בשבע 507: שירת התשובה

זה אמנם לא אלבום חדש, אבל שירי התשובה של הראי"ה שהולחנו בידי הישיבה לצעירים רלוונטיים מתמיד בחודש אלול

אמציה האיתן , ה' באלול תשע"ב

חודש אלול הוא חודש של תשובה ושל תיקון. עם כניסתו של החודש הזה, הרשו לי להחזיר חוב ישן, שאין יותר מתאים מימים אלה כדי להחזירו. כשמדברים על תשובה, מיד צפים ועולים דבריו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, שנתן לתשובה עוצמה ורלוונטיות שנלמדים עד היום הזה. ויותר מכך, השבוע חל יום פטירתו של הרב זצ"ל – ג' אלול, הזדמנות נאותה להתייחס לאלבום שיצא במלאות 75 שנה להסתלקותו. אני מתכוון להפקה של ישיבת ירושלים לצעירים, שנולדה כזיכרון לשמונת הבחורים הקדושים שנרצחו בספריית ישיבת מרכז הרב באותו לילה נורא.

הרב אלישיב ברלין, ר"מ בישיבת ירושלים לצעירים, אסף את התלמידים היודעים לזמר, חבר לערן קליין – מפיק מוסיקלי מוכשר, והוציא לאור אלבום המכיל מעט משיריו הרבים של הרב זצ"ל. אין זה פשוט להלחין את השירים האלו, וכל מי שלמד פעם את תורתו של הרב קוק מודע לעומק העצום שיש במשפטים ובשירה, ולעיתים אף ללשונו הייחודית שיש להפוך בה ולהפוך בה כדי לרדת לשורש כוונתו. לא תמיד השירים הללו מתאימים להלחנה ולביצוע שירתי. מתוך הרשימה הארוכה של שירי הרב נבחרו אלה שיותר מוכרים, מצד אחד, ומצד שני בנויים בצורה מחורזת ומתאימים להפוך לשיר מולחן.

שמו של האלבום לקוח מתוך השיר הראשון שבו, אותו כתב הרב בשנת תרפ"ד: "ראשון משכני בחבלו אל משכנות דבירו, ומתוך מיתרי נבלו נפשי תקשיב שירו" – שיר שנכתב על ידו כהודאה על הזכות לכהן כרב ראשי בירושלים. המשך השיר מעיד על גדלותו של הרב, שחרז יחד שירה ותורה גדולה: "וים הדעת הומה ובקרבי יכה גליו, ורעיון על רעיון כחומה, והנה ה' ניצב עליו".

רוב הלחנים נוצרו על ידי ר' אפרים שרייבר, והמבצעים הם מקהלת הישיבה לצעירים, בתוספת מבורכת של ר' דוד בן עמי, שמרעיד את הלב בשיר 'ישאלוני רעיוני'. בחוברת המצורפת ישנו תיאור קצר של לידת השירים והשתלשלות המילים או הלחן.

התרגשתי במיוחד בשיר 'ישמח לבי' כשהמילים "אלוקי אבי לי יביא את אליהו הנביא" מושרות תחילה במנגינה אותה שר הרב זצ"ל בעצמו, ולאחר מכן במנגינה שהושרה בביתו של בנו, הרב צבי יהודה זצ"ל. אבי מורי זצ"ל (שגם יום פטירתו חל באותו שבוע של פטירת הרב זצ"ל) היה תלמיד של הרצי"ה, והמנגינה הזו חקוקה בליבי כגירסא דינקותא.

נדמה שימים אלה, המעבירים אותנו מחודש התשובה לימי התשובה של חודש תשרי, הם המתאימים ביותר לפתוח את הלב בשירתו של הרב קוק, המבוצעת בידי תלמידי תלמידיו, ההולכים בדרכו.

'נפשי תקשיב שירו', משירי הרב קוק

seret@etrog.tv