בשבע 507: "תראו לילדים שאמא אוהבת תורה"

אלפי נשים חרדיות השתתפו השבוע בכנס לציון סיום הש"ס בדף היומי, במטרה להוקיר את אלו שאיפשרו לבעלים ללמוד מדי ערב במשך שבע שנים

דבורה גינזבורג , ה' באלול תשע"ב

 אלפי נשים ונערות חרדיות השתתפו השבוע בכנס גדול וייחודי הנערך אחת לשבע שנים, לרגל סיום לימוד הדף היומי. שבועות אחדים אחרי מעמדי סיום הש"ס המפוארים בארץ ובעולם, הגיע תורן של אלה שנמצאות מאחורי הקלעים לזכות גם הן בהערכה המגיעה להן.

לכנס, שהתקיים ברחבת מוסדות הסמינר לבנות 'אור החיים' בבני ברק, הגיעו נשים מכל הזרמים והעדות. מבוגרות לצד צעירות, מטפחות לצד פאות וגם נערות צעירות שחולמות להקים "בית של תורה".

מארגני הכנס הגדירו אותו ככזה שנועד "לברך ולהוקיר את ציבור הנשים התומכות בבעליהן בלימוד הדף היומי מתוך מסירות". תחת הכותרת "ותן חלקנו בתורתך" ביקשו המארגנות להביע הערכה לנשים שתרמו מזמנן ועודדו את הבעלים להתמיד במשימת לימוד הדף היומי במשך קצת יותר משבע שנים, למרות הקשיים היומיומיים.

האירוע המרשים, שמאחוריו עמדה חברת הפקות גדולה, נפתח בהקרנת קטעים מכנס סיום הש"ס הגדול שנערך בתל אביב והיה מיועד לגברים בלבד. הצפייה ברגעי השיא משם הכניסה את הנשים לאווירה של התרגשות, מתוך התבוננות בגדולי הדור הקשישים המכבדים את המעמד בנוכחותם ומתרגשים בעצמם ממה שהוגדר "כבודה של תורה".

הוקרנו גם תמונות מכנס הנשים הקודם, לפני שבע שנים, שנערך כשהרבנית בת שבע קנייבסקי ז"ל עוד היתה בחיים. הדברים שנשאה אז, שהוקרנו על גבי מסכי ענק, עוררו דמעות של געגועים בקרב רבות מהנשים שהיו קשורות לרבנית.

שיאו של הערב היה כאשר נשות האדמו"רים מבעלז, מגור ומוויז'ניץ עלו על הבמה לברך, ובעת עלייתן נעמד קהל הנשים על רגליו. הרבניות, שנדיר לראותן בציבור וכל שכן לשמוע את קולן, ביקשו לחזק ולברך את הקהל.

הרבנית מוויז'ניץ פתחה בדברי הערכה: "זה שאתן כאן ומוכנות לשמוע, זה עצמו מוכיח את החשק והרצון לעזור לתורה להתקיים".

הרבנית מגור, בפאה וחליפה שחורה, המליצה לנשים לכוון בתפילת שחרית במילים "והערב נא... את דברי תורתך" בכדי להפוך להיות "אוהבות תורה" למרות שאינן לומדות תורה בפועל. עוד המליצה הרבנית, לקרוא סיפורים על צדיקים וצדיקות, ואת עבודות הבית לעשות בשמחה מבלי להרגיש תחושה של חסר או הקרבה. "ילדינו צריכים לראות אותנו אוהבות, רוצות ומעריכות את התורה. אנו צריכות להראות להם שאנחנו שמחות על כל הישג שלהם בלימוד, על כל מבחן - אם זה באפיית עוגה, בלבישת שמלה חגיגית, שהילד יראה שזה הדבר שמשמח את אמא שלו".

הרבנית מבעלז ריגשה את הקהל בלבביות ובפשטות דבריה. היא קראה לנשים לשמור על הדיבור בתוך הבית ולהרבות בתפילה דווקא בעת הדלקת הנרות. כמו כן המליצה להסתפק במועט ולא לרדוף אחר תענוגות העולם הזה. בסיום דבריה בירכה הרבנית מבעלז את קהל הנשים "שתזכינה לגדל תלמידי חכמים".

שולמית, נערת סמינר נרגשת בת שמונה עשרה, צפתה בהתרגשות ברבניות. "תראי איך הן לא מנסות להבליט את עצמן, לבושות בפשטות, מדברות ברצינות, ישר מהלב".

"צריך לטפוח לנשים הללו על השכם". כנס הנשים בבני ברק

באישור האדמו"רים

רותי אטיאס, מנהלת משרד הפרסום 'דמיון' (וגיסתו של השר אריאל אטיאס), היתה הרוח החיה שמאחורי הכנס. לפני שבע שנים היא ארגנה את הכנס הקודם, שאירח אז כאלף נשים.

לפני מספר חודשים פנתה אטיאס לראש עיריית בני ברק וביקשה ממנו לארגן כנס סיום הש"ס לנשים, במטרה לפרגן לנשים שעושות את העבודה הקשה בבית ומאפשרות לבעליהן לשקוד על לימודם.
רותי אטיאס, מארגנת הכנס: יש כל כך הרבה סיומי ש"ס לגברים, ואיפה האישה? האישה שעומדת מאחורי הדבר הזה מתמודדת בשקט בשקט, דוחפת את הבעל ללמוד ונותנת אווירה של תורה בבית, היא עושה בעצם את הכל

"ראיתי בזה צורך השעה", היא מספרת, "יש כל כך הרבה סיומי ש"ס לגברים, ואיפה האישה? האישה שעומדת מאחורי הדבר הזה מתמודדת בשקט בשקט, דוחפת את הבעל ללמוד ונותנת אווירה של תורה בבית, היא עושה בעצם את הכל. אני רוצה לתת לנשים האלה כוח, ואין אף אחד שעשה את זה עד היום.

"הלכתי עם הרעיון לראש עיריית בני ברק, יעקב אשר, ואמרתי לו שצריך לפרגן לנשים שעובדות קשה, מתמודדות עם הקשיים ומאפשרות לבעל ללמוד. הוא קנה את הרעיון ועזר לי מבחינה כספית".

השנה היתה המשימה מורכבת יותר. אטיאס כיתתה את רגליה בניסיון למצוא אולם שיכיל הרבה יותר מאלף נשים, ובסופו של דבר איתרה את מבוקשה ברחבה של סמינר 'אור החיים', המכילה כמה אלפי מקומות ישיבה.

אטיאס, שמשרדה פועל על טהרת הנשים, גייסה את הבנות לפרויקט הענק. "יצאנו לדרך והתחלנו לבנות תוכנית. הרגשתי שליחות בעשייה הזו, גם בעלי יושב ולומד. הבחנתי שנשים נמצאות במרוץ החיים שלהן ואין מישהו שטופח להן על השכם ונותן להן כוחות להתמודד. צריך לדבר אל הנשים, להגיד להן כמה הן מקסימות. הלכתי לכל רבנית ולאורך כל הדרך אף אחת לא אמרה לי לא".

במהלך החודשים האחרונים אזרה אטיאס אומץ ופנתה לרבניות מכל הזרמים בבקשה להשתתף בכנס. המשימה לא היתה פשוטה, לאור העובדה שהרבניות, ובעיקר נשות האדמו"רים, אינן נחשפות לציבור בדרך כלל ואינן מדברות בפני קהל, אפילו קהל נשי. "הן נשים שלא מופיעות בציבור, אבל הפעם הן הסכימו כי הנושא הוא מאוד חזק ובוער בעצמותיהן. הן אמרו לי מיד 'אני באה' והתייחסו בכובד ראש לכל מה שאמרתי".

נשות האדמו"רים הלכו לבקש אישור מבעליהן להשתתף, ובשל חשיבות הנושא נענו בחיוב. "זו הפעם הראשונה שהרבי מגור איפשר לרבנית לדבר בפני קהל, רק בשביל לייקר את כבוד התורה", מגלה אטיאס.

בחוברת מיוחדת שהפיקו במשרד הפרסום לרגל האירוע נכתבו מאמרים על ידי רבניות מכל גווני הקשת, ובאופן נדיר נכתב גם מאמר על ידי ראש ישיבת חברון.

אתמול (רביעי), יממה לאחר האירוע, הטלפון של אטיאס לא הפסיק לצלצל. "קיבלתי תגובות נרגשות מאוד, קראו לזה 'מעמד היסטורי', אמרו לי, מה שאת עשית - אין דבר כזה בהיסטוריה. נשים התרגשו לראות איך פתאום הרבניות הפכו להיות סלב".