בשבע 507: ההסכם הצבאי קורס

לראשונה מזה 30 שנה מצרים מכניסה טנקים, רקטות וטילי נ"מ לסיני בניגוד להסכמים

חגי הוברמן , ה' באלול תשע"ב

פירוז סיני במבחן: האם תסיג מצרים את כוחות השריון מחצי האי?

לראשונה מזה 30 שנה, עומד סעיף הפירוז של חצי האי סיני מהסכם השלום הישראלי-מצרי בפני מבחן משמעותי. הצבא המצרי הכניס בימים האחרונים כוחות שריון לצפון סיני, בתואנה שהנשק נחוץ לו למלחמה באירגוני הטרור, בעיקר אחרי הפיגוע שזלג לשטח ישראל, בו נהרגו 16 לוחמים מצרים. הכנסת הנשק לא תואמה עם ישראל. לדברי גורמי ביטחון בישראל, על הכנסת כוחות שריון מצריים לאזור אל-עריש דווח לה בדיעבד, לאחר שכוחות אלו כבר התפרסו באזור. הכנסת טנקים לסיני, כמו גם הכנסת משְגרי רקטות שנראו מועברים לסיני, מנוגדת להסכם השלום בין ישראל ומצרים, אשר קבע כי על סיני להיות אזור מפורז ללא נוכחות צבאית משמעותית.

ה'ניו יורק טיימס' דיווח שלשום, כי ישראל ביקשה ממצרים להוציא את הטנקים מהשטח באופן מיידי. בכיר בירושלים אמר כי ישראל העבירה את הבקשה לפני מספר ימים, ולדבריו, מימשל אובמה העביר למצרים מסר דומה. הדיווח הראשון על כך שממשלת ישראל פנתה למצרים בבקשה להסיג את הנשק הכבד מצפון סיני פורסם כבר ביום ראשון השבוע, בעיתון 'אלקודס אלערבי' שהסתמך על מקורות בישראל, וצוטט בידיעה בלעדית בישראל באתר 'ערוץ 7'. בידיעה נאמר כי לאחר שישראל קיבלה את תמונת הפריסה המלאה ממצרים, היא פנתה למצרים בבקשה שתפנה את כוחות השריון מצפון סיני.

עד לנפילת משטר מובארק, חצי האי סיני נשמר כשטח מפורז, בהתאם לנספח הצבאי להסכם השלום. גורמים ביטחוניים מעריכים כי מדובר ברגע מבחן ליחסי ישראל עם המשטר המצרי החדש בראשותו של מוחמד מורסי. המקור הישראלי הוסיף כי מצרים ביקשה מישראל להכניס כוחות לסיני עד תום המבצע הצבאי, אך לישראל לא ידוע מהו המועד המתוכנן לסיום המבצע.

גורם צבאי במצרים אישר שאכן התקבלה פנייה ישראלית בעניין. גורם ביטחוני בכיר במצרים אומר כי ארצו פועלת בסיני על פי סיכומים שהושגו עם ישראל לפני כשנה, לאחר הפיגוע בגבול בין שתי המדינות. הגורם אמר לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי מצרים אינה חייבת למסור לישראל דיווח יומי על המבצע בסיני. דובר של נשיא מצרים מורסי אמר בקהיר כי המבצע בסיני חיוני לביטחון הלאומי של מצרים. הדובר, יאסר עלי, הדגיש שמצרים לא קיבלה שום בקשה רשמית מישראל להוציא מסיני את כלי המלחמה שהוכנסו לשם במסגרת המבצע לביעור קיני הטרור. גורם אחר אישר כי מצרים הכניסה כמה טנקים מדגם M60 לאזור אל-עריש כדי להגן על העיר.

המצרים אומרים כי הכנסת הטנקים נעשתה במסגרת המבצע הנרחב שצבא מצרים מתכנן למיגור תאי הטרור בחצי האי. הפעולה, אותה מוביל שר ההגנה החדש הגנרל עבד אל-פתאח סיסי, תתמקד באזור ג'בל חלאל שבמרכז סיני – בניגוד לפעולות שנעשו עד כה בעיקר באזור רפיח ובצפון סיני. שר ההגנה המצרי החדש סיסי ביקר השבוע ברפיח לראשונה מאז כניסתו לתפקיד.

במקביל, פנתה ישראל לארה"ב כדי שזו, כמי שנתנה את הערבויות הביטחוניות להסכם השלום בתקופת הנשיאות של ג'ימי קרטר, תוודא שההסכם לא יופר והטנקים המצריים יוחזרו מעבר לגדה המערבית של תעלת סואץ. דוברת מחלקת המדינה, ויקטוריה נולנד, נמנעה מלהיכנס לפרטים של מגעים דיפלומטיים פרטיים, כדבריה. נולנד התייחסה לנושא בתידרוך לכתבים, וציינה כי ארה"ב תומכת בפעולה המצרית לביעור הטרור בסיני, בתנאי שהדבר לא יסתור את הסכם השלום עם ישראל וייעשה בתיאום בין שתי המדינות.

ישראל פנתה גם לארה"ב טנק מצרי

המחבלים שוחררו מהכלא – ומיד תכננו פיגועי חטיפה וירי

חגי הוברמן

השבוע הותר לפרסום, כי לפני כשלושה חודשים חשף שירות הביטחון הכללי, בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל, חוליית מחבלים של 'החזית העממית לשחרור פלשתין' שתכננה לבצע פיגוע ירי וחטיפה לצורך מיקוח על שחרור אסירים. כל חברי החוליה נעצרו בטרם הצליחו להוציא אל הפועל את תכנוניהם.

רוב המחבלים העצורים כבר ישבו בעבר בכלא הישראלי, שוחררו, וחזרו לעסוק בטרור. הראשון, סאלם באדי דירדיסאוי, בן 40, תושב רמאללה, ישב בכלא הישראלי בעבר מספר פעמים, בגין פעילות ב'חזית העממית'. חברו, אחמד מחמד דיאב שיח', בן 20, תושב הכפר ענאתא שמצפון לירושלים, ישב אף הוא בכלא הישראלי מתשרי תשע"ב למשך 4 חודשים, בגין מעורבות בפעילות טרור עממי ותקיפת כלי רכב ישראלי. גם יוסף אחמד מחמד עליאן, בן 22, אף הוא תושב ענאתא, ישב בעבר בכלא הישראלי. הוא סיפר בחקירתו כי הוא עובד כמאבטח במנגנון הביטחון הלאומי ברש"פ. הרביעי, ג'סאן חוסאם חסן כראג'ה, תושב הכפר צפא שבאיזור רמאללה, הינו פעיל 'החזית העממית' מוכר בכפרו, מעורב בגיוס מחבלים נוספים.

מחקירתם של הארבעה בשב"כ עולה, כי אחמד שייח' גויס ל'חזית העממית' במהלך מאסרו האחרון בכלא בישראל. לאחר שחרורו, בעת שלקח חלק בפעילות המחאה של 'החזית העממית' למען האסירים הפלשתינים, חבר לאנשי החוליה סאלם דירדיסאוי ויוסף עליאן.

החוליה החלה את פעילותה בחודשי האביב השנה. במקביל להשתתפותם בפעילות המחאה למען האסירים, תכננו חברי החוליה לבצע פיגוע חטיפת חייל או מתיישב לצורך שחרור אסירים. בראשם עמד אחמד סעדאת, מזכ"ל 'החזית העממית' הכלוא בישראל בגין מעורבותו בהכוונת פיגועים קשים, ביניהם רצח השר רחבעם זאבי ז"ל.

בנוסף, החוליה תכננה לבצע פיגוע ירי לעבר חיילים במחסום מכבים על כביש 443 מודיעין-ירושלים ואף אספה מידע מודיעיני לשם כך, וכן פיגוע ירי נוסף במחסום ג'בע מצפון-מזרח לירושלים. במקרה זה, התכוונו חברי החוליה לבצע את הפיגוע תוך שימוש באופנוע או כלי רכב אחר, כדי לאפשר למבַצעים לברוח מהמקום במהירות לכיוון רמאללה. כל זאת, במטרה לבצע פיגוע נקמה, במקרה של מות אחד האסירים במהלך שביתת הרעב.

מפקד חטיבת הבקעה היוצא, אל"מ נוחי מנדל, גילה בריאיון לאתר צה"ל כי משוחררי עסקת שליט אשר גורשו לחו"ל ולעזה, מצליחים לעודד טרור בכל רחבי יו"ש והבקעה. "מרחב טובאס הושפע מאוד בעסקת שליט. חלק מהמשוחררים שגורשו לעזה הזרימו לכאן כסף, והניעו מהלך של שיקום תשתית החמאס".

 

מבזקים

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, קורא לפתוח בגרמניה בית ספר למוהלים, כדי להכשיר כוח אדם מקצועי וייעודי לביצוע ניתוחי המילה, ובכך להפיג את החששות מפני הנושא. לפי התוכנית שהציג הרב מצגר בברלין, מוהלים יהודים יעברו הכשרה רפואית על ידי רופאים גרמנים, אשר ילמדו אותם איך להתמודד עם סיבוכים אפשריים של הניתוח ולהגיש עזרה ראשונה במידת הצורך.

בית הדין לעבודה בירושלים דן אתמול (רביעי) בעתירתו של המפקח על לימודי האזרחות, אדר כהן, נגד משרד החינוך בעקבות ההחלטה על פיטוריו. במהלך הדיון שיכנעו השופטים את הצדדים להסכים כי לכהן ייערך שימוע מחודש, וכי עד למועד השימוע הנוסף לא ייכנסו הפיטורין לתוקף, אך כהן לא יחזור לעבודתו.

פקד אילן מלכא, שהתיז גז מדמיע ללא כל סיבה לעבר מפגין ששכב אזוק על הרצפה ביצהר שבשומרון, הורשע ביום ראשון בשימוש בכוח שלא כדין. בית הדין המשמעתי של המשטרה הרשיע את מלכא גם בעדות שקר והדחה לעדות שקר של פקודו, וגזר עליו עונש של נזיפה חמורה וקנס בסך 5,000 שקלים.

המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, יהושע למברגר, הודיע כי החליט לסגור את התיק נגד ראש הממשלה אולמרט ונגד עובד יחזקאל בנושא המינויים הפוליטיים (אותם הוא מכנה "מינויים פסולים") במשרד התמ"ת. למברגר הדגיש כי הסיבה להחלטתו היא התיקים הנוספים נגד אולמרט ופסק הדין בפרשת הנגבי, אך לדבריו אין בכך כדי להפחית מחומרת המעשים.

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה לאחרונה בחקירה נגד האלוף נעם תיבון לאחר שקצינה אשר עבדה תחתיו בעבר התלוננה נגדו כי הטריד אותה. מקורבי האלוף טוענים כי מדובר בטענות שווא וכי הם מביעים תמיהה מדוע התלונה הוגשה רק שנתיים אחרי המעשים שלכאורה נעשו. לדבריהם, יש קשר בין הפסקת שירותה של הקצינה ובין תלונתה.

חניכי גרעין להב"ה של סניף בני עקיבא בראשון לציון הפגינו ביום שני בטיילת 'ארמון הנציב' בירושלים, במחאה על הבנייה שמבצע הוואקף המוסלמי על אבן השתייה בהר הבית. למרות האיסור שהטילה המשטרה, הניפו בני הנוער שלטים בהם נכתב "הר הבית בידינו".