בשבע 504: מושלים בכיפה

פרויקט מיוחד | מאה הדתיים-לאומיים המשפיעים בישראלעדי גרסיאל , י"ד באב תשע"ב

 כבר עשר שנים 'בשבע' מסקר עבורכם את מה שקורה בישראל, עם דגש על ההיבט המגזרי הדתי-לאומי. כסוג של סיכום לעשר השנים הללו, אנו שמחים להגיש לכם את הפרויקט החגיגי של מאה האישים המשפיעים במדינה מהמגזר הדתי-לאומי. התמונה המלאה של מאה האישים ופועלם מצטרפת לפאזל מרשים שממחיש את השתלבות הציבור הסרוג כמעט בכל מוקדי ההשפעה וקבלת ההחלטות במדינה. יש לקוות שההמחשה הזאת תדחוף ליותר מעורבות ויותר נטילת אחריות על פניה ועתידה של ישראל.

העקרונות שעמדו לנגד עינינו בהרכבת הרשימה:

·      זה לא פרס ישראל על מפעל חיים אלא צילום מצב. הרשימה משתדלת להציג את האנשים והנשים המשפיעים ביותר בנקודת הזמן הנוכחית. בהתאם לכך, למשל, אלוף משנה בצה"ל בהווה ייחשב משפיע יותר מאלוף בדימוס.

·      לא הבדלנו בין מי שעיקר השפעתם בתוך המגזר הדתי-לאומי למי שמשפיעים מחוצה לו. כמובן, ככל שההשפעה יותר נרחבת ומקיפה כך גוברים הסיכויים להיכנס לרשימה.

·      נכנסו לרשימה רק מי שהם בעלי השקפה והשתייכות מגזרית דתית-לאומית. מי שמזוהה עם מגזר אחר או מקפיד לברוח מזהות מגזרית - מקומו ברשימות אחרות.

·      "משפיע" אין משמעותו בהכרח משפיע לטובה. גם השפעה שהיא לא ממש חיובית, לפחות לפי השקפתנו, נחשבת להשפעה. ההיכללות ברשימה היא סוג של ציון לשבח ברוב המקרים, אבל בהחלט לא בכולם.

·      אין בכוונתנו להציג דירוג פנימי של משפיעים יותר ופחות בתוך מאה הנבחרים. חילקנו אותם לפי קטגוריות והצגנו בסדר אקראי. המספרים הם מספרים סידוריים לצורך התמצאות בלבד.

·      הרבינו לבדוק ולהתייעץ ועמלנו קשות שלא להשאיר בחוץ אף איש או אישה שמקומו ברשימה. יחד עם זאת, אנו מודעים לכך שדיוק מוחלט הוא בגדר משימה בלתי אפשרית. לכן השארנו משבצת אחת פנויה, שאותה אתם חופשיים למלא כרצונכם. אנו מתנצלים מראש, אפילו מתנצלים מאוד, בפני כל מי שמרגיש נפגע מכך שלא נכלל ברשימה, ומקווים שזה רק יגרום לעשייה נוספת שלא תשאיר מקום לספקות לקראת הרכבת הרשימה הבאה.

השתתפו בפרויקט: עדי גרסיאל, חגית רוזנבאום, עפרה לקס, יאיר שפירא, אבי סגל, שלמה פיוטרקובסקי, רבקי גולדפינגר, עמנואל שילה.

 

רבנים

הרב שמואל אליהו

מכהן כרב העיר הצפונית צפת, אבל מצודתו פרושה בכל הארץ. חבר מועצת הרבנות הראשית, תומך נלהב בגרעינים תורניים ובפעולות לקירוב רחוקים ו פעיל מרכזי גם בתחום הכשרות. בגלל נועם הליכותיו וזכות אבותיו מצליח לבטא דעות תקיפות ולהישאר רצוי ומקובל גם על מי שלא מסכימים איתו.

הרב יעקב אריאל

רב העיר רמת גן ונשיא ישיבת ההסדר המקומית, נשיא ארגון רבני צהר ומכון 'התורה והארץ' ומראשי 'פורום תקנה'. בתוקף מעמדו כפוסק בכיר בעל השקפת עולם מקיפה, ובזכות דעותיו ששומרות מרחק מן הקצוות, דעתו נשמעת ברוב חוגי הציונות הדתית, שנחלה אכזבה מרה כאשר לא נבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל.

הרב חיים דרוקמן

גם כשגילו נושק לשמונים, ראש ישיבת 'אור עציון' ומוסדותיה ממשיך בפעילותו המסורה והנמרצת, המשתרעת על תחומים רבים ותפקידים שונים: ראש ישיבות בני עקיבא, חבר דומיננטי בהנהלת איגוד ישיבות ההסדר, ראש מינהל הגיור (עד לא מכבר) ועוד. ביום העצמאות האחרון קיבל פרס ישראל על מפעל חייו.

הרב צבי ישראל טאו

עבור אלפי תלמידים ורבניהם הקשורים ל'ישיבות הקו', תלמידו המובהק של הרצי"ה קוק והמנהיג הרוחני של ישיבת 'הר המור' הוא הסמכות הקובעת ב'הלכות ציבור' ובענייני חינוך, אמונה ומחשבה. מלחמותיו נגד השפעת האקדמיה וכספי האיחוד האירופי בתוך הציבור הדתי-לאומי הביאו אותו עד לכדי תמיכה פוליטית במפלגת ש"ס.

הרב דב ליאור

המרא דאתרא של קריית ארבע-חברון וראש ישיבת ההסדר 'ניר' נחשב בעיני רבים לגדול הפוסקים מבין רבני הציונות הדתית. דעותיו התקיפות בענייני ארץ ישראל, שאותן הוא מבטא ללא מורא, עמדו בדרכו לתפקידי רבנות ודיינות בכירים, ואפילו הביאו אותו לחקירות משטרה, שרק העלו את קרנו בעיני מעריציו.

הרב אהרן ליכטנשטיין

המנהיג הרוחני הבולט בישראל של זרם האורתודוקסיה המודרנית ברוח חותנו, הרב סולובייצ'יק. כאחד מגדולי וזקני הרבנים בציונות הדתית וכמי שרבים מתלמידיו משובצים בעמדות מפתח, זוכה ראש ישיבת 'הר עציון', ממייסדי 'מימד', להשפעה והקשבה גם בקרב מי שאינם שותפים להשקפת עולמו או לדעותיו הפוליטיות.

הרב זלמן ברוך מלמד *

תחת נשיאותו של ראש ישיבת בית אל ורב היישוב, מבכירי תלמידיו וממשיכי דרכו של הרצי"ה קוק, עומדים עוד מוסדות חינוך מצליחים וגם כלי תקשורת פופולריים (ביניהם 'בשבע'). השפעתו הפוליטית הגיעה לשיאה כשנאמנו יעקב כ"ץ הוצב בראש 'האיחוד הלאומי'. פועל רבות לאיחוד השורות בעולם התורה הציוני ובפוליטיקה הדתית-לאומית.

גילוי נאות: קשור לרשת התקשורת של 'בשבע'

הרב יעקב שפירא

ראש ישיבת הדגל של הציונות הדתית 'מרכז הרב', וחבר מועצת הרבנות הראשית. ביום ירושלים מארח בישיבתו את ראש הממשלה בעצרת ההודיה המסורתית. בזכות הקשרים המצוינים שרקם כיד ימינו של אביו הגר"א שפירא זצ"ל, מוזכר שמו כמועמד לתפקידי רבנות בכירים שיהיה מוסכם גם על החרדים.

חינוך

הרב איתן אייזמן

כשבוגרי ישיבת 'מרכז הרב' חיפשו בית ספר לילדיהם, הם הקימו את רשת 'נעם' שהתרחבה גם ל'צביה'. הרב איתן אייזמן, מהיוזמים והמקימים, עומד בראש הרשת כבר 40 שנה, מוביל חינוך של עשרת אלפים תלמידים ב-50 מוסדות, מעכו ועד רבבה, ומשפיע על ההתקדמות התורנית של כל מערכת החינוך הממ"דית.

ד"ר אמנון אלדר

אם פעם תיכונים דתיים היו שם נרדף לרמה לימודית ודתית נמוכה, היום המצב השתנה פלאים, לא מעט בזכות רשת אמי"ת, בראשה עומד אמנון אלדר כבר 9 שנים. הרשת מחנכת 20 אלף תלמידים, בכל הגילאים, מאוכלוסיות מוחלשות וחזקות תוך חינוך למחויבות דתית מבחירה ומצוינות מדעית.

דני הירשברג

האיש, חולצת התנועה והשפם, חבר מילדות בתנועת הנוער שאותה הוא מנהיג. בדרך נירשם עשור של תפקידים בהנהלה הארצית וגם פעילות בישיבות של מרכז ישיבות בני עקיבא, והיום השפעה רבה שלוחה לאלפי בני הנוער החביב, 90 אלף ליתר דיוק, דרך פרויקטים חברתיים ומסלולי הגשמה.

אברהם ליפשיץ

רק לפני שנתיים עלה אברהם ליפשיץ לירושלים לנווט את ספינת החמ"ד במים הסוערים של הד"לים והחרד"לים, וכבר - ביטול בחינות כניסה, שינוי תוכניות לימודים ומיפגש עם התלמידים בחופש. בכובע שלו יש עוד הרבה שפנים ותוכניות, ועשרות אלפי התלמידים, המורים והמפקחים מרגישים אותו היטב.

הרב אלי סדן

לפני חצי יובל כמעט שלא היו קצינים דתיים בצה"ל, והכיפות נשרו בקצב מראשם של החיילים. אבל אז הקים הרב אלי סדן את מכינת 'בני דוד', שהביאה למהפכה בצבא ובאמונת המשרתים בו, ולהולדת מכינות נוספות. מוסדות 'בני דוד' מונים היום כ-500 תלמידים בכמה מסלולים, והיעד הבא הוא השירות הציבורי.

צבי פלג

כל תלמיד עשירי במדינת ישראל לומד ברשת החינוך של רשת 'אורט' שקוריה מאגדים היום 201 מוסדות לימוד בכל הגילאים והמגמות, משלומי שבצפון ועד אבו בסמה שבדרום. ההגה של הרשת מצוי כבר עשור בידי צבי פלג, איש הציונות הדתית שמקדם מצוינות אבל מתעקש לבסס את החינוך על מורשת וערכים.

מירי שליסל

מירי שליסל נכנסה לתפקיד הפיקוח על התנ"ך לפני שנה וחצי וכך הפכה לאישה הראשונה בחמ"ד שמפקחת על מקצוע קודש. השינויים שהכניסה בדרכי הוראת ספר הספרים גורמים למלחמות בכל רחבי המגזר, שלא פוסחות גם על רבנים נכבדים. כרגע לא ברור איך ייסגרו הדברים, מה שבטוח, היא עוררה דיון חשוב.

הרב יובל שרלו

ראש ישיבת פתח תקווה וחבר דומיננטי בהנהלת 'צהר' הוא הוגה וכותב פורה בהלכה, במחשבת ישראל, בתנ"ך ובנושאים אקטואליים, המייצג את פני היהדות כפי שנותני הטון בחברה החילונית ואנשי האגף המתון והפתוח בציונות הדתית אוהבים לראות אותה. מחלוצי תופעת השו"ת באינטרנט שקנה לו מעריצים נלהבים לצד מתנגדים חריפים.

ביטחון

אופק בוכריס

 אלוף משנה אופק בוכריס הוא דוגמה ל'השתלטות' הכיפות הסרוגות על הקצונה הקרבית. בוכריס, שעשה את רוב תפקידיו בגולני, זכה לצל"ש הרמטכ"ל על לחימתו במבצע חומת מגן, שבמהלכה נפצע קשה. לאחר שיקום חזר לצבא, פיקד על חטיבת גולני ובימים אלה ימונה למפקד עוצבה בצפון.

יורם כהן

יורם כהן, בוגר 'מדרשיית נעם' טיפס במעלה ההירכיריה המבצעית של השב"כ עד שהגיע לפני כשנה לראש הפירמידה. כהן, איש שטח שנחשב לאחד מאבות ההצלחה של חיסול הטרור מיו"ש בשנים האחרונות, הוא חובש הכיפה הראשון שמונה לראשות שירות הביטחון הכללי.

יאיר נוה

האלוף יאיר נוה מכהן כיום בתפקיד הבכיר ביותר אליו הגיע קצין דתי: סגן הרמטכ"ל. נוה אמנם ספג ביקורת חריפה על תפקודו באירועי הגירוש ובפינוי מעמונה, אולם זכה להערכה על לחימתו המוצלחת בטרור בתפקידו כאלוף פיקוד מרכז.

יעקב עמידרור

האלוף חובש הכיפה ראשון בצה"ל, יעקב עמידרור, שכיהן גם כיו"ר הוועדה לבחירת מועמדי 'הבית היהודי', היה בין הקצינים הבכירים הבודדים שלא היססו לבקר את תוכנית ההתנתקות לפני שיצאה לפועל. לפני שנה מונה לתפקיד בעל חשיבות אסטרטגית רבה: ראש המטה לביטחון לאומי.

פוליטיקה

יולי אדלשטיין

אסיר ציון לשעבר בברית המועצות שמצא את דרכו אל היהדות, הציונות וההתיישבות בגוש עציון. שר הקליטה בעבר ושר ההסברה והתפוצות בהווה הוא הוותיק והבכיר בקבוצת חברי הכנסת הסרוגים בליכוד, וקול בטוח בממשלה בעד ההתיישבות וארץ ישראל.

אורי אורבך

המועמד הבטוח להיכלל ברשימה בקטגוריה התקשורתית ייכנס אליה גם בכובעו החדש כפוליטיקאי, בעיקר בזכות היותו לשון המאזניים בתוך סיעתו, שדוחף לרשימה משותפת עם האיחוד הלאומי, ואף הכריע את הכף לטובת עריכת בחירות מקדימות (פריימריז) לראשונה בתולדות המפד"ל. ניבחר לאחרונה גם לתפקיד סגן יו"ר הכנסת.

זבולון אורלב

הוותיק מבין הנציגים הסרוגים בכנסת מכהן בה לא יותר מ-13 שנים, אך ניסיונו ומיומנותו הפוליטית נאספו גם מתפקידים קודמים בשירות המדינה והמפלגה. לאחר התנגשויות מול ראשי מפלגתו בעבר ובהווה, הודיע שהפעם הוא הולך על כל הקופה: או שייבחר בפריימריז למספר 1 ברשימה, או שיפרוש מהכנסת.

זאב אלקין

הח"כ האלמוני שעבר מקדימה לליכוד התגלה כפוליטיקאי רב כישורים שמנהל את אחת הקואליציות היציבות בתולדות המדינה. נחשב למי שלתמיכתו או התנגדותו יש מישקל מכריע לגבי גורלן של הצעות חוק. כיו"ר השדולה למען ארץ ישראל ניקלע למתיחות עם נתניהו בסוגיית חוק ההסדרה, אך עדיין נחשב מועמד כמעט ודאי לכהן כשר בממשלתו הבאה.

אורי אריאל

זוכה לאהדה רבה בציונות הדתית ומחוץ לה בזכות כנותו, יושרו ופשטות הליכותיו. בתפקידיו בוועדה לבחירת שופטים, בוועדת הכספים ולאחרונה כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, הח"כ המנוסה מהאיחוד הלאומי מוכיח שגם כשאתה באופוזיציה אפשר להציג קבלות על עשייה ענפה ומוצלחת.

נתן אשל

מנכ"ל 'הצופה' לשעבר ממשיך להשפיע ולמשוך בחוטים גם לאחר שנאלץ לפרוש בנסיבות מביכות מתפקידו כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה. יועצם ואיש אמונם של ראש הממשלה, שר הביטחון ואשת ראש הממשלה. עמד מאחורי המהלך שהדביק את אהוד ברק לממשלה, ומאחורי המהלך הפחות מוצלח של קואליציית-שבעים-הימים עם שאול מופז.

מיכאל בן-ארי

בקדנציה הראשונה שלו בכנסת הצליח לנפץ את חומת הנידוי שהקיפה את מורו ורבו, הרב מאיר כהנא הי"ד. בעוד עתידו הפוליטי נמצא על פרשת דרכים, הדוקטור שגדל בשכונת כפר שלם ממשיך להציף את בעיית המסתננים וערביי ישראל וזוכה לבמה ציבורית ותקשורתית נרחבת, גם בזכות הגימיקים היצירתיים של עוזריו.

נפתלי בנט

אם ינצח בפריימריס וגם אם לא, איש הסיירות וההייטק, בוגר לשכת נתניהו ומועצת יש"ע, ייזכר כמועמד המפתיע שהוציא מתרדמתה את מערכת הבחירות לראשות המפד"ל. הצליח לזכות בתמיכתם של אישי ציבור מנוסים ממנו וקצינים בכירים ממנו ומצטייר כמי שסוחף את הדור הצעיר. 

הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ

הנציג היחיד ממפלגות הציונות הדתית שמחזיק בתפקיד שר ובזכות הצבעה במליאת הממשלה, ולאחרונה גם בוועדת השרים לענייני התיישבות. הוצנח לתפקיד ראש הרשימה המאוחדת של הציונות הדתית, אך לאחר הפילוג אכל מרורים כראש מפלגה קטנה ומסוכסכת. עתידו הפוליטי יעמוד למבחן בפריימריז הקרובים.

יעקב כ"ץ

פעיל ההתיישבות הנימרץ, קצין הסיירת והמתרים האגדי של מוסדות בית אל הוצנח לראשות 'האיחוד הלאומי' לאחר הפילוג, הוביל את המפלגה לניצחון ב'דרבי' מול הבית היהודי, ויום לאחר מכן החל לחתור בהתמדה ובעוצמה לאיחוד בין המפלגות. כמחוקק רשם על שמו את 'חוק גרוניס', אך נראה שבקדנציה הבאה לא יסתפק בפחות מתפקיד שר.

משה פייגלין

מנהיג תנועת המחאה 'זו ארצנו' הפך להוגה מדיני ופוליטי שקשה להתעלם מדעותיו וממהלכיו, גם כשהם שנויים במחלוקת עמוקה. ממחולליה של ההתפקדות הסרוגה לליכוד ומנהיג קבוצה גדולה של חברי מרכז. מניף את דגל החתירה של הציבור האמוני להנהגת המדינה, ואינו חושש להיחשב הזוי בהתמודדויותיו החוזרות על תפקיד יו"ר הליכוד.

דודו רותם

עורך הדין שהיה היועץ המשפטי של מועצת יש"ע הפך לח"כ בולט ומשפיע במפלגתו של אביגדור ליברמן. יו"ר ועדת החוקה וחבר הוועדה לבחירת שופטים ייזכר גם כמי שקידם את חוק 'ברית הזוגיות', שהנהיג לראשונה בישראל נישואים אזרחיים בין בני זוג שאינם בעלי דת.

משפט

דבורה ברלינר

בכירת המשפטניות שצמחה בציבור הדתי לאומי. שתיים עשרה שנה עבדה דבורה ברלינר בפרקליטות. תשע שנים שפטה בבית משפט השלום בתל אביב. לפני יותר מעשרים שנה מונתה לבית המשפט המחוזי בעיר, והיום היא מכהנת כנשיאתו. הנשיאה דורית בייניש הבטיחה למנות אותה לבית המשפט העליון. היא אכן בילתה שם עשרה חודשים לפני כשש שנים. אבל אז הוחזרה לכהונה במחוזי.

ניל הנדל

ניל הנדל, תלמידו של הרב סולוביציק, עלה לישראל וצמח בדרום. הוא מונה אחרי שירות קצר בפרקליטות לשופט שלום בבאר שבע, ובמשך עשרים שנה מילא כמעט כל תפקיד שיפוטי בבירת הנגב. בדעת יחיד אמיצה הוא זיכה מכל אשמה, בבית המשפט המחוזי בעיר, את סלימן אל עוביד מרצח חנית קיקוס. לפני שלוש שנים בדיוק מונה לבית המשפט העליון.

יעקב נאמן

מי שלא רצה אותו כשר משפטים בממשלת נתניהו הראשונה (1996) קיבל אותו כשר משפטים בממשלת נתניהו הנוכחית וגילה שהשד לא נורא כל כך. נאמן היה לפרופסור בגיל 32, הקים את משרד עורכי הדין הגדול והחשוב בישראל, היה מנכ"ל האוצר ושר האוצר. היה צפוי שישאיר חותם משמעותי גם במשרד המשפטים, אך לשמחת רבים שם, זה לא קרה.

 נועם סולברג

הסדין האדום מגוש עציון התחיל את הקריירה המשפטית שלו כעוזר ליועץ המשפטי לממשלה. נועם סולברג בלט כשופט בבית משפט השלום בירושלים וקודם במהרה לבית המשפט המחוזי. כאשר החל לבלוט גם שם נכנסה המערכת לתזזית. ראשיה הצליחו למנוע את מינויו לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, אך לא את מינויו לשופט בית המשפט העליון.

 אליקים רובינשטיין

הוא חתום על אחת הקריירות העשירות ויוצאות הדופן במגזר הציבורי. אליקים רובינשטיין היה היועץ משפטי למשרד החוץ, ציר ישראל בוושינגטון מזכיר הממשלה בממשלותיהם של שמיר, רבין ופרס, היועץ המשפטי למערכת הביטחון, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, היועץ המשפטי לממשלה. לפני שמונה שנים מונה לשופט בית המשפט העליון.

 מיכאל שפיצר

את כישרונו הניהולי של מיכאל שפיצר זיהו בהנהלת בית המשפט עוד כשהיה שופט מן המניין בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה. הוא מונה לנשיא בבית הדין בבאר שבע, והצלחתו הניהולית שם הביאה למינויו לנשיאות בית הדין האזורי של תל אביב. לפני חצי שנה הוא מונה למנהל בתי המשפט כולם, תפקיד שהיה שמור עד אז לחברים נאמנים בברנז'ה המשפטית.

התיישבות

אבי רואה:

אבי רואה הוא דמות ייחודית של פוליטיקאי שדואג דווקא לעתודת מנהיגי המחר באזורו. ראש מועצת בנימין מטפח את הצעירים, מאמין בחשיבות המאחזים אבל לא שוכח לדאוג לוותיקים. למרות שלא תכנן זאת, הוא גם מוצא עצמו מוביל מאבקים נחושים למען עתיד היישובים בשטח שיפוטו – מגרון, גבעת אסף ועמונה.

מתי דן:

מעלה הזיתים, קדמת ציון ושמעון הצדיק – גל התחדשות ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, בעיר העתיקה ובחדשה, נזקף לזכות דמותו הדיסקרטית משהו של מתי דן, יו"ר עמותת עטרת כהנים והרוח החיה בה. תהיו בטוחים שגם ברגע זה הוא עמל על עסקת רכישה סודית של עוד מבנה אליו ייכנסו משפחות יהודיות.

פנחס ולרשטיין:

אחרי כמעט 30 שנה במועצת יש"ע ובתום מספר שנים דומה כראש מועצת בנימין, בהן הפך את החבל הבראשיתי לכר פורח של עשרות יישובים משגשגים, פנחס ולרשטיין עזב את המועצה אבל לא את ההתיישבות. כת"פ החדש של השר שלום, הנגב והגליל יכולים להיות אופטימיים.

זאב חבר:

כמזכ"ל 'אמנה' כבר למעלה מעשרים שנה, אחראי זאב חבר (זמביש) להולדתן של לא מעט שכונות חדשות ביו"ש. כבכיר שגם מושך בחוטים במועצת יש"ע, הוא נמצא עמוק בתוך ההתרחשויות בין ההתיישבות לקובעי ההחלטות בממשלה, וחורץ גורלות. ע"ע הסכמי מגרון ושכונת האולפנה.

גרשון מסיקה:

יו"ר מועצת שומרון הביא לעולם טרנדים חדשים שצבעו את מפעל ההתיישבות בצבעים פופולאריים: סיורים לידוענים, מפרט קולינרי מקומי של גבינות ויין משובח. מסיקה נחמד אבל לא מתנחמד – כשהוא כועס על צה"ל או הפוליטיקאים שפגעו במתיישבים, הוא ממש לא עושה חשבון.

אורית סטרוק:

קצת קשה להגדיר את גבולות גיזרת הפעילות של אורית סטרוק, אולי כי בעצם אין כאלה. היא הרוח החיה מאחורי השדולה למען א"י בכנסת, ומובילה מהלכים פוליטיים במסדרונות. היא אימת השוטרים האלימים, שנתבעים ללא רחם על ידי 'ארגון זכויות האדם ביש"ע' שהקימה. לשאר – פשוט אין מקום...

בצלאל סמוטריץ'

עו"ד מיכאל ספרד כבר לא לבד. מאז שהוקמה תנועת 'רגבים', תנועות השמאל נאלצות להזיע הרבה יותר במאבקן להעברת אדמות מידיים יהודיות לידיים ערביות. מכריו של עורך הדין הצעיר, שמנהל את פעילות התנועה המשתרעת מהנגב ועד לרמת הגולן, צופים לסמוטריץ' עתיד מזהיר גם בתחום הפוליטי.

בני קצובר:

דומה היה שהרזומה העשיר של בני קצובר בגוש אמונים ומועצת יש"ע יכול היה להוציא אותו לפנסיה מוקדמת, אבל אז באו הצעירים וביקשו ממנו לחזור ולהוביל. כיו"ר ועד מתיישבי השומרון, קצובר לא חושש לתקוף מילולית במידת הצורך קצינים בצה"ל וגם ליזום מהלכים מקוריים בשדה התקשורת לטובת ההתיישבות.

כלכלה

זאב אבלס

 יו"ר בנק איגוד הוא אחד הבכירים הוותיקים ביותר במערכת הבנקאות הישראלית, ומחזיק בתפקידו כבר 13 שנה. את דרכו החל כמרצה לחשבונאות ועובד בבנק ישראל, עד שהגיע לתפקיד המפקח על הבנקים. משם עבר למגזר הפרטי ובו הוא פעיל עד היום הזה.

יוסי וייס

מנכ"ל התעשייה האווירית הטרי הוא אחד מבכירי התעשייה הביטחונית בישראל. לתעשייה האווירית הגיע משירות של 27 שנים בחיל הים, אותו סיים בדרגת אל"מ. עד למינוי הנוכחי שימש כסמנכ"ל ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל בחברה, אשר נחשבת לגדולה בתחומה במדינה.

מוטי זיסר

 בעל השליטה בחברת 'אלביט הדמיה' והדבר הדומה ביותר לטייקון שהצמיח המגזר הדתי מתוכו. זיסר, בן להורים ניצולי שואה, חסידי סוכטשוב, משקיע לא רק בעסקים אלא גם במפעלי תורה וחסד. אשתו, הד"ר ברכה (ע"ע), חולשת על כמה ממפעלותיו למען חולי הסרטן.

אבי כץ

 אם יש לכם ילדים אתם בוודאי מכירים היטב את רשת חנויות 'כפר השעשועים', המיזם העסקי שהביא אותו לתודעת הציבור הישראלי. בהמשך הדרך הקים קבוצה של רשתות קמעונאות, הצליח להביא אותן ל'אקזיט' נאה וכיום מקדיש את עיתותיו ל'קרן הגשמה' הפועלת במגזר העסקים הקטנים.

מוני ליימן

סבא שלו הקים לפני קרוב למאה שנה עסק לשיווק ממתקים בברלין. לאחר עליית היטלר לשלטון עלו בני המשפחה לארץ וכיום הוא, הוריו, ובן הדוד, הם הבעלים של אימפריית יבוא הממתקים ליימן-שליסל. מי שהשמות "פררו-רושה", "קינדר" ו"נוטלה" גורמים לו להזיל ריר מוזמן לקנא.

ד"ר שלמה נס

 הוא עורך דין, רואה חשבון וד"ר, הפועל כבר שנים לא מעטות בתפר שבין עולם המשפט ועולם הכלכלה, תחום הפירוקים ופשיטות הרגל. שמו הגיע לכותרות כאשר שימש כמפרק רשת המרכולים 'קלאב מרקט'. בעלה של הד"ר לאה, סגנית השר.

חיים פרייליכמן

בגיל 32 כבר מונה חיים פרייליכמן למנכ"ל בנק אדנים, והפך בכך למנכ"ל הבנק הצעיר ביותר בישראל. כאשר אדנים התמזג לתוך טפחות מונה למנכ"ל טפחות, אותו עזב ב-2004 בעקבות המיזוג עם מזרחי ועד מהרה מונה למנכ"ל בנק איגוד. בנוסף לפעילות העסקית הוא מקדיש זמן לפעילות ציבורית, בעיקר בעירו, פתח תקוה.

ינון שוויקה

 לבנק פאג"י הוא הגיע די במקרה, אך נשאר והתקדם בכוונת מכוון, עד שהגיע לראש הפרמידה, לתפקיד המנכ"ל. מדובר באדם שהוא שילוב נדיר בין בנקאי בכיר ומוכשר ובין תלמיד חכם. כל מי ששמע אי פעם מפיו שיעור או דרשה, יודה בוודאי שמדובר בחוויה בלתי נשכחת.

אבי שנור

 את דרכו העסקית החל במסחר ביהלומים בבלגיה, אך מהר מאוד העביר את מרכז עסקיו לישראל וגיוון את פעילותו העסקית. כיום שנור הוא אחד מבעלי השליטה בחברת הנדל"ן המצליחה 'קרדן' ישראל והחברה האם לשעבר הפועלת בעיקר בחו"ל.

 

תקשורת

שלמה בן צבי

ערוץ התכלת ז"ל, ערוץ עשר, החינמון 'ישראלי' ז"ל, הצופה ז"ל, נקודה ז"ל, אותיות. בכולם הוא נגע - הקים וסגר, קנה ומכר. אך גולת הכותרת של מפעלו התקשורתי נמצאת בעיתון מקור ראשון, בו הוא מחזיק משנת תשס"ג, הרחיב ופיתח אותו במידה ניכרת, ובשנים האחרונות אף לקח לידיו את תפקיד העורך הראשי.

שרה ב"ק:

אפילו בעידן הנוכחי, עתיר העיתונאים הדתיים, אין זה טבעי לראות מתנחלת דתייה מגישה תוכנית אקטואליה שהפכה למוסד. שרה ב"ק כבר פרצה בעבר תקרת זכוכית אחת ככתבת בחדשות ערוץ 2, וכעת היא עושה זאת שוב כאחת ממגישי 'ערב חדש' בטלוויזיה החינוכית.

גונן גינת:

אחרי ששימש בתפקידים בכירים ב'מעריב' וב'הצופה', ממשיך העיתונאי הוותיק גונן גינת לשלב בין כישורי העריכה והכתיבה שלו גם בעיתונו הנוכחי 'ישראל היום'. גינת עורך את המוסף הפוליטי השבועי של העיתון, ובו הוא מפרסם גם טור פובליציסטי קבוע – ימני, צבעוני, מושחז ומתובל באוצר החידוד היהודי הישן והטוב.

ג'קי לוי:

ג'קי לוי הוא 'היהודי הנודד' בין טלוויזיה לרדיו ובין עיתונות לבמה, בין דואט עם אריאל הורוביץ להופעת אורח בסרטו של החבר יוסף סידר (ע"ע). כבר שנים אנו מאזינים לדעותיו ולסיפוריו בתוכנית 'המילה האחרונה' בגל"צ וקוראים את הגיגיו במדורו האישי ב'ישראל היום', ועדיין אין לנו מושג מהיכן הוא שולף את עולם הדימויים הבלתי נתפש שלו.

קלמן ליבסקינד:

קלמן ליבסקינד הוא מבכירי העיתונאים החוקרים בישראל, האיש שבין היתר חשף את עמותות ברק ופרשת גלנט. אבל מי שהחל את דרכו כתחקירן ב'מקור ראשון' ועבר ל'מעריב', הפך בשנים האחרונות גם לפובליציסט פופולארי המבקר ביסודיות את הטיות התקשורת הישראלית. לא מכבר הרחיב את השפעתו גם למדיום הרדיופוני, כמגיש אקטואליה ברדיו גלי ישראל.

שולמית מלמד *

מי שלא רצה אותה כמנהלת תחנת רדיו קיבל אותה בראש אתר החדשות המוביל לציבור הדתי-לאומי. גם בעשור השמיני לחייה, מנהלת אתר ערוץ שבע היא ככל הנראה אשת התקשורת המשפיעה ביותר מהמגזר הדתי-לאומי. בתפקידה כעזר-כנגדו, השפעתה מגיעה אל תחומים נוספים בהם מעורב בעלה, הרב זלמן מלמד (ע"ע).

גילוי נאות: קשורה לרשת התקשורת של 'בשבע'

חגי סגל:

גם אחרי שנים של עבודה במגוון ערוצי תקשורת דתיים ולא-דתיים, ממשיך חגי סגל לשמור על כתיבה אקטואלית רעננה ומוקפדת, בעזרת סקרנות טבעית, מודעות היסטורית וחיטוטים ארכיוניים סבלניים. סגל עורך וכותב ב'מקור ראשון', מפרסם טורים ב'ידיעות אחרונות' ומגיש בערוץ הכנסת, והוא גם אבא של העיתונאים ארנון ועמית.

עמית סגל:

"עיתונאי מעולה, חרוץ, בקיא, מבין, חריף. במילה אחת – כוכב", כך קבעו לאחרונה שופטי המקומון 'זמן ת"א' שהכתירו את עמית סגל בתואר הכתב הפרלמנטרי הטוב בטלוויזיה. בערוץ 2 או בערוץ הכנסת, בלונדון או בירושלים, סגל ממשיך להיות מהבולטים והמבריקים שבין חובשי הכיפה במדיה, והוא בקושי בן 30.

אלי סהר:

אחרי שכתב, ערך, פרשן ונשם כדורסל בערוץ הממלכתי ובלא מעט עיתונים, אלי סהר הוא היום איש ערוץ הספורט ובעל טור פרשנות ב'ישראל היום'. גם כעת, כפי שנהג לאורך כל הדרך, משתדל סהר לשלב בעבודתו חינוך לערכי ספורט ולערכי יהדות, ומחוץ לשעות העבודה נאבק למען ספורטאים דתיים המתמודדים עם קשיים על רקע אמונתם.

דודו סעדה *

אם העיתון שאתם מחזיקים הצליח לשרוד כלכלית במשך עשור, בעולם של הפסדים עצומים לתקשורת המודפסת, ליו"ר 'בשבע' דודו סעדה יש מניות רבות בכך. שילוב של חזון, שאפתנות וניהול אסטרטגי נבון של הבולדוזר מקדומים – שהיה גם בין האחראים למהפכת ערוץ 7 – הובילו את 'בשבע' למעמדו רב ההשפעה במגזר הדתי ובקרב אנשי התקשורת המרכזית.

·         גילוי נאות: קשור לרשת התקשורת של 'בשבע'

 

עמנואל שילה *

עמנואל שילה הוא עורך 'בשבע' מיום הקמתו, וגם כותב בו את הטור 'שולחן עורך'. שילה, ר"מ לשעבר בישיבת הסדר, הוא היחיד שערך את שני עיתוני המגזר העיקריים, וכל זאת מבלי לסטות מהשקפת עולמו האמונית ומבלי להתחנף לטעם הקהל והברנז'ה. התוצאה, כמובן, היא העיתון הנפוץ ביותר לציבור הדתי כבר עשר שנים.

·         גילוי נאות: קשור לרשת התקשורת של 'בשבע'

 

תרבות

דב איכנולד

הוצאת 'ידיעות ספרים', אחת הגדולות בישראל, מטפחת בשנים האחרונות כותבים דתיים רבים. הרב סבתו, מירה קידר ומיכאל שיינפלד, לצד יוצרים צעירים כמו שירה סטופל ורבנים שכותבים ספרי יהדות. ולמרות ביקורת מסוימת על חלק מהכותרים, אי אפשר לקחת מדב איכנולד, המנכ"ל חובש הכיפה, את הקרדיט על חלקו המרכזי במהפכה השקטה הזו.

 

אמונה אלון

שלושה ספרי פרוזה (שמחה גדולה בשמיים, ותכתבו: אהובתינו ובמופלא ממני), כתריסר ספרי ילדים, טורים בעיתונים מרכזיים, מועמדות לפרס יוקרתי וקשר מיוחד עם עמוס עוז – אמונה אלון, הסופרת והפובליציסטית וממקימי הוצאת 'בית אל', היא ככל הנראה הקול הנשי הבולט של המגזר בשיח הספרותי והאקטואלי.

 

דוד אלכסנדר

שמו של פרופ' דוד אלכסנדר אולי אינו מוכר ברבים, אבל בחוגי התרבות אלכסנדר נחשב בין 'מושכי החוטים' הבולטים. אלכסנדר, נשיא המרכז האקדמי ויצו-חיפה, מונה לאחרונה ליו"ר מועצת הקולנוע. הוא שימש בעבר כמנכ"ל הבימה, ראש מינהל התרבות במשרד החינוך ומנכ"ל בית התפוצות.

 

אודי דוידי

אודי דוידי, מוזיקאי חובש כיפה מהבית – לא חוזר בתשובה – הוא אחד היוצרים הבולטים במוסיקה היהודית החדשה, האלטרנטיבית. זו שלא מתנצלת ולא מזדנבת. והתוצאה: אלבומים רבי מכר, כניסה לפלייליסט וגם – לא פחות חשוב - פריצה לקהלים שמחוץ למגזר.

 

חגי לובר

חגי לובר, בוגר 'מרכז הרב' שהוסמך לרבנות ושימש כר"מ, נשבה בקסמי הבמה כשלמד ב'מעלה'. את תיאטרון 'אספקלריא' הקים לפני כתריסר שנים, וכיום, עם רפרטואר של עשרות הצגות, אולם חדש בירושלים ובית ספר למשחק, צמד המילים 'תיאטרון דתי' הפך, הרבה בזכותו, למושג נפוץ, כמעט שגרתי.

 

הרב חיים סבתו

הרב חיים סבתו הוא ממייסדי ישיבת ההסדר במעלה אדומים, אבל בציבור הרחב הוא מוכר יותר כסופר. ספרו 'תיאום כוונת', שאף עובד לסרט, זכה בפרס ספיר וכתוב בלשון 'אמונית' מיוחדת. הספר מתבסס על חוויותיו ממלחמת יום הכיפורים. שלושת ספרי הפרוזה הנוספים שכתב: 'אמת מארץ תצמח', 'כעפעפי שחר' ו'בואי הרוח', קיבעו את מעמדו בצמרת סופרי המגזר.

 

יוסף סידר

לדעת רבים היוצר הקולנועי הבולט והמצליח ביותר של ישראל בשנות האלפיים. באמתחתו ארבעה סרטים, שזכו באהדת הקהל ובפרסים בארץ ובעולם: 'ההסדר', 'מדורת השבט', 'בופור' ו'הערת שוליים'. שני הראשונים עסקו במגזר הדתי, לאו דווקא מזווית אוהדת, ושני הסרטים האחרונים היו מועמדים לאוסקר.

שי צ'רקה

קריקטורה היא מאמר במשיכת מכחול, ואלו של שי צ'רקה – שפורסמו בין השאר במקור ראשון, בשבע, ידיעות אחרונות ובערוץ הראשון - משדרגות כל טקסט עיתונאי. נדמה שמעטים מצרכני התקשורת ינסו להתווכח עם הקביעה שצ'רקה, מיוצרי 'החרצופים' וסדרת הקומיקס 'בבא', הוא המאייר המוביל במגזר, שמתברג על נקלה גם בצמרת הקריקטוריסטים בישראל.

לייזי שפירא

לייזי שפירא, בוגר 'מעלה' שסרטו הראשון 'איכה' זכה לשבחים, פרץ אל התודעה עם 'סרוגים', סדרת הטלוויזיה שהביאה לראשונה למרקע דתיים כ'בני אדם'. שפירא יצר את הסדרה יחד עם חווה דיבון, וביים את כל פרקיה. סרוגים, ששודרה עד כה במשך שלוש עונות, יצרה באזז, זכתה בפרסי האקדמיה לטלוויזיה והוכיחה שלמרות הקשיים וההסתייגויות, אפשר לעשות טלוויזיה איכותית עם כיפה.

 

אקדמיה

ישראל אומן

פרופ' ישראל אומן זכה בפרס נובל על מחקריו בתחום תורת המשחקים. אולם אומן, חבר מל"ג יו"ש, לא מסתפק במעמדו האקדמי הרם ומציג בגלוי את עמדותיו הלאומיות, שמתבססות בין היתר, גם על תורת המשחקים.

 

מנחם בן-ששון

אחרי קדנציה בכנסת כיו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט (קדימה), חזר ההיסטוריון פרופ' מנחם בן ששון למגרש הביתי שלו. בן ששון, ששימש בעבר כרקטור האוניברסיטה העברית, מכהן כיום כנשיאה של האוניברסיטה, הנמנית דרך קבע עם מאה הטובות בעולם בדירוגים בינלאומיים.

 

משה בר-אשר

חתן פרס ישראל ופרס א.מ.ת, פרופ' משה בר-אשר, הוא בלשן בעל שם עולמי, שמחקריו משתרעים על פני מגוון תחומים. אולם לציבור הרחב הוא מוכר בעיקר עקב כהונתו כנשיא האקדמיה ללשון. בשנים האחרונות השתנתה תדמיתה הציבורית של האקדמיה והיא הפכה ממוסד שנתפש כארכאי משהו לכמעט 'קולית'. לבר- אשר חלק נכבד גם בכך.

 

שלומית לבנברג

במעבדה בפקולטה לביו-רפואה בטכניון היא בונה רקמות מתאי גזע עובריים, במסגרת מחקר, שפעם היה נשמע מדע בדיוני, שאמור לסלול את הדרך לייצור חלקי-חילוף לאברים פגועים בגוף האדם . על הישגיה זכתה לבנברג בכמה פרסים ואף הוכתרה על יד המגזין 'סיינטיפיק אמריקן' כאחד מ-50 המדענים המובילים בעולם.

 

משה קוה

אחרי 16 שנה כנשיא אוניברסיטת בר אילן יכול הפרופסור לפיזיקה משה קוה, למרות הביקורת על כהונתו הממושכת – לסכם בסיפוק את הקדנציה החמישית ברציפות. עם 1800 קורסי יסוד ביהדות, פקולטה חדשה לרפואה בצפת, מרכזים לחקר המוח ולננו-טכנולוגיה וגיוס מאות מיליונים הפכה בתקופתו האוניברסיטה הדתית לגדולה בישראל.

 

שרית קראוס

פרופסור במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן וכלת פרס א.מ.ת. מחקריה פורצי הדרך בתחום הבינה המלאכותית הובילו לפיתוח מערכות ממוחשבות המסוגלות לשתף פעולה. מערכת האבטחה של נמל התעופה בלוס אנג'לס מבוססת, בין השאר, על אחד היישומים של מחקריה.

 

השירות הציבורי

שאול גולדשטיין

 במשך שנים הוא היה כמעט שם נרדף ל'מועצת גוש עציון'. גולדשטיין הצעיד את המועצה בראשה עמד קדימה, אך לא נמנע גם ממעורבות בזירה הפוליטית הארצית. לאחרונה נענה להזדמנות לשנות כיוון, מונה למנכ"ל רשות הטבע והגנים וכבר הספיק להוכיח שלא שכח מאין בא.

שר שלום ג'רבי

 את שמו היחודי קיבל מסבו, רב הכותל המערבי מאיר יהודה גץ זצ"ל. הוא גדל בכרמיאל, למד בקרית שמונה, והפך עד מהרה למזכ"ל המפד"ל. כיום הוא מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי כשתחתיו אלפי מתנדבים ומתנדבות מהמגזר החרדי ועד למגזר הערבי.

אברהם דובדבני (דובדב)

 ההסתדרות הציונית העולמית הוקמה בשנת 1897 ע"י הרצל, אולם לקח מאה ושלוש עשרה שנים עד שהועמד בראשה לראשונה איש המגזר הדתי לאומי. דובדב הוא דור שני לפעילים ציוניים אנשי תנועת המזרחי ולאחר עשייה ענפה בארץ ובעולם זכה לתפקיד החשוב והמכובד.

דוד האן

הוא התקווה הגדולה של אחת הפינות היותר אפלות במשרד המשפטים. ד"ר דוד האן, מומחה בעל שם בינלאומי בתחום חדלות הפירעון, נבחר לפני שנה לאפוטרופוס הכללי ולכונס הרשמי. ועדת האיתור שהקימה הממשלה התרשמה מאוד מהמשנה סדורה שהציג האן לשיקום התחום בעל הפרקטיקה האנכרוניסטית והטובע בשחיתות. לפחות כרגע נראה שהאן מנסה לפרוע את השטר.

בנצי ליברמן

 את עיקר פרסומו קנה ליברמן בעשייה הציבורית, כיאה לבנו של איש ציבור, אשר שימש שנים כסגן ראש העיר חדרה. מי שהיה יו"ר מועצת יש"ע בתקופת ההתנתקות, ומאוחר יותר פעל רבות לשיקום מגורשי הגוש, עומד היום באחד הצמתים המרכזיים במדינה, מנהל מינהל מקרקעי ישראל.

רז נזרי

רז נזרי רשם את אחת הכהונות הארוכות והבולטות כעוזר ליועץ המשפטי לממשלה. אליקים רובינשטיין מינה אותו, מני מזוז הפך אותו ליד ימינו, ויהודה וינשטיין פיתח בו תלות של ממש. ויינשטיין היה גם זה שגמל לו על מסירותו והקפיץ אותו היישר למעמד המקצועי הראוי לו, משנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים.

גיל שפר

כיהן כדובר המפד"ל וכראש מינהל הטקסים וההסברה בעיריית ירושלים, עבר ללשכת ראש הממשלה וכעבור זמן לא רב מונה לתפקיד מנהל הלשכה. עם התפטרותו של נתן אשל נכנס שפר לנעליו כראש הסגל - אחד מתפקידי המפתח בלשכת ראש הממשלה.

 

שונות

אביחי בוארון

ארגון 'מעייני הישועה' עוסק בקירוב לבבות, הפצת יהדות ותודעה יהודית ומפרסם מדי שבוע עלון בתי כנסת. אביחי בוארון, המייסד, המנהל והרוח החיה מאחורי התנועה התוססת, מוכיח שתנועת תשובה 'סרוגה' יכולה להצליח לא פחות מאחיותיה החרדיות.

הרב מנחם בורשטיין

הרב מנחם בורשטיין מייסד וראש מכון פוע"ה העוסק בענייני רפואה ופוריות על פי ההלכה ומתמחה במתן ייעוץ, הכוונה וסיוע לזוגות בבעיות פוריות. בעקבות התייעצות עם רבני המכון נולדו מאז הקמת המכון עשרות אלפי ילדים. הרב בורשטיין מלמד גם במכללת ליפשיץ וב'ארץ חמדה' ומשמש נציג הציבור בוועדת הלסינקי הצבאית, העוסקת בניסויים בבני אדם. לפני שנה אף הוענק לו פרס על שירותו.

גבי ברבש

 פרופ' גבי ברבש משמש כמנהל המרכז הרפואי על שם סוראסקי (איכילוב). בעבר שימש כמנכ"ל משרד הבריאות. ברבש הוא מומחה ברפואה פנימית, והיה רופא מוטס וסגן רופא חילי בחיל האוויר. את המרכז הרפואי התל אביבי הגדול והמורכב הוא מנהל ביד רמה. ברבש אחראי להקמת בית חולים חירום הגדול בישראל, שכולל ארבעה מפלסים תת-קרקעיים.

יונתן הלוי

 מנכ"ל המרכז הרפואי הירושלמי 'שערי צדק' כבר במשך חצי יובל ומנהל היחידה לאשפוז פנימי בבית החולים. פרופ' יונתן הלוי הוא מומחה לרפואה פנימית, למחלות דרכי העיכול ולמינהל רפואי. "שערי צדק נוסד על-ידי יהודים אורתודוקסים ואנחנו ההוכחה לכך שרפואה אולטרא-מודרנית יכולה ללכת עם ההלכה", הסביר הלוי את ייחודו של בית החולים.

ברכה זיסר:

היא נשואה לאיש העסקים המילייונר, מוטי זיסר ומקדישה את חייה למוסד 'אורנית' - בית החלמה לילדים ונוער חולי סרטן, אותו הקימה. בנוסף, ברכה זיסר מנהלת את מאגר דגימות מוח העצם הלאומי, שהינו המאגר היהודי הגדול מסוגו בעולם. לפני כשבע שנים, לאחר מסע שכנועים מצידה הוחלט במערכת הביטחון ליטול דגימת דם מכל חייל המתגייס לצבא וכתוצאה מכך גדל המאגר הלאומי מדי שנה בעשרות אלפי תורמים. זיסר היא זוכת פרס ישראל לשנת תשס"ז.

אוריאל לדרברג

בגיל 21 הקים אוריאל לדרברג את ארגון החסד 'פעמונים'. מאז סייעו יועצי ומלווי הארגון לאלפי משפחות למחוק את המינוס בבנק ולאזן בין הוצאותיהן להכנסותיהן. "אנחנו עוזרים לאנשים לעזור לעצמם", מסביר לדרברג את ה'אני מאמין' של ארגונו. פעמונים שהתחילה כעמותה מגזרית צמחה וגדלה ומכוונת כיום לכלל הציבור.

ליאורה מינקה

ליאורה מינקה משמשת כיושבת ראש תנועת האישה הדתית 'אמונה' מזה למעלה מעשור. מינקה מנהלת תנועה עם 2,800 עובדים ותקציב שאינו נופל מזה של משרד ממשלתי בינוני. פעילות התנועה מתמקדת בעיקר בתחומי חינוך ורווחה, חיזוק התא המשפחתי, מפעלי חסד ותרבות. תנועתה של מינקה פועלת מתוך שאיפה להעצים את מעמדה של האישה הדתית בישראל. בשנת תשס"ח זכתה התנועה בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

צבי צביבל

צבי צביבל הוא מנכ"ל 'מפעלות הציונות הדתית', פורום המאגד תחת קורת גג אחת מאות מוסדות, גופים וארגונים בציונות הדתית. את הרציונל המרכזי של ארגונו הסביר צביבל: "כך נוכל לנצל כראוי את הגודל והעוצמה הטמונים בציונות הדתית". צביבל, רואה חשבון ומשפטן בהכשרתו, כיהן כ-30 שנה כמנכ"ל ישיבת בני עקיבא בכפר הרוא"ה. בעשור האחרון ליווה את הסיעות הציוניות-דתיות בכנסת כיועץ כלכלי, והוא שותף בהפעלת של עשרות פרויקטים ציוניים ברחבי הארץ והעולם.

ד"ר יצחק קדמן

לפני למעלה משלושים שנה הקים יצחק קדמן את המועצה לשלום הילד, למען קידום זכויות הילד בישראל ומאז הפך לסמל של 'מגן הילד'. קדמן פועל להעלאת המודעות הציבורית לצורכי הילדים, במניעת הפגיעה בהם וניצולם לרעה ובהסברה בקרב הציבור הרחב בכל הנושאים הללו.

חנה קהת

הדעות הרדיקליות, דרכי הפעולה המיליטנטיות והמימון של הקרן החדשה לישראל דחקו את ארגון 'קולך' ואת המייסדת שלו אל שולי הקונצנזוס. אבל הרעיון והזרם הדתי-פמיניסטי מבית מדרשה עודנו חי, בועט ומותיר חותם בכל מקום בו נשים דורשות שוויון לגברים בבית הכנסת או נוטלות לידיהן את הסמכות להחליט מהו לבוש צנוע.

ידידיה שטרן

פרופסור למשפטים ובעבר דיקן הפקולטה בבר-אילן שעיקר פרסומו בא לו מתפקידו כסגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. חבר בפורום 'תקנה' ואיש האגף השמאלי בציונות הדתית שקנה את עולמו כחבר ועדת החקירה הממלכתית שיצא באמירות נחרצות על העוול שנעשה לתושבי גוש קטיף.

יהודית שילת

במסגרת 'פורום תקנה' אותו היא מנהלת הצליחה ליצור חזית רחבה ומגוונת של אישים וגופים לצורך טיפול בהטרדות מיניות במגזר הדתי. מי שהיתה בעבר פעילה פוליטית וסגן יו"ר 'אמונה' התפרסמה בעיקר לאחר שנודעה ברבים החלטתו הדרמטית והשנויה במחלוקת של הפורום לגזור על הרב הפופולארי מרדכי אלון הרחקה מכל תפקידיו הציבוריים.

שי תובל

מנכ"ל 'קרן קהילות' - ארגון גג התומך בפעילותם התורנית והחברתית הענפה של למעלה מ-50 גרעינים תורניים ברחבי הארץ. הגרעינים פועלים ביישובי הפריפריה בעיקר בתחום החינוך והרווחה, אך מהווים מנועי צמיחה גם בתחומי התעסוקה והנדל"ן.