בשבע 506: שטח מגזרי

חדשות המגזר הדתי

ריבקי גולדפינגר , כ"ח באב תשע"ב

'חמשושומרון' בהר גריזים

ביום חמישי האחרון ערכה מועצה אזורית שומרון חמשוש באתר התיירות החדש בהר גריזים. המקום נחנך לפני כחודש על ידי השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, כגן לאומי של רשות הטבע והגנים.

כאלף בני אדם הגיעו למקום באמצעות פרויקט התיירות 'נעים להכיר'. המבקרים הרבים נהנו ממזג אוויר נוח, מכתב חידה בעקבות עברו של המקום, ממופעי רחוב והצגה לילדים. "מדובר באתר ארכיאולוגי ברמה עולמית", אומר ראש המועצה גרשון מסיקה. "מחמם את הלב לראות את עם ישראל מגיע לטייל בשומרון ומוחק את הקו הירוק ברגליים". אחת הנקודות המרגשות באתר היא תצפית על העיר שכם, ממנה ניתן לראות בבירור את קברו של יוסף הצדיק.

 

ה'טלפונטו' - יוזמה חדשה במאבק בהשפעת הסמארטפונים

בעקבות פרסום הכתבה 'די-פון' במוסף אתנחתא של השבוע שעבר, בה דווח על מוסדות חינוך דתיים הנערכים לקרב מול הסמארטפונים לקראת שנת הלימודים הקרובה, הגיעה לידי 'בשבע' יוזמה חדשה של ראשי ישיבות תיכוניות ואולפנות, ה'טלפונטו'.

על פי המלצת ראשי הישיבות, התלמידים יורשו להשתמש במכשיר החדש ה'טלפונטו', שהוא פלאפון דור שלישי ללא אינטרנט וללא סרטים, המסוגל לקבל ולשלוח מסרונים, בעל מצלמת סטילס, נגן MP3 ופונקציות נוספות. המכשיר מותאם לכל חברות התקשורת הסלולריות.

"אנחנו עוסקים בסוגיה הזאת כבר מספר שנים באינטנסיביות מרובה", מסביר הרב אבינועם הורוביץ, ראש הישיבה התיכונית קריית ארבע וממובילי היוזמה החדשה. "הטלפונטו הוא הפתרון הריאלי היחידי למציאות האיומה המציפה את כולנו. אנחנו קוראים לאנשי החינוך להוביל עמדה חינוכית משותפת מול התפשטות מכשירי הטלפון הסלולריים המתקדמים הפוגעת בצורה קשה ביותר בנפש התלמידים והתלמידות שלנו. מדובר בפיקוח נפש של בנינו ובנותינו, לא פחות", מדגיש הרב הורביץ.

"אני שומע שוב ושוב אנשי חינוך שמדווחים בדאגה על ההשפעה הרעה של התכנים המופצים במכשירים האלו, ועד כמה התלמידים משתפים אותם בנפילות קשות ברשת. התוצאות הרוחניות והנפשיות הן הרסניות". מלבד הבעיה הרוחנית, מסביר הרב הורביץ, קיימת במלוא עוזה בעיית ההתמכרות למכשיר. "התלות הנפשית במסך היא הרסנית. היא מנתקת אותם חברתית וחינוכית".

לפני מספר שנים הוקמה ועדה של ראשי הישיבות התיכוניות לעניין הטלפונים הסלולריים. "המטרה היתה לשאת ולתת עם חברות הסלולר כדי להגיע למכשיר המתאים לציבור שלנו, המעוניין ביתרונותיו של הטלפון הסלולרי ויחד עם זאת להישמר מסכנותיו. לאחר שלוש שנים מאומצות, בשעה טובה קיבלנו לידינו מחברת נוקיה מכשיר טלפון סלולרי שהתוכנה שלו פותחה במיוחד עבורנו".

זה לא מאוחר מדי?

"ממש לא. המטלה שלנו היא לחנך ולהגן על תלמידנו, וכעת ראשי המוסדות צריכים לקבל את ההחלטה שלבית החינוך שלהם מגיעים התלמידים אך ורק עם דגמים שאין בהם חשש לכישלון". ומה בנוגע לעלות, אני מבררת. "עלותו של המכשיר, לאחר כל ההשקעה הכספית הגדולה בפיתוח התוכנה המיוחדת, היא 499 שקלים".

לא יקר מדי?

"אנחנו משקיעים הון כדי לבצע שמירה ביטחונית בשערי המוסדות כדי להגן על גופם של התלמידים, וכאן נדרשים כולנו להוציא עוד הוצאה סבירה כדי להגן על שלומם הנפשי והרוחני, ולא נעשה זאת?", תמה הרב הורביץ.

ומה יעשו התלמידים שכבר יש בבעלותם מכשירי סמארטפון?

"אני מודע לכך שיהיו שימשיכו להשתמש בסמארטפון בביתם, אבל לכל הפחות בשעות בהן הם נמצאים במערכת החינוך הם יזכו לזמן סטרילי, בו יוכלו לקבל גם מסרים אחרים".

על הקריאה להצטרפות ליוזמה חתומים בין השאר הרב חיים דרוקמן יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב שמואל אליהו, הרב איתן אייזמן ראש רשת צביה ונועם, הרב יהושע שפירא, הרב שבתי סבתו, הרב יוסף צבי רימון, הרב אהרון טרופ ראש ישיבת בני צבי, הרב יעקב אידלס ראש ישיבת חיצים, הרב יעקב דודי ראש הישיבה לצעירים דימונה, הרב מוטי הרשקופ ראש ישיבת כינור דוד, הרב צבי שפיגל ראש ישיבת מבשרת ועוד.

 

 

צוות משמחים חוגג שנה להקמתו

לפי שנה אחת בלבד הוקם צוות המשמחים של ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי, והוא כבר הספיק לשמח חתנים וכלות ב-56 חתונות שונות, מהדרום ועד הצפון. המשמחים פרוסים בכל הארץ ומונים כמה מאות חברים.

אביחי גרינוולד, רכז הצוות, מספר כיצד קרם הרעיון עור וגידים: "חברי ההנהגה השתתפו במספר חתונות והתרשמו שבחתונות של עולים חדשים, חוזרים בתשובה או חבר'ה שהתחתנו בגיל מאוחר יחסית, חסר מי שישמח את הזוג הטרי. החלטנו שמצב כזה הוא בלתי אפשרי. לא תיתכן חתונה של זוג צעיר בעם ישראל מבלי שיוכלו לשמח אותם, ואז הבנו: אם אין מי שישמח, אנחנו נהיה שם".

אסף דנוך, יו"ר ההנהגה הצעירה, מוסיף: "עם ישראל בנוי על ערבות ועזרה הדדית. זוג שמתחתן ומקים בית בישראל צריך ביום הכי חשוב בחייו לשמוח, ואנחנו פה כדי להאיר להם את היום ולהעלות חיוך על פניהם". גרינוולד מוסיף כי "היו חתונות שפשוט הרגשנו שאם אנחנו לא היינו באים לא היו ריקודים". התנאי היחידי, מציינים המשמחים, הוא שרחבת הריקודים תהיה נפרדת. "אנחנו חבר'ה דתיים שבאמת רוצים לבוא ולעשות שמח, אבל לא נוכל לבוא לחתונה שרוקדים בה מעורב", מסביר גרינוולד.

האירוע הראשון בו נטלו חלק התרחש לפני כשנה, בזמן גל הפיגועים בסמוך לאילת. "התחילו לירות קסאמים על כל אזור הדרום", משחזר גרינוולד. "באותו לילה היתה אמורה להתקיים בנתיבות חתונה עם יותר מ-800 איש, אבל בבוקר יום החתונה הם התקשרו אלינו בלחץ וסיפרו שלמעלה מחצי מהמוזמנים ביטלו את ההגעה. הם ביקשו שנגיע ונעשה שמח. באותו רגע הזעקנו את כל המשמחים לבוא ולשמח. זה היה מרגש ביותר".  

 

 

ג' באלול: עלייה המונית לקבר הראי"ה

במלאות 77 שנים לפטירתו של הראי"ה קוק זצ"ל, מתוכננת בשבוע הבא בג' באלול עלייה המונית לקברו שבהר הזיתים. האלפים הרבים צפויים להגיע לציון שבהר הזיתים ובימים אלו נערכים המארגנים לקראת האירוע.

העלייה המאורגנת מתקיימת זו השנה השנייה, ביוזמת ח"כ אורי אריאל וגופי הציונות הדתית. בין המארגנים: מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי, מועצת יש"ע, מרכז ישיבות בני עקיבא, מפעלות הציונות הדתית, עם כלביא, משקפת, תנועת אורות, תנועות הנוער בני עקיבא, עזרא, אריאל ועוד. לדברי המארגנים, העלייה הציבורית נועדה לחזק את הקשר לדמותו ולתורתו של הראי"ה קוק זצ"ל, ולבטא את המאחד בציונות הדתית.

יום השנה לפטירת הרב יצוין, כאמור, בעלייה לקברו ובאמירת יזכור ופרקי תהילים לעילוי נשמתו, על ידי האלפים תלמידי ישיבות ואולפנות ובני המגזר הדתי. עוד צפויים לפקוד את הקבר עשרות מרבני הציונות הדתית וביניהם הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן מלמד, הרב יעקב שפירא, הרב צבי ישראל טאו ועוד.

כמו כן יתקיימו ביום זה בבית הקברות בהר הזיתים סיורים מאורגנים אל קבריהם של רבנים, אדמו"רים ואנשי ירושלים, וכן סיור מודרך בעיר העתיקה בירושלים בעקבות הרב. בנוסף לכך ייערכו השנה שיעורים על יד חלקת הקבר.

 

 

ישיבת חומש סוגרת חמש שנים: "רק עניין של זמן עד שהיישוב יקום מחדש"

למעלה משבע שנים מאז הגירוש מהיישוב חומש שבצפון השומרון, ובמקום קיימת ישיבה גבוהה, 'ישיבת חומש המתחדשת', אשר תלמידיה נאחזים במקום באופן רציף מזה חמש שנים. בראש הישיבה עומד הרב אלישמע כהן, ועל אף פינויים חוזרים ונשנים ממשיכה שהייתם ביישוב החרב. בימים אלו נערכים בישיבה לקראת פתיחת שנת הלימודים השישית.

בשיחה עם 'בשבע' מציין בני גל, מנהל הישיבה, כי הוא משוכנע שיישובי צפון השומרון החרבים עוד ייבנו מחדש. "בשהייה שלנו בחומש אנחנו מתקנים יום יום את העוול שבגירוש ובחורבן. ברור לנו שזה רק עניין של זמן עד שהיישוב יקום מחדש והמדינה תחזור למסלול הנכון של אהבת הארץ".

עוד אומר גל: "חומש הוא חלק מחבל ארץ שהמדינה אולי החליטה לעזוב, אבל היהודים ממשיכים לדבוק בו. אנחנו זוכים לתמיכה רחבה מחלקים רבים בציבור". בחודש האחרון התקיימה במקום ישיבת בין הזמנים בהשתתפות למעלה ממאתיים וחמישים בחורים מכל הארץ. בין הרבנים שבאו לחזק: הרב מרדכי שטרנברג ראש ישיבת הר המור, הרב שמחה שטטנר ממיתר, הרב יצחק שפירא ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב אלישע וישליצקי ועוד.

גל מבקש להדגיש את החשיבות האסטרטגית שבמקום: "היישובים שנעקרו בצפון השומרון נשארו בשליטה מלאה של מדינת ישראל, היות ואפילו מתכנני הגירוש הבינו שמדינת ישראל לא יכולה לוותר מבחינה ביטחונית על השליטה בהם. כל בר דעת מבין שהגירוש הוא טעות נוראה, ויש להקים מחדש את היישובים. נכון להיום, כל מה שנדרש כדי לשוב לשם זו החלטת ממשלה", מוסיף גל.

 

 

מבזקים

אות הוקרה מהרמטכ"ל לשולי מועלם

שולי מועלם, אלמנתו של סא"ל משה מועלם ז"ל שנהרג באסון המסוקים, קיבלה ביום חמישי האחרון מהרמטכ"ל רא"ל בני גנץ תעודת הוקרה במסגרת ערב הוקרה למערך המילואים. מועלם פעילה בארגון אלמנות ויתומי צה"ל.

 

לימוד וידאו לחודש אלול

לקראת חודש אלול יוצא ארגון רבני צוהר במיזם חדש: סדרת שיעורים בנושא התשובה על ידי בכירי רבני הציונות הדתית בשיטת video conference. במהלך השיעורים יוכלו הלומדים לשאול שאלות בזמן אמת ולהשתתף בצורה פעילה בלימוד.

 

אזכרה לעמנואל מורנו הי"ד

במלאות שש שנים לנפילתו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד, הגיעו השבוע (ב') בני משפחה וחברים רבים לקברו בהר הרצל בירושלים. בהמשך התקיימה אזכרה והושמעו דברים לזכרו בבניין 'בית שרה' בירושלים.

 

קייטנת איל"ן בשומרון

קייטנת איל״ן המיועדת לילדים הסובלים ממוגבלויות ומנכויות פיזיות ומוטוריות, התקיימה השבוע ביישוב קרני שומרון. מיד עם סיומה נרתמו בני הנוער מחדש להתנדבות בקייטנה נוספת, 'נופשון שומרון', המיועדת לילדים הסובלים מפיגור שכלי ואוטיזם.