בשבע 504: כך עושים כולם

חיכוכים בין בני זוג סביב שטיפת כלים, שופינג וניקיון? רחלי מושקוביץ ובעלה עשו מזה הצגה מצחיקהעתיה זר , י"ד באב תשע"ב

כל זוג שנשוי יותר מחודש נוכח לגלות שהזוגיות האמיתית מורכבת מעט יותר מן הציור הרומנטי. פה ושם חיכוכים, לפעמים מריבות, ציפיות ואכזבות. אז כן, אנחנו יודעים ש'ככה זה אצל כולם', אצל מי יותר ואצל מי פחות, אבל ההצגה 'בינינו', ללא ספק, מפתיעה. 

הקונפליקטים שחשבת שהם בינך לבין בעלך בלבד, לובשים צורה ומקבלים חיים על הבמה, לפני קהל נשים שנדמה, לפי גלי הצחוק, כי כל אחת מהן רואה את עצמה ואת בן הזוג שלה שם במקום השחקנים. לפחות בחלק מההתרחשויות. 'בינינו', מבית תיאטרון 'לחישה', היא הצגה חדשה שפתחה הקיץ בסיבוב הופעות. השחקנים בהצגה הם בני הזוג אורן ורחלי מושקוביץ, וזו ההצגה הזוגית השנייה שלהם (אחרי 'הרי את מבוקשת').

הצופות בהצגה יפגשו את אבי ונעמה זהבי, בני זוג דתיים רגילים, ואת הדברים הקטנים שקורים להם ביומיום. את נעמה המספרת בהתלהבות לחברה בטלפון על בן הזוג המדהים שלה, וכשהוא מגיע הביתה היא מזכה אותו בניד ראש וממשיכה בשיחה; את אבי שמחליט לפתוח קונדיטוריה עם הילדים שבוע לפני פסח; נעמה שהולכת לקנות בגד וחוזרת עם עשרים שקיות, למרות האוברדרפט בבנק, ומסבירה לאבי ש"אשה צריכה להרגיש טוב. זה הרבנית ימימה מפורש".

אבי, שרוצה לחסוך כביסה לנעמה ומשכיב את הילדים על מיטות בלי סדינים, ועוד התרחשויות שחולפות לעיתים כמעט בלי שנקדיש להן תשומת לב, אך מספיקות להותיר מישקע מריר בלב. אחת ההתרחשויות שלכדה את תשומת ליבי היתה כשנעמה אמרה לאבי: "יש כלים בכיור" והוא ענה "אני רואה". היא אומרת: "ואני עייפה", והוא: "אז תשטפי אותם מחר". וכשהיא כועסת שהוא לא שוטף, הוא אומר "אבל לא ביקשת!" (תחליטו לבד למי הביקורת רומזת). 

נפגוש גם את האשה שמתאפרת ומתלבשת יפה לפני שהיא יוצאת לעבודה, בדיוק אחרי שבעלה יוצא מהבית, כמובן. וכשהוא חוזר הוא רואה אותה בפיג'מה (הוא אפילו לא יודע שיש לה עדשות), וכן, גם את הציפייה שלה ממנו שיקנה לה מתנה, אבל היא לא מבקשת כדי שזו תהיה הפתעה...

רחלי מושקוביץ, מנהלת התיאטרון והשחקנית הראשית בו, מספרת שההצגה נולדה במהלך השנה הזו, שבה למדה העשרה זוגית, והנושאים שעלו במהלך הלימודים היו חומר ש"פשוט דרש שיכתבו ממנו הצגה".

המוזיקה המקורית והמישחק המוצלח מבטיחים לצופות חוויה מענגת, ובכלל, לראות את הקונפליקטים שבאופן טיבעי צצים בחייהם של בני זוג, בצורה הומוריסטית שממחישה את השוני בין גבר לאשה, הופך אותם למחויכים ופשוטים יותר. נראה לי שכל מי שתצפה בהצגה הזו תתייחס אחרת לחיכוכים שצצים באופן טיבעי בין בני זוג. אולי הם פשוט ייראו לה משעשעים יותר.