בשבע 504: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , י"ד באב תשע"ב

רבני הקיבוץ הדתי ערכו מפגש הלכתי ראשון עם הרבנות הראשית

רבני הקיבוצים הדתיים ונציגי מזכירות תנועת הקיבוץ הדתי התכנסו השבוע באולם הישיבות של הרבנות הראשית לישראל לפגישה עם הרב הראשי הרב שלמה עמאר. בפגישה העלו הרבנים בפני הרב שאלות הלכתיות ייחודיות לחיים בקיבוץ הדתי, לדוגמה: הפעלת מכבסה קיבוצית בחול המועד, הוצאת עובדים לחופשה מרוכזת בחול המועד למרות התנגדותם, האכלת בעלי חיים בתרומות ומעשרות, יציאת צוות ביטחון בשבת כתגובה לאזעקה שהגיעה ממתקן הנמצא מחוץ ליישוב ועוד. כמו כן עסקה הפגישה בהיערכות לשנת השמיטה ובהיתר המכירה בשביעית מנקודת ראותם של הצרכן ושל החקלאי הדתי. הרב עמאר הביע את דעתו הנחרצת בעד היתר המכירה והרחיב בפני המשתתפים על פועלו בנושא מול המתנגדים.  

נחמיה רפל, מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי, אשר השתתף בפגישה, מעיד על אווירה מצוינת בין הנוכחים. "הפגישה הזו מהווה תשתית להמשך מתוך מטרה לחזק את זיקתה של הרבנות הראשית להתיישבות העובדת, המאתגרת בשאלותיה ההלכתיות מתחום התעשייה והחקלאות". בסיום הודו המשתתפים לרב הראשי, והוחלט שהנושאים והסוגיות ההלכתיות הבוערים יועברו לרב כשאלות בכתב וכך יזכו להתייחסות מקיפה ומפורטת יותר.

 

מעמד סיום הש"ס המרכזי בירושלים לציבור הדתי-לאומי

אלפי בני אדם צפויים להשתתף היום (ה') באירוע המרכזי לחגיגת סיום הש"ס לציבור הדתי-לאומי בבנייני האומה בירושלים. האירוע שייערך לרגל סיום המחזור הי"ב של לימוד הדף היומי יתקיים במעמד הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן, הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב זלמן מלמד, הרב אברהם צוקרמן, הרב מרדכי גרינברג, הרב חיים סבתו, הרב שמואל אליהו, הרב דוד סתיו ועוד ובהשתתפות המונים מכל רחבי הארץ.

89 שנים לאחר שרעיון הדף היומי יצא לדרך, אלפי יהודים מכל העולם ממלאים מדי יום בהתמדה את שיעורי הדף היומי בבתי מדרשות ובבתי כנסיות. לרגל סיום מחזור לימוד נוסף מצטרפים רבים אל אלו שסיימו, ויחד איתם ניגשים להתחיל במחזור הלימוד ה-13 של הדף היומי.

 

מרים פרץ לחניכי תנועות נוער מהעולם: "תלכו בראש מורם כיהודים"

1,200 מחניכי ובוגרי תנועת הנוער היהודי העולמית חגגו השבוע (ב') את פעילות הארגון. האירוע, אשר התקיים באתר מיני ישראל, נפתח בסיור במקום במטרה להכיר לצעירים הרבים את שבילי ארץ ישראל ואת אתריה השונים והיפים. אלפי המשתתפים הנרגשים הביעו עניין רב ולא פעם נשמעו קולות התלהבות שהביעו תקווה לחיות ולהשתקע בארץ ישראל. באירוע השתתפו גם קבוצת חניכי פרויקט 'יד ביד' המשלב צעירים בעלי מוגבלויות.

במהלך האירוע הוצגו קטעי וידאו המתארים את הפעילות הענפה של תנועת הנוער NCSY ואת הקבוצות והפרויקטים השונים הפועלים במסגרתה. לאחר מכן עלו לנאום הרב סטיב בורג מנכ"ל ארגון ה-OU העולמי, הרב אבי ברמן מנכ"ל OU ישראל ואורחת הכבוד מרים פרץ, ובירכו את המשתתפים השונים – חניכים, בוגרים, עובדים ופעילים, שחלקם עלו לישראל בעקבות ההצטרפות לתנועה.

מרים פרץ העלתה זיכרונות מבית אבא, וסיפרה לנוכחים שבילדותה במרוקו היו היהודים הולכים בראש מורכן, אך מהיום בו עלתה ארצה היא הולכת בראש זקוף. היא הוסיפה בהתרגשות שלמרות כל מה שעברה בחייה, היא מרגישה גאווה גדולה לחיות בארץ ישראל ולמרות הכל היא קמה בבוקר עם שמחה בלב. פרץ פנתה בהתרגשות לאלפי הצעירים וביקשה מהם ללכת בראש מורם ובגאווה על היותם יהודים.

אבי ברמן, מנכ"ל OU ישראל, הודה בהתרגשות לפעילים בעבר ובהווה ובירך על העשייה הרבה: "הארגון שואף להבעיר בכל יהודי את הקשר והזיקה לעם ולארץ ישראל. אנו שמחים לארח אתכם בארץ הקודש. עכשיו, אחרי שחוויתם באופן אישי מהי המשמעות הגדולה של ארץ ישראל לעם ישראל - קחו את זה איתכם חזרה הביתה ותהיו שגרירים נאמנים לארץ היחידה בעולם שהיא הבית של העם היהודי".

 

שבת שידוכים בבתי הכנסת: "כל אחד יכול לשדך"

השבת יציינו במאות בתי כנסת בכל רחבי הארץ 'שבת שידוכים'. היוזמה לשבת נולדה השנה בארגון ישפה, שמתכנן כי מדי שנה תוקדש השבת שלאחר ט"ו באב לנושא הרווקים והרווקות והשידוכים במגזר. מאות מתנדבי ומתנדבות ישפה הפזורים בכל הארץ יפעלו בשבת זו בקהילותיהם ובבתי הכנסת השונים להעלאת הנושא ולדיון מעשי בדרכים בהן כל אחד מחברי הקהילה יהיה מסוגל לקדם את העניין. בארגון ישפה רשומים כיום כ-4,000 גברים ונשים בגילאי 55-19, כשני שליש מתוכם נשים והיתר גברים. על פי נתוני הארגון נישאו בשנה האחרונה 106 גברים ונשים דרך הארגון. מנכ"לית ישפה, שירת מלאך, אומרת כי מטרת השבת היא הגברת המודעות לנושא. "אני שומעת כל הזמן מאנשים שמבינים עד כמה שדכנות זה דבר חשוב, אבל טוענים שזה לא מתאים להם. אני חושבת שזה מתאים לכל אחד. אני שומעת תירוצים רבים, אבל בסופו של דבר כשכל אחד יחשוב על הסביבה הקרובה אליו ועל הרווקים והרווקות שהוא מכיר, הוא יבין שגם הוא יכול במאמץ לא גדול לקום ולעשות מעשה".

 

מבזקים:

יום הולדת מאחורי הסורגים

בח' באב מלאו למרגל הישראלי יהונתן פולארד 58 שנים, אשר מתוכן ציין 27 ימי הולדת בכלא במצב בריאותי קשה. רבים קיוו כי פולארד יחגוג סוף סוף את יום הולדתו מחוץ לכותלי הכלא, אולם עד כה מסרב הממשל בארה"ב בתוקף להיענות לקריאות לשחררו.

 

חגיגות ט"ו באב בשילה

השבוע (ב') החלו חגיגות ט"ו באב בשילה בהשתתפות למעלה מאלף איש מכל הארץ. האירוע נערך בפארק המרכזי ביישוב שילה המתחדש, הנמצא מעל תל שילה הקדומה. בהמשך (ה') יתקיים פסטיבל המחול היהודי לנשים 'מחוללות בכרמים' בהשתתפות אודהליה ברלין, רוני דלומי ורונית שחר, ונשים מכל הארץ.

 

רשימת אתרי תיירות וחברות שאינם פתוחים בשבת

מנהלי אתר 'השבת הציבורית', אשר נועד להשפיע על האופי השבת במדינה, מאמינים כי הדרך העיקרית לכך היא לעודד אנשים לקנות בעסקים הסגורים בשבת. לאחרונה פורסמה באתר רשימה מעודכנת של אתרי תיירות, חברות ומדריכי טיולים שומרי שבת.

 

ארגון 'ידידים' פותח שנת פעילות חדשה

ארגון 'ידידים', אשר יפעל בשנת הלימודים הקרובה בכ-40 תיכונים שונים ברחבי הארץ וב-60 כיתות י"א-י"ב, מדווח על גידול של עשרים אחוזים במספר הכיתות מהשנה הקודמת. הצוות יפעל במסגרת תוכנית מעגלי אחריות לטובת הכנה ערכית של התלמידים לחיים, ולטובת הכוונתם לשירות משמעותי בצה"ל.