בשבע 505: הטרור כבש את סיני

סיכול הפיגוע בגבול מצרים השבוע נזקף לזכות עבודת מודיעין מוצלחת של השב"כ, אבל אין כל ערובה שהצלחה כזו תחזור בניסיון הפיגוע הבא

חגי הוברמן , כ"א באב תשע"ב

 מבצע הטרור שעלול היה להסתיים בעשרות הרוגים מהווה עליית מדרגה מדאיגה באיכות הפיגועים ובמיומנות המחבלים | במצרים מבינים שסיני הפכה לבסיס טרור מסוכן גם מבחינתה, ובישראל נערכים למציאות ביטחונית של התפוררות השלום עם מצרים

שתי מסקנות מרכזיות נלמדו השבוע מניסיון הפיגוע שסוכל ליד כרם שלום. נפתח בשלילית: הפיגוע השבוע היה ברמה שלא הכרנו עד כה. להסתער על מוצב מצרי, להרוג כ-15 מצרים, להשתלט על שני כלי רכב מצריים, אחד מהם נגמ"ש, לדהור איתם לעבר גבול ישראל, להצליח לחדור לשטח ישראל, לפוצץ את אחד מכלי הרכב ליד פילבוקס של צה"ל ולדהור עם הנגמ"ש למרחק של שני קילומטרים בתוך שטח מדינת ישראל – כל זה מראה שלא מדובר במחבלים חובבים. זה היה ניסיון פיגוע גדול ונועז מכל מה שהכרנו עד עתה. מדובר בחוליית מחבלים מאומנת היטב ומקצועית ביותר. אלו לא עוד מחבלים פרימיטיביים עם קלצ'ניקוב. זה אומר שבצה"ל צריכים בדחיפות 'להחליף דיסקט' בנוגע לנושא הטרור באזור הנגב. יש כאן משחק חדש לחלוטין.

והמסקנה הטובה: המידע המודיעיני המוקדם, והמדויק ברובו, היה אחת הסיבות המרכזיות לסיכול הפיגוע. ההתרעה שהעביר השב"כ כבר ביום שישי שעבר, ההיערכות של צה"ל לקדם את פני הפיגוע, הזנקת כלי טיס שיעקוב אחר הרכבים החודרים, נוכחותו של אלוף פיקוד הדרום טל רוסו בבסיס סמוך ויכולתו לנהל משם את האירוע, כל אלו אפשרו לסיים את האירוע בתוך דקות כשכל המחבלים הרוגים וללא חטופים או נפגעים אצלנו. זה אומר שהשב"כ ושאר גורמי המודיעין הצליחו לפתח יכולת מודיעינית לא רק לגבי הארגונים הפלשתיניים המוכרים כמו החמאס והג'יהאד האיסלמי, אלא גם כלפי ארגוני טרור בסיני המזוהים עם הג'יהאד העולמי, אל-קאעידה.

בשורה התחתונה, כל מחבל שניסה לחצות את הגדר לשטח ישראל נהרג. איש בצד הישראלי לא נפגע. לא צריך הרבה דמיון כדי לשער מה היה קורה אם הנגמ"ש המצרי והטנדר עמוס חומרי הנפץ היו דוהרים אל תוככי קיבוץ כרם-שלום, כמה מאות מטרים משם, או לבסיס 'אמיתי' הסמוך, בו שהה אלוף פיקוד הדרום. הרבה לוויות היו נערכות השבוע בישראל, אלמלא המידע המודיעיני המוקדם שהביא לסיכול המוצלח.

ומאידך, המצב המדיני השברירי עם מצרים גרם לכך שגם כאשר היה מידע מודיעיני מוקדם, לא ניתן היה לעשות בו שימוש לפעולת מנע, כל עוד כלי הרכב המצריים לא חדרו לשטח הריבוני של ישראל. מדינת ישראל לא תעז במצב הנוכחי לפעול בשטח הריבוני המצרי בשום מקרה, אלא אם יכוון משם לעברנו טיל עם ראש נפץ גרעיני.

והאירוני מכל: האירוע התחולל כולו באזור הנושא את השם 'חבל שלום', שם שניתן לו אחרי שנחתם הסכם השלום עם מצרים. רוב היישובים בחבל קמו אחרי עקירת חבל ימית, לטובת עקורי החבל, שנחרב למען אותו שלום. השרידים המפויחים של הנגמ"ש המצרי בשטח ישראל, באותו 'חבל שלום', סימלו יותר מכל דבר אחר מה נותר מאותו שלום.

 כמעט אסון לאומי

ניתוח האירועים חושף איך כפסע היה בין הסיכול המוצלח לבין פיגוע שהוא אסון לאומי. כבר ביום שישי שעבר הנחה אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, להיערך לפיגוע משולב מהגבול המצרי ללא ציון זמן, מקום או מתווה. בדקות שקדמו לפיגוע הבחינו חיילי האיסוף הקרבי של חיל המודיעין וכוחות שנפרשו מול הגבול בשינויים בולטים בגזרה. האלוף רוסו המתין להתפתחויות במפקדת האוגדה.

סמוך לשעה 20:00 הסתערו על המוצב המצרי עשרות מחבלים סינאווים – בדואים תושבי סיני המשתייכים לג'יהאד העולמי, חמושים ורעולי פנים, והרגו 17 שוטרים מצרים שישבו לסעוד את ה'איפטר', הסעודה המסיימת את צום הרמדאן. המחבלים הצליחו לקחת מהמוצב המצרי משאית קטנה עמוסה כחצי טון חומר נפץ ושיריונית. תצפית של צה"ל זיהתה את הנגמ"ש, העובר באופן שגרתי במקום, ולכן לא חשה באירוע חריג. לפתע הבחינו הכוחות כי הנגמ"ש פורץ את השער - המכונה 'שער 380' וכיום אינו פעיל - וחוצה מספר שערים מבלי לעצור. במסגרת ההיערכות המקדימה, הוצבו במקום מחסומי בטון שחסמו את המשאית, שהתבררה לאחר מכן כרכב תופת. המשאית התחפרה בקרקע ולא הצליחה לעבור, ולבסוף התפוצצה ליד הגדר מול פילבוקס של צה"ל, אשר בגלל ההתרעה המוקדמת היה ריק. זה היה בסביבות השעה 20:10.
ישראל לא שמרה את המידע המודיעיני המוקדם לעצמה, ושיתפה בו את המצרים. כלי תקשורת במצרים מתחו ביקורת חריפה על גורמי הביטחון המצריים שהתעלמו מהאזהרות שפרסמה ישראל בעניין המצב הביטחוני בסיני

הנגמ"ש המשיך לנוע לאורך הגבול בשטח הישראלי, כשהוא מתרחק דרומה. לוחמי גדוד הסיור המדברי זיהו את הרכב ופתחו לעברו באש. הנגמ"ש, שירי המקלעים לא השפיע עליו, ביצע פניית פרסה, פרץ בדרך מחסום נוסף והתקדם הלאה במהירות של 70 קמ"ש לכיוון יישובי  'פתחת שלום'. לא היה ספק מה עלול להתרחש אם הנגמ"ש יגיע לאחד היישובים. מפקד גדוד הסיור המדברי, סא"ל ואחיד אל-הוזייל, התקדם לפניו עם ג'יפ ממוגן, ספג ממנו אש אך המשיך לנוע לפניו כדי להרחיק אזרחים שלא ייפגעו מהירי. תוך כדי תנועה ירו המחבלים לכל עבר, כולל לעבר בסיס צה"ל הקרוב ולעבר כלי רכב של הצבא.

במקביל לכך הצטרפו למרדף מסוקי קרב של חיל האוויר שהיו בכוננות עקב ההתראה וטנקים שהוצבו במקום. בשלב הזה הנחה אלוף הפיקוד רוסו את הטנקים לדלוק אחר הנגמ"ש. שני טנקים סגרו על הנגמ"ש משני הצדדים. כשני קילומטרים הצליח הנגמ"ש המצרי לנוע בתוך שטח ישראל – מרחק גדול מדי, לכל הדעות. בשעה 20:25, רבע שעה אחרי שהחל האירוע, לאחר שהאלוף רוסו נתן את האישור לפתוח באש, ירו הטנקים לעבר הנגמ"ש, במקביל לירי של המסוקים. אחרי הפגיעה המשיך הנגמ"ש להתגלגל עוד כמה עשרות מטרים קדימה על הכביש כשהטנקים משלחים בו את פגזיהם, עד שנעצר והתפוצץ.

תוך כדי הפתיחה באש נמלטו מהרכב שני מחבלים, המסוקים פגעו בהם מהאוויר והרגו אותם. במשוריין שנפגע נמצאו עוד שש גופות. בסך הכל נהרגו באירוע כשמונה מחבלים, שרובם נשאו על גופם חגורות נפץ. ביום שני העבירה ישראל למצרים שש מגופות המחבלים ואת כלי הרכב המשוריין.

חשוב לציין כי לכל אורך האירוע לא נורתה ולו רקטה אחת או פצצת מרגמה מהשטח הפלשתיני.

בזמן האירוע, כשתמונת הקרב טרם התבררה, נפוצו שמועות רבות, ובהן שהיתה חטיפה של חייל ושבשטח יש עוד גופת חייל שלא ניתן להגיע אליה. בתוך דקות ספורות השמועות נשללו לחלוטין. ב"ה, הפעם לא היו נפגעים לכוחותינו. אבל אין מי שמשלה את עצמו שההצלחה השבוע תחזור בהכרח על עצמה בניסיונות הפיגוע הבאים.

ניסיון לתקוע טריז בין מצרים לישראל. ברק ונתניהו ליד הנגמ"ש השרוף

מצרים לא שולטת בסיני

ניסיון הפיגוע שהתרחש השבוע שב והזכיר לכל מי שביקש לשכוח, שהשלטון המצרי איבד זה מכבר לחלוטין את השליטה בחצי האי סיני. השטח הזה, שהנשיא סאדאת התעקש לפני 30 שנה לקבל "עד הגרגר האחרון של טאבה" כי מדובר ב"אדמה מצרית קדושה", הפך כבר מזמן לארץ שאין בה ריבונות בפועל, אין דין ואין דיין. כל דאלים גבר, כל מחבל הישר בעיניו יעשה. הללו מנצלים את כעסם של השבטים הבדואים על שלטונות קהיר ואת נכונותם לשתף פעולה, לרוב תמורת כסף, עם הקיצונים האיסלאמים. וכך ארגוני הטרור עושים בשטח סיני כרצונם - מעבירים אמל"ח, מאחסנים אותו, מנסים אותו וגם משתמשים בו. המידע המודיעיני המצוי בידי ישראל, אך גם בידי מצרים וגם בידי ארה"ב, מלמד שבסיני קיימים כיום מצבורי נשק עצומים, שחלקם הגיע אחרי נפילת שלטון קדאפי בלוב וחלקם ממקורות אחרים, גם באדיבות טהרן.

השבוע נראה היה שגם במצרים סוף סוף מבינים את זה. הנשיא המצרי מורסי מבין ככל הנראה, שהטרור בסיני מאיים לא רק על ישראל אלא גם על הביטחון הלאומי של ארצו. הביקור שערך מורסי בסיני עם צמרת הממסד הביטחוני, אומרים בירושלים, מלמד שחל שינוי בחשיבה המצרית.

בעקבות התקרית כינס הנשיא המצרי ישיבת חירום ביחד עם המועצה הצבאית. התקשורת המצרית דיווחה כי במהלך הדיון העלו נציגי המועצה דרישה כי משרד ההגנה המצרי יפנה לישראל בדרישה להתיר לכוחות צבא נוספים להיכנס לשטחים המפורזים בצפון סיני לפי הסכם השלום עם ישראל, ולפתוח במבצע רחב-היקף למיגור תאי הטרור בחצי האי. מורסי, בעצמו מאנשי תנועת האחים המוסלמים, יצא במסר חריף לארגוני הטרור בחצי האי. "מתקפת הטרור שאירעה בחצי האי סיני לא תעבור בשתיקה. אלה שביצעו את הפשע הנורא ישלמו על כך".

ביום שני, למחרת הפיגוע, שיגרה מצרים שתי ספינות נושאות מסוקים לחצי האי סיני, על מנת לאתר את שאר חברי חוליית המחבלים. כלי תקשורת מצריים דיווחו כי ישראל אישרה את כניסת הספינות בפעם הראשונה מאז נחתם הסכם השלום עם קהיר. באותו יום גם דווח במצרים כי לראשונה מאז נחתם הסכם השלום חגו מטוסי קרב מצריים בשמי סיני. על פי הדיווח, שני מטוסי קרב נמצאים בסיני כדי לסייע באיתור טרוריסטים, ומטוסי קרב נוספים אמורים להגיע לבסיס חיל האוויר המצרי באל עריש.

 

"למה לא הקשבנו לישראל?"

במצרים היו גם בכירים שמתחו ביקורת על בכירי מערכת הביטחון שלהם, על שלא שעו לאזהרות ישראל מפני טרור בסיני. ישראל לא שמרה את המידע המודיעיני המוקדם לעצמה, ושיתפה בו את המצרים. כלי תקשורת במצרים מתחו ביקורת חריפה על גורמי הביטחון המצריים שהתעלמו מהאזהרות שפרסמה ישראל בעניין המצב הביטחוני בסיני, במיוחד מהאזהרה האחרונה של המטה למלחמה בטרור.

מאז ההפיכה במצרים בינואר 2011, ולמעשה עוד קודם לכן, בימי שלטונו של חוסני מובארק, לא חדלו בישראל מלהתריע כי סיני הופכת לגן עדן לקבוצות טרור חמושות, המבקשות להפוך את חצי האי לבסיס פעולה נגד ישראל. מסיבותיהם, העדיפו שלטונות מצרים בדרך כלל להתעלם מן האזהרות. רק בשבת שעברה אמר שר הפנים המצרי החדש, גמאל א-דין, כי "המצב בסיני מעולם לא היה בטוח יותר", והגדיר את ההתרעה הישראלית כניסיון לחבל בתיירות לארצו. במצרים קיוו כי קבוצות הטרור שנאחזו בסיני יימנעו מלפעול נגד חיילים ושוטרים מצריים.

גם הגנרל המצרי בדימוס, עאדל סלימאן, התבטא השבוע כי "יש מידע על חוליות טרור שמתכוונות כל הזמן לבצע פיגועים בסיני. בכוונת אותן חוליות לנצל כל אפשרות כדי לבצע פיגוע. מנגנוני הביטחון הפרו את חובתם פעמיים: ראשית, כשהתעלמו מהאזהרות הישראליות, ושנית, כשהתעכבו ברדיפה אחר גורמי הטרור בסיני".

בכיר בצבא המצרי צוטט כאומר כי "הממשל בקהיר אינו שולט עוד בשטח בצפון סיני. ללא פעולה רחבה למיגור פעילי הטרור נאבד את השליטה כולה על חצי האי לטובת ארגוני הג'יהאד העולמי ואל-קאעידה".

בישראל מודעים לכך שהנשיא המצרי החדש מוחמד מורסי איננו האיש הקובע בנושא הביטחוני בסיני. הדו שיח צריך להתנהל מול הצבא המצרי, בראשות שר ההגנה טאנטווי. טאנטווי, אומרים בירושלים, מבין טוב מאחרים מה עלול לקרות אם כל אלה שמכונים ג'יהאד עולמי ימשיכו לפעול בסיני כבתוך שלהם. הדו-שיח צריך להתקיים איתו.

בניגוד למקרים דומים בעבר, הפעם לא היה שום ניסיון מצרי להטיל ולו אחריות מינימלית על ישראל. משרד הפנים המצרי הודיע רשמית כי פעילי ג'יהאד מעזה ופעילי ג'יהאד מצריים הם שעומדים מאחורי המתקפה.

הבנה נוספת מהפיגוע היתה שלמשטרים ערביים, ואולי דווקא להם, אין שום חסינות מפני גורמי ג'יהאד עולמי. על פי השקפתם הכופרים מבית, אותם מוסלמים שמכרו לגירסת אל-קאעידה את נשמתם למערב ולארה"ב - ובמקרה של עיראק לשיעים ושל סוריה לבשאר אסד החילוני - כל אלו גרועים בעיניהם הרבה יותר מן היהודים ומן האמריקנים. עדות לקיצוניות של ארגוני הטרור הללו היא העובדה שהם לא נרתעו מלפעול נגד כוחות צבא מצריים שמפקדם היום, מבחינה פורמלית, הוא לא אחר מנשיא מצרים מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים. הם גם לא נרתעו מלהרוג חיילים מוסלמים, בדיוק בשעה שהללו סעדו את הסעודה המסיימת את צום הרמדאן.

אפילו החמאס גינה את הפיגוע נגד החיילים המצרים. מקור בחמאס אמר כי אילו ידע ארגונו מבעוד מועד על כוונת גורמים פלשתיניים להשתתף במתקפה על שוטרים מצרים בסיני, היה מונע זאת מהם. הוא טען כי פעילי ג'יהאד עולמי נכנסים לעזה ומאתגרים גם את הארגון.

זה לא היה הסיכול היחיד באותו יום. ביום ראשון בצהריים, שעות ספורות לפני מתקפת הטרור בגבול ישראל-מצרים, ביצע צה"ל סיכול ממוקד בדרום רצועת עזה. גם כאן ההצלחה נזקפת בראש ובראשונה לשב"כ. חיל האוויר חיסל, בסיוע מידע מדויק שהעביר השב"כ, מחבל של הג'יהאד העולמי שתכנן לבצע פיגוע בגבול ישראל-מצרים. מחבל נוסף שהיה איתו על אופנוע בזמן התקיפה נפצע.

הפלשתינים דיווחו שההרוג הוא עיד נאדי עוכל, בן 19 מרפיח. הפצוע, אחמד סעיד איסמאעיל, בן 22, שייך לפלג של הג'יהאד העולמי ברצועה ובסיני. בצה"ל אמרו כי הוא היה מעורב לפני כחודש וחצי בפיגוע בגבול ישראל-מצרים שבו נהרג עובד משרד הביטחון סעיד פשאפשה, בן 35 מחיפה. מצה"ל נמסר כי השניים עסקו בימים אלה ממש בקידום פיגוע נוסף נגד יעד ישראלי בגבול ישראל-מצרים, בשיתוף עם פעילים נוספים של הג'יהאד העולמי מהרצועה ומסיני. דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי אמר שלשום כי החוליה עסקה בהכנת פיגוע בשלבים מתקדמים, והתקיפה מנעה זאת.

בעקבות החיסול, במהלך כשעתיים, נורו אל יישובי אשכול עשרות פצצות מרגמה - כולן נפלו בשטחים פתוחים. עובד זר שנסע ברכב חקלאי נפגע מרסיסים בידו.

גם אם לא היה קשר ישיר בין שני האירועים של אותו יום, אין לאיש ספק שהג'יהאד-העולמי, הארגון שכיכב בשני המקרים, עדיין לא אמר את המילה האחרונה באזור זה של משולש הגבולות ישראל-מצרים-עזה.