בשבע 505: לרגל נשיאה

מובילי הדירות עמוסים עבודה בימים אלה והמחירים בהתאם * מה בכל זאת אפשר לעשות כדי להפוך את המעבר לחוויה נעימה וזולה יותר

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ב

בארץ ישראל שתחת השלטון העות'מני והמנדטורי היה חודש 'מוחרם' המוסלמי חודש מעבר הדירות. כיום הוא הוחלף אצל מרבית האוכלוסייה בחודש אוגוסט. זוהי שעתם היפה של המובילים, אשר נוקבים במחירים גבוהים ומנסים לנצל כל משאית לשתי העברות ביום. אם חשקה נפשכם, או שמא נאלצתם, לעבור דירה בימי הקיץ המהבילים, כדאי שתשימו לב לפרטים הקטנים של ההעברה, משום שהמוביל כבר חושב על הלקוח הבא. עכשיו זה כבר מאוחר להמליץ, אך מי שכבר עבר דירה בתקופה זו של השנה, יודע שאת ההובלה כדאי להזמין מספיק זמן מראש, אחרת תיאלצו להסתפק במובילים הפחות מומלצים והפחות מבוקשים.

השלב הראשון בהובלה ובהעברת דירה הוא בחירת המוביל. כמו בכל דבר מומלץ לעשות סקר שוק קטן, אשר מתבסס על המלצותיהם של מכרים, ידידים, קרובים וכדומה. אך כאשר מדובר בהובלה ישנם כמה דגשים חשובים לביצוע סקר השוק. ראשית, חשוב לדעת שזה אינו מוצר מדף. מדובר בשירות שמחירו תלוי במשתנים רבים ומגוונים.

 

 באתי, ראיתי, הערכתי

יאיר, מוביל ותיק העוסק כבר למעלה מעשר שנים בתחום, ממליץ שלא לקבל הצעת מחיר ממי שלא בא לראות במו עיניו את הדירה ואת הציוד שבה. "ארונות כולם יודעים לספור, למרות שגם כאן כבר נתקלתי במקרים משעשעים, אולם כמעט מעולם לא נתקלתי במשפחה שגרה יותר משלוש שנים באותה דירה שיודעת כמה ארגזים של ציוד יש לה בדירה. למרבית האנשים אין שום מושג מה כמות הציוד, הבגדים, הכלים ויתר הדברים שהם מחזיקים בבית. אני, שכבר מכיר ויודע להעריך, אהיה מסוגל לאחר שראיתי את הבית לתת הצעת מחיר נכונה. אם המוביל שואל אתכם בטלפון כמה ארגזים, ועניתם לו 40, הוא יספור את כמות הארגזים שיעלו למשאית, ובצדק. אם פתאום יהיו שם 60 ארגזים הוא יסרב לבצע את ההובלה ללא תוספת מחיר. סביר להניח שאם הוא היה נותן במקור הצעה לגבי 60 ארגזים היא לא היתה שונה משמעותית מההצעה על 40 ארגזים, אך החריגה תגרום לכם לשלם, וביוקר. לכן, לעולם אל תקבלו הצעת מחיר ממי שלא ראה את הדירה בעיניו, פתח את הארונות, ספר את הדלתות, ראה את המקרר ומכונת הכביסה ונתן הצצה קצרה במחסן. מי שראה את הכל בעיניו יתקשה לטעון אחר כך שכלל לא העריך שהעבודה תהיה כל כך רבה".

יאיר מציין כי ישנם עוד משתנים רבים מלבד כמות הציוד אשר עשויים להשפיע, לעיתים באופן משמעותי מאוד, על מחירה הסופי של ההובלה. "באופן שיפתיע את מי שלא עבר דירה עד היום, מרחק ההובלה איננו משתנה משמעותי כל כך. ברור שיש הבדל בין מחירה של הובלה באותו רחוב לבין הובלה מירושלים לאילת, אבל כאשר אנחנו משווים הובלות רגילות, מספר הקילומטרים המדויק איננו מאוד משמעותי. משתנים חשובים הרבה יותר הם מספרם וגודלם של הפריטים החריגים, כמו ארונות, מדיח, מכונת כביסה, מקרר, שולחנות חדר אוכל וכדומה - אלה מחייבים התייחסות מיוחדת במהלך ההובלה. פירוקים והרכבות, אשר מחייבים שימוש בעובד מיומן בפעולות אלו, גם הם יחויבו בתוספת תשלום. משתנה נוסף, מרכזי מאוד, הוא מיקום הדירות (זו שיוצאים ממנה וזו שנכנסים אליה) ביחס לרחוב. לקנות דירה בקומה חמישית בלי מעלית זה אולי זול, אך להעביר אליה את תכולת דירתכם זה כבר סיפור יקר הרבה יותר. ישנם מובילים רבים שיסרבו להעמיד את גבם של הפועלים במבחן קשה כל כך וידרשו במקרה כזה להזמין מנוף, עסק לא זול בפני עצמו".

 

 מים קרים וחיוך

בחירת המובילים שמהם תבקשו הצעת מחיר גם היא איננה כל כך פשוטה. הדרך המומלצת ביותר היא פשוט לשאול חברים, שכנים ומכרים, ולנסות להבין איזה מוביל מומלץ יותר ואיזה מומלץ פחות. חשוב לזכור שאין מוביל מושלם, ואם כבר יש אחד כזה הוא מן הסתם כלל לא זול. אבל בהחלט ניתן להבין מההמלצות בעד ונגד מי הוא מוביל שעשוי להתאים לצרכיכם. בשלב הזה חשוב לשים לב גם לפריטים חריגים באופן יחסי ולמומחיותו של המוביל הספציפי בטיפול בהם. הדוגמה הקלאסית לחפץ כזה היא פסנתר, אך גם ארונות בעלי מבנה חריג או חפצי אמנות גדולים וייחודיים עשויים להיכנס לקטגוריה הזו. אם לא הצלחתם להגיע למסקנות בשיחה עם מכרים וידידים, זה הזמן לעשות שימוש ברשת. פורומים אינטרנטיים ואתרים המדרגים בעלי מקצוע מכילים מידע לא מבוטל אודות מובילים שונים. המידע ברשת הוא לא פעם איכותי מאוד, אולם מצריך קריאה ביקורתית והתייחסות לאפשרות שמדובר בפרסומת סמויה. מי שיעשה שימוש מושכל במידע שימצא שם, עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה ברגע האמת.

בשלב המשא ומתן עם המוביל חשוב לשים לב לביטוח, וזאת משום ששחזור תכולת בית מלא הוא עסק יקר מאוד. יש לשים דגש על השאלה מי הוא מנהל העבודה ביום ההעברה עצמו ועד כמה מדובר באדם שניתן לנהל איתו שיג ושיח סביר ותרבותי. חשוב לזכור שהפועלים הגיעו ליום ההעברה כדי לעבוד, אך הם אינם עבדים. שמרו במקרר השכנים כמה בקבוקי מים צוננים על מנת להציע להם בשעת העבודה, וגם חיוך תוך כדי וטיפ קטן בסוף לא יזיקו. ככל שאתם תשימו יותר לב למתרחש בזמן אמת, כך תוכלו למנוע תקלות עוד טרם התרחשותן. איש איננו מכיר את הרהיטים ומכשירי החשמל שלכם טוב מכם.

ולבסוף, יום של העברת דירה הוא יום לא קל. בערב שלפני כן הקפידו לישון בשעה סבירה והתחילו את היום עם מצברים מלאים, אתם תזדקקו להם.

 

 פרשנות

איך פושטים רגל

אורן בס

בימים של מצב רוח עכור בכל הנוגע לכלכלה, עולה לא פעם השאלה מתי כדאי לאדם השקוע בחובות לפנות לבית המשפט בבקשה להכריז עליו כעל פושט רגל.

בעלי חוב המעוניינים לגבות מן החייב את המגיע להם פונים, על פי רוב, להוצאה לפועל. שם, לאחר שהוכיחו את קיום החוב, יידרש החייב לשלם את חובו, בדרך כלל בצורה של צו תשלומים, המורה לו לשלם סכום קבוע מדי חודש. זאת לאחר שראש ההוצאה לפועל יערוך לחייב חקירת יכולת, שבה ניתן לעמוד על היקף הנכסים ויכולות ההשתכרות לצורך החזר חובותיו. נגד חייב שמשתמט מתשלום חובותיו ניתן לנקוט צעדים שונים, למשל עיקול של נכסיו, הפיננסיים והפיזיים.

לא פעם אין בתהליך זה כדי להביא לפירעון מלוא חובותיו של החייב. מי שחובותיו עולים בצורה משמעותית על יכולות ההחזר שלו ירצה לעבור למסלול של פשיטת רגל, שבסופו הוא יוכל לקבל צו הפטר - הפוטר אותו מיתרת חובותיו.

בשלב הראשון פונה החייב (או נושיו, שגם להם הזכות לבקש הכרזה על החייב כפושט רגל) לבית המשפט המחוזי ומבקש שיוצא צו כינוס נכסים. גם כאן עובר החייב חקירה לגבי יכולותיו ולגבי הנסיבות שהובילו להסתבכותו הכלכלית, הפעם בידי כונס הנכסים הרשמי. אם החקירה מעלה שהחייב נקלע למצבו בתום לב ושהוא אכן אינו יכול לפרוע את חובותיו, ייתן בית המשפט צו כינוס וממונה לו 'מנהל מיוחד' - על פי רוב רוב עו"ד שמוקנית לו הסמכות לנהל את נכסיו של החייב ולהכריע בתביעות החוב שמגישים הנושים. הנושים חייבים להגיש את תביעות החוב בתוך שישה חודשים - הקשחה משמעותית לעומת המותר לנושים בהליכי גבייה רגילים, ולאחר תקופה זו יכול בית המשפט להכריז על החייב פושט רגל.

 

הכותב הוא עו"ד במשרד שפירא-כהן המתמחה במשפט מסחרי ובדיני עבודה