בשבע 506: שמחת הגעגועים

חיים ישראל מתרפק על הזיכרונות מבית אבא, ועושה זאת באלבום שמח וקצבי עם לא פחות מח"י שירים

אמציה האיתן , כ"ח באב תשע"ב

השם שלו מוכר לכולנו. השירים שלו כבר שנים על לשוננו. אבל עדיין אין בית מדרש בלי חידוש, ואין אלבום מוזיקלי ללא חומרים חדשים.

כך גם הדיסק החדש של חיים ישראל, שכנראה כבר הגיע לגיל שבו מתרפקים על השנים הקודמות. 'קסם נעוריי' הוא שם האלבום החדש, ושיר הנושא נכתב על ידי רמי לב והולחן בידי חיים ישראל עצמו. הוא שר על נוף הילדות שבו גדל, הטעמים במטבח של אמא והסלסולים בשיריו של אבא. קשה שלא להרגיש את הגעגועים לבית הישן והטוב, ובמבט רחב יותר על כל האלבום, אי אפשר לפספס את הכיסופים למה שהיה ואיננו.

עיקרו של האלבום הוא התהייה והחיפוש. פסיכולוג היה, אולי, מנסה לנתח את מה שעובר על היוצר בתקופה זו של חייו. מכיוון שהפסיכולוגיה רחוקה ממני בכמה אוקטבות, אני מעדיף לראות באלבום כלי חינוכי המעביר מסר של תקווה ושמחה לכל מי שמחפש את מקומו.

השיר השני מדבר על הדמעות שפורצות בעת עצב ושמחה וגם יודעות לטפס אל השמיים. בשיר 'אלוקים אדירים' כותב טל שגב על מי שפונה אל הקב"ה מכיוון שכבר אין לו למי לפנות. ויש גם גיטרה בשיר השישי, שעוזרת לאדם העצוב למצוא את הדרך אל האור.

שלא יהיו אי הבנות. לא מדובר באלבום דיכאוני ולא במשהו שאפשר לשמוע בימי בין המצרים. 'קסם נעוריי' הוא אלבום שעיקרו שמח וקצבי. את היכולות של חיים ישראל אנחנו כבר מכירים מימים ימימה, והאלבום הזה אינו נופל במאומה מהאיכויות של האלבומים הקודמים. אם תרצו הוכחה לקצב ולשמחה, הנה לכם שתי שורות מתוך הרצועה השלישית: "לא מפסיקים לרקוד הלילה, נישאר עד אור הבוקר, זה הזמן להיות באושר, לאהוב את החיים". ואם זה לא מספיק, אז הנה שורת מחץ מתוך רצועה 11 – "כולם סוגרים פה את הלילה, השולחנות כאן רועדים, רוקדים והשמחה לא די לה, כל עוד יש חפלה יש חיים".

אבקש לציין לטובה את ליבו הרחב של חיים ישראל. מניין לי פרט זה? לא מהיכרות אישית אלא מתוך רשימת השירים באלבום. כבר ראינו לא מעט דיסקים המכילים בממוצע עשרה שירים. זיכנו חיים ישראל בשמונה עשר שירים, לא פחות. כולם אהובים, כולם ברורים, ובכולם הוא פותח את פיו בשירה ובזמרה. ועל כגון זה אמרו חכמינו - חזק וברוך!

seret@etrog.tv