווא תחפשו את שמו של האלבום החדש, מכיוון שהוא הלך על הקו המודרני של שם הזמר והמספר הסידורי. מדובר אם כן, באלבום 'טויסיג 2' המביא אלינו היישר מאמריקה הרחוקה את קולו הנעים של שלומי טויסיג ואת ההפקה המאוד מקצועית של 'טים פרודקשן'.

השירים הולחנו בידי השמות המוכרים לכולנו (לפחות לאלה שטורחים לקנות אלבומים מקוריים וגם לקרוא את מה שכתוב בחוברות המצורפות). טויסיג משמיע את הלחנים של פינקי וובער, איצי ולדנר, יוסי גרין ואפילו ליפא שמעלצר. יש כאן מינון נכון של שירים קצביים ושקטים, אבל קצת יותר מדי אידיש, עבור אחד כמוני שמבין "גורנישט מיט גורנישט" באידיש.

אחד השירים השקטים והיותר מרגשים באלבום הוא 'ירושלים' בלחן של פינקי וובער, ואין יותר מתאים מלהיפרד בשיר המתפלל לבניינה המחודש של ירושלים, במהרה בימינו אמן!

'טויסיג 2', שלומי טויסיג

seret@etrog.tv