בשבע 507: שטח מגזרי

חדשות המגזר הדתי

רבקי גולדפינגר , ה' באלול תשע"ב

פורסמו מסקנות ועדת דל; ההורים זועמים: "המוסדות הפנימייתיים לא טופלו"

הפריימריס ב"בית היהודי" מתקרבים, שנת הלימודים תשע"ג כבר בפתח, והנושא החם על הפרק הוא תשלומי ההורים לישיבות התיכוניות ולאולפנות. מדובר באחד הנושאים המעסיקים את המגזר הדתי לאומי כבר שנים רבות, אולם עד עתה כל הנסיונות לטפל בו באופן מהותי כשלו. בראשית השבוע פרסם יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, "קול קורא" לראשי המוסדות הלא-פנימייתיים להגביל כבר השנה במידה ניכרת את תשלומי ההורים לישיבות ולאולפנות. "לפני כחודש ימים יצאתי למאבק בנושא תשלומי ההורים, זאת לאור העובדה שהנושא מכביד על הציבור ומחייב פתרון מיידי", ציין השר, "בעקבות דרישתי בישיבת הממשלה, הודיע ראש הממשלה כי בדיוני התקציב הקרובים יגובש מתווה להפחתת תשלומי ההורים בחינוך הדתי בעשרות אחוזים מתוך שאיפה להשוות אותם לתשלומי ההורים בחינוך החילוני".

השר הוסיף, כי את תשלומי ההורים ניתן להפחית ולהגביל כבר כעת, "אני קורא להגביל כבר בשלב זה את תשלומי ההורים, ולהעמידם במהלך שנת הלימודים תשע"ג על 7,500 שקלים עבור בן בישיבה תיכונית ללא פנימייה, ו-6,500 שקלים עבור בת באולפנה ללא פנימייה - כולל הכל (ספרים, טיולים, מזון, הסעות). אני מצפה שהנהלות המוסדות ישתפו פעולה בנושא".

במקביל סיימה השבוע "ועדת דל", אותה הקים ח"כ זבולון אורלב, את עבודתה, והגיעה גם היא להמלצות על הגבלת שכר הלימוד בנוגע למוסדות הלא פנימייתיים. בהמלצות אשר פורסמו ביום שלישי נקבע, כי יש להגביל את תשלומי ההורים בחינוך הלא פנימייתי בכיתות ז' עד ח' ל- 6640 שקלים בשנה ובכיתות ט' עד י"ב ל- 7785 שקלים בשנה. הועדה גם הוציאה מתחת ידיה 12 המלצות שונות, אשר מופנות לארבעה גורמים שונים (מוסדות החינוך והרשתות, מינהל החינוך הדתי, משרד החינוך והרשויות המקומיות), ואשר יישומן יאפשר להוריד את הנטל מעל ההורים במידה רבה אף יותר.

ח"כ זבולון אורלב, יו"ר ועדת המשנה לחינוך דתי, בירך על ההמלצות ואמר כי "יש בהן בשורה אמתית ומקצועית לצמצם את תשלומי ההורים המופרזים. יישום ההמלצות יהווה את האתגר המרכזי שלי , ואני מקווה שגם של כל הסיעה, במהלך אישור תקציב המדינה לשנת 2013 . בלי הסדר מחייב של הממשלה ליישום ההמלצות אינני רואה אפשרות שנתמוך בתקציב המדינה. הציבור מצפה מאתנו למעשים ואשתדל למלא אתגר זה במלואו".

מנגד, מובילי מחאת ההורים מביעים אכזבה עמוקה מהמסקנות. לדבריהם, הועדה נרתעה מלטפל בתפוח האדמה הלוהט האמיתי, המוסדות הפנימייתיים, שם שכר הלימוד נע פעמים רבות בין 15 ל-18 אלף שקלים בשנה ואילו השקיפות ושיתוף ההורים נמוכים בהרבה. ההורים מוסיפים וטוענים, כי הפניית המלצות הועדה לעבר ארבעה גורמים, אשר שלושה מביניהם כלל אינם כפופים לועדה ואינם מחויבים אפילו להביט בהמלצות, איננה רצינית ולא תביא לכל שינוי. לדברי ההורים, התחשיבים שערכה הועדה, בה היו נציגי המוסדות חברים מן המניין, מוגזמים ומובילים להמשך גביית היתר גם בשנים הבאות ללא כל הצדקה.

פורום רשתות החינוך הדתי הכולל את מרכז ישיבות בני עקיבא, אמי"ת, אור תורה סטון וצביה, בירך אמנם על המסקנות אך הבהיר כי יישומן לא יהיה מיידי ויותנה בשיתוף פעולה מצד כל הגורמים. "ניתן ליישם את המסקנות של הוועדה רק החל משנה"ל תשע"ד. רק עם ביצוע חלקן של המדינה ושל הרשויות המקומיות, כמתחייב מן הדו"ח, תפעלנה הרשתות עפ"י המלצות הוועדה", מבהירים בפורום ומציינים כי "שנת הלימודים תשע"ג תהווה שנת מעבר הדרגתי והתארגנות לקראת המבנה התקציבי החדש".

מי שמפקפק ביכולותיהן של ההמלצות והקריאות להביא לשינוי אמיתי הוא ח"כ אורי אורבך, הצלע השלישית בסיעת הבית היהודי, אשר מציע להורים לזכור שחלק ניכר מההבטחות וההמלצות מקורו ב"עונת הפריימריס". אורבך אף פרסם סטטוס בפייסבוק בו הוא מזכיר, "הורים דתיים יקרים. זוהי עונת הפריימריס. השר קורא להוריד את שכר הלימוד במוסדותינו ואפילו קיבל הבטחה (שתופר) מראש הממשלה. הח"כ הקים (עוד) ועדה שתגיש או-טו-טו את מסקנותיה המלומדות. גם מזה לא ייצא כלום. לכולם יש כוונות טובות ובעיקר פריימריס".

 "ואני אומר לכם חד-משמעית ומתוך ידיעה: שכר הלימוד יירד אולי בעתיד רק אם תהיה מפלגה בת כ-10 מנדטים, שתדרוש זאת במו"מ קואליציוני, ואם החינוך הדתי יתארגן על עצמו מחדש. כרגע כולם סתם תופסים כותרות. בלי כסף נוסף מהממשלה ו/או צמצום דרמטי בפעילות בתי הספר - שכר הלימוד לא יירד. בדוק", קובע אורבך.

'צו – השנה' – מוקד השלמת מניין לחיילים בראש השנה

חגי תשרי כבר בפתח, ולא פעם נתקלים החיילים בבסיסי צה"ל בתקופת החגים בבעיה של מחסור במניין, בעל תקיעה או חזן שיודע את נוסח התפילה.

 שראל שפייר ונדב מלכה, אשר עוד כשהיו תלמידים בישיבת ההסדר "בית אורות" השלימו מניין בבסיס השייטת בראש השנה, החליטו להרחיב את היוזמה. שפייר ומלכה מקימים בימים אלה את מוקד "צו השנה" אשר ירכז את פניותיהם של רבנים צבאיים, מפקדים וחיילים לגבי חיזוק המניינים בבסיסים בראש השנה. הדרישות מצה"ל ירוכזו וימופו ע"י המוקד ו'ישודכו' לתלמידי הישיבות, האברכים ואנשים נוספים מהציבור הרחב שיביעו את נכונותם לשבות בבסיסים ובמוצבים השונים בראש השנה.

המוקד יבצע התאמה ותיאום בין הצרכים מצה"ל לבין הפונים. כמו כן, ידאגו במוקד לאישורי כניסה לבסיסים ולמוצבים ולקליטה ואירוח נאות של הפונים, בסיוע הרבנות הצבאית.

יוזם המהלך, שראל שפייר, סיפר כי "אנו באים מתוך מטרה למלא את החוסר שנוצר בבסיסי צה"ל בראש השנה בשל המחסור בחיילים למניין, בעל תוקע או חזן שיודע את נוסח התפילה. עד היום לא נתנו על כך את הדעת בצורה מספקת ואנו מאמינים כי בדרך זו נחזק את חיילי צה"ל ונעזור להם להרגיש קרובים, גם כאשר הם רחוקים מביתם ומבני משפחתם". איגוד ישיבות ההסדר יסייע למוקד "צו השנה" על ידי קישור בינו ובין ראשי ישיבות ההסדר.

 

הרב רונצקי: מאז הרצח מספר התלמידים גדל בהתמדה

השבוע נפתחה שנת הלימודים בישיבה הגבוהה באיתמר. בישיבה הופתעו מגידול מרשים של 30 אחוז במספר התלמידים שהחלו את לימודי השנה הראשונה בישיבה. החל מיום ראשון האחרון לומדים במשכן אהוד יותר מ-200 תלמידים, 87 מהם בשיעור א', שיא של כל הזמנים עבור הישיבה. בישיבה מציינים שמדובר בתהליך שהחל בשנה שעברה, לאחר הרצח המזעזע של בני משפחת פוגל והשנה התגבר ביתר שאת. עוד מציינים בישיבה שיותר מ-80 אחוז מהתלמידים החדשים מגיעים מהערים הגדולות במרכז הארץ.

"מאז הרצח של בני משפחת פוגל מספר התלמידים גדל פלאים", אומר הרב רונצקי,"האתגר שעומד בפני הנוער הוא שזה מקום שצריך לחזק אותו. בישוב שלנו נהרגו 20 איש ב-11 השנים האחרונות. זה היה אמור להבריח את האנשים ולגרום למשפחות לעזוב את המקום. במבחן התוצאה קורה תהליך הפוך. זה מראה על העוצמה האדירה של המשפחות והנוער. אותו צמד מילים של הנביא יחזקאל: "בדמייך חיי" מתגשם לנגד עינינו. הרצח הנורא הצמיח חיים".

 

התיכוניסטים בי-ם ילמדו על תורת המשחקים בהדרכת פרופ' אומן

מינהל החינוך בעיריית ירושלים פותח בשנת הלימודים הקרובה מקצוע לימוד חדש בתחום "תורת המשחקים" בשיתוף ובהובלה של האוניברסיטה העברית ובתמיכתו של פרופ' ישראל אומן.

פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2005 בתחום תורת המשחקים, מתרגש מהמהלך ומציין "מדובר במקצוע חשוב מאין כמותו שיחייב את התלמידים לחשוב. אני מאוד מתרגש מהבשלת החזון דווקא בבירה ומקווה שהוא יתממש, יתרחב לבתי ספר נוספים בארץ ויצליח בהמשך להיכנס כמקצוע בחירה לבגרות".

השר שלום בביקור בשומרון: לאמץ את דו"ח לוי

המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, סייר במועצה האזורית שומרון בלוויית ראש המועצה , גרשון מסיקה ונפגש עם רב היישוב הר ברכה, הרב אליעזר מלמד ועם הרב אליקים לבנון, רב השומרון. במהלך הסיור אמר השר שלום כי הממשלה חייבת לאמץ בהקדם את דו"ח אדמונד לוי. "דו"ח לוי מניח באופן מקצועי ומדויק את היסודות המשפטיים, המוסריים והמדיניים הנכונים להתיישבות ביהודה ושומרון. כל עיכוב באימוץ הדו"ח יסבך את מעמדם של הישובים הצעירים ביו"ש", בהתייחסו לסוגיית מגרון אמר שלום כי אימוץ דוח לוי יסייע להמנע בעתיד מהסתבכות נוספת כפי שקרה במגרון.

 
השר שלום בביקור בשומרון: לאמץ את דו"ח לוי

 

מבזקים

האיחוד הלאומי בדרום

חברי הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי ירדו לדרום, לשדרות ובאר שבע, לפגוש את קהילת העולים מקווקז, וחזרו נפעמים מהפעילות הציבורית והקהילתית אליה נחשפו. יו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כ"ץ, אמר בתום הביקור: "פגשנו אנשים נפלאים אוהבי העם והארץ, חדורי מוטיבציה ואמונה בנתינה בחברה ובקהילה".

בני עקיבא – השניה בגודלה

סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה לקראת פתיחת שנת הלימודים, מלמד כי תנועת הנוער "בני עקיבא" היא התנועה השניה בגודלה בישראל. על פי הסקר, אשר נערך עבור תנועת הצופים, כ-40% מבני הנוער בישראל חברים בתנועת נוער כלשהי, מתוכם 31% משתתפים בפעילויות הצופים ו-19% בבני עקיבא.

חוברת חדשה - הרב אלישיב והראי"ה

לקראת יום ג' אלול, יום פטירתו של הראי"ה קוק זצ"ל, הוציא ארגון 'אור האורות' חוברת מיוחדת ובה סיפורים סביב התייחסותו המעריצה והמיוחדת של הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל לרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל.