בשבע 507: צייר ללא הפסקה

'צייד הצבעים' משלב במיומנות ובידענות בין סיפורו האישי של הצייר והסופר נחום גוטמן לתולדות העיר העברית הראשונה

עפרה לקס , ה' באלול תשע"ב

תולדותיו של נחום גוטמן שזורים בתולדותיה של הארץ הזאת ובעיקר בהתפתחותה של תל אביב והחינוך העברי בארץ. אבל במקום לקרוא ספר היסטוריה מייבש, מזמינה המחברת לאה נאור את הקוראים לתוך סיפור חייו של ילד קטן, אחד מחמשת ילדיו של הסופר ש. בן ציון, שהיה מסור מאוד לעברית, לחינוך ולספרות, אבל כלפי ילדיו ומשפחתו היה חמור סבר תמיד.

משפחת גוטמן צעדה בעקבות האב, בהתחלה לאודסה ואחר כך ליפו שבארץ ישראל. נחום הצעיר אהב מאוד לצייר את הנוף הנשקף מחלון ביתו, ולהציץ אל האורחים החשובים שהיו עולים לפתע מתוך החולות בדרכם לבקר את אביו. אלה היו דמויות מוכרות וצבעוניות מאוד: החל מצינה ומאיר דיזנגוף שהיו ידידים קרובים של אביו, המשך בביאליק, שאת צחוקו הפרוע חיבב ומטפיחת השכם שלו השתדל להתחמק, עגנון הצעיר, שאמו האהובה, רבקה, הרבתה להיות לו לאוזן קשבת, וכמובן פרופ' שץ, מייסד בית ספר 'בצלאל' אליו נשלח גוטמן עוד לפני שסיים את לימודי התיכון - כי אלה, כך היה ברור, לא נועדו בשבילו.

הקורא מלווה את גוטמן ומשפחתו בדרכם להגרלת המגרשים של אחוזת בית, נמצא עימה בבית החדש ברחוב הרצל, עוקב אחרי בניית גימנסיה הרצליה ומגורש יחד עם המשפחה מתל אביב. הוא מתגייס עם נחום לגדוד העברי ומלווה את תל אביב ובתוכה את ישראל הגדלה והולכת, וטס להשתלם במדינות רבות בחו"ל מאהבת המכחול.

יחד עם זאת, הסיפור הוא כל הזמן סיפורו של נחום: הגעגועים שלו לאמו שנפטרה בדמי ימיה, הנחמה כשסבתא מגיעה מחוץ לארץ לנהל את הבית והריחוק מן האב שמתחתן עם אישה אחרת ובוחר לגור כמה רחובות משם. ההתלבטויות שלו בחו"ל, הנישואין עם דורה, הציפייה הארוכה לילד וההתגלגלות המעניינת, בסופו של דבר, אל הספרות, ממנה חשב שיתרחק בגלל הכישלונות שלו בבית הספר וכאבי הלב של אביו.

 

גוטמן, אולי לא כולם יודעים, עיצב את סמלה של העיר תל אביב ושל הנמל שלה, הוא אייר ספרי ילדים רבים וגם, כאמור, כתב כמה, לילדים ולמבוגרים. למרות היותו צייר, הוא זכה בפרס ישראל על תרומתו לספרות דווקא - לֶקח גדול לכל ההורים, המורים והתלמידים שמתקשים בשיעורים הפרונטאליים בבית הספר.

ספרה של נאור עשיר, מעניין וגדוש אבל לא מעיק. הוא ערוך לפי סדר כרונולוגי, ובפרקים קצרים. כל תת-פרק מתחיל בציטוט משיר או סיפור, בדרך כלל של גוטמן עצמו, ואת העמודים מעטרים צילומים קטנים או איורים – פרי מכחולו של גוטמן כמובן. מעניין ומומלץ.

 

'צייד הצבעים - סיפורו של נחום גוטמן', לאה נאור, סידרת 'ראשונים בארץ', יד יצחק בן צבי, כריכה קשה, 348 עמ'

 

 ofralax@gmail.com