בשבע 505: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , כ"א באב תשע"ב

אבן פינה מאבני חומש לבית הכנסת בטל מנשה

שבע שנים לאחר עקירת ארבעת היישובים בצפון השומרון, הונחה השבוע בהשתתפות מאות אורחים אבן הפינה לבית הכנסת החדש ביישוב טל מנשה שבצפון השומרון. אבן הפינה נלקחה מאבני היישוב חומש. האבן הובאה על ידי משפחה ממגורשי חומש, אשר עלתה ליישוב החרב לקריאת מגילת איכה בתשעה באב.

טקס הנחת אבן הפינה התקיים בשיאו של אירוע סיום הדף היומי ביישוב וכחלק מחגיגות 20 שנה להקמתו של טל מנשה. בטקס השתתפו הרב חיים דרוקמן יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, ראשי שתי המפלגות הדתיות ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) ושר המדע דניאל הרשקוביץ, הרב אלישע וישליצקי ואורחים רבים. את הטקס ארגן טוביה ברוקנר, בן ממשיך ביישוב, והנחה פיני אפרתי, יו"ר המזכירות. רגע מרגש נרשם כשטובה סבוראי, מראשוני הלח"י שבביתה נרצח יאיר שטרן על ידי הבולשת הבריטית ואשר ייסדה עם בעלה משה ז"ל את היישוב השכן שקד, חתמה אף היא על מגילת יסוד אבן הפינה. לאחר סיום הש"ס והברכות הניחו ילדי היישוב את אבן הפינה לבית הכנסת.

 

כוחות הביטחון התגייסו ליום כיף של ילדי 'שלווה' באילת

במסגרת מחנות הקיץ שמארגנת תנועת 'אל ארצי' באילת, נערך השבוע מחנה נופש ל-300 ילדים בעלי צרכים מיוחדים מעמותת 'שלוה'.

למחנה הנופש שנמשך שבוע ימים היו שותפים עיריית אילת ומפעילי האטרקציות בעיר. בין שלל הפעילויות התקיים יום מיוחד בו ערכו כוחות הביטחון באילת - המשטרה, צה"ל, מד"א, יחידות חילוץ ומכבי האש - ערב פעילות מרתק. שיאו של הערב היה הופעתו של יובל המבולבל אשר שימח את ילדי 'שלוה' הנרגשים.

קלמן סמואלס, יו"ר 'שלוה', מודה לאחראים על הצלחת המחנה: "מדהים היה לראות את המתנדבים והמתנדבות הצעירים, אשר יחד עם בנות השירות הלאומי ואנשי הצוות טיפלו בילדים באהבה ובמסירות אין קץ".

המוסלמים נוטעים עצים בהר הבית, ישראל שותקת

המאבק סביב הריבונות בהר הבית נמשך. השבוע (ג') ניטע על ידי הוואקף עץ דקל גדול בהר, וזאת בניגוד להלכה היהודית האוסרת על נטיעת עצים במקום. לפני כמה ימים קרס העץ הניצב במורד המדרגות המערביות, ולמרות ההצהרות החוזרות ונשנות של ישראל בדבר פיקוח על הפעולות המבוצעות בהר, נטעו המוסלמים ללא מפריע עץ דקל חדש. יצוין כי בעבר קרסו מספר עצים נוספים על ההר, ובאתרי האינטרנט הפלשתיניים הוטלה האחריות לקריסתם על רשויות המדינה, על המשטרה, על רשות העתיקות ועל היהודים המתפללים בהר הבית. לטענת הפלשתינים, כוונת המשטרה בהורדת העצים היא לצורך השגת שדה ראייה רחב למצלמות האבטחה הממוקמות בהר. אצבע מאשימה מכוונת גם כלפי "החפירות שעורכת רשות העתיקות מתחת לאדמת אל אקצה", כך על פי הפלשתינים. בנוסף לכך, המתפללים היהודים העולים להר הבית מואשמים שהחדירו חומרים כימיים מסתוריים לשורשי העצים בכדי לייבשם ולגרום להריסתם.

בתוך כך, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין קרא בשבוע שעבר בכנס פעילי ליכוד ליצור בהר הבית חלוקת זמני תפילות בין יהודים וערבים, במתכונת זהה לזו הנהוגה במערת המכפלה, כך פורסם בעיתון מקור ראשון. קריאתו זו באה בעקבות אירועי תשעה באב האחרון, בו סגרה המשטרה את הר הבית כליל בפני יהודים עקב התראות על התפרעויות צפויות של מוסלמים. השבוע פרסם ח"כ אלקין באתרו הרשמי כי "המצב הקיים לפיו אסור ליהודים להתפלל במסגרת ביקור בהר הבית, שאותו קובעת המשטרה על דעת עצמה - אינו חוקי". עוד כתב: "כיום כל יהודי המבקש לעלות להר הבית, המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, יכול לעשות זאת כתייר ולמשך שעות ספורות בבוקר בימים ראשון עד חמישי. אלא שבכניסה להר, הנמצא בריבונות ישראלית, מבהירים השוטרים כי אי אפשר להתפלל בשטחו, וכן אוסרים להכניס לביקור סידור תפילה או כל תשמיש קדושה אחר". אלקין, חבר בוועדת הפנים של הכנסת, מציין בדבריו כי בג"ץ פסק שמותר ליהודים להתפלל בהר הבית, ורק במקרים מסוימים, כשיש חשש לשלום הציבור ולהפרות סדר, יכולה המשטרה למנוע באופן זמני את עלייתם. "אלא שהמשטרה טוענת שזהו המצב תמיד... אי אפשר להגביל זכות כל כך טבעית כמו תפילה", טוען ח"כ אלקין ומוסיף: "רוב ההחלטות הן שיקול מבצעי של המשטרה - לא שיקולי מדיניות של הממשלה".

יו"ר הקואליציה אף הציע פתרון מעשי למצב בשטח: "יש לשקול להפעיל בהר הבית את ההסדר שעובד טוב במערת המכפלה, לפיו בחגים היהודיים תינתן עדיפות ליהודים לתפילות בהר הבית, ובחגים מוסלמיים למוסלמים". קריאתו זו של אלקין גררה תגובות נזעמות בעולם המוסלמי. 

יו"ר הקרן למורשת הר הבית, יהודה גליק, מברך בשיחה עם 'בשבע' את יו"ר הקואליציה על הצעתו: "הדברים שאמר אלקין הם חשובים מאוד וברורים. לצערי, האשמה במצב ההר אינה מוטלת רק לפתחה של המשטרה אלא גם על עם ישראל, שלא משמיע קול זעקה על המתחולל במקום המקודש ביותר לעם היהודי". גליק מצביע על גידול משמעותי בשנתיים האחרונות בהתעניינות ובעליית יהודים להר הבית, אולם מנגד קובל על כך שהיא עדיין איננה מספקת. "יש לי טענות כבדות משקל על התנהלות המשטרה, אבל כשבתשעה באב סוגרים את ההר מפני יהודים, כשפוגעים באבן השתייה, כששותלים עצים ככל העולה על רוחם, איפה אז עם ישראל? איפה גדולי ישראל? איפה הרבניים הראשיים? למה לא נשמעת קול צעקה?" תמה גליק.

 

'קול ברמה' הדיחה את השדרן שגידף את רבני הציונות הדתית

התבטאויות משולחות רסן נגד הציונות הדתית ורבניה בשידור ברדיו החרדי 'קול ברמה'. בתוכנית 'בין חרדי ללאומי' אמר השדרן הרב אברהם טמיר כי הציונות הדתית היא "סרטן בגוף היהדות המאמינה" ואת רבניה כינה "פושעים, פרחחים רבניים שמחפשים לקעקע את עולם התורה היהודי". התוכנית, אשר עסקה בסוגיית גיוס תלמידי ישיבות וביטול חוק טל, הפכה באחת למתקפה בוטה ויוצאת דופן בחומרתה נגד רבנים בכירים בציונות הדתית. על יו"ר ארגון רבני 'צוהר', הרב דוד סתיו, שקרא לציבור החרדי להתגייס לצבא, אמר טמיר: "באמצעי התקשורת עלה רבאיי רפורמי מארגון הרבנים הרפורמים". עוד אמר כי הרב "ספק אפיקורס ספק שוטה, מה שיותר מסתבר ששניהם יחד". את הרב אליעזר מלמד כינה השדרן "פרחח" ו"טיפש".

לאחר השידור הביעו אישי ציבור ואנשי תקשורת רבים את מחאתם על ההתבטאויות. כתוצאה מכך הודיע מנכ"ל התחנה ירון קנר כי הוחלט להפסיק בעתיד את שידוריו של הרב טמיר בתחנה. קנר אף התקשר לרב סתיו והתנצל באופן אישי על הדברים החמורים.

מרדיו 'קול ברמה' נמסר ל'בשבע' בתגובה: "מדובר בהתבטאות מצערת, ומיותר לציין שאין התחנה מזדהה עמה כלל. אנו מצרים ומתנצלים בפני הרב סתיו, כמו גם בפני כל מי שנפגע מאותה אמירה. מדובר בשידור חד פעמי של הרב אברהם טמיר, ששימש כשדרן זמני. מיד לאחר השידור יצרו מנהלי התחנה קשר עם הרב סתיו והתנצלו בשם 'קול ברמה' על האמירה האומללה. על פי החלטת הנהלת התחנה הרב טמיר לא ייקח חלק בשידוריה בעתיד".

הרב דוד סתיו אומר ל'בשבע' בתגובה: "רבני הציונות הדתית ובכללם רבני צוהר הלכו והולכים לאורם של הראי"ה קוק, הרב הרצוג והרצי"ה זצ"ל, וימשיכו להפיץ את אורה של תורת ארץ ישראל במאור פנים. בכל תקופה ודור היו כאלו שניסו להשחיר את פניהם של רבני הציונות הדתית, אך כמובן שזה לא ימנע מאיתנו להמשיך בפועלנו", אומר הרב סתיו.

 

מאות השתתפו בעצרת לציון עשור לרצח בהר חברון

סמ"ר אלעזר ליבוביץ הי"ד, בן היישוב היהודי בחברון, נרצח לפני עשור, בערב יום הולדתו ה-21, בצומת זיף מדרום לחברון. באותו אירוע נרצחו גם בני משפחת דיקשטיין הרב יוסי, אשתו חנה ובנם שובאל הי"ד. מאז נוהגים חבריו של אלעזר, בשיתוף המועצה האזורית הר חברון והיישוב היהודי בחברון, לקיים מדי שנה אירוע זיכרון הכולל צעדה בשבילי הר חברון ומופע שירה על הגבעה הקרובה.

השנה, במלאות עשור לרצח, השתתפו מאות גברים, נשים, ילדים ובני נוער בצעדה מקריית ארבע עד לצומת זיף, ולאחריה התקיים המופע 'לילה בהרי חברון'. מאות המשתתפים שהתכנסו באוויר הפתוח, ליד מוצב צה"ל אשר הוקם במקום, נהנו לשמוע את האמנים שהופיעו בשירה יהודית מרגשת.

 

מבזקים:

 

חנוכת חדר לימוד לזכר שולי הרמלך הי"ד

לציון תשע שנים להירצחו של שולי הרמלך הי"ד וציון שש שנים להקמת ישיבת חומש המתחדשת, יתקיים בשבוע הבא (ה') ערב לימוד בבית הכנסת המרכזי בשבי שומרון. באירוע ייערך טקס חנוכת חדר לימוד לזכרו של הרמלך.

 

אבן הפינה ליישוב הקבע של מפוני קטיף

השבוע, כשבע שנים לאחר הגירוש, נערך טקס הנחת אבן פינה ליישוב הקבע של מפוני היישוב קטיף 'כרמי קטיף'. יו"ר מינהלת תנופה הרב ד"ר אופיר כהן העריך כי כבר בתקופה הקרובה יחלו במתן אישורים לבניית בתי הקבע.

 

סטודנטים מחו"ל מלמדים אנגלית ומתחברים לשורשים

200 סטודנטים יגיעו בשבועות הקרובים מארצות הברית, במסגרת פרויקט 'מסע' של הסוכנות היהודית ומשרד החינוך, למשך שנה בה ישתלבו בהוראת אנגלית בבתי הספר בישראל. טקס פתיחת הפרויקט ייערך במכללה האקדמית לחינוך תלפיות.