בשבע 23: המטרה: אפס אחוז מעשנים

אהרן אברמסון , כ"א בטבת תשס"ג

"עד לפני חודשיים עישנתי שתי חפיסות ליום ומאז אני מעשן רק סיגריה אחת, בזכותך" מיהר יצחק כהן (22) תלמיד באחת מישיבותיה המפורסמות של בני ברק לסבר את אזנו של הרב יחזקאל אסחייק תוך כדי רמיסת שארית סיגרית ה"קנט" שהייתה בידו. אבל הרב אסחייק, המורגל כבר בהתנצלויות מחמיאות שכאלה – לא ויתר. "ראשית, גם אם אתה מעשן רק סיגריה אחת ליום – אל תעשה זאת בפרהסיה. זה פשוט גובל בחילול השם. שנית – אני מוכן למנות לך, כאן ועכשיו, שורה ארוכה של סיבות טובות להפסיק את העישון לחלוטין" השיב על אתר והחל לפרט את הסכנות הבריאותיות האורבות לפתחם של המעשנים."כל סיגריה מקצרת את חיי האדם ב-11 דקות לפחות. מדי שנה נפטרים בארץ עשרת אלפים איש כתוצאה מעישון". כהן החל לגלות סימנים כי אצה לו הדרך להגיע לישיבה, שלף איש שיחו מכיס מקטרנו חוברת הנושא את השם "חיים ללא עישון על פי התורה", טחב אותה לידיו. "קרא את הכתוב כאן והתקשר אלי" אמר כמעט בתחנון ונפרד ממנו לשלום. כעבור יומיים זוכה הרב אסחייק לשיחת הטלפון המיוחלת. "שלום, מדבר יצחק כהן. נפגשנו השבוע בככר הישיבה.
רציתי רק לומר לך שקראתי את החוברת שנתת לי והחלטתי להפסיק לעשן גם את הסיגריה הבודדת"...

עישון הסיגריות והפאפיראסען

כבר שלש שנים מנהל הרב אסחייק, ששימש משך שלושים ושמונה שנה כמזכירו האישי ואיש אמונו של ראש ישיבת פוניבז' המנוח, רבי אליעזר מנחם מן שך זצ"ל, "קמפיין" אישי נגד העישון במגזר החרדי. מאות שעות הקדיש לנושא ורבבות דולרים הוזיל מכיסו הפרטי (!) למטרה זו, בה הוא רואה משום "פיקוח נפש" לא רק של מעשנים "אקטיביים" אלא גם של אלה המוגדרים כ"פסיביים", השואפים אל קרבם את עשן הסיגרים והסיגריות גם מבלי לעשן.

"הציבור החרדי המתנזר מהתקשורת הכללית אינו מודע לנזקי העישון כפי שמודע להם הציבור הרחב" מתאונן הרב אסחייק. "הסטטיסטיקה, לפיה נפטרים בארץ, מדי שנה, עשרת אלפים איש (!) כתוצאה ישירה מן העישון, פי עשרים מהמספר הממוצע של הרוגי תאונות הדרכים בתקופה מקבילה, פשוט אינה נתפסת במוחותינו. אחרת היו כל המעשנים מחליטים להפסיק לעשן לאלתר", הוא אומר בכאב. כדי לקרב את הדברים למודעות, "גייס" מזכיר "מועצת חכמי התורה" ומזכ"ל ש"ס לשעבר דברים שכתב רבי ישראל מאיר הכהן מראדין זצ"ל המוכר יותר כבעל "החפץ חיים" עוד לפני כשבעים שנה, בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים, כנגד "עישון הסיגארען והפאפיראסען שחוץ מזה שהם מזיקים לגוף כידוע, עוד גורמים הזק לנשמתו בביטול תורה" ואת בעל ה"חזון איש" – רבי אברהם ישעיהו קרליץ זצ"ל שהתבטא "כי עישון הטבק קשה לנשימה ומעבה את מקום הריאות ולכן יש לפרוש מזה ולהתחזק בזה", הוא כרך את הדברים בפסק הלכה עדכני שהוציא הרב שמואל הלוי וואזנר, הנחשב לגדול הפוסקים בבני ברק, המטיל "איסור גמור להתחיל בעישון בימי הבחרות ועל ההורים ומורים ומחנכים מוטל חוב גמור ע"פ התורה למנעם מזה וכל מי שכבר הרגיל עצמו למנהג לא טוב זה ישתדל מאד למען עתידו לרדת מזה בהדרגה ואז טוב לו", צירף אליהם את קריאתם של הפוסק הירושלמי רבי יוסף שלום אלישיב וזקני ראשי הישיבות "שכל מי שיכול למנוע מעצמו ומאחרים מלעשן מחויב למנוע" ופיזר אותם ברבבות עותקים בהיכלי הישיבות, כוללי האברכים ובתי כנסת בירושלים ובבני ברק על גבי פליירים צבעוניים, יחד עם עלון הנושא את הכותרת "די לעישון" והמתמצת את סכנות העישון.

לא רוצות חתן מעשן

"ההדים מהשטח" הבהירו כי המסר עושה את שלו: ראשי ישיבות לא מעטים הכריזו על בתי המדרש כעל "אזורים ללא עישון". המשגיחים הרוחניים הגבירו את השיחות המוסריות בנידון וגם מספר הנזקקים ל"סיגריות החתן", אותן היו נוהגים "חתנים טריים" לחלק לחבריהם ללימודים בחדרי האוכל למחרת אירוסיהם לאחר "קבלת הפנים" החגיגית – ירד פלאים. בישיבות לא מעטות הופסק המנהג עתיק היומין הזה כליל ואת מקום הסיגריות תפסו סוכריות. "אם בשנות פעילותי הראשונות הייתי מתבקש אולי פעם בשנה שלא להציע בחור מעשן, הרי שכיום בכחמישים אחוז מהבקשות המגיעות אלי מצד הורי הבחורות המיועדות לשידוך מודגש נושא זה" אומר השדכן הירושלמי הוותיק משה כהן. גם עמיתיו- מתחריו למקצוע טוענים לאחוזים דומים, ההולכים וגדלים.

אפקטיביות ה"קמפיין" של הרב אסחייק משתקפת היטב בתוצאות אומניבוסים שביצעה חברת הסקרים "מותגים", המתמחה במגזר זה. "ממוצע שכיחות העישון בקרב הגברים במגזר החרדי נמצאה 19.4% לעומת 29% במגזר היהודי הכללי. כנימוק להפסקת עישון מסרו 4.4% מהמרואיינים כי הפסיקו לעשן בשל פסק ההלכה" קובעים מומחי המכון. השוואת הנתונים הללו עם תוצאות הסקרים שעורך משרד הבריאות, זה כשלושים שנה בקרב כלל האוכלוסייה מאלפת, בעיקר כשמדובר בבני נוער. בעוד שבקרב המבוגרים משתקפת בכמעט עשור האחרון יציבות בשיעור המעשנים, הרי שבקרב הדור הצעיר הוכפל שיעור המעשנים במגזר הכללי בשנים האחרונות, בעוד שבמגזר החרדי מקיפה הירידה הדרסטית גם שכבת גיל זו.

אבל הרב אסחייק רחוק מלהיות מרוצה. "אחוז המעשנים בציבור החרדי עדיין גבוה. חייבים להוריד אותו לאפס" הוא מסמן לעצמו את המטרה. בעזרת החוברת "חיים ללא עישון על פי התורה", אליה קיבץ מדברי גדולי כל הדורות על חובת שמירת הבריאות, דברי רופאים על סכנת העישון ותשובות לטענות דוגמת "גם רבנים וראשי ישיבות מעשנים" ו"הכל בידי שמים", אין לו ספק כי "תוך תקופה לא ארוכה יחסית נגיע בעזרת ה' לתוצאה: מי שלא נוגע ב"מוקצה" בשבת – לא יגע בסיגריה בימות החול". המעצור היחיד בדרך אל המטרה הנעלה הזו הוא כמובן הכסף להדפסת והפצת החוברת ברבבות עותקים.

"משרד הבריאות, המנהל בימים אלה קמפיין ענק להסברת נזקי העישון במגזר הכללי, מגלה התעניינות גם במגזר החרדי ואני מקווה כי ימצא בהקדם התקציב הדרוש להבאת המודעות גם למגזר זה, בו ההצלחה המלאה מובטחת" אומר הרב אסחייק, הנושא – בינתיים – את ה"קמפיין" הזה על שכמו.
חרדית מעשנת? אין חיה כזאת

דו"ח שר הבריאות על נושא העישון בישראל, שהונח זה לא מכבר על שלחן הכנסת, מגלה כי 30 אחוז מהאוכלוסייה בארץ מעשנת. שיעור הגברים המעשנים עומד על 38 אחוז. אצל הנשים – 24 אחוזים בלבד. "מאמצע שנות התשעים משתקפת יציבות בשיעור המעשנים והירידה העקבית שאפיינה את העשורים הקודמים אינה ניכרת עוד" קובע הדו"ח, המציג גם את "חתך המעשנים": "30 אחוז מהגברים מצהירים כי הם מעשנים למעלה מחפיסת סיגריות ביום. 43% על צריכה של 11-20 סיגריות ביום ו-26% - פחות מ-10 סיגריות ליום. בקרב הנשים מעשנות 14% יותר מחפיסה ליום. 34 אחוז מסתפקות ב-11 עד 20 סיגריות ביממה ו-51% מדווחות על "הסתפקות במועט" – פחות מעשר סיגריות ליום.

נתון מעניין אחר העולה מסקרי המחלקה לחינוך וקידום בריאות במשרד הבריאות : 95 אחוז מהמעשנים מודע היטב לעובדה שהעישון מזיק לבריאות ורובם מעוניינים להפסיק לעשן, אך ניסיונות הגמילה שלהם עלו בתוהו...

"במגזר החרדי מספר המעשנות שואף, לשמחתנו, לאפס. אני מקווה כי בעתיד הלא רחוק נגיע לאחוז כזה גם בקרב הגברים" אומר הרב אסחייק. "מי שמכור לסיגריות ואינו יכול להפסיק יעשה זאת כמו מי שצריך לאכול ביום כיפור או בתשעה באב – בצנעה ובחדרי חדרים".יותר מכל טיפול רפואי

בין הציטוטים המעניינים הרבים אותם כינס הרב אסחייק בחוברת "חיים ללא עישון על פי התורה" מופיעים גם דבריו המאלפים של פרופ' גד רנרט, ראש החוג לבריאות הציבור ואפידימיולוגיה בטכניון, העומד גם בראש המרכז הארצי לבקרת סרטן של שירותי בריאות כללית, בפני "הועדה הציבורית למניעת עישון" בראשות השופט אלון גילון : "כשאני מדבר עם הסטודנטים שלי בבית הספר לרפואה בשנה הראשונה, אניאומר להם תמיד משפט מאד מתסכל: ביום שתסיימו את בית הספר לרפואה, אם כל חייכם הקליניים כרופאים, תעסקו רק בגמילת מעשנים או בדאגה שאדם שאיננו מעשן לא יתחיל לעשן, אזי תצילו הרבה יותר חיים מאשר כל דיסציפלינה שבה תבחרו לעסוק כל חייכם... אין לנו ספק שמתוך כל גורמי הסיכון למחלות בעולם, שאני לפחות מכיר, העישון הוא גורם הסיכון החזק ביותר לתחלואה בעולם המערבי". מבהיל.