בשבע 506: ערבית בלי הפסקה?

לקראת חגיגות המאה של העיר תל אביב-יפו עוצב סמל חדש לעיר העברית הראשונה הכולל את שמה בעברית ובאנגלית.

שמואל אדלמן , כ"ח באב תשע"ב

 לא מכבר העלה נציג מרצ במועצת העיר, אחמד משהראוי, הצעה להוסיף לסמל העיר גם כיתוב בערבית. בסופו של דבר דחתה מועצת העיר את ההצעה ברוב של 14 מתנגדים ובכללם ראש העיר, מול 10 תומכים. ואולם, באינטרנט פורסמה עצומה הקוראת לשינוי ההחלטה: "כתושבי העיר אנו דורשים להוסיף את שמה של העיר בערבית, אחת משלוש השפות הרשמיות במדינת ישראל, ולהפוך בכך את העיר לסמל אמיתי של דו-קיום, אחווה ושותפות. אם תל אביב רוצה למצב עצמה כעיר בינלאומית, המקדמת ערכים של פתיחות, פלורליזם וחופש הפרט, מן הראוי שתממש ערכים אלה כאשר מדובר בתושביה שלה".

מארגני העצומה אמרו ל'בשבע' כי "זו התארגנות של אזרחים, בלי קשר למפלגה כזאת או אחרת". לשאלה האם אין בהוספת כיתוב בערבית משום פגיעה במיצובה של תל אביב כעיר עברית, הם אומרים: "יש כאן ערבים שחיים כאן יום יום, משלמים מיסים ונאבקים כמו כולנו על הבסיס. זה לא מעניין אם המיצוב ייפגע. שימכרו את העיר כמות שהיא ולא רק תדמית. אם החליטו לספח את יפו על 3,500 שנותיה לעיר העברית הראשונה, אז כמו שמוכרים את הנמל, שוק הפשפשים, העיר העתיקה וכל הדברים האחרים שיש ליפו להציע, הגיע הזמן שישקיעו גם בתושבים".

בעירייה מגיבים: "עיריית תל אביב-יפו והעומד בראשה עושים ככל יכולתם על מנת לחבק את הקהילה הערבית ביפו ולהעניק לבנותיה ובניה העדפה מתקנת בכל התחומים. בין היתר הקימה העירייה את המישלמה ליפו, יזמה והקימה פרויקט דיור לבני הקהילה. כך היה שבפעם הראשונה הוענק לבן הקהילה הערבית אות יקיר העיר, וכשבוצעה הנצחה של אישים ערביים רבים ברחובות ובכיכרות ביפו. ההשקעה העירונית בחינוך, ברווחה, בשיקום התשתיות, מבני הציבור, מבני החינוך והספורט ברחבי יפו ועבור הקהילה הערבית היא חסרת תקדים בשנים האחרונות - למעלה ממיליארד שקלים.

"יחד עם זאת, תל אביב-יפו היא עיר עם רוב מוחלט של תושבים יהודים (למעלה מ-90%). הקהילה הערבית מונה כ-4% בלבד מכלל האוכלוסייה. אין כל היגיון או סיבה פרקטית להוספת הכיתוב בערבית ללוגו העירוני הכללי של העיר. באף מקום בארץ ובעולם זה לא נעשה בנתונים דומים לכך".