בשבע 506: אחים לנשק

השבוע הושלמה המהפכה של האחים המוסלמים במצרים, כששר ההגנה והרמטכ"ל הודחו בידי הנשיא מורסי

חגי הוברמן , כ"ח באב תשע"ב

* בישראל ובארצות הברית עוקבים בדאגה אחרי מחליפיהם, שמזוהים עם 'האחים', אבל ממשיכים להעריך כי כוחה הצבאי הגדול של השכנה מדרום לא יופנה נגד ישראל

בירושלים עקבו השבוע בדאגה רבה ובחשש גדול אחר המתרחש על גדות הנילוס. 30 שנה אחרי ששתי המדינות האויבות חתמו על הסכם שלום ביניהן, סכנת ביטול ההסכם וחזרתה של מצרים למעגל המדינות העוינות מעולם לא היתה מוחשית יותר. אם אחרי נפילת שלטון מובארק, ואפילו אחרי בחירתו של איש האחים המוסלמים מוחמד מורסי לנשיא מצרים, התנחמו בישראל ביחסי העבודה הטובים הנשמרים עם הממסד הביטחוני המצרי, השבוע אפילו ההנחה הזו שוב איננה ודאית.

בתחילת השבוע, ביום ראשון, ניצל נשיא מצרים מוחמד מורסי את רצח החיילים המצרים בסיני, כדי לחזק את אחיזתו בשלטון, וחשוב מכך - את אחיזת 'האחים המוסלמים' במצרים כולה. הגורם היחיד שאיים על ההגמוניה השלטונית של 'האחים' במצרים היה המועצה הצבאית העליונה, והנשיא המצרי היכה בברזל בעודו לוהט: הוא ניצל את ההלם בצבא מצרים נוכח הפיגוע בסיני כדי להעביר מתפקידיהם את שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי ואת הרמטכ"ל סאמי ענאן. עבד אל פאתח סיסי מונה לשר ההגנה החדש, וסדקי סבחי מונה לתפקיד הרמטכ"ל.

הדימוי של מורסי כ'בובה של הצבא' הוכח כאשליה אופטית. נשיא מצרים הבהיר היטב במהלכים שנקט לכל הממסד המצרי, ובמיוחד הממסד הצבאי, כי "אני הנשיא, אתם הצבא. אבל עם כל הכבוד יש היררכיה".

פרס ניחומים. צורסי מעניק עיטור לטנטאווי המפוטר

ניצול כישלון

זה היה מהלך מבריק. מיד אחרי הפיגוע מיהר מורסי לסיני יחד עם טנטאווי, הפגין נוכחות ופעילות, השמיע הצהרות לוחמניות וגם דאג שיהיה להן כיסוי בשטח במבצע צבאי.
הדימוי של מורסי כ'בובה של הצבא' הוכח כאשליה אופטית. נשיא מצרים הבהיר היטב במהלכים שנקט לכל הממסד המצרי, ובמיוחד הממסד הצבאי, כי "אני הנשיא, אתם הצבא, אבל עם כל הכבוד יש היררכיה"

מיד אחר כך הדיח את ראש המודיעין המצרי מוראד מואפי, את האחראי על הביטחון בסיני ועוד קצינים בכירים נוספים. מורסי המתין לראות כיצד יגיב הצבא על המהלך, וזיהה בישיבה עם ראשי המועצה הצבאית העליונה שראשי הצבא לא ממש התנגדו להדחתם של הגנרל ושני הקצינים, שהשתייכו במובהק למחנה שלהם. הוא חיכה יומיים ואז הנחית את המכה השנייה, כשפיטר בבת אחת את שני האנשים המרכזיים במועצה הצבאית העליונה. בכמעין פרס ניחומים מינה מורסי את השניים ליועציו המיוחדים, ואף העניק להם את עיטור מדליית הנילוס המכובד, שיחשבו שהסטירה היא ליטוף.

מורסי לא הסתפק בכך, אלא מיהר גם לבטל את התיקון שהכניסה לאחרונה המועצה הצבאית העליונה לחוקה המצרית - אותו תיקון שבעצם איפשר לצבא להיות הפוסק בנושאי ביטחון, תקציב וגם מדיניות חוץ. הצבא גם הוסיף תיקונים שונים לחוקה וגם שינה את הרכב הוועדה המנסחת את החוקה החדשה – כל זאת כדי להבטיח שהשלטון יהיה בידו. מורסי מיהר לבטל את הצלחת הצבא, ונגס בכוחו הפוליטי של הצבא וביכולתו להשפיע במסגרת המשטר החדש.

 

כניעת הצבא

בירושלים ובוושינגטון צפו בדאגה כיצד הצבא המצרי מקבל בהכנעה מושלמת את השינויים של מורסי, בלי להניד עפעף, בלי לצייץ ובלי להשמיע ולו רמז של התנגדות. בעיקר הוטרדו מעתיד הקשרים עם צבא מצרים. נכון שגם טאנטאווי לא היה ידיד מובהק של ישראל, אבל הוא גם לא היה עוין לה כמו האחים המוסלמים. עבד אל-פתאח סיסי, מחליפו של טנטאווי, הוא חידה בעיני ישראל. סיסי, בן 58, הוא הצעיר בחברי המועצה הצבאית העליונה ובהשוואה לאחרים הוא לא מרבה להופיע בתקשורת. הוא החל את חייו הצבאיים בחיל הרגלים ועבר שורה של תפקידים בכירים עד שמונה למפקד האזור הצפוני. לאחר מכן ניתן לו הפיקוד על מנגנון המודיעין הצבאי, וכיהן עד לשבוע שעבר כראשו. עם זאת, שמו עלה לאחר המהפכה בהקשר של התנגדותו ליחס האלים של כוחות הביטחון כלפי המפגינים. הוא גם הראשון שהכריז בגלוי על הצורך בשינוי ההתנהגות של כוחות הביטחון: לא להשתמש באלימות נגד מפגינים ולהגן על העצורים מפני יחס רע. הוא גם הכריז כי הצבא לא מתכוון לעצור נשים.
נקודת האור היחידה, מבחינה ישראלית, היא מינויו של הגנרל מוחמד ראפת שחאתה, לתפקיד ראש המודיעין המצרי במעמד של שר. שחאתה ניהל ועודנו מנהל קשרים כמעט יומיומיים עם אישים בכירים מישראל

איש התקשורת תופיק עכאשה, הבעלים לשעבר של ערוץ 'הפרעונים' שנסגר לאחרונה והיה מזוהה יותר מכל עם משטר מובארק, טען כי סיסי משתייך לאחים המוסלמים ואמר שחלק מבנות משפחתו עוטות רעלה. המועצה הצבאית טענה כי מדובר בעלילות. אין מחלוקת שבתפקידו הקודם כראש המודיעין הצבאי קיים סיסי קשרים הדוקים עם האמריקנים. בטור דעה שפירסם דיוויד איגנשיוס, הפרשן הבכיר של הוושינגטון פוסט, הוא ציין כי בכירים אמריקנים התייחסו בביטול לשמועות שסיסי הוא איסלמיסט קיצוני בעל קשרים סודיים עם האחים המוסלמים.

אם החלפת טנטאווי בסיסי היא שלושת רבעי צרה, החלפת הרמטכ"ל סמי ענאן בסידקי סובחי היא מבחינה ישראלית צרה צרורה. הרמטכ"ל ענאן היה ידוע בקשריו הטובים עם ישראל. הרמטכ"ל החדש סובחי, מפקד הארמיה השלישית עד לאחרונה, לא הסתיר מעולם את עוינותו אלינו, והתבטא בעבר נגד ישראל דווקא במהלך ביקור בחצי האי סיני.

גם סובחי, בן 57, החל את דרכו בחיל הרגלים, ועבר בכל התפקידים הבכירים עד שמונה למפקד הארמיה השלישית. לעומת שר ההגנה החדש, הוא נוהג להופיע יותר בתקשורת במצרים, במיוחד בזמן הבחירות לפרלמנט ובמועדים שצבא מצרים מציין במהלך השנה, כמו יום השנה למלחמת יום הכיפורים. בחודש מרץ ביקר סובחי באזור ואדי פיראן בסיני ונפגש שם עם צעירי וזקני השבטים הבדואים. הוא צוטט אז בתקשורת המצרית כאומר שיש "מזימה ציונית" להחליש את ההשתייכות הלאומית בקרב הצעירים וכי מזימה זו הצליחה באופן חלקי.

לפני שנה, במפגש של חברי המועצה הצבאית עם תושבים בחצי האי, אמר סובחי כי סיני הוא סמל לאהבה ולשלום וכי אללה בירך את המקום באנשים שיכולים לשמור על האדמה ונכונים להקריב את עצמם למען כל גרגר חול.

נקודת האור היחידה, מבחינה ישראלית, היא מינויו הגנרל מוחמד ראפת שחאתה לתפקיד ראש המודיעין המצרי במעמד של שר, בדומה למעמד שהיה בשעתו לעומר סלימאן, שהלך לעולמו, אולי למזלו הטוב, לפני שבועיים. שחאתה ניהל ועודנו מנהל קשרים כמעט יומיומיים עם אישים בכירים מישראל. יחסיו עמם הם טובים ואפילו לבביים. שחאתה היה אחד מהנושאים ונותנים על שחרור גלעד שליט ומילא תפקיד מרכזי בביצועהו בתמונות השחרור של שליט הוא נראה כמי שמוליך אותו כדי למסור אותו לנציגי מדינת ישראל.

 

 מבצע סיני של המצרים

השינויים המפליגים בצבא התבצעו בעיצומו של מבצע חסר תקדים לטיהור קני המחבלים בסיני. לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים עשה הצבא שימוש בטילים כדי לפגוע במטרות בחצי האי. כמו כן פעלו באזור מסוקי קרב וטנקים נגד המחבלים. הכנסת הכוחות והפעלת אמצעי הלחימה המתקדמים נעשו בתיאום ובאישור ישראל, על פי הסכמי השלום בין המדינות. למרות חילופי הגברי בצמרת הביטחונית, נמשכו לאורך כל השבוע הדיווחים על היערכות כוחות הביטחון המצריים בסיני לקראת המשך המבצע 'נשר 3' למיגור הטרור בחצי האי. כלי התקשורת המצריים דיווחו בתחילת השבוע כי בימים הקרובים יערכו פשיטות רחבות היקף בסיני, וכי לצורך כך נפרסו עשרות משוריינים וטנקים ברחבי חצי האי ובעיקר בצפון ובאזור שמדרום לעיר אל-עריש, שם מרוכזים מרבית פעילי הטרור.

המהלך המצרי תפס את מרבית מנהיגי העולם בהפתעה – ובראשם ישראל וארה"ב. אחד היותר מופתעים היה שר ההגנה האמריקני, ליאון פאנטה. רק לפני שבועיים ביקר פאנטה בקהיר ואחרי הביקור סיפר על שיתוף הפעולה בין מורסי לטנטאווי. "על פי מה שראיתי, לנשיא מורסי ולגנרל טנטאווי יש מערכת יחסים טובה והם עובדים יחד למען אותן מטרות", אמר פאנטה. לא חלף שבוע עד שגם פאנטה נוכח מהי בדיוק אותה 'מערכת יחסים טובה' בין שני האישים. אחרי השינויים אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, כי "אנחנו מקווים כי צעדיו של אדון מורסי ישרתו את האינטרסים של העם המצרי וישמרו על יחסים טובים עם שכנותיה של מצרים" – רמז בוטה ליחסי מצרים-ישראל. קרני הוסיף שוושינגטון תמשיך לעבוד עם ההנהגה המצרית כדי "לקדם אינטרסים משותפים. בייחוד אנחנו מוכנים לסייע לנשיא מורסי ולצבא המצרי במאמציהם למנוע מקיצונים לפעול בסיני", הוסיף קרני. "אנחנו מכירים את שר ההגנה החדש סיסי מתפקידיו הקודמים, ואנחנו מצפים להמשך העבודה איתו".

 

התחמשות מאסיבית

במערכת הביטחון מתקשים להשתחרר מהדאגה, שהכוח הצבאי האדיר של מצרים נמצא בידיו המחוזקות של נשיא המגיע מתנועה אסלאמיסטית. מורסי שולט כעת על צבא שצויד בשנים האחרונות במיטב כלי הנשק שיש ליצרניות האמריקניות להציע, ובחסות הסיוע השנתי מוושינגטון. קהיר נהנית, בדומה לישראל, מסיוע ביטחוני קבוע של ארה"ב בסכום של כ-1.3 מיליארד דולרים בשנה. על פי הסכם שנחתם בין מצרים לארה"ב בשנת 2007, הסיוע יימשך לפחות עד 2018. מצרים, שכבר מחזיקה בצי מטוסים משמעותי הכולל 217 מטוסים מדגם F-16, הזמינה עשרים מטוסי קרב רב-תכליתיים נוספים, בשווי של כ-3.2 מיליארד דולר.
מצרים, שכבר מחזיקה בצי מטוסים משמעותי הכולל 217 מטוסים מדגם F-16, הזמינה עשרים מטוסי קרב רב-תכליתיים נוספים, בשווי של כ-3.2 מיליארד דולר

פרט לעסקה זו, הסכמי הרכש העיקריים של מצרים כללו בשנים האחרונות מסוקי תקיפה "אפאצ'י" AH-64D (אם כי טרם אושרה רכישת מערכת המכ"ם 'לונגבו' עבור מסוקים אלה, כמו שיש בישראל), וטנקים נוספים מדגם M1A1. טנקים אלה נרכשים בחלקים ומורכבים במצרים. מאז הוחל ברכישתם, הרכיבה התעשייה הצבאית המצרית 880 טנקים. העיסקה האחרונה, המתממשת בימים אלה, כוללת 125 טנקים נוספים. לחיל הים המצרי הזמנה תלויה ועומדת לרכישת ארבע ספינות טילים מהירות מארצות הברית.

מצרים רוכשת נשק גם ממקורות אחרים, וזאת במסגרת מגבלות התקציב שלה. היא מצויה כעת במשא ומתן עם גרמניה על רכישתן של צוללות מדגם 214 (דגם הדומה מאוד לצוללות "דולפין" הישראליות, שעל פי פרסומים זרים מסוגלות לשאת טילים גרעיניים), ושומרת על קשריה הצבאיים עם רוסיה ועם מדינות נוספות בברית המועצות לשעבר, הן לצורך השבחת הנשק המתיישן שלה מהעידן הסובייטי (כמו ההשבחה של נגמ"שים באוקראינה) והן לרכישת מערכות נשק חדשות, כמו רכישתה של מערכת הגנה אווירית להגנת נקודה מדגם 'סטרלץ' מרוסיה.

רק בשבוע שעבר דווח בניו יורק טיימס כי ארה"ב ומצרים מנהלות משא ומתן, בעקבות הפיגוע בסיני, על מתן סיוע אמריקני לטיפול במצב הביטחוני בחצי האי סיני. על פי הדיווח הסיוע אמריקני אמור לכלול ציוד צבאי, הכשרת שוטרים ומעקב אווירי ואלקטרוני. הפנטגון, על פי הדיווח, דן עם גורמי ביטחון מצריים במגוון של אפשרויות לשיתוף פעולה בתחום המודיעיני בין ארה"ב לצבא מצרים והמשטרה בחצי האי. מדובר ככל הנראה בשיתופי פעולה ביירוט שיחות בטלפונים ניידים או מכשירי קשר, במטרה לאתר פעילים בארגוני הג'יהאד העולמי שהיכו שורש בחצי האי בשנים האחרונות, ובמיוחד לאחר נפילת משטרו של הנשיא חוסני מובארק, לפני כשנה וחצי.

ואחרי הכל, הנחת העבודה גם בישראל וגם בארה"ב היא שהסיכוי שמצרים תשוב להיות מדינת עימות עם ישראל נמוך. האחים המוסלמים והנשיא מטעמם ייאלצו גם בטווח הארוך להישען על ארצות הברית כדי לקבל סיוע כלכלי וצבאי. לא לחינם הבהירה מזכירת המדינה הילארי קלינטון שקיום הסכם השלום עם ישראל הוא אבן בוחן גם ביחסי וושינגטון וקהיר. גם מורסי מבין שקודם כל הוא צריך להאכיל מיליוני מצרים ולנסות לשקם את הכלכלה. כך שגם אם האידיאולוגיה המוסלמית גורסת איבת נצח לישראל עד להשמדתה, אומרים בירושלים, הפרקטיקה תביא את ההנהגה המצרית, גם זו הנוכחית, לשמור על הסכם השלום עם ישראל, גם אם יעשו זאת בחירוק שיניים, וידאגו שהשלום הקר של ימי מובארק יהיה כעת שלום קפוא כקרחון.